27.12.2014 Views

Matematika 2 - Media Print

Matematika 2 - Media Print

Matematika 2 - Media Print

SHOW MORE
SHOW LESS

You also want an ePaper? Increase the reach of your titles

YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.

3-REFLEKTIMI<br />

Përfshin, zakonisht, ushtrimin e fundit që synon të përmbledhë të gjitha njohuritë e<br />

marra gjatë orës së mësimit. Situatat problemore kërkojnë që mësuesja të ndërhyjë sa<br />

më pak, vetëm kur ajo e shikon se situata nuk arrin të zgjidhet nga vetë nxënësit.<br />

Detyrë shtëpie:<br />

Punohet në fletë pune. Nxënësit mund të sjellin edhe një minikoleksion parash.<br />

PUNA E PAVARUR që do të zhvillohet pas këtij mësimi synon të kontrollojë<br />

përvetësimin e këtij momenti(njohurive mbi veprimet me paratë). Kjo detyrë do të<br />

kontrollohet individualisht.<br />

Punë e pavarur<br />

Ushtrime fletë pune fq. 69.<br />

OBJEKTIVAT E ARRITJES SIPAS NIVELEVE (O.A.N):<br />

Në fund të orës së mësimit nxënësi do të jetë në gjendje:<br />

Niveli i ulët:<br />

Të emërtojë pa gabime monedhat dhe kartëmonedhat që janë në përdorim në<br />

vendin tonë.<br />

Niveli mesatar:<br />

Të përdorë mbledhjen ose zbritjen e vlerave të monedhave ose të<br />

kartëmonedhave, për të llogaritur ndryshimet në çmim ose sa lekë u shpenzuan<br />

për një mall të caktuar.<br />

Niveli i lartë:<br />

Të shpjegojë punën për zgjidhjen e situatave të thjeshta problemore, kërkesat<br />

për zgjidhjen e të cilave nxënësi duhet t’i gjejë vetë.<br />

KONCEPTET KRYESORE: monedha, kartëmonedha, këmbim, shpenzim, kusur.<br />

Zhvillimi i mësimit<br />

1-EVOKIMI:<br />

Mund të përsëritet me gojë veprimtaria hyrëse e orës së shkuar me këmbime të<br />

monedhave dhe kartëmonedhave.<br />

2-REALIZIMI I KUPTIMIT: Mësimdhënie e ndërsjellë.<br />

Njihen nxënësit me temën dhe plotësohet në mënyrë të pavarur fleta e punës faqe 69.<br />

Në fletore nxënësit punojnë dy problemat e tjera.<br />

Pasi kontrollon vazhdimisht nxënësit, veçanërisht ata që punojnë më shpejt, mësuesja<br />

kërkon që këta të fundit t’ua shpjegojnë veprimet shokëve të grupit duke u kthyer prapa<br />

ose duke kërkuar që shokët ta bëjnë këtë.<br />

126

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!