27.12.2014 Views

Matematika 2 - Media Print

Matematika 2 - Media Print

Matematika 2 - Media Print

SHOW MORE
SHOW LESS

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

Mësuesja diskuton ushtrimet një për një, duke ngritur nxënës të ndryshëm në tabelë, të<br />

cilët punojnë me mjete në secilin prej tyre. Të njëjtën gjë bëjnë edhe nxënësit e tjerë.<br />

Disa prej tyre lexojnë barazimet nga libri ose tabela.<br />

Në çdo rast mësuesja i nxit nxënësit që të korrigjojnë vetveten ose shokun.<br />

*Nëse keni kohë në këtë pjesë të orës ju mund t`u jepni nxënësve detyra plotësuese si<br />

p.sh:<br />

1- Puno si ushtrimi 2, barazimet e ushtrimeve 4,5 në fletore.<br />

Kontroll individual e vlerësim i punës.<br />

3-REFLEKTIMI: minitest<br />

U shpërndahen nxënësve fletët me një mbledhje dhe një zbritje shkurt në shtyllë, me<br />

numra treshifrorë me dhjetëshe të plota të cilat nxënësit i zgjidhin brenda 5 minutash.<br />

Detyrë shtëpie:<br />

Si detyrë shtëpie mund të jepet një ushtrim nga teksti, ushtrime të ndryshme për çdo<br />

nivel ose një nga ushtrimet e mësipërme.<br />

MËSIMI 15.4; 15.5<br />

Monedhat. Problema<br />

OBJEKTIVAT: Në fund të orës së mësimit nxënësi duhet të jetë i aftë:<br />

Të dallojë dhe të emërtojë monedhat dhe kartëmonedhat.<br />

Të lidhë monedhat e duhura, për të formuar çmimin e mallrave.<br />

Të zgjidhë situata të thjeshta, për të kryer këmbime monedhash e<br />

kartëmonedhash.<br />

KONCEPTET KRYESORE: mall, çmim, këmbim, monedha, kartëmonedha.<br />

Zhvillimi i mësimit<br />

1- EVOKIMI<br />

Gjatë evokimit rikujtohen njohuritë mbi paratë, llojet e tyre, ndryshimi dhe të<br />

përbashkëtat midis tyre. Mund të përcaktohen çmimet e sendeve shkollore që nxënësit i<br />

kanë në klasë dhe të kërkohet prej tyre të “formojnë” çmimin e këtyre mallrave me<br />

para të sjella në klasë.<br />

2- REALIZIMI I KUPTIMIT<br />

Mbështetet në punën me librin dhe zgjidhjen e situatave të dhëna. Për çdo zgjidhje do<br />

të kërkohet argumentimi i saj. Gjithashtu mësuesja mund të shfrytëzojë gabimet që<br />

bëjnë nxënësit në llogaritjen e çmimeve dhe të kërkojë që vetë nxënësit të gjejnë<br />

zgjidhje duke ndihmuar shokët e tyre.<br />

125

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!