27.12.2014 Views

Matematika 2 - Media Print

Matematika 2 - Media Print

Matematika 2 - Media Print

SHOW MORE
SHOW LESS

You also want an ePaper? Increase the reach of your titles

YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.

numërorë të zbërthyer ose jo, formimi i numrave si shumë ose si ndryshesë dhe sidomos<br />

vargjet e numrave në operatorë. Ushtrimi 3 është më i veçanti për mënyrën e trajtimit të<br />

veprimeve me numrin, duke dhënë barazimin në një formë tërheqëse për nxënësin. Ky<br />

ushtrim mund të jepet për detyrë shtëpie, duke i shkruar barazimet në fletore.<br />

MËSIMI 15.3<br />

Mbledhja dhe zbritja e numrave treshifrorë<br />

OBJEKTIVAT E ARRITJES SIPAS NIVELEVE (O.A.N):<br />

Në fund të orës së mësimit nxënësi do të jetë në gjendje:<br />

Niveli i ulët:<br />

Të vendosë shumën (ndryshesën) në mbledhjet (zbritjet) shkurt të numrave<br />

treshifrorë (pa kaluar ose prishur 10.100) me dhjetëshe të plota .<br />

Niveli mesatar:<br />

Të përdorë zbërthimin e mbledhorit të dytë (zbritësit) për të mbledhur (zbritur)<br />

numrat treshifrorë, me dhjetëshe të plota.<br />

Niveli i lartë:<br />

Të shpjegojë punën për zbërthimin e mbledhorit të dytë (zbritësit) për të<br />

mbledhur (zbritur) numrat treshifrorë, me dhjetëshe të plota.<br />

KONCEPTET KRYESORE: veprim, mbledhje pjesë- pjesë, zbritje pjesë- pjesë.<br />

Zhvillimi i mësimit<br />

1-EVOKIMI:<br />

Mësuesja me mjete ose jo, në varësi të klasës, numëron deri në 1000, me dhjetëshe të plota<br />

Nxënësit shkruajnë me shifra numrin që paraqitet e që shqiptohet dhe e zbërthejnë atë<br />

sipas modelit:<br />

70 = 70 + 0 ose 30 + 40 ose 60 + 10….120 = 100 + 20 ose 60 + 60 ose 90 + 30…etj.<br />

Nxënës të ndryshëm (niveli i ulët e bën këtë me ndihmën e shokëve ose të mësueses në<br />

tabelë).<br />

2-REALIZIMI I KUPTIMIT: Mësimdhënie e ndërsjellë.<br />

Hapet teksti. Njihen nxënësit me temën.<br />

U tërhiqet vëmendja nxënësve te figura e tekstit. Kërkohet prej tyre që të tregojnë çfarë<br />

shikojnë. Punohet me mjete në tabelë ose paraqitet një vizatim i zmadhuar i pamjes së<br />

librit.<br />

Këtë gjë mund të kërkoni që nxënësit ta bëjnë në dyshe më parë e më pas të vijoni si<br />

më lart.<br />

Më pas ata plotësojnë të pavarur ushtrimet e tekstit sipas radhës.<br />

124

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!