Matematika 2 - Media Print
Matematika 2 - Media Print
Matematika 2 - Media Print
You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
Punë e pavarur<br />
Ushtrime ne Fletë Pune, faqe 61<br />
OBJEKTIVAT E ARRITJES SIPAS NIVELEVE (O.A.N):<br />
Në fund të orës së mësimit nxënësi do të jetë në gjendje:<br />
Niveli i ulët:<br />
Të vendosë ndryshesën në zbritjet shkurt të dy numrave dyshifrorë, pa e<br />
prishur dhjetën.<br />
Të vendosë ndryshesën në zbritjet shkurt të dy numrave dyshifror, duke e<br />
prishur dhjetën.<br />
Niveli mesatar:<br />
Të zbërthejë zbritësin dhe të zbritshmin, si shumë dy mbledhorësh, për të<br />
gjetur ndryshesën e dy numrave dyshifrorë, pa e prishur dhjetën.<br />
Të zbërthejë zbritësin dhe të zbritshmin, si shumë dy mbledhorësh, për të<br />
gjetur ndryshesën e dy numrave dyshifrorë, duke e prishur dhjetën.<br />
Niveli i lartë:<br />
Të shpjegojë me gojë veprimet për të njehsuar ndryshesën në zbritjen e dy<br />
numrave dyshifrorë, pa e prishur dhjetën.<br />
Të shpjegojë me gojë veprimet për të njehsuar ndryshesën në zbritjen e dy<br />
numrave dyshifrorë, duke e prishur dhjetën.<br />
KONCEPTET KRYESORE: veprim, mjete, mbledhje, shumë, zbërthim, operatorë.<br />
Zhvillimi i mësimit<br />
1-EVOKIMI: Stuhi mendimesh<br />
Ushtrime gojore:<br />
Tregoni sa më shumë barazime me zbritje brenda 20-ës. Shkruhen dhe lexohen<br />
ushtrimet me zë nga nxënës të ndryshëm.<br />
2-REALIZIMI I KUPTIMIT: Punë e pavarur.<br />
Hapet teksti. Njihen nxënësit me temën dhe qëllimin e saj. Sqarohen për punën që do<br />
të bëjnë dhe se si duhet ta bëjnë atë.<br />
Punohet në mënyrë të pavarur teksti. Ushtrimet 1-6.<br />
Kontroll individual e vlerësim i punës.<br />
Nxënës të ndryshëm zgjidhin me radhë ushtrimet në tabelë (ose disa prej tyre, nëse ka kohë).<br />
Kontroll individual e vlerësim i punës.<br />
Ushtrim shtesë: Puno me të gjitha mënyrat (shkurt e gjatë) ushtrimin 4, fq. 61, F.P.<br />
3-REFLEKTIMI: Problem i ri<br />
Paraqit si zbritje në shtyllë (në fletore) veprimet e ushtrimit 3, fq.61, F.P.<br />
Kontroll individual e vlerësim i punës së disa nxënësve.<br />
110