Matematika 2 - Media Print
Matematika 2 - Media Print
Matematika 2 - Media Print
You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
3-REFLEKTIMI: Problem i ri<br />
Sa nxënës ka rreshti yt Vizatoje atë.<br />
Lihen nxënësit që të numërojnë e më pas ta paraqesin me vizatim, ku çdo rreth i takon<br />
një nxënësi nga rreshti i tij.<br />
Kontroll individual e vlerësim i punës së disa nxënësve.<br />
Nxënësit që i punojnë ato në tabelë, u përgjigjen me gojë pyetjeve të mësueses për<br />
veprimet që bëjnë dhe radhën e tyre .<br />
Klasa korrigjon veprimet e shokut ose përgjigjet e tij.<br />
Detyrë shtëpie:<br />
Mund të jepen ushtrimet 3 dhe 4 me kërkesën: Paraqiti edhe me rrethorë (rreshtim).<br />
MËSIMI 13.5<br />
Ushtrime dhe problema<br />
OBJEKTIVAT E ARRITJES SIPAS NIVELEVE (O.A.N):<br />
Në fund të orës së mësimit nxënësi do të jetë në gjendje:<br />
Niveli i ulët:<br />
Të vendosë shumën në mbledhjet shkurt në shtyllë ose në rresht të dy numrave<br />
dyshifrorë duke e kaluar dhjetën.<br />
Niveli i mesëm:<br />
Të përdorë zbërthimin si shumë të dy mbledhorëve, vetinë e ndërrimit e të<br />
shoqërimit, për të gjetur shumën e dy numrave dyshifrorë, duke e kaluar<br />
dhjetën, sipas një modeli që i jepet.<br />
Niveli i lartë:<br />
Të shpjegojë me gojë veprimet për të njehsuar shumën e dy numrave<br />
dyshifrorë me kalim të dhjetës, duke përdorur zbërthimin si shumë të dy<br />
mbledhorëve, vetinë e ndërrimit e të shoqërimit.<br />
KONCEPTET KRYESORE: veprim, mjete, mbledhje, shumë, zbërthim, operatorë,<br />
vetia e ndërrimit,vetia e shoqërimit.<br />
Zhvillimi i mësimit<br />
1--EVOKIMI: Shkrim i lirë<br />
Shkruani sa më shumë barazime me mbledhje për numri 10.<br />
U tërhiqet vëmendja nxënësve që të kujtojnë zbërthimin e tij.<br />
Nxënësit shkruajnë për 4-5 minuta.<br />
Lexohen ushtrimet me zë nga nxënës të ndryshëm.<br />
103