27.12.2014 Views

Matematika 2 - Media Print

Matematika 2 - Media Print

Matematika 2 - Media Print

SHOW MORE
SHOW LESS

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

MËSIMI 13.4<br />

Mbledhja e mbledhorëve të barabartë<br />

OBJEKTIVAT E ARRITJES SIPAS NIVELEVE (O.A.N):<br />

Në fund të orës së mësimit nxënësi do të jetë në gjendje:<br />

Niveli i ulët:<br />

Të vendosë shumën deri në 20 në mbledhjet shkurt të tre mbledhorëve të<br />

barabartë, duke u ndihmuar edhe nga figura ose vizatimi i tyre.<br />

Niveli i mesëm:<br />

Të njehsojë shumën në mbledhjet shkurt të disa mbledhorëve të barabartë,<br />

sipas një modeli që i jepet, për shuma deri në 100.<br />

Niveli i lartë:<br />

Të shpjegojë me gojë veprimet për të njehsuar shumën deri në 100 të disa<br />

mbledhorëve të barabartë.<br />

KONCEPTET KRYESORE: veprim, mjete, mbledhje, shumën, mbledhorë të barabartë.<br />

Zhvillimi i mësimit<br />

1-EVOKIMI: Stuhi mendimesh<br />

Veprime me mjete për të gjetur shume me mbledhorë të barabartë deri në 20.<br />

P.sh: 2 + 2 + 2 = 3 + 3 + 3 = 8 + 8 = 7 + 7+ 7 = ….etj<br />

Nxënësit shkruajnë në fletore ose në tabelë (në varësi të kohës) barazimet e fituara nga<br />

veprimet me mjete.<br />

2-REALIZIMI I KUPTIMIT: Shpjegim dhe Mësimdhënie e ndërsjellë.<br />

Hapet teksti. Njihen nxënësit me temën.<br />

Plotësohet Ushtrimi 1dhe lexohen barazimet nga nxënësit.<br />

U tërhiqet vëmendja nxënësve tek figura. Diskutojnë në dyshe. Pas 5 minutash<br />

kërkohet që ata të përshkruajnë me hollësi çfarë shikojnë në të.<br />

Më pas mësuesja (ose një nxënës i ndihmuar prej saj) zgjidh veprimet, duke i shpjeguar<br />

ato me gojë dhe duke i demonstruar me mjete ose paraqitet një pamje e zmadhuar e<br />

figurës së tekstit.<br />

Punohet në mënyrë të pavarur teksti. Ushtrimet 2 - 5.<br />

Më pas nxënësit diskutojnë veprimet në dyshe.<br />

Nxënës të ndryshëm zgjidhin me radhë ushtrimet në tabelë, duke vizatuar edhe<br />

rrethorët si rreshtimi tek ushtrimi 5 dhe problemën në f.q. 76 në tekst.<br />

Punohen në mënyrë të pavarur ushtrime shtesë nga dërrasa me rreshtime:<br />

4 + 4 + 4 + 4 + 4 = 6 + 6 + 6 + 6 + 6 = 9 + 9 + 9 =<br />

Kontroll individual e vlerësim i punës.<br />

102

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!