24.12.2014 Views

Didakta januar

Didakta januar

Didakta januar

SHOW MORE
SHOW LESS

You also want an ePaper? Increase the reach of your titles

YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.

šolska praksa<br />

šolska praksa<br />

Poskusi z vodo v 1. razredu<br />

devetletke<br />

Anamarija Cvek, OŠ Križe, Tržič<br />

Otrokom je treba pouk narediti čim bolj zanimiv in privlačen, da bodo učenci dovolj motivirani za delo<br />

in bodo dosegali tudi višjo raven znanja.<br />

Spoznavanje okolja je predmet, ki ga z malo volje lahko<br />

zelo popestrimo. Kadar je mogoče, naj bi v poučevanje<br />

vključili izkustveno učenje. Tako pridobljeno znanje si<br />

učenci bolje zapomnijo, pa tudi motivacija za delo je večja.<br />

Učenci sami, s svojim delom, pridejo do spoznanj.<br />

Seveda tak način poučevanja tudi od učitelja zahteva<br />

več dela. Predvsem je pomembna priprava pripomočkov,<br />

učnih listov in jasna navodila učencem pred začetkom<br />

dela. Med samim delom pa učitelj zgolj opazuje učence in<br />

jih usmerja. Na koncu ne smemo pozabiti na poročanje,<br />

kjer skupine predstavijo svoje ugotovitve in jih med seboj<br />

primerjajo.<br />

Pri spoznavanju okolja je kar nekaj tem, ki bi jih lahko<br />

tako podali učencem. V takih primerih je dobrodošlo sodelovanje<br />

med učitelji, saj bi si lahko porazdelili delo in v<br />

nekaj letih ustrezno pripravili vse primerne teme ter s tem<br />

zelo popestrili pouk.<br />

Primer takšnega učenja sem izvedla v 1. razredu.<br />

Učenci so delali preproste poskuse z vodo. V prvem<br />

razredu si žal še ne moremo pomagati z navodili, zapisanimi<br />

na listih, zato je otroke med delom včasih treba<br />

nekoliko usmeriti, da se ne začno igrati, na bistvo naloge<br />

pa pozabijo.<br />

Cilji:<br />

• spoznavajo lastnosti tekočin,<br />

• znajo prelivati tekočine in našteti glagole, ki so povezani<br />

z dejavnostmi s tekočinami.<br />

Učni pripomočki:<br />

• različne posode,<br />

• manjši predmeti iz različnih materialov,<br />

• velika posoda za vodo,<br />

• prozorni lončki,<br />

• olje, sadni sirup,<br />

• žličke,<br />

• učni listi z navodili,<br />

• pisala.<br />

Postaje:<br />

1. postaja – Učenci ugotavljajo, kateri predmeti plavajo<br />

in kateri potonejo.<br />

2. postaja – Učenci prelivajo vodo in ugotavljajo, da tekočina<br />

napolni različne posode (nima določene oblike);<br />

kadar nalijejo tekočino v posodo z večjo površino dna,<br />

je nivo vode nižji in obratno.<br />

3. postaja – Učenci ugotavljajo, kako se z vodo mešajo<br />

nekatere druge tekočine (olje, sadni sirup).<br />

Predviden čas za izvedbo poskusov: 2 šolski uri<br />

Opomba: Vse potrebne pripomočke sem pripravila že<br />

pred začetkom dela, tudi učence sem že prej razdelila v<br />

skupine, tako smo se lažje posvetili samemu delu.<br />

POTEK DELA<br />

Uvod<br />

V uvodu sem najprej preverila poznavanje nekaterih<br />

osnovnih izrazov (tekočina, plavati, potoniti, mešati, prelivati,<br />

nivo vode). Posamezne izraze sem razložila, saj jih<br />

učenci niso poznali.<br />

Priprava na samostojno delo in samostojno delo<br />

Vsi skupaj smo si ogledali posamezne postaje. Na postajah<br />

sem jim razložila, kaj morajo delati in kaj opazovati.<br />

1. postaja<br />

V veliki posodi smo imeli vodo, poleg posode pa je bilo<br />

pripravljenih veliko drobnih predmetov. Učencem sem<br />

povedala, da bodo na tej postaji preizkušali, kateri predmeti<br />

plavajo in kateri potonejo.<br />

Podala sem jim navodilo:<br />

Predmet položi v posodo z vodo. Opazuj, kaj se s predmetom<br />

dogaja. Na listu pobarvaj okence ob predmetu z<br />

ustrezno barvo; če predmet plava, bo okence zeleno, če pa<br />

potone, bo okence rdeče.<br />

Učence sem med delom spodbujala tudi k predvidevanju,<br />

naj najprej poskusijo predvideti, ali bo predmet plaval<br />

ali ne. Ugotavljali so tudi, zakaj je tako.<br />

2. postaja<br />

Pripravljene smo imeli različne posode. Učencem sem<br />

povedala, da bodo iz plastenke prelivali vodo v posode.<br />

Opazovali bodo nivo vode in ugotavljali, zakaj je nekje<br />

nivo vode višji in drugje nižji. Opazovali bodo, kako se<br />

voda prilagodi obliki posode.<br />

Na listu so imeli narisane podobne posode, kot so jih<br />

uporabljali pri poskusu.<br />

Dobili so navodilo:<br />

Vodo iz plastenke prelij v različne posode. Z barvico<br />

pobarvaj, do kam seže voda v posodi – označi nivo vode.<br />

Nalivaj previdno.<br />

3. postaja<br />

Na pladnju smo imeli kozarčka, do polovice napolnjena<br />

z vodo. Učencem sem dejala, da morajo v prvi kozarček<br />

priliti sadni sirup, v drugega pa olje. Vsebino v obeh<br />

kozarčkih morajo dobro premešali. Ko se bo vsebina v<br />

kozarčku umirila, naj si natančno ogledajo rezultat mešanja.<br />

Navodilo:<br />

V prvi kozarček nalij malo sadnega sirupa, v drugega pa<br />

nekaj olja. Vsebino v obeh kozarčkih dobro premešaj. Po<br />

mešanju pusti kozarčke na mizi. Počakaj, da se tekočina<br />

umiri. Poglej, kaj se je zgodilo, in oba kozarčka nariši na<br />

list.<br />

Želimo si, da bi revija <strong>Didakta</strong> postala konstruktivno torišče stališč in argumentov o aktualnih<br />

vprašanjih s področja vzgoje in izobraževanja. Da bi osvetljevala nove metodološke in<br />

teoretske smernice, bila zgled dobre prakse in zrcalo šolskih aktivnosti.<br />

ZATO VAS VABIMO K SODELOVANJU.<br />

Tudi pri tej nalogi sem učence spodbujala k predvidevanju,<br />

preden so se lotili poskusa.<br />

Sklep:<br />

• Poročanje<br />

Učenci so sedli v krog. Vse skupine so pripravile učne<br />

liste, na katerih so bili zapisani rezultati poskusov.<br />

Skupine so poročale o svojih ugotovitvah po posameznih<br />

postajah, učenci so se dopolnjevali in ugotavljali razlike<br />

ter razmišljali, zakaj je do razlik prišlo.<br />

• Ugotovitve<br />

1. Plavajo lažji predmeti. Ti predmeti so iz lesa, stiroporja,<br />

plastike. Potonejo težji predmeti. Ti predmeti<br />

so najpogosteje iz kovine.<br />

2. Če je posoda imela večje dno, je bil nivo vode nižji.<br />

Če je posoda imela manjše dno, je bil nivo vode višji.<br />

Čeprav so bile posode različnih oblik, se je voda lepo<br />

prilagodila obliki posode.<br />

3. Sadni sirup je obarval vso vodo. Voda in sadni sirup<br />

se mešata. Olje je plavalo na vodi. Voda in olje se ne<br />

mešata.<br />

Povzetek<br />

Učenci so pri delu lepo sodelovali, tudi tisti, ki jih je k<br />

skupinskemu delu težje pritegniti. Nad takšnim načinom<br />

dela so bili navdušeni, saj so še pozneje spraševali, kdaj<br />

bomo spet delali poskuse.<br />

Tudi zame je bila ta otroška navdušenost velika spodbuda.<br />

V prihodnje bom poskušala čim več primernih tem<br />

podati tako, da bodo učenci morali sodelovati, uporabljati<br />

svoja predznanja in sami iskati rešitve. Ugotovila sem tudi,<br />

da otroci veliko vedo, le dovoliti jim je treba, da to povedo<br />

na svoj preprosti način. Prisluhnimo jim, kajti tudi mi se<br />

lahko od njih veliko naučimo.<br />

50/<strong>Didakta</strong><br />

<strong>Didakta</strong>/51

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!