05.04.2014 Views

Scenariusz lekcji wychowawczej w gimnazjum z cyklu „Bezpieczne ...

Scenariusz lekcji wychowawczej w gimnazjum z cyklu „Bezpieczne ...

Scenariusz lekcji wychowawczej w gimnazjum z cyklu „Bezpieczne ...

SHOW MORE
SHOW LESS

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

<strong>Scenariusz</strong> <strong>lekcji</strong> <strong>wychowawczej</strong> w <strong>gimnazjum</strong> z <strong>cyklu</strong><br />

<strong>„Bezpieczne</strong> wakacje”<br />

Temat:<br />

Sam możesz zapobiec nieszczęściu, czyli o bezpiecznym zachowaniu nad wodą.<br />

Cele:<br />

- uświadomienie konieczności rozważnego korzystania z kąpieli wodnych,<br />

- rozbudzenie odpowiedzialności za własne bezpieczeństwo,<br />

- zapoznanie ze znakami zakazu, ostrzegawczymi i informacyjnymi<br />

występującymi w pobliżu zbiorników wodnych,<br />

- przypomnienie zasad powiadamiania odpowiednich służb w sytuacji<br />

zagrożenia.<br />

Metody:<br />

- mapa skojarzeń,<br />

- burza mózgów,<br />

- dyskusja.<br />

Formy pracy:<br />

- zbiorowa<br />

- praca w grupach.<br />

Środki dydaktyczne:<br />

- kartony,<br />

- załącznik nr 1 – <strong>„Bezpieczne</strong> wakacje – woda”,<br />

- załącznik nr 2 – „Płytka wyobraźnia”,<br />

- załącznik nr 3 – wzory znaków zakazu, ostrzegawczych i informacyjnych<br />

występujących w pobliżu zbiorników wodnych<br />

Przebieg <strong>lekcji</strong>:<br />

1. Wprowadzenie – ćwiczenia pobudzające wyobraźnię uczniów i nawiązujące<br />

do tematu <strong>lekcji</strong>.<br />

Uczniowie tworzą mapę skojarzeń związaną z hasłem WAKACJE. Nauczyciel<br />

rysuje na tablicy schemat i zapisuje skojarzenia uczniów.


GDZIE?<br />

JAK?<br />

WAKACJE<br />

Z KIM?<br />

CO BĘDZIESZ<br />

ROBIĆ?<br />

2. Zapoznanie uczniów z tematyką <strong>lekcji</strong> poprzez wybór do wspólnej analizy<br />

powtarzających się skojarzeń związanych z wodą i bezpiecznym korzystaniem<br />

z kąpielisk. Zapis tematu <strong>lekcji</strong>.<br />

3. Uczniowie pracują w grupach – tworzą własny kodeks bezpiecznego<br />

korzystania z kąpieli wodnych. Prezentują go na forum klasy. Powstaje klasowy<br />

zapis rad, których należy przestrzegać nad wodą. Uczniowie porównują go<br />

z otrzymanym załącznikiem <strong>„Bezpieczne</strong> wakacje – woda” (ewentualnie<br />

dopisują zasady, które nie pojawiły się w ich kodeksie).<br />

Nauczyciel uświadamia uczniom, że skoki do wody to jedno<br />

z najniebezpieczniejszych zagrożeń związanych z kąpielą. Każdego roku<br />

kilkaset osób łamie kręgosłup, skacząc do wody.(Przytacza dane statystyczne -<br />

(załącznik nr 2 - Płytka wyobraźnia).


4. Przeprowadzenie między grupami quizu ze znajomości znaków zakazu,<br />

ostrzegawczych i informacyjnych znajdujących się w pobliżu zbiorników<br />

wodnych.(załącznik nr 3).<br />

5. Przypomnienie zasad powiadamiania odpowiednich służb w sytuacji<br />

zagrożenia np.<br />

Gdy wzywasz pomoc:<br />

- podaj adres i opis miejsca zdarzenia (punkt odniesienia – most, przystań itp.)<br />

- opisz stan ofiary wypadku<br />

- z telefonu komórkowego wybierz numer - 112<br />

- numer pogotowia ratunkowego - 999<br />

- WOPR - 0601-100-100<br />

6. Podsumowanie i refleksja.<br />

Dokończ zdanie: Lekcja uświadomiła mi, że ………………..………………..


Załącznik nr 1<br />

Rady których warto przestrzegać.<br />

"BEZPIECZNE WAKACJE" WODA<br />

Wszyscy amatorzy pływania i kąpieli dla zdrowia i relaksu powinni wziąć pod<br />

uwagę następujące czynniki:<br />

naukę pływania można prowadzić tylko w wyznaczonych bądź dokładnie<br />

zbadanych miejscach; tylko posiadacze tzw. żółtego czepka (specjalna<br />

karta pływacka) mogą wypływać poza teren strzeżony,<br />

dzieci do lat 7 nie mogą pozostawać bez opieki dorosłych<br />

nie można kąpać się w miejscach objętych zakazem, w pobliżu mostów,<br />

portów, przystani i obiektów pływających, w gliniankach, gdyż są one<br />

szczególnie niebezpieczne,<br />

nie należy wchodzić do wody będąc zgrzanym lub spoconym,<br />

nie można przebywać zbyt długo w wodzie o niskiej temperaturze,<br />

nie wolno wskakiwać do wody, której się nie zna (głębokości, rodzaj dna<br />

itp.),<br />

należy unikać samotnego pływania i kąpieli<br />

wszelkie lekkomyślne żarty, jak potrącanie, spychanie bądź wrzucanie do<br />

wody, mogą zakończyć się nieszczęśliwym wypadkiem.<br />

Ryzykowne jest:<br />

samotne pływanie w wodzie ,<br />

wskakiwanie do wody z brzegu, mostów lub prowizorycznych skoczni,<br />

nurkowanie w wodzie, w której mogą znajdować się powalone drzewa,<br />

ostre przedmioty itp.,<br />

wypływanie daleko od brzegu na materacach, dętkach i innych<br />

prowizorycznych sprzętach pływających,<br />

wskakiwanie do wody z kajaka, łodzi, pontonu, roweru wodnego itp.,<br />

wypływanie daleko od brzegu, na środek jeziora, na drugą stronę<br />

zbiornika wodnego bez asekuracji.


Załącznik nr 2<br />

PŁYTKA WYOBRAŹNIA<br />

Statystyki<br />

Dane statystyczne dotyczące osób, które corocznie w Polsce trafiają na wózki<br />

z powodu skoku do wody, zebraliśmy z różnych źródeł; nie prowadzono<br />

dotychczas w Polsce szczegółowych badań na ten temat. Dane tego rodzaju<br />

posiadają szpitale specjalistyczne, w których leczy się urazy rdzenia kręgowego,<br />

natomiast niezwykle trudno takie dane uzyskać.<br />

Wg danych z 2000 r. dr. St. Sosnowskiego z Kliniki Paraplegii Pourazowej<br />

Wojskowego Szpitala Klinicznego w Bydgoszczy, rozwój motoryzacji oraz<br />

nieostrożność podczas skoków do płytkiej wody są w głównej mierze przyczyną<br />

urazów kręgosłupa i rdzenia kręgowego. Wg tych samych danych, rocznie<br />

przybywa w Polsce około 1000 osób z porażeniami kończyn, z czego 400 to<br />

najcięższe i źle rokujące uszkodzenia szyjnego odcinka rdzenia.<br />

Źródło: .Ortopedia, Traumatologia, Rehabilitacja., nr 1/2000<br />

Natomiast wg danych z tego samego okresu dr. Pawła Baranowskiego,<br />

Dyrektora Naczelnego Specjalistycznego Centrum Rehabilitacji i Leczenia<br />

Schorzeń Narządu Ruchu im. prof. Mariana Weissa w Konstancinie, przeciętnie<br />

740 osób rocznie w Polsce ulega urazom kręgosłupa, z czego 25%-35%<br />

(180-260 osób) doznaje urazu rdzenia kręgowego. W materiale własnym<br />

dr. P. Baranowskiego, największy procent, bo aż 61% urazów kręgosłupa<br />

w odcinku szyjnym, zanotowano w wyniku skoku do wody. Znacznie mniejszy<br />

procent 21% urazów, zanotowano w następstwie wypadków komunikacyjnych,<br />

zaś najmniejszy procent 18% urazów w kategorii inne przyczyny.<br />

Źródło: .Ortopedia, Traumatologia, Rehabilitacja., nr 1/2000<br />

Na podstawie danych Fundacji Aktywnej Rehabilitacji (FAR), po skokach do<br />

wody przybywa corocznie w Polsce od 168 do 222 osób i są to w przeważającej<br />

części mężczyźni (prawie 85%). Wg FAR, skoki do wody .na głowę. stanowią<br />

trzecią z kolei przyczynę urazów rdzenia kręgowego (po wypadkach drogowych<br />

i upadkach z wysokości) - dane zaczerpnięte ze strony internetowej FAR<br />

www.far.org.pl.<br />

Do Fundacji jednak nie trafiają ludzie z najcięższymi urazami - obydwu<br />

kończyn dolnych i obydwu kończyn górnych . którzy będą musieli poruszać się<br />

na wózkach elektrycznych.<br />

Do prof. Jerzego Kiwerskiego z Katedry i Kliniki Rehabilitacji Akademii<br />

Medycznej w Warszawie, trafia corocznie ok. 150 osób z uszkodzeniem rdzenia


kręgowego. Jak potwierdza prof. J. Kiwerski, obecnie na całym świecie nie ma<br />

metody, która funkcjonalnie wypełniłaby ubytek w rdzeniu kręgowym powstały<br />

po urazie, pomimo że na badania nad takimi metodami przeznaczane są<br />

ogromne pieniądze.<br />

Z badań instytutu SMG/KRC, które przeprowadzono jesienią 2001, 2002 i 2003<br />

roku na zlecenie Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji, wynika, że skoki do<br />

wody to jedno z najniebezpieczniejszych zagrożeń związanych z kąpielą.<br />

W porównaniu do roku 2001 wzrosła świadomość zagrożenia związanego ze<br />

skokami do wody (z 21% w 2001 roku, 26% w 2002 do 28% w 2003 r.).<br />

Zarówno w 2001, 2002, jak i w 2003 roku około połowa badanych zapamiętała<br />

akcję informacyjną poświęconą problemowi skoków do wody. Natomiast<br />

w 2003 roku znacząco więcej (72% w porównaniu do 61% 2002 i 49%<br />

w 2001 roku) respondentów trafnie rozpoznało temat akcji.<br />

Porównując dotychczasowe fale badania można zauważyć następujące<br />

prawidłowości: skoki do wody są postrzegane jako mniejsze zagrożenie, niż<br />

kąpiel po alkoholu, jednak ich waga z roku na rok rośnie.<br />

Badania zrealizowano w październiku 2001, 2002 i 2003 r. na próbach<br />

ogólnopolskich, reprezentatywnych, liczących odpowiednio 1005, 1002, 1005<br />

osób, osób w wieki 15-75 lat, techniką sondażu omnibus.


Załącznik nr 3

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!