Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe
Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe
Hapi i parë. Mësuesi e nis mësimin me dëgjimin dhe vlerësimin e detyrës së shtëpisë. Nxënësit vlerësojnë dhe japin mendime mbi detyrën e njëri-tjetrit. Hapi i dytë. Mësuesi shtron pyetjet për diskutim: A e keni lexuar poemën ``Iliada `` të Homerit? Ç’njohuri keni ju mbi heronjtë Akili dhe Hektori? Nxënësit shprehin mendimet e tyre. Hapi i tretë. Mësuesi jep informacione të mëtejshme mbi poemën e Iliadës. Kalohet më tej në kuptimin e tekstit me anë të rubrikës Hap pas hapi. Ku vendosen ngjarjet në këtë fragment? Pse perëndia Apolon vendos t’ia çoroditë mendjen Akilit? Si i drejtohet ai Apolonit? Pse? Cila ishte arsyeja që Hektori ishte në rrezik? Ç’dini ju për luftën greko- trojane, e cila zgjati 10 vjet? Hapi i katërt. Diskutim. Si i kuptoni fjalët e Akilit: “Askush nuk do të qajë në shtratin tënd të vdekjes. Dua që trupin tënd ta shqyejnë e copëtojnë bishat”. Hapi i pestë. Ditari dy- pjesësh. Në këtë fazë nxënësit zgjedhin një fragment që i pëlqen më shumë dhe e shkruajnë në krahun e majtë, në të djathtin japin komentin e tyre se pse u pëlqen. Pjesa që të pëlqen Komenti përkatës. Hapi i gjashtë. Punë e pavarur. Ndahet klasa në grupe. Grupi i parë. Dalloni cilësitë e personazheve: Hektori …………………………………………………. Akili …………………………………………….. Priami …………………………………………………………… Andromaka …………………………………………………………… Grupi i dytë. Gjeni krahasimet dhe metaforat e përdorura. Krahasimet Metaforat Hapi i shtatë. Mësuesi vlerëson nxënësit sipas aktivizimit të tyre. Të lexuarit. Homeri. Dyluftimi i Akilit me Hektorit. Ora e dytë
Objektivat: - Të identifikojë personazhet e pjesës. - Të diskutojë për personazhin i cili i ka bërë më shumë përshtypje. - Të bëjnë krahasimin ndërmjet dy figurave :Akilit dhe Hektorit. Mjetet e punës: Tabela e zezë, shkumësa me ngjyra, gjuha shqipe 7. Zhvillimi i mësimit. E Brainstroming R Diskutim R Punë e pavarur Evokimi. Brainstorming. Cilët janë personazhet e fragmentit? Pse heroit Hektor nuk i dridhet syri kur babai i drejtohet për të pasur kujdes? Ç’kuptoni nga biseda ndërmjet Akilit dhe Hektorit? Realizimi i kuptimit. Diskutim. Cilat personazhe të kësaj poeme ju kanë lënë mbresa më të thella? Jepni mendimin tuaj. Reflektimi .Punë e pavarur. Ndahet klasa në grupe. Grupi i parë Si e cilësoni episodin kur: Andromaka flet mbi kufomën e Hektorit … Grupi i dytë. Përpiquni të bëni krahasimin midis dy figurave kryesore: Akilit dhe Hektorit Mësuesi vlerëson nxënësit sipas aktivizimit të tyre. Përmbledhje e orës. Konkluzione. Detyra. Morfologji Ushtrime Objektivat: - Shih objektivat e orës 49. Zhvillimi i përmbajtjes 1. Hapi i parë. Mësuesi e fillon orën e mësimit me leximin e detyrave të shtëpisë. Disa nxënës lexojnë krijimet e tyre dhe evidentojnë foljet në habitore e dëshirore.
- Page 43 and 44: 2. Hapi i dytë. a) Praktikë e pav
- Page 45 and 46: Ora e dytë Objektivat: - Të ident
- Page 47 and 48: R INSERT R Punë në dyshe Zhvillim
- Page 49 and 50: Të folurit Flasim për kohën e li
- Page 51 and 52: 4. Hapi i katërt. Nxënësit hapin
- Page 53 and 54: 3. Diskutim e vlerësim i punës s
- Page 55 and 56: R Teknika e pyetjeve Evokimi. Brain
- Page 57 and 58: Unë, që më shikoni tash, hapa nj
- Page 59 and 60: - Funksionet e përemrit vetor në
- Page 61 and 62: me mënyrën e formimit të trajtav
- Page 63 and 64: Grupi i dytë. Shkruaj pyetjet të
- Page 65 and 66: Objektivat: - Të gjejnë përemrat
- Page 67 and 68: Mbyllja Hapi i pestë. Mësuesi kon
- Page 69 and 70: Objektivat: - Të njihen me llojet
- Page 71 and 72: 2. Hapi i dytë. Praktikë e pavaru
- Page 73 and 74: Shpesh thonë fëmijët janë pasqy
- Page 75 and 76: Evokimi. Brainstorming Mësuesi u d
- Page 77 and 78: Avantazhet e të marrurit me aktivi
- Page 79 and 80: Kalohet më pas në kuptimin e mët
- Page 81 and 82: - Të përcaktojnë saktë mënyrat
- Page 83 and 84: Hapi i tretë. Kalohet te rubrika H
- Page 85 and 86: √ + - ? b) Diskutim në çifte (o
- Page 87 and 88: Morfologji Mënyra lidhore dhe kush
- Page 89 and 90: Ora e dytë Objektivat: - Të përc
- Page 91 and 92: arriti të frenonte me kohë dhe k
- Page 93: ) Diskutim në dyshe (ose treshe) d
- Page 97 and 98: - Të evidentojnë në fjali grupet
- Page 99 and 100: Prometeu u dha njerëzve dritën, u
- Page 101 and 102: Populli Kënga e Dhoqinës Objektiv
- Page 103 and 104: Detyra. Të lexuarit N. Frashëri.
- Page 105 and 106: Çfarë tregon rrethanori i vendit.
- Page 107 and 108: Dritëro Agolli. Pulëbardha Ora e
- Page 109 and 110: Detyrë shtëpie. Ushtrimi 1. Jepen
- Page 111 and 112: Zhvillimi i mësimit Hapi i parë.
- Page 113 and 114: Ora e dytë Objektivat: - Shih obje
- Page 115 and 116: Zhvillimi i mësimit E Brainstormin
- Page 117 and 118: Si jepet gjendja e shpirtit të poe
- Page 119 and 120: Hapi i tretë. Mësuesi sqaron se k
- Page 121 and 122: Disa nxënës të niveleve të ndry
- Page 123 and 124: Hapi i katërt. Mësuesi vlerëson
- Page 125 and 126: Nga cilat gjymtyrë përbëhet fjal
- Page 127 and 128: Realizimi i kuptimit. Shpjegim +dis
- Page 129 and 130: Dashuria e Maleusit për Gentin. Gr
- Page 131 and 132: Drejtshkrim Shenjat e pikësimit. P
- Page 133 and 134: Të lexuarit Molieri Kopraci Ora e
- Page 135 and 136: Pjesa që të bën përshtypje Kome
- Page 137 and 138: Objektivat: - Të lexojnë për të
- Page 139 and 140: Si vendosën të bënin fëmijët p
- Page 141 and 142: Shpjegohen edhe me shembuj marrëdh
- Page 143 and 144: Çfarë ngjarje e trishtueshme i ki
Objektivat:<br />
- Të identifikojë personazhet e pjesës.<br />
- Të diskutojë për personazhin i cili i ka bërë më shumë përshtypje.<br />
- Të bëjnë krahasimin ndërmjet dy figurave :Akilit <strong>dhe</strong> Hektorit.<br />
Mjetet e punës: Tabela e zezë, shkumësa me ngjyra, gjuha shqipe 7.<br />
Zhvillimi i mësimit.<br />
E Brainstroming<br />
R Diskutim<br />
R Punë e pavarur<br />
Evokimi. Brainstorming.<br />
Cilët janë personazhet e fragmentit?<br />
Pse heroit Hektor nuk i dri<strong>dhe</strong>t syri kur babai i drejtohet për të pasur kujdes?<br />
Ç’kuptoni nga biseda ndërmjet Akilit <strong>dhe</strong> Hektorit?<br />
Realizimi i kuptimit. Diskutim.<br />
Cilat personazhe të kësaj poeme ju kanë lënë mbresa më të thella? Jepni mendimin tuaj.<br />
Reflektimi .Punë e pavarur.<br />
Ndahet klasa në grupe.<br />
Grupi i parë<br />
Si e cilësoni episodin kur:<br />
Andromaka flet mbi kufomën e Hektorit …<br />
Grupi i dytë.<br />
Përpiquni të bëni krahasimin midis dy figurave kryesore: Akilit <strong>dhe</strong> Hektorit<br />
Mësuesi vlerëson nxënësit sipas aktivizimit të tyre.<br />
Përmbledhje e orës. Konkluzione. Detyra.<br />
Morfologji<br />
Ushtrime<br />
Objektivat:<br />
- Shih objektivat e orës 49.<br />
Zhvillimi i përmbajtjes<br />
1. Hapi i parë. Mësuesi e fillon orën e mësimit me leximin e detyrave të shtëpisë. Disa<br />
nxënës lexojnë krijimet e tyre <strong>dhe</strong> evidentojnë foljet në habitore e dëshirore.