Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe
Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe
Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe
Create successful ePaper yourself
Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.
Hapi i tretë. Nxënësit punojnë të lirë në libër me pyetjet e rubrikës Përpunim gjuhësor.<br />
Ushtrimet 12, 13 , 14, 15.<br />
Nxënësit punojnë në heshtje, mësuesi i udhëzon , i këshillon.<br />
Hapi i katërt. Mësuesi vlerëson nxënësit <strong>dhe</strong> sqaron për çdo paqartësi.<br />
Përmbledhje e orës.<br />
Konkluzione.<br />
Detyra.<br />
Morfologji<br />
Mënyrat <strong>dhe</strong> kohët e foljeve. Mënyra dëftore.<br />
Objektivat:<br />
- Të dallojnë mënyrat e foljes, kohët e thjeshta <strong>dhe</strong> të përbëra për secilën prej tyre.<br />
- Të përdorin drejt foljet në mënyrën dëftore.<br />
Struktura e mësimit<br />
E Brainstorming<br />
R INSERT<br />
R Punë në grup<br />
Zhvillimi i përmbajtjes<br />
1. Evokimi. Brainstorming. Cilat janë mënyrat e foljes në gjuhën shqipe? Nxënësit do të<br />
japin informacionin që ata kanë për mënyrat e foljes në gjuhën shqipe. Gjithashtu do të<br />
plotësojnë skemën për kohët e foljes.<br />
Plotëso: Kohët e foljes janë të thjeshta <strong>dhe</strong> të përbëra:<br />
Të thjeshta: ………………………………………………………………………..<br />
Të përbëra: ………………………………………………………………………<br />
2. Realizimi i kuptimit. INSERT.<br />
Mësuesi u ndan nxënësve një listë me pyetjet e mëposhtme:<br />
- Çfarë tregon kategoria gramatikore e kohës?<br />
- Çfarë forme ka folja në kohët e thjeshta? Po në kohët e përbëra?<br />
- Sa kohë ka mënyra dëftore? Cilat janë ato?<br />
- Si formohet forma veprore e foljeve në mënyrën dëftore?<br />
- Po forma joveprore?<br />
Ora vazhdon me:<br />
a) Lexim i tekstit nga nxënësit <strong>dhe</strong> vendosja e shenjave: √, +, -, ?.<br />
Nënvizimet e bëra nga nxënësit në libër hi<strong>dhe</strong>n në tabelën e INSERT-it.