Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe
Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe
Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe
You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
Hapi i dytë. Diskutim.<br />
Besimi e ndihmon të panjohurin.<br />
- Si e vlerësoni ju sjelljen e tij?<br />
- Çfarë qëndrimi do kishit mbajtur ju?<br />
Hapi i tretë. Ditari dy-pjesësh. Nxënësit punojnë në mënyrë individuale në fletore.<br />
Hapi i katërt. Teknika e pyetjeve.<br />
Tregimi ka disa personazhe. Cilët janë ata?<br />
Konkretizoni me ndonjë cilësi secilin prej tyre. Dalloni përcaktorët.<br />
Gjeni antonimet e mbiemrave të mëposhtëm.<br />
- të reja ………………………………………..<br />
- të gëzuar ………………………………………<br />
- e mirë …………………………………………….<br />
- të mbushura ………………………………………<br />
Hapi i pestë. Në fund mësuesi vlerëson nxënësit sipas aktivizimeve .<br />
Përmbledhje e orës.<br />
Konkluzione.<br />
Detyra<br />
Të folurit<br />
Diskutojmë për sportin<br />
Objektivat:<br />
- Të flasin rreth sportit, llojeve të sportit <strong>dhe</strong> preferencave të tyre.<br />
- Të rendisin avantazhet që ka të marrurit me veprimtari sportive.<br />
Zhvillimi i mësimit<br />
Hapi i parë. Nxënësit ndalen tek imazhet fotografike të dhëna në tekst duke përcaktuar<br />
llojin e sportit <strong>dhe</strong> duke i komentuar në klasë fotot.<br />
Hapi i dytë. Diskutim mbi preferencat <strong>dhe</strong> aktivitete sportive që nxënësit ndjekin.<br />
Po ju cili sport ju pëlqen?<br />
A luani ndonjë prej tyre?<br />
Në ç’lloj sporti luani? Pse keni zgjedhur këtë lloj sporti?<br />
Në shkollën tuaj a organizohen konkurse, aktivitete sportive?<br />
A keni skuadër futbolli, volejbolli, basketbolli apo të ndonjë sporti tjetër në shkollën tuaj?<br />
Ju merrni pjesë në këto aktivitete?<br />
Bëni pjesë në ndonjë skuadër? Në cilën skuadër?<br />
Hapi i tretë. Mësuesi u kërkon nxënësve të shkruajnë emrat e sportistëve shqiptar ose të<br />
huaj që pëlqejnë si <strong>dhe</strong> llojin e sportit që ata përfaqësojnë.<br />
Igli Tare – futbollist;<br />
…………………………………………………………………..........<br />
Hapi i katërt. Së bashku me nxënësit plotësohet skema: