Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe
Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe
Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe
Create successful ePaper yourself
Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.
Dalloni figurat letrare. Si janë formuar ato?<br />
Përmbledhje e orës. Konkluzione. Detyra.<br />
Të folurit<br />
Krenohemi që jemi shqiptar<br />
(Flasim për filmat tanë)<br />
Objektivat:<br />
- Të flasin rreth filmit <strong>dhe</strong> kinemasë, preferencave të tyre <strong>dhe</strong> mbresave të krijuara prej<br />
kinemasë <strong>dhe</strong> filmave.<br />
Zhvillimi i mësimit<br />
Hapi i parë. Bisedë me nxënësit rreth filmit <strong>dhe</strong> kinemasë.<br />
A ju pëlqejnë filmat? Filmat shqiptarë apo të huaj? Pse?<br />
A keni preferenca të veçanta për ndonjë film? Flisni për të.<br />
Cilat tematika ju tërheqin më tepër? Cili është aktori juaj i preferuar?<br />
Cilat janë arsyet që ju bëjnë ta keni të preferuarin tuaj?<br />
…………………………………………………………………………….<br />
……………………………………………………………………………..<br />
Orën e fundit folëm për fragmentin shkëputur nga filmi “Shpella e Piratëve”? Ju e keni parë këtë<br />
film? Ju ka pëlqyer? Pse?<br />
Cilët personazhe luajnë në këtë film? Përmendni emrat e personazheve kryesorë.<br />
Hapi i dytë. Rrjeti i diskutimit.<br />
Preferoni kinemanë apo ekranin e shtëpisë suaj? Pse?<br />
Ç’ndjesi ju shkakton secila?<br />
Kinemaja Televizioni<br />
Hapi i tretë. Bashkëbisedim.<br />
Flisni mbi mbresat e krijuara kur keni shkuar për herë të parë në kinema.<br />
……………………………………………………………………………………………….<br />
………………………………………………………………………………………………..<br />
Të shkruarit<br />
Të shkruajmë për një ngjarje të jetuar.<br />
Ora e parë