Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe

Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe

20.02.2013 Views

Të lexuarit Edmond De Amiçis. Dashuria e atdheut. Ora e parë Objektivat: - Të përcaktojnë këshillat që përmenden në fragment. - Të diskutojnë mbi këshillat drejtuar fëmijës. - Të dallojnë gjendjet e ndryshme në të cilat ndodhet mësuesi. Mjetet e punës. Romani “Zemër ”, Tabela e zezë, shkumësa me ngjyra, gjuha shqipe 7. Zhvillimi i mësimit Hapi i parë. Lexohen detyrat dhe diskutohet për to. Nxënësit vlerësojnë dhe japin mendime mbi detyrën e njëri-tjetrit. Hapi i dytë. Mësuesi shkruan në tabelë fjalën Mirënjohje. Ai u drejtohet nxënësve: Ç’kuptoni ju me këtë fjalë? Çdo të thotë të jesh mirënjohës? Dëgjohen mendimet e nxënësve. Hapi i tretë. Mësuesi informon se kjo është edhe tema e ditës së sotme. Një fragment i shkëputur nga romani “Zemër”. Ai u drejton pyetje: E keni lexuar ju këtë roman? A ju ka pëlqyer? Hapi i katërt. Vendoset një nxënës të lexojë fragmentin e dhënë në tekst. Hapi i pestë. Për të kuptuar më tej tekstin kalohet në rubrikën Hap pas hapi . Kujt i drejtohet babai? Cili është mjeti i komunikimit? Pse babai e vlerëson Stardin? Cili ishte Stardi? Babai kërkon që djali i tij të nderojë dhe të dojë mësuesin e tij. Pse? Hapi i gjashtë. Kalohet në punë individuale në fletore. Nxënësit punojnë me ushtrimet 6. 7. të tekstit . Përmbledhje e orës. Konkluzione. Detyra Të lexuarit Edmond De Amiçis Dashuria e atdheut Ora e dytë Objektivat: - Të përcaktojnë personazhet që përmenden në fragment. - Të diskutojnë mbi ndjenjat humane me të cilat babai dëshiron ta ushqejë fëmijën. - Të dallojnë gjendjet e ndryshme në të cilat ndodhet mësuesi. Zhvillimi i mësimit E Brainstorming R Bashkëbisedim

R Teknika e pyetjeve Evokimi. Brainstorming Mësuesi shtron pyetjet: Cilët ishin personazhet e pjesës? I vlerësoni këshillat e babait drejtuar djalit? Pse? Cila këshillë ju pëlqeu më shumë? Realizmi i kuptimit. Bashkëbisedim Kujtoj me mall e nostalgji mësuesin tim të parë. Reflektimi.Teknika e pyetjeve Babai kërkon ta ushqejë fëmijën me ndjenja humane. A duhet ne të tregohemi mirënjohës ndaj mësuesve tanë? Si mendoni ju? Cilat tipare të karakterit i kritikon babai djalit? Çfarë mesazhi nxorrët mbas leximit të këtij fragmenti? Minitesti Nxirr nga teksti pesë shprehje dhe formoni fjali me to. Në fund mësuesi vlerëson nxënësit sipas aktivizimeve. Përmbledhje e orës. Konkluzione. Detyra. Të lexuarit M. Servantes Don Kishoti në luftë me mullinjtë e erës Ora e parë Objektivat: - Të identifikojnë personazhin kryesor. - Të diskutojnë për portretin fizik dhe moral të personazhit kryesor. ‐ Të renditin disa nga temat që trajtohen në këtë fragment. Mjetet e punës. Tabela e zezë, shkumësa me ngjyra, gjuha shqipe 7. Zhvillimi i mësimit Hapi i parë. Lexohen detyrat dhe diskutohet për to. Nxënësit vlerësojnë dhe japin mendime mbi detyrën e njëri-tjetrit. Hapi i dytë. Mësuesi shkruan në tabelë fjalën Rosinant. Ai u drejtohet nxënësve: Ç’kuptoni ju me këtë fjalë? Nxënësit japin mendimet e tyre, rreth çështjes së ngritur. Dëgjohen mendimet e tyre. Hapi i tretë. Mësuesi më pas në lidhje me fjalën e hedhur për diskutim, i njeh nxënësit me temën e re mësimore. Ai flet për pjesën “Don Kishoti”. U drejton pyetje nxënësve: Ju a e keni lexuar këtë tregim? Dëgjohen mendimet e tyre.

Të lexuarit<br />

Edmond De Amiçis.<br />

Dashuria e at<strong>dhe</strong>ut.<br />

Ora e parë<br />

Objektivat:<br />

- Të përcaktojnë këshillat që përmenden në fragment.<br />

- Të diskutojnë mbi këshillat drejtuar fëmijës.<br />

- Të dallojnë gjendjet e ndryshme në të cilat ndo<strong>dhe</strong>t mësuesi.<br />

Mjetet e punës. Romani “Zemër ”, Tabela e zezë, shkumësa me ngjyra, gjuha shqipe 7.<br />

Zhvillimi i mësimit<br />

Hapi i parë. Lexohen detyrat <strong>dhe</strong> diskutohet për to. Nxënësit vlerësojnë <strong>dhe</strong> japin<br />

mendime mbi detyrën e njëri-tjetrit.<br />

Hapi i dytë. Mësuesi shkruan në tabelë fjalën Mirënjohje.<br />

Ai u drejtohet nxënësve: Ç’kuptoni ju me këtë fjalë? Çdo të thotë të jesh mirënjohës?<br />

Dëgjohen mendimet e nxënësve.<br />

Hapi i tretë. Mësuesi informon se kjo është e<strong>dhe</strong> tema e ditës së sotme. Një fragment i<br />

shkëputur nga romani “Zemër”.<br />

Ai u drejton pyetje: E keni lexuar ju këtë roman? A ju ka pëlqyer?<br />

Hapi i katërt. Vendoset një nxënës të lexojë fragmentin e dhënë në tekst.<br />

Hapi i pestë. Për të kuptuar më tej tekstin kalohet në rubrikën Hap pas hapi .<br />

Kujt i drejtohet babai? Cili është mjeti i komunikimit? Pse babai e vlerëson Stardin? Cili<br />

ishte Stardi?<br />

Babai kërkon që djali i tij të nderojë <strong>dhe</strong> të dojë mësuesin e tij. Pse?<br />

Hapi i gjashtë. Kalohet në punë individuale në fletore.<br />

Nxënësit punojnë me ushtrimet 6. 7. të tekstit .<br />

Përmbledhje e orës. Konkluzione. Detyra<br />

Të lexuarit<br />

Edmond De Amiçis<br />

Dashuria e at<strong>dhe</strong>ut<br />

Ora e dytë<br />

Objektivat:<br />

- Të përcaktojnë personazhet që përmenden në fragment.<br />

- Të diskutojnë mbi ndjenjat humane me të cilat babai dëshiron ta ushqejë fëmijën.<br />

- Të dallojnë gjendjet e ndryshme në të cilat ndo<strong>dhe</strong>t mësuesi.<br />

Zhvillimi i mësimit<br />

E Brainstorming<br />

R Bashkëbisedim

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!