Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe
Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe
Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe
Create successful ePaper yourself
Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.
Ç’ndjeni në këto momente?<br />
A bazohet ky roman në fakte reale? Cilat janë ato?<br />
Shpjegohen fjalët e vështira të cilat nuk ndo<strong>dhe</strong>n në fjalorin e librit.<br />
Më pas jepet detyra, klasa ndahet në grupe ku secili prej tyre merr detyrë .<br />
Grupi i parë.<br />
Ku u vendosën ngjarja? Pse?<br />
Grupi i dytë.<br />
Cilat ishin pajisjet e tyre? Çfarë filluan të ndërtojnë ata?<br />
Grupi i tretë.<br />
Pse shkoi djasli te Javeri? Ç’do vendosnin ata?<br />
Grupi i katërt.<br />
Pse muret e shtëpisë morën trajtën e kështjellës? Si paraqitej situata në kështjellë? Konkretizoni<br />
me shembuj nga teksti.<br />
Grupi i pestë.<br />
Si e komentoni ju mendimin e javerit?<br />
Grupi i gjashtë.<br />
Ç’njohuri keni ju nga situata “qyteti dukej i ndryshuar? Diskutoni në klasë, duke kërkuar e<strong>dhe</strong><br />
ndihmën e mësuesit.<br />
Nxënësve u lihet kohë për t’u menduar <strong>dhe</strong> më pas bëhet leximi i punës. Nxënësit<br />
plotësojnë njëri –tjetrin.<br />
Reflektimi. Teknika e pyetjeve.<br />
Si e komentoni skenën e kur djali hutohet nga librat? Çfarë mbanin ata me vete?<br />
Shprehni mendimin tuaj: A e p? Ku duket vendosmëria e kështjellarëve për të mbrojtur<br />
kështjellën, e<strong>dhe</strong> nëse do ishte nevoja për të vdekur në muret e saj?<br />
Si përshkruhen Javeri? Si juduket djali i vogël?<br />
Cilat janë elementet realë të këtij romani?<br />
Mësuesi vlerëson nxënësit sipas aktivizimit të tyre.<br />
Përmbledhje e orës. Konkluzione. Detyra.<br />
Të lexuarit<br />
Ismail Kadare. Kështjella.<br />
Ora e dytë<br />
Objektivat:<br />
- Të lexojnë në mënyrë të vetëdijshme e shprehëse.<br />
- Të diskutojnë mbi personazhet realë <strong>dhe</strong> personazhet e trilluar.<br />
‐ Të dallojnë krahasimet <strong>dhe</strong> epitetet e përdorura në fragmentet e dhëna.<br />
Mjetet e punës: Romani “Kronikë në gur ``,Tabela e zezë, shkumësa me ngjyra, gjuha<br />
shqipe 7.<br />
Zhvillimi i mësimit.<br />
E Pyetje - përgjigje<br />
R Diskutim