20.02.2013 Views

Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe

Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe

Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe

SHOW MORE
SHOW LESS

You also want an ePaper? Increase the reach of your titles

YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.

- Të nxjerrin në pah veçoritë e tregimit.<br />

- T’i evidentojnë ato në një tregim konkret.<br />

- Të shkruajnë një tregim duke u bazuar në përbërësit e evidentuar.<br />

Zhvillimi i përmbajtjes<br />

1. Hapi i parë. Brainstorming. Ç’është tregimi? Nxënësit do të japin informacionin që kanë për<br />

tregimin duke u nisur e<strong>dhe</strong> nga ajo ç’kanë mësuar në klasën e gjashtë si e<strong>dhe</strong> në orën e kaluar ku<br />

trajtuan një tregim nga Gaqo Bushaka. Mësuesi bën plotësimin me informacion shtesë: llojet e<br />

tregimeve për nga tematika, struktura e tregimit, elementët përbërës, etj.<br />

2. Hapi i dytë. Praktikë e pavarur.<br />

Nxënësit do të kthehen te tregimi që analizuan në orën e kaluar <strong>dhe</strong> do të nxjerrin përbërësit e<br />

mëposhtëm.<br />

Cilët janë përbërësit e tregimit? Plotësoni skemën.<br />

Koha …………………………………………..<br />

Vendi ……………………………………………..<br />

Personazhet …………………………………………..<br />

Rrëfimi ………………………………………………..<br />

Rrëfimtari (tregimtari)……………………………………………..<br />

<strong>Gjuha</strong> ………………………………………………………….<br />

3. Hapi i tretë. Diskutim në dyshe (ose në treshe). Nxënësit do të bëjnë plotësime e sqarime<br />

midis tyre rreth përbërësve të tregimit, plotësimit të skemës.<br />

Diskutim me gjithë klasën <strong>dhe</strong> plotësim përfundimtar i skemës.<br />

Të shkruarit<br />

Shkruajmë përmbledhjen e një tregimi.<br />

Ora e dytë<br />

Gjatë orës së dytë nxënësit do të shkruajnë një tregim të shkurtër duke u bazuar në<br />

përbërësit që nxorën në pah orën e parë. Do të zgjedhin një temë <strong>dhe</strong> një titull e do ta<br />

shkruajnë tregimin duke ndjekur skedën e dhënë në librin e gjuhës shqipe.<br />

Morfologji<br />

19- Mbiemri, përshtatja me emrin në gjini, numër <strong>dhe</strong> rasë.<br />

Objektivat:<br />

- Të gjejnë mbiemrat <strong>dhe</strong> të përcaktojnë saktë gjininë, numrin <strong>dhe</strong> rasën e tyre.<br />

- Të përshtasin saktë mbiemrat me emrat në gjini, numër <strong>dhe</strong> rasë.<br />

Fjalë <strong>dhe</strong> shprehje kyçe: mbiemër i nyjshëm, mbiemër i panyjshëm, përshatjë në gjini,<br />

përshtatje në numër, përshtatje në rasë.<br />

Metodat e mësimdhënies: kllaster, punë e pavarur, tabela INSERT, punë në grupe.<br />

Motivimi: Plotësoni kllasterin me njohuritë që keni për mbiemrin.<br />

Zhvillimi i mësimit<br />

1. Hapi i parë. Mësuesi kontrollon kllasterin duke e paraqitur atë në dërrasë <strong>dhe</strong> duke e plotësuar<br />

më tej.

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!