Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe
Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe
Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe
You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
Përrallë<br />
Gojëdhënë<br />
Fjalë të urta<br />
Ninulla<br />
Gjëegjëza<br />
Baladë<br />
Gjeni gjëegjëzat e mëposhtme :<br />
Hap e mbyll ndrit si yll. ( s……………………)<br />
Hiqen dhjetë mbeten dhjetë . ( d……………………)<br />
Shkruani disa fjalë të urta.<br />
……………………………………<br />
Plotësoni fjalët e urta:<br />
Ai që ndërton me ……………………………………………<br />
Punën e sotme ………………………………………………..<br />
<strong>Gjuha</strong> kockë s’ka ……………………………………………<br />
Në fund mësuesi vlerëson punën e tyre.<br />
Përmbledhje e orës. Konkluzione. Detyra.<br />
Të lexuarit<br />
Përrallë e huaj. Pasqyrat <strong>dhe</strong> copëzat e saj<br />
Ora e parë<br />
Objektivat:<br />
- Të lexojnë për të identifikuar përrallën.<br />
- Të disktutojnë mbi personazhet e përrallës.<br />
- Të zbulojnë botën e brendshme të dy personazheve kryesorë.<br />
Mjetet e punës: tabela e zezë, shkumësa me ngjyra, gjuha shqipe 7.<br />
Zhvillimi i mësimit.<br />
Hapi i parë. Mësuesi e nis mësimin me teknikën Stuhi mendimesh . Ai u drejton<br />
nxënësve pyetjet : Ç’janë përrallat? Pse i pëlqeni ju përrallat?<br />
Dëgjohen me vëmendje mendimet e nxënësve.<br />
Hapi i dytë. Mësuesi i njeh nxënësit me temën e re mësimore. Ai flet për përrallën e cila<br />
është shkëputur nga libri “Sheherezadja”. U drejton pyetje nxënësve: Ju a e keni lexuar<br />
këtë libër? Dëgjohen mendimet e tyre.<br />
Hapi i tretë. Mësuesi përzgjedh nxënës e<strong>dhe</strong> i ndan sipas roleve përkatës. Lexohet<br />
përralla.<br />
Hapi i katërt. Më tej për ta kuptuar më mirë, kalohet te rubrika Hap pas Hapi.<br />
Pse vendosi djali të udhëtonte? I pëlqenin udhëtimet?<br />
A i bëri përshtypje dhurata e rrallë djalit? Si e falenderoi ai të huajin?<br />
Ai vendosi të largohej nga vendi ku jetonte. Pse?<br />
Dëgjohen përgjigjet e nxënësve.<br />
Hapi i pestë.<br />
Nxënësit plotësojnë në fletore ushtrimin e mëposhtëm.