Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe

Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe

20.02.2013 Views

Objektivat: - Të dallojnë dhe të përdorin drejt sinonimet, antonimet dhe omonime. Zhvillimi i mësimit Hapi i parë. Punë në grupe. Grupi 1 – ushtrimi 1.nxënësit duhet të shkruajnë sinonimet sinonimet për fjalët e dhëna në ushtrim: p.sh. mësues – arsimtar ; laps - ……………….; drejshqiptim - …………………. Grupi 2 – ushtrimi 3. Nxënësit duhet të shkruajnë antonimet për fjalët e dhëna në ushtrim: p.sh. flas – hesht ; i gjatë - …………………; i butë - ………………….. Hapi i dytë. Punë në dyshe. Ushtrimet 4 dhe 5. Nxënësit punojnë ushtrimet dhe më pas diskutojnë në dyshe. Ushtrimi 4. Fjalëve të dhëna në ushtrim nxënësit do t’u shtojnë parashtesën e duhur për të formuar antonimet. Parashtesat: ç, sh, zh. P.sh. vesh – zhvesh,……. Vesh, thur, palos, i rregullt, i fryrë, vidhos, bllokoj, njerëzor, regjistroj, qep, orientoj, gropos. Ushtrimi 5. Nxënësit do të nënvizojnë fjalët homonime dhe të thonë llojin e tyre. Më pas duhet të japin shpjegimet e fjalëve homonime. P.sh. Në verë këtu vijnë shumë vizitorë. Verë – stina e verës. Qenka verë e mirë. Verë – pije. Më pas lexohen përgjigjet dhe diskutohen në klasë. Mësuesi kontrollon dhe vlerëson punën e nxënësve. Hapi i tretë. Punë e pavarur. Shkrim i lirë. Ushtrimi 6. Bëni një përshkrim ku të përdorni sinonime, antonime dhe homonime. Lexim i disa prej përshkrimeve dhe diskutim në klasë rreth llojit të tyre. Të lexuarit Janush Korshak. Aventurat e mbretiti Matias. Objektivat: - Të flasin për kujtimet e mbretit Matias. - Të diskutojnë mbi këndvështrimet në të cilat e shohim Matiasin. ‐ Të dallojnë cilësitë e personazheve kryesorë. Mjetet e punës: Romani “Aventurat e mbretit Matias ”, shkumësa me ngjyra, gjuha shqipe 7. Zhvillimi i mësimit E Pyetje - përgjigje

R Shpjegim + diskutim R Teknika e pyetjeve Evokimi. Pyetje –përgjigje. Mësuesi shkruan në dërrasën e zezë titullin e romanit: `` Aventurat e mbretit Matias ” Ai u drejton pyetjet nxënësve: A e keni lexuar romanin “Aventurat e mbretit Matias ”, ? A ju pëlqen ky roman? Pse? Ç’ju ka bërë më shumë përshtypje? Dëgjohen mendimet e nxënësve, duke u dhënë të drejtën të flasin pothuaj të gjithë. Realizimi i kuptimit. Shpjegim + diskutim Më pas mësuesi u flet nxënësve për romanin në fjalë, aventurat e personazhit kryesor. Dhe njëra prej aventurave të tij është në këtë fragment. Po për çfarë aventure bëhet fjalë në këtë fragment? Vendosen nxënës sipas roleve për të lexuar fragmentin. Më pas kalohet në diskutim. Çfarë sillte ndërmend djali? Ç’kujtime kishte ai nga prindërit? Matiasi tashmë mbret fitoi një respekt të jashtëzakonshëm e popullaritet të madh. Pse? Çfarë kishte bërë ai? Ç’bisedë organizohet midis Matiasit dhe vajzës Irenë? Ç’dëshirë kishte Irena? Reflektimi. Teknika e pyetjeve. Kalohet më tej në kuptimin e tekstit , nëpërmjet pyetjeve. Çfarë sillte ndërmend djali? Ç’kujtime kishte ai nga prindërit? Matiasi tashmë mbret fitoi një respekt të jashtëzakonshëm e popullaritet të madh. Pse? Çfarë kishte bërë ai? Ç’bisedë organizohet midis Matiasit dhe vajzës Irenë? Ç’dëshirë kishte Irena? Nga dialogu që zhvillojnë personazhet ndërmjet tyre, nxjerrim disa cilësi të tyre. Matiasi Irena Kryeministri Minitesti Cili është komenti që do t’i bënit ju dialogut ndërmjet Matias dhe kryeministrit? Në fund mësuesi vlerëson nxënësit sipas aktivizimeve . Përmbledhje e orës. Konkluzione. Detyra. Të lexojmë Janush Korshak Aventurat e mbretit Matias

R Shpjegim + diskutim<br />

R Teknika e pyetjeve<br />

Evokimi. Pyetje –përgjigje.<br />

Mësuesi shkruan në dërrasën e zezë titullin e romanit: `` Aventurat e mbretit Matias ”<br />

Ai u drejton pyetjet nxënësve:<br />

A e keni lexuar romanin “Aventurat e mbretit Matias ”, ? A ju pëlqen ky roman? Pse?<br />

Ç’ju ka bërë më shumë përshtypje?<br />

Dëgjohen mendimet e nxënësve, duke u dhënë të drejtën të flasin pothuaj të gjithë.<br />

Realizimi i kuptimit. Shpjegim + diskutim<br />

Më pas mësuesi u flet nxënësve për romanin në fjalë, aventurat e personazhit kryesor. Dhe njëra<br />

prej aventurave të tij është në këtë fragment. Po për çfarë aventure bëhet fjalë në këtë fragment?<br />

Vendosen nxënës sipas roleve për të lexuar fragmentin.<br />

Më pas kalohet në diskutim.<br />

Çfarë sillte ndërmend djali? Ç’kujtime kishte ai nga prindërit?<br />

Matiasi tashmë mbret fitoi një respekt të jashtëzakonshëm e popullaritet të madh. Pse? Çfarë<br />

kishte bërë ai?<br />

Ç’bisedë organizohet midis Matiasit <strong>dhe</strong> vajzës Irenë? Ç’dëshirë kishte Irena?<br />

Reflektimi. Teknika e pyetjeve.<br />

Kalohet më tej në kuptimin e tekstit , nëpërmjet pyetjeve.<br />

Çfarë sillte ndërmend djali? Ç’kujtime kishte ai nga prindërit?<br />

Matiasi tashmë mbret fitoi një respekt të jashtëzakonshëm e popullaritet të madh. Pse? Çfarë<br />

kishte bërë ai?<br />

Ç’bisedë organizohet midis Matiasit <strong>dhe</strong> vajzës Irenë? Ç’dëshirë kishte Irena?<br />

Nga dialogu që zhvillojnë personazhet ndërmjet tyre, nxjerrim disa cilësi të tyre.<br />

Matiasi<br />

Irena<br />

Kryeministri<br />

Minitesti<br />

Cili është komenti që do t’i bënit ju dialogut ndërmjet Matias <strong>dhe</strong> kryeministrit?<br />

Në fund mësuesi vlerëson nxënësit sipas aktivizimeve .<br />

Përmbledhje e orës. Konkluzione. Detyra.<br />

Të lexojmë<br />

Janush Korshak<br />

Aventurat e mbretit Matias

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!