Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe
Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe
Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe
Create successful ePaper yourself
Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.
Të lexuarit<br />
J. Barrie<br />
Zanat<br />
Ora e dytë<br />
Objektivat:<br />
- Të identifikojnë personazhet e pjesës.<br />
- Të diskutojnë rreth arsyeve nëse do e ndërmerrnin ata një udhëtim të tillë.<br />
- Të gjejnë fjalë të shumta, të cilat përfshihen në fushën leksikore të fjalës udhëtim .<br />
Mjetet e punës: Tabela e zezë, shkumësa me ngjyra, gjuha shqipe.<br />
Zhvillimi i mësimit<br />
E Brainstorming<br />
R Diskutim<br />
R Ditari dy- pjesësh<br />
Mësuesi shtron pyetjet:<br />
Cilët janë personazhet e fragmentit? Cili prej tyre ju pëlqen? Pse?<br />
Ç’mbresa <strong>dhe</strong> përshtypje ju krijoi leximi i fragmentit ? Pse?<br />
Evokimi .<br />
Brainstorming<br />
Realizimi i kuptimit. Diskutim<br />
Nëse do t’ju jepej mundësia, a do ta ndërmerrnit një udhëtim të tillë, duke pasur parasysh<br />
rreziqet, pengesat e llojeve të ndryshme? Pse?<br />
Bëni një fjalor të shkurtër me fjalë nga fusha e shkencës, të përdorura në këtë fragment.<br />
Shpjegoni kuptimin e secilës prej tyre.<br />
Reflektimi. Ditari dy –pjesësh<br />
Nxënësit zgjedhin një pjesë nga fragmenti i lexuar, një fragment që i bën përshtypje <strong>dhe</strong><br />
e shkruajnë në anën e majtë të fletores, kurse në krahun e djathtë japin komentin e tyre se<br />
pse kjo pjesë i bën përshtypje.<br />
Pjesa që të bën Komenti përkatës<br />
përshtypje<br />
Bëhet leximi e diskutimi i detyrës nga disa nxënës.<br />
Në fund mësuesi vlerëson nxënësit sipas aktivizimeve.<br />
Përmbledhje e orës. Konkluzione. Detyra.<br />
Leksikologji<br />
Sinonimet <strong>dhe</strong> antonimet<br />
Ora e parë