Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe
Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe
Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe
Create successful ePaper yourself
Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.
Në fragment përpjekjet për mbijetesë, të papriturat <strong>dhe</strong> zbulimet që zhvillojnë djemtë.<br />
Lexohet fragmenti sipas roleve të përcaktuara nga mësuesi.<br />
Më pas kalohet në diskutim:<br />
Ç’mendim keni për fragmentin që sapo lexuat, a ju pëlqeu? Pse?<br />
Reflektimi. Teknika e pyetjeve.<br />
Kalohet në rubrikën Hap pas hapi.<br />
Pse Brajani vendosi të hynte në guvë? Nga cilët kërcënohej trualli i djemve?<br />
Ç’pamje i hutoi fëmijët?. Pse?<br />
Kush e kishte hapur hendekun? A e dinin djemtë e tjerë se ç’ishte guva? Për çfarë do ta<br />
shfrytëzonin ata?<br />
Çfarë kërkonin djemtë të merrnin në ishull?<br />
Në ç’përfundim arritën fëmijët? Nga e mori guximin flokarti i vogël?<br />
Përshkruani personazhet e pjesës. Çfarë cilësish të tyre shfaqen në këtë fragment? A i<br />
ndeshim në jetë këto cilësi?<br />
Në fund mësuesi vlerëson nxënësit sipas aktivizimit të tyre.<br />
Përmbledhje e orës.<br />
Konkluzione.<br />
Detyra.<br />
Të lexuarit<br />
Zhyl Vern<br />
Në ishullin misterioz<br />
Ora e dytë<br />
Objektivat:<br />
- Të ritregojnë bukur fragmentin e dhënë.<br />
- Të komentojnë fjalët e Brajamot drejtuar shokëve të tij.<br />
Mjetet e punës. Romani “Dy vjet pushime”, Tabela e zezë, shkumësa me ngjyra,<br />
gjuha shqipe 6.<br />
Zhvillimi i mësimit.<br />
Hapi i parë. Mësuesi e nis mësimin me dëgjimin <strong>dhe</strong> vlerësimin e detyrës së shtëpisë.<br />
Nxënësit vlerësojnë <strong>dhe</strong> japin mendime mbi detyrën e njëri-tjetrit.<br />
Hapi i dytë. Mësuesi shtron pyetjet për diskutim:<br />
Në çgjendje shpirtërore ndo<strong>dhe</strong>n fëmijët? Si i kuptoni fjalët e Brajait?<br />
E imagjinoni veten në një skenë të tillë<br />
- Nuk dua të më gradosh…, nuk kam ardhur për këtë…, nuk kam ardhur për këtë…<br />
Ju a keni shesh ku të luani <strong>dhe</strong> të kaloni kohën e lirë?<br />
Ç’lojëra të reja luani? Pse ju tërheqin këto lojëra? Diskutoni me njëri –tjetrin.<br />
Hapi i tretë. Kalohet në përgjigjen e pyetjeve të rubrikës Përpunim gjuhësor.<br />
Shpjego me fjalë të tjera këto shprehje:<br />
posi ajo nusja me tela