Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe
Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe
Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe
Create successful ePaper yourself
Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.
Çfarë ngjarje e trishtueshme i kishte ndodhur plakut? Kjo pasqyrohej e<strong>dhe</strong> në muzikën e tij, apo<br />
jo?<br />
Nxirrni detaje të cilat përshkruajnë botën e brendshme të personazhit, ndjenjat:<br />
kur plaku luante melodi të ëmbël<br />
Më tej kalohet për disa minuta në rubrikën Punë e pavarur.<br />
Nxënësit do të punojnë me ushtrimet 10 , 11, 12.<br />
Në fund mësuesi vlerëson nxënësit sipas aktivizimit të tyre.<br />
Përmbledhje e orës.<br />
Konkluzione.<br />
Detyra<br />
Të lexuarit.<br />
H. Andersen<br />
Rrobat e reja të mbretit<br />
Ora e parë<br />
Objektivat:<br />
- Të përcaktojnë personazhet e përrallës.<br />
- Të shprehin preferencat e tyre mbi personazhet.<br />
- Të dallojnë cilësitë e personazheve.<br />
Zhvillimi i mësimit<br />
E Brainstorming<br />
R Shpjegim + diskutim<br />
R Teknika e pyetjeve<br />
Evokimi. Brainstorming.<br />
Mësuesi u drejton pyetje nxënësve: A keni dëgjuar më parë për autorin H. Andersen?<br />
Apo është hera e parë që e hasni si emër?<br />
Nxënësit japin informacion mbi pyetjen.<br />
Realizimi i kuptimit. Shpjegim + diskutim.<br />
Mësuesi shkruan në tabelë titullin Rrobat e reja të mbretit Ai u drejtohet nxënësve ç’ju<br />
shkon në mendje kur lexoni këtë fjali ?<br />
Dëgjohen mendimet e nxënësve, të cilët shprehen lirshëm sipas imagjinatës së tyre.<br />
Më pas mësuesi vendos nxënës sipas roleve të lexojnë fragmentin e dhënë.<br />
Diskutohet për pyetjet e mëposhtme për të kuptuar më mirë tekstin:<br />
Çfarë kishte ndodhur në qytet?<br />
A ndihej i gëzuar ai? Çfarë do bënte tashmë mbreti?<br />
Me se merreshin shokët në kohën e lirë?