Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe
Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe
Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe
Create successful ePaper yourself
Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.
Reflektimi. Teknika e pyetjeve.<br />
Kalohet në teknikën e pyetjeve për të kuptuar e vlerësuar më tej tekstin.<br />
Në cilat fragmente shprehen ndjenjat e ndryshme të Harrit si:<br />
Trembje<br />
Kureshtje<br />
I zhytur në mendime<br />
Gëzim<br />
Si i kuptoni shprehjet:<br />
është bërë tym<br />
na shkrive<br />
vuri buzën në gaz<br />
i kredhur në mendime<br />
u mbeti qejfi<br />
Në fund bëhet vlerësimi i nxënësve, sipas aktivizimit të tyre.<br />
Përmbledhje e orës. Konkluzione. Detyra<br />
Të lexuarit<br />
Xhoanë Rouling.<br />
Harri në guvën e frikshme<br />
Ora e dytë<br />
Objektivat:<br />
- Të përshkruajnë personazhet e fragmentit.<br />
- Të shprehin opinionin e tyre rreth diskutimit të Harrit me Hermioën.<br />
‐ Të renditin veprimet që kryen personazhi kryesor.<br />
Mjetet e punës. Romani “Harri Poter <strong>dhe</strong> Urdhri i Feniksit”, Tabela e zezë, shkumësa<br />
me ngjyra, gjuha shqipe 7.<br />
Zhvillimi i mësimit.<br />
Hapi i parë. Lexohen detyrat <strong>dhe</strong> diskutohet për to. Nxënësit vlerësojnë <strong>dhe</strong> japin<br />
mendime mbi detyrën e njëri-tjetrit.<br />
Hapi i dytë. Diskutim.<br />
Do ju pëlqente të ishit në vendin e Harrit? Pse?<br />
Dëgjohen mendimet e nxënësve,duke respektuar secilin.<br />
Hapi i tretë. Kalohet më tej në rubrikën punë e pavarur, ku nxënësit punojnë në mënyrë<br />
individuale në fletore.<br />
Ndahet klasa në tri grupe.<br />
Grupi i parë.<br />
A ndien frikë prej magjistarit më të fuqishëm Fluronvdekjes Harri? Pse?<br />
Grupi i dytë.<br />
Nënvizoni detajet të cilat japin pragun e Krishtlindjeve.<br />
Grupi i tretë.<br />
Rendisni veprimet që kryen personazhi kryesor.