Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe

Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe

20.02.2013 Views

R Diskutim R Ditari dy -pjesësh Evokimi. Brainstorming. Cilat janë vlerat njerëzore të cilat dalin në këtë poezi? Ç ndjesi ju përshkuan gjatë leximit të poezisë? Realizimi i kuptimit. Diskutim. Çfarë simbolizon pylli? Si mendoni ju? Reflektimi. Ditari dy –pjesësh. Në këtë fazë nxënësit zgjedhin disa vargje të cilat u kanë bërë përshtypje dhe i shkruajnë në krahun e majtë, në të djathtin japin komentin e tyre se pse u bën përshtypje. Pjesa që më bën përshtypje Komenti përkatës. Mësuesi vlerëson nxënësit sipas aktivizimit të tyre. Përmbledhje e orës. Konkluzione. Detyra. Sintaksë 23- Ushtrime për rrethanorin Objektivat: - Të përdorin drejtë rrethanorët në krijimet e tyre. - T’i evidentojnë rrethanorët dhe të përcaktojnë llojin e tyre. - Të përcaktojnë saktë me se janë shprehur ata. Zhvillimi i mësimit Hapi i parë. Brainstorming. Çfarë gjymtyre është rrethanori? Sa lloje rrethanorësh njihni? Për çfarë përdoren rrethanorët në fjali? Me se shprehen rrethanorët? Hapi i dytë Shkrim i lirë. (ushtrimi 6, fq. ) Nxënësit në mënyrë të lirë do të bëjnë një tregim ku duhet të përdorin lloje të ndryshme rrethanorësh. Hapi i tretë Më pas nxënësit duhet të nënvizojnë rrethanorët e përdorur, të përcaktojnë llojin e tyre dhe me se janë shprehur. Hapi katërt

Disa nxënës të niveleve të ndryshme lexojnë krijimet e tyre dhe ndalen te rrethanorët që kanë përdorur. Gjatë analizës së rrethanorëve nxënësit e tjerë përfshihen në diskutime për mënyrën e përdorimit të rrethanorëve në krijimet e tyre dhe për përcaktimin e saktë të llojit të rrethanorëve. Hapi i pestë Përmbledhje e orës mësimore. Vlerësim i nxënësve sipas niveleve. Detyrë shtëpie. Nxënësit do të ndajnë fjalitë sipas llojit në të thjeshta dhe të përbëra. Të lexuarit Xhoanë Rouling. Harri në guvën e frikshme Ora e parë Objektivat: - Të identifikojnë personazhet e fragmentit. - Të diskutojnë për ndodhinë e ndodhur të personazhit kryesor. - Të përcaktojnë fragmentet të cilët shprehin ndjenja të ndryshme të Harrit. Mjetet e punës. Romani “Harri Poter dhe Urdhri i Feniksit”, Tabela e zezë, shkumësa me ngjyra, gjuha shqipe 7. Zhvillimi i mësimit E Kllaster R Rrjeti i diskutimit R Teknika e pyetjeve Evokimi. Kllaster. Nxënësit do të plotësojnë një kllaster për këtë personazh. Ndaj mësuesi e ndërton kllasterin në tabelë. Ai u drejton pyetjen nxënësve : Ç’dini ju për personazhin e Harri Poterit? Më pas duke dëgjuar mendimet e tyre, plotëson kllasterin. Realizimi i kuptimit. Rrjeti i diskutimit. Më tej ndan nxënësit sipas roleve edhe i vendos për të lexuar fragmentin e dhënë. Kalohet në diskutim mbas leximit të pjesës. Pse Hermiona shkon të takojë Harrin? Për çfarë diskutojnë të dy personazhet? Si mendoni ç’mund të kishte ndodhur në Shën Mungu? Kush ishte Ti –E- Di –Kushi, po Fluronvdekja? Ç’dini për ta? Cili kishte qënë nën pushtetin e Ti –E- Di-Kushit?

R Diskutim<br />

R Ditari dy -pjesësh<br />

Evokimi. Brainstorming.<br />

Cilat janë vlerat njerëzore të cilat dalin në këtë poezi?<br />

Ç ndjesi ju përshkuan gjatë leximit të poezisë?<br />

Realizimi i kuptimit. Diskutim.<br />

Çfarë simbolizon pylli? Si mendoni ju?<br />

Reflektimi. Ditari dy –pjesësh.<br />

Në këtë fazë nxënësit zgjedhin disa vargje të cilat u kanë bërë përshtypje <strong>dhe</strong> i shkruajnë në<br />

krahun e majtë, në të djathtin japin komentin e tyre se pse u bën përshtypje.<br />

Pjesa që më bën përshtypje Komenti përkatës.<br />

Mësuesi vlerëson nxënësit sipas aktivizimit të tyre.<br />

Përmbledhje e orës. Konkluzione. Detyra.<br />

Sintaksë<br />

23- Ushtrime për rrethanorin<br />

Objektivat:<br />

- Të përdorin drejtë rrethanorët në krijimet e tyre.<br />

- T’i evidentojnë rrethanorët <strong>dhe</strong> të përcaktojnë llojin e tyre.<br />

- Të përcaktojnë saktë me se janë shprehur ata.<br />

Zhvillimi i mësimit<br />

Hapi i parë.<br />

Brainstorming. Çfarë gjymtyre është rrethanori?<br />

Sa lloje rrethanorësh njihni?<br />

Për çfarë përdoren rrethanorët në fjali?<br />

Me se shprehen rrethanorët?<br />

Hapi i dytë<br />

Shkrim i lirë. (ushtrimi 6, fq. )<br />

Nxënësit në mënyrë të lirë do të bëjnë një tregim ku duhet të përdorin lloje të ndryshme<br />

rrethanorësh.<br />

Hapi i tretë<br />

Më pas nxënësit duhet të nënvizojnë rrethanorët e përdorur, të përcaktojnë llojin e tyre<br />

<strong>dhe</strong> me se janë shprehur.<br />

Hapi katërt

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!