Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe

Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe

20.02.2013 Views

Sintaksë Përcaktori kallëzuesor. Ora e parë Objektivat: - Të dallojnë përcaktorët kallëzuesor të kryefjalës dhe të kundrinorit. - Të njohin veçoritë e ndërtimit të përcaktorëve kallëzuesorë dhe të përcaktojnë me se janë shprehur në fjali. - T’i përdorin drejt përcaktorët kallëzuesorë. Materialet mësimore: teksti i nxënësit, shkumësa, fletorja, etj. Zhvillimi i mësimit Hapi i parë. mësuesi shkruan në dërrasë të zezë fjalitë: Mendime të turbullta i kalonin nëpër mendje. Dy zogj fluturuan të trembur. U kërkon nxënësve të gjejnë mbiemrat dhe të thonë çfarë funksioni luajnë në fjali dhe kë përcaktojnë e plotësojnë ata. Hapi i dytë. Mësuesi shpjegon funksionet e mbiemrave si përcaktorë në fjali dhe jep ndryshimet mes tyre. Mbiemri (të turbullta) në fjalinë 1 përcakton emrin mendime, ndërsa në fjalinë 2 mbiemri (të trembur) krijon një lidhje dyfishe: lidhet edhe me kryefjalën (Dy zogj) dhe kallëzuesin (fluturuan). Në këtë rast mbiemri është në funksionin e përcaktorit kallëzuesor. (me shigjeta) Dy zogj fluturuan të trembur Mësuesi ndalet në shpjegimin e lidhjes dyfishe të përcaktorit kallëzuesor si plotësues i kallëzuesit dhe kryefjalës ose kundrinorit njëkohësisht. Mësuesi jep shembuj për të dy llojet e përcaktorit kallëzuesor duke u bërë të qartë nxënësve çfarë tregon secili prej tyre, më çfarë shprehen në fjali dhe me cilat folje lidhen. Hapi i tretë. Nxënësit për disa minuta lexojnë tekstin dhe për çdo paqartësi i drejtojnë pyetje mësuesit i cili jep shpjegimet e nevojshme. Hapi i katërt. Punë e pavarur. Ushtrimi 1. Kontrollohet dhe vlerësohet puna e nxënësve. Përmbledhje e orës së mësimit. Detyrë shtëpie. Ushtrime nga Fleta e punës. Sintaksë. Ushtrime për përcaktorin kallëzuesor.

Ora e dytë Objektivat: - Shih objektivat e orës 74. Zhvillimi i mësimit Hapi i parë. Punë në grupe. Grupi 1- ushtrimi 2. Grupi 2- ushtrimi 3. Grupi 3- ushtrimi 5. Kontrollohet detyra dhe diskutohet sipas grupeve. Hapi i dytë. Punë e pavarur. Fjalinë Qielli ishte i ngrysur nxënësit duhet ta shkruajnë duke e zëvendësuar foljen jam me folje të tjera. Diskutim me klasën për ndryshimet e gjymtyrës që shpreh përcaktorin kallëzuesor të kryefjalës. Hapi i tretë. Punë në dyshe. Ushtrime nga Fleta e punës. - Fjalitë e mëposhtme i zgjeroni më përcaktorë të tjerë. Rruga ishte e boshatisur. P.sh. Rruga ishte e boshatisur dhe e heshtur. Syprina e liqenit dukej si pasqyrë. Sytë e vajzës dukeshin të përlotur. - Fjalinë e fundit rishkruajeni duke e zëvendësuar foljen dukeshin me folje të tjera. Kontrollohet dhe vlerësohet puna e nxënësve. Hapi i katërt. Punë e pavarur. Ushtrimi 6. Nxënësit do të bëjnë një tregim ku të përdorin përcaktorë kallëzuesorë të kryefjalës e të kundrinorit të drejtë. Detyrë shtëpie. Ushtrimi 6 përfundon në shtëpi. Të lexuarit Ndre Mjeda. Malli për atdhe Ora e parë Objektivat: - Të lexojnë me ndjenjë e emocion poezinë. - Të dikutojnë se ç’ka dashur të tregojë poeti nëpërmjet bilbilit, kafazit dhe dimrit. - Të nënvizojnë fjalët dialektore dhe zëvendësojnë me fjalë të gjuhës standarte. Mjetet e punës: Tabela e zezë, shkumësa me ngjyra, gjuha shqipe 7. Zhvillimi i mësimit E Pyetje -përgjigje R Shpjegim + diskutim R Punë e pavarur Mësuesi shtron pyetjet: Evokimi. Pyetje - përgjigje

Sintaksë<br />

Përcaktori kallëzuesor.<br />

Ora e parë<br />

Objektivat:<br />

- Të dallojnë përcaktorët kallëzuesor të kryefjalës <strong>dhe</strong> të kundrinorit.<br />

- Të njohin veçoritë e ndërtimit të përcaktorëve kallëzuesorë <strong>dhe</strong> të përcaktojnë me se janë<br />

shprehur në fjali.<br />

- T’i përdorin drejt përcaktorët kallëzuesorë.<br />

Materialet mësimore: teksti i nxënësit, shkumësa, fletorja, etj.<br />

Zhvillimi i mësimit<br />

Hapi i parë. mësuesi shkruan në dërrasë të zezë fjalitë:<br />

Mendime të turbullta i kalonin nëpër mendje.<br />

Dy zogj fluturuan të trembur.<br />

U kërkon nxënësve të gjejnë mbiemrat <strong>dhe</strong> të thonë çfarë funksioni luajnë në fjali <strong>dhe</strong> kë<br />

përcaktojnë e plotësojnë ata.<br />

Hapi i dytë. Mësuesi shpjegon funksionet e mbiemrave si përcaktorë në fjali <strong>dhe</strong> jep<br />

ndryshimet mes tyre. Mbiemri (të turbullta) në fjalinë 1 përcakton emrin mendime, ndërsa<br />

në fjalinë 2 mbiemri (të trembur) krijon një lidhje dyfishe: li<strong>dhe</strong>t e<strong>dhe</strong> me kryefjalën (Dy<br />

zogj) <strong>dhe</strong> kallëzuesin (fluturuan). Në këtë rast mbiemri është në funksionin e përcaktorit<br />

kallëzuesor. (me shigjeta)<br />

Dy zogj fluturuan<br />

të trembur<br />

Mësuesi ndalet në shpjegimin e lidhjes dyfishe të përcaktorit kallëzuesor si plotësues i kallëzuesit<br />

<strong>dhe</strong> kryefjalës ose kundrinorit njëkohësisht. Mësuesi jep shembuj për të dy llojet e përcaktorit<br />

kallëzuesor duke u bërë të qartë nxënësve çfarë tregon secili prej tyre, më çfarë shprehen në fjali<br />

<strong>dhe</strong> me cilat folje li<strong>dhe</strong>n.<br />

Hapi i tretë. Nxënësit për disa minuta lexojnë tekstin <strong>dhe</strong> për çdo paqartësi i drejtojnë pyetje<br />

mësuesit i cili jep shpjegimet e nevojshme.<br />

Hapi i katërt. Punë e pavarur. Ushtrimi 1. Kontrollohet <strong>dhe</strong> vlerësohet puna e nxënësve.<br />

Përmbledhje e orës së mësimit.<br />

Detyrë shtëpie. Ushtrime nga Fleta e punës.<br />

Sintaksë.<br />

Ushtrime për përcaktorin kallëzuesor.

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!