20.02.2013 Views

Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe

Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe

Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe

SHOW MORE
SHOW LESS

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

Gjej llojin e rimës në poemën e Naimit.<br />

……………………………………………………………<br />

Në fund të orës së mësimit bëhet vlerësimi i nxënësve pjesëmarrës.<br />

Përmbledhje e orës.<br />

Konkluzione.<br />

Detyra.<br />

Sintaksë.<br />

Rrethanorët. Rrethanori i vendit <strong>dhe</strong> i kohës.<br />

Ora e parë<br />

Objektivat:<br />

- Të dallojnë rrethanorët në fjali <strong>dhe</strong> të përcaktojnë llojin e tyre.<br />

- Të dallojnë natyrën <strong>dhe</strong> funksionin e rrethanorit të vendit <strong>dhe</strong> të kohës në fjali.<br />

- T’i përdorin drejt këta rrethanorë në fjali.<br />

Zhvillimi i mësimit<br />

Hapi i parë. Punë e pavarur. Nxënësit plotësojnë skemën:<br />

Fjalia<br />

Gjymtyrë kryesore gjymtyrë të dyta<br />

Kryefjala + kallëzuesi përcaktori + ………..<br />

……………………..<br />

Hapi i dytë. Brainstorming.<br />

Cili është funksioni i gjymtyrëve të dyta?<br />

Çfarë funksioni luajnë rrethanorët në fjali? Me cilën gjymtyrë li<strong>dhe</strong>n në fjali?<br />

Nxënësit japin informacionin që ata kanë <strong>dhe</strong> është mësuesi që bën plotësimet e<br />

nevojshme.<br />

Hapi i tretë. Kllaster + Praktikë e drejtuar.<br />

Kllaster për rrethanorët, llojet.<br />

Rrethanori<br />

Lexohet teksti i dhënë në mësim <strong>dhe</strong> nënvizohen rrethanorët. Nxënësit së bashku me<br />

mësuesin përcaktojnë llojin e tyre.<br />

Hapi i katërt. Mësuesi ndalet më gjerë në shpjegimin e rrethanorit të vendit <strong>dhe</strong> kohës.<br />

Mësuesi duhet t’u bëjë të qartë nxënësve:

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!