Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe
Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe
Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe
You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
• Parashtesore: fjala = parashtesë + rrënjë : përhap = për + hap<br />
• Prapashtesore: fjala = rrënjë + prapashtesë: dorëzoj = dorë + zoj<br />
• Parashteso-prapashtesore: fjala = parashtesë + rrënjë + prapashtesë: përpunim = për +<br />
pun + im.<br />
Llojet e parashtesave <strong>dhe</strong> prapashtesave më të përdorura. Shembuj për secilin rast.<br />
Fjalët e përbëra – Kompozitat.<br />
Ç’quhen fjalë të përbëra ose kompozita.<br />
Formimi i tyre<br />
Fjalët e përbëra, kompozitat formohen nga dy fjalë njëra prej të cilave është fjalë bazë. Si<br />
fjalë bazë mund të shërbejnë: emra, mbiemri, folje, ndajfolje e rrallë përemra e numërorë.<br />
Llojet e tyre<br />
kompozita emra: bukëpjekës, gjakderdhje, mikpritje etj.<br />
kompozita mbiemra: ekonomiko-shoqëror, iliro-trak, kokëshkëmb, zemërgur etj.<br />
kompozita folje: mirëpres, mirëmbaj, keqkuptoj etj.<br />
Fjalët e përngjitura<br />
Ç’janë fjalët e përngjitura?<br />
Llojet<br />
emra: farefis, gjëegjëzë,………….<br />
përemra:asgjë, askush, çfarëdo, ……..<br />
ndajfolje: anembanë, gjithandej, kudo, ……..<br />
Hapi i tretë<br />
Praktikë e udhëhequr. Ushtrimi 1 <strong>dhe</strong> 2. Nxënësit me ndihmën <strong>dhe</strong> sugjerimet e mësuesit<br />
punojnë ushtrimet.<br />
Përforcim<br />
Hapi i parë. Punë e pavarur. Ushtrimet 3 <strong>dhe</strong> 4. Sipas kërkesave. Mësuesi kontrollon <strong>dhe</strong><br />
vlerëson punën e nxënësve.<br />
Hapi i dytë. Punë me grupe.<br />
Grupi 1 – ushtrimi 5.<br />
Grupi 2 – ushtrimi 6.<br />
Mësuesi kontrollon <strong>dhe</strong> vlerëson nxënës të niveleve të ndryshme brenda grupeve.<br />
Detyrë shtëpie. Ushtrimi 7.<br />
Të lexuarit<br />
Mark Tuen<br />
Arratisja<br />
Ora e parë<br />
Objektivat:<br />
- Të lexojnë me ndjenjë e emocion fragmentin e dhënë.<br />
- Të diskutojnë për personazhet e pjesës.<br />
- Të rendisin sipas radhës veprimet e Tomit.<br />
Mjetet e punës. Romani “Aventurat e Tom Sojerit”, Tabela e zezë, shkumësa me<br />
ngjyra, gjuha shqipe 7.<br />
Zhvillimi i mësimit.