28.06.2013 Views

tc balıkesir üniversitesi fen bilimleri enstitüsü biyoloji eğitimi ...

tc balıkesir üniversitesi fen bilimleri enstitüsü biyoloji eğitimi ...

tc balıkesir üniversitesi fen bilimleri enstitüsü biyoloji eğitimi ...

SHOW MORE
SHOW LESS

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

EK N’nin devamı<br />

GÜNLÜK DERS PLANI 10<br />

BÖLÜM 1<br />

Dersin adı Biyoloji<br />

Sınıf 10. Sınıf<br />

Ünitenin adı/no Boşaltım Sistemleri<br />

Konu Paramecium’da Boşaltım<br />

Önerilen süre 1 X 45<br />

BÖLÜM 2<br />

Öğrenci kazanımları/hedef ve kazanımlar<br />

192<br />

Tek hücrelilerde boşaltımı kavrayabilme<br />

Ünite kavramları ve sembolleri/davranış Kontraktil koful, Hücre zarı, Su,<br />

örüntüsü<br />

Amonyak, CO2<br />

Öğretme-öğrenme-yöntem ve teknikleri<br />

Kullanılan eğitim teknolojileri-araç, gereçler ve<br />

Soru-cevap, Grup çalışması, Deney<br />

kaynakça<br />

Mikroskop, Lam, Lamel, V-diyagramı<br />

-öğretmen<br />

-öğrenci<br />

Öğretme-öğrenme etkinlikleri<br />

Ders kitabı<br />

-dikkati çekme<br />

Geçen dersimizde tek hücrelilerde<br />

-güdüleme<br />

görmüştük. Bugün tek hücreli su<br />

-gözden geçirme<br />

kültürünü inceleyerek, paramecium’da<br />

-derse geçiş<br />

kontraktil kofulların çalışması<br />

-bireysel öğrenme etkinlikleri (ödev vb.) hakkındaki bilgilerimizi görsel olarak ta<br />

-grupla öğrenme etkinlikleri (proje, gezi, gözlem<br />

vb.)<br />

pekiştireceğiz.<br />

BÖLÜM 3<br />

Ölçme-değerlendirme<br />

-bireysel öğrenme etkinliklerine yönelik ölçmedeğerlendirme<br />

-grupla öğrenme etkinliklerine yönelik ölçmedeğerlendirme<br />

-öğrenme güçlüğü olan öğrenciler ve ileri düzeyde<br />

öğrenme hızında olan öğrenciler için ek ölçmedeğerlendirme<br />

etkinlikleri<br />

Dersin diğer derslerle ilişkisi<br />

BÖLÜM 4<br />

Planın uygulanmasına ilişkin<br />

açıklamalar<br />

Öğrencilerin V-diyagramları<br />

incelenerek, bireysel öğrenmeleri<br />

değerlendirilecek.<br />

İşlemler:<br />

1- Bir hücreli su kültürü bir hafta önceden<br />

öğrencilere hazırlatılacak.<br />

2- Her masaya mikroskop konulacak, lam, lamel<br />

verilecek.<br />

3- Öğrencilerin preparat hazırlayarak, incelemeleri ve<br />

V- diyagramı doğrultusunda deney yapılacak.<br />

V- diyagramlarının Doldurulması: Öğrencilerden<br />

yaptıkları deney doğrultusunda ile V- diyagramlarını<br />

doldurmaları istenecek. Öğrencilerin doldurma işleri<br />

bittikten sonra V- diyagramları ile ilgili görüşleri<br />

alınacak.

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!