28.06.2013 Views

tc balıkesir üniversitesi fen bilimleri enstitüsü biyoloji eğitimi ...

tc balıkesir üniversitesi fen bilimleri enstitüsü biyoloji eğitimi ...

tc balıkesir üniversitesi fen bilimleri enstitüsü biyoloji eğitimi ...

SHOW MORE
SHOW LESS

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

EK N’nin devamı<br />

GÜNLÜK DERS PLANI 7<br />

BÖLÜM 1<br />

Dersin adı Biyoloji<br />

Sınıf 10. Sınıf<br />

Ünitenin adı/no Boşaltım Sistemleri<br />

Konu İnsanda İdrar Oluşumu<br />

Önerilen süre 1 X 45<br />

BÖLÜM 2<br />

Öğrenci kazanımları/hedef ve kazanımlar İnsanda idrar oluşumu kavrayabilme<br />

Süzülme, Geri Emilme, Salgılama,<br />

Ünite kavramları ve sembolleri/davranış<br />

Glomerulus kılcalları, Bowman kapsülü,<br />

örüntüsü<br />

Proksimal tüp, Henle kulpu, Distal tüp<br />

Soru-cevap, Kavram haritası,<br />

Öğretme-öğrenme-yöntem ve teknikleri<br />

Demostrasyon<br />

Kullanılan eğitim teknolojileri-araç, gereçler ve<br />

kaynakça<br />

Tepegöz, asetatlar, ders kitabı,<br />

-öğretmen<br />

yapılandırılmış grid<br />

-öğrenci<br />

Öğretme-öğrenme etkinlikleri<br />

- İdrar nerede oluşur?<br />

- İdrar nasıl oluşur?<br />

- İdrarın yapısında neler bulunur?<br />

-dikkati çekme<br />

-güdüleme<br />

-gözden geçirme<br />

-derse geçiş<br />

-bireysel öğrenme etkinlikleri (ödev vb.)<br />

-grupla öğrenme etkinlikleri (proje, gezi, gözlem<br />

vb.)<br />

BÖLÜM 3<br />

Ölçme-değerlendirme<br />

-bireysel öğrenme etkinliklerine yönelik ölçmedeğerlendirme<br />

-grupla öğrenme etkinliklerine yönelik ölçmedeğerlendirme<br />

-öğrenme güçlüğü olan öğrenciler ve ileri düzeyde<br />

öğrenme hızında olan öğrenciler için ek ölçmedeğerlendirme<br />

etkinlikleri<br />

Dersin diğer derslerle ilişkisi<br />

186<br />

- İdrarla ilgili günlük hayatta birçok<br />

spekülasyonlar çıkmaktadır. Yaralara iyi<br />

geldiği vb. Acaba bunlar ne kadar doğru<br />

? İdrarın içeriğinde neler var?<br />

Bu dersimizde idrarın nasıl ve nerede<br />

oluştuğunu göreceğiz. Ayrıca idrarın<br />

yapısında neler bulunduğunu<br />

öğreneceğiz.<br />

“İdrar oluşumu kaç evrede gerçekleşir?”<br />

sorusu sınıfa yönlendirilerek, derse giriş<br />

yapılacak.<br />

1- Öğrencilere çizdirilen kavram<br />

haritaları bireysel öğrenmenin<br />

değerlendirilmesinde kullanılacak.<br />

2- Uygulanan yapılandırılmış grid<br />

ile bireysel öğrenmeleri<br />

değerlendirilecek.

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!