28.06.2013 Views

tc balıkesir üniversitesi fen bilimleri enstitüsü biyoloji eğitimi ...

tc balıkesir üniversitesi fen bilimleri enstitüsü biyoloji eğitimi ...

tc balıkesir üniversitesi fen bilimleri enstitüsü biyoloji eğitimi ...

SHOW MORE
SHOW LESS

You also want an ePaper? Increase the reach of your titles

YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.

EK N’nin devamı<br />

GÜNLÜK DERS PLANI 5<br />

BÖLÜM 1<br />

Dersin adı Biyoloji<br />

Sınıf 10. Sınıf<br />

Ünitenin adı/no Boşaltım Sistemleri<br />

Konu İnsanda Boşaltım Sistemi<br />

Önerilen süre 1 X 45<br />

BÖLÜM 2<br />

Öğrenci kazanımları/hedef ve kazanımlar İnsanda boşaltım sistemini kavrayabilme<br />

Metanefroz böbrek, Fibröz gömlek,<br />

Ünite kavramları ve sembolleri/davranış Kabuk, Medulla, Havuzcuk, Malpigi<br />

örüntüsü<br />

cisimciği, Kanalcıklar, İdrar, Bowman<br />

kapsülü, Glomerulus<br />

Soru-cevap, Kavram haritası,<br />

Öğretme-öğrenme-yöntem ve teknikleri<br />

Demostrasyon<br />

Kullanılan eğitim teknolojileri-araç, gereçler ve<br />

Tepegöz, asetatlar, ders kitabı,<br />

kaynakça<br />

yapılandırılmış grid, Böbrek Modeli,<br />

-öğretmen<br />

İnsan maketi<br />

-öğrenci<br />

Öğretme-öğrenme etkinlikleri<br />

- Bizim boşaltım sistemimiz hangi<br />

yapılardan oluşmaktadır?<br />

- Böbreklerin yapısı nasıldır?<br />

-dikkati çekme<br />

-güdüleme<br />

-gözden geçirme<br />

-derse geçiş<br />

-bireysel öğrenme etkinlikleri (ödev vb.)<br />

-grupla öğrenme etkinlikleri (proje, gezi, gözlem<br />

vb.)<br />

BÖLÜM 3<br />

Ölçme-değerlendirme<br />

-bireysel öğrenme etkinliklerine yönelik ölçmedeğerlendirme<br />

-grupla öğrenme etkinliklerine yönelik ölçmedeğerlendirme<br />

-öğrenme güçlüğü olan öğrenciler ve ileri düzeyde<br />

öğrenme hızında olan öğrenciler için ek ölçmedeğerlendirme<br />

etkinlikleri<br />

Dersin diğer derslerle ilişkisi<br />

182<br />

- Son yıllarda yapılan ÖSS’de ağırlıklı<br />

olarak bu konularla ilgili soru<br />

sorulmaktadır.<br />

Bu dersimizde kendi boşaltım<br />

sistemimiz ile ilgilenecek.Yapısı<br />

hakkında bilgi edineceğiz.<br />

“İnsanda boşaltım sistemi hangi<br />

yapılardan oluşmaktadır?” sorusu sınıfa<br />

yönlendirilerek, derse giriş yapılacak.<br />

1- Öğrencilere çizdirilen kavram<br />

haritaları bireysel öğrenmenin<br />

değerlendirilmesinde kullanılacak.<br />

2- Uygulanan yapılandırılmış grid<br />

ile bireysel öğrenmeleri<br />

değerlendirilecek.

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!