LPP Klädsömnad
LPP Klädsömnad
LPP Klädsömnad
You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
<strong>Klädsömnad</strong> – textilslöjd<br />
<strong>LPP</strong> lokal pedagogisk planering i slöjd för åk 8<br />
Inom detta arbetsområde får du själv välja en modell till ett klädesplagg som du vill sy. Du<br />
kan även kombinera olika tekniker i ditt arbete och utsmycka plagget med särskilda detaljer.<br />
Inom arbetsområdet arbetar du med slöjdarbetets olika delar: idéutveckling, överväganden,<br />
framställning och värdering, samt hur de olika delarna samverkar i arbetsprocessen. Du får<br />
också möjligheten i arbetsområdet att visa din förmåga att planera ditt arbete utifrån egna<br />
förutsättningar och tillgång på tid och resurser.<br />
Vad?<br />
Syfte med undervisningen<br />
Genom undervisningen i ämnet slöjd ska eleverna ges förutsättningar att utveckla sin förmåga<br />
att:<br />
formge och framställa föremål i olika material med hjälp av lämpliga redskap, verktyg<br />
och hantverkstekniker,<br />
välja och motivera tillvägagångssätt i slöjdarbetet utifrån syftet med arbetet och utifrån<br />
kvalitets- och miljöaspekter,<br />
analysera och värdera arbetsprocesser och resultat med hjälp av slöjdspecifika<br />
begrepp,<br />
Konkretiserade mål<br />
I arbetsområdet ”klädsömnad” ska du få möjlighet att utveckla din förmåga att:<br />
Konstruera skisser, modeller, mönster.<br />
Följa arbetsbeskrivningar och muntliga instruktioner.<br />
Undersöka olika tygers funktion och användningsområden.<br />
Använda handverktyg, redskap och maskiner på ett säkert och ändamålsenligt sätt.<br />
Följa slöjdarbetets olika delar: idéutveckling, överväganden, framställning och<br />
värdering.<br />
Utvärdera arbetet och göra en kostnadsberäkning.
Hur?<br />
I undervisningen ska vi:<br />
På egen hand och med handledning välja ett valfritt klädesplagg att sy utifrån<br />
inspirationsmaterial, egna idéer eller andra inspirationskällor.<br />
Planera arbetet och undersöka hur olika tekniker eventuellt kan kombineras.<br />
Genomföra arbetet utifrån instruktioner, arbetsbeskrivningar och egna kunskaper.<br />
Utvärdera arbetsprocessen och det färdiga arbetet..<br />
Arbetsgång:<br />
1) Läs igenom kunskapskraven som är underlag för bedömning (se nedan).<br />
2) Idé<br />
Fundera över olika alternativa arbeten. Presentera dina idéer för läraren så kan du få<br />
respons på dina förslag.<br />
3) Planering<br />
Planera ditt arbete och gör en tydlig skiss. Skissen ska innehålla mått, detaljer och<br />
gärna vara i färg. Skissen ska sparas och lämnas in tillsammans med en utvärdering<br />
när arbetet är färdigt.<br />
Obs! Presentera ditt arbete för din lärare.<br />
4) Genomförandet<br />
Arbetet genomförs utifrån egna kunskaper, arbetsbeskrivningar, samt vid behov<br />
lärarens instruktioner.<br />
Gör minnesanteckningar över vad du har gjort under lektionerna och om du gör<br />
förändringar utifrån din ursprungliga planering. Dessa anteckningar kan vara till hjälp<br />
när du ska göra din utvärdering.<br />
5) Utvärdering<br />
Gör en utvärdering utifrån separat instruktionsblad.<br />
Material<br />
Tyg, tråd, mönsterpapper mm.
Bedömning<br />
Du visar vad du har lärt dig genom att:<br />
Presentera ett arbete utifrån egna idéer och/eller annan inspirationskälla.<br />
Utföra ditt arbete med hjälp av egna kunskaper, skriftliga instruktioner, samt lärarens<br />
genomgångar och instruktioner.<br />
Dokumentera och utvärdera arbetsprocessen och de överväganden du har gjort under<br />
arbetets gång.<br />
Bedömningen fokuserar på:<br />
Förmågan att arbeta utifrån muntliga och skriftliga instruktioner.<br />
Förmågan att ta egna initiativ och driva arbetet framåt.<br />
Förmågan att använda handverktyg, redskap och maskiner på ett säkert och<br />
ändamålsenligt sätt.<br />
Förmågan att göra medvetna val och vid behov ompröva sina tidigare val.<br />
Förmågan att utveckla idéer.<br />
Förmågan att pröva och ompröva hur material och hantverkstekniker kan kombineras.<br />
Förmågan att ge omdömen om arbetsprocessen utifrån slöjdspecifika begrepp.<br />
Uppgiftens svårighetsgrad och arbetsinsatsen utifrån svårighetsgraden på uppgiften.
Eleven kan på ett enkelt och<br />
delvis genomarbetat sätt<br />
formge och framställa<br />
slöjdföremål i olika material<br />
utifrån instruktioner.<br />
Kunskapskrav för betyget i slutet av årskurs 9<br />
E C A<br />
I slöjdarbetet kan eleven<br />
använda handverktyg, redskap<br />
och maskiner på ett säkert och i<br />
huvudsak fungerande sätt.<br />
Utifrån syftet med slöjdarbetet<br />
och kvalitets- och miljöaspekter<br />
väljer eleven tillvägagångssätt<br />
och ger enkla motiveringar till<br />
sina val.<br />
Eleven kan i slöjdarbetet bidra<br />
till att utveckla idéer med hjälp<br />
av erbjudet inspirationsmaterial.<br />
Dessutom kan eleven pröva hur<br />
material och hantverkstekniker<br />
kan kombineras med hänsyn till<br />
föremålens form och funktion.<br />
Under arbetsprocessen bidrar<br />
eleven till att formulera och<br />
välja handlingsalternativ som<br />
leder framåt.<br />
Eleven kan ge enkla omdömen<br />
om arbetsprocessen med viss<br />
användning av slöjdspecifika<br />
begrepp och visar då på enkla<br />
samband mellan form, funktion<br />
och kvalitet.<br />
Av: Maria Olsson, textilslöjden på Gärdesskolan<br />
Eleven kan på ett utvecklat och<br />
relativt väl genomarbetat sätt<br />
formge och framställa slöjdföremål<br />
i olika material utifrån<br />
instruktioner och delvis egna<br />
initiativ.<br />
I slöjdarbetet kan eleven<br />
använda handverktyg, redskap<br />
och maskiner på ett säkert och<br />
ändamålsenligt sätt.<br />
Utifrån syftet med slöjdarbetet<br />
och kvalitets- och miljöaspekter<br />
väljer eleven tillvägagångssätt<br />
och ger utvecklade<br />
motiveringar till sina val.<br />
Eleven kan i slöjdarbetet<br />
utveckla idéer med hjälp av<br />
erbjudet inspirationsmaterial<br />
Dessutom kan eleven pröva<br />
och ompröva hur material och<br />
hantverkstekniker kan<br />
kombineras med hänsyn till<br />
föremålens form och funktion.<br />
Under arbetsprocessen<br />
formulerar och väljer eleven<br />
handlingsalternativ som efter<br />
någon bearbetning leder<br />
framåt.<br />
Eleven kan ge utvecklade<br />
omdömen om arbets- processen<br />
med relativt god användning<br />
av slöjdspecifika begrepp och<br />
visar då på enkla samband<br />
mellan form, funktion och<br />
kvalitet.<br />
Eleven kan på ett välutvecklat<br />
och väl genomarbetat sätt<br />
formge och framställa slöjdföremål<br />
i olika material utifrån<br />
instruktioner och egna<br />
initiativ.<br />
I slöjdarbetet kan eleven<br />
använda handverktyg, redskap<br />
och maskiner på ett säkert och<br />
ändamålsenligt sätt med<br />
precision.<br />
Utifrån syftet med slöjdarbetet<br />
och kvalitets- och miljöaspekter<br />
väljer eleven tillvägagångssätt<br />
och ger välutvecklade<br />
motiveringar till sina val.<br />
Eleven kan i slöjdarbetet<br />
utveckla idéer med hjälp av<br />
erbjudet inspirationsmaterial<br />
och sådant som eleven själv<br />
har sökt upp.<br />
Dessutom kan eleven<br />
systematiskt pröva och<br />
ompröva hur material och<br />
hantverkstekniker kan<br />
kombineras med hänsyn till<br />
föremålens form och funktion.<br />
Under arbetsprocessen<br />
formulerar och väljer eleven<br />
handlingsalternativ som leder<br />
framåt.<br />
Eleven kan ge välutvecklade<br />
omdömen om arbetsprocessen<br />
med god användning av slöjd-<br />
specifika begrepp och visar då<br />
på enkla samband mellan form,<br />
funktion och kvalitet.