04.09.2013 Views

Pedagogisk planering Matteborgen 6B kap 6 - Montessori Bjerred

Pedagogisk planering Matteborgen 6B kap 6 - Montessori Bjerred

Pedagogisk planering Matteborgen 6B kap 6 - Montessori Bjerred

SHOW MORE
SHOW LESS

You also want an ePaper? Increase the reach of your titles

YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.

<strong>Pedagogisk</strong> <strong>planering</strong> <strong>Matteborgen</strong> <strong>6B</strong> <strong>kap</strong> 6<br />

Syfte<br />

Genom undervisningen i ämnet matematik ska eleverna sammanfattningsvis ges förutsättningar att utveckla sin förmåga<br />

att<br />

• formulera och lösa problem med hjälp av matematik samt värdera valda strategier och metoder,<br />

• använda och analysera matematiska begrepp och samband mellan begrepp,<br />

• välja och använda lämpliga matematiska metoder för att göra beräkningar och lösa rutinuppgifter,<br />

• föra och följa matematiska resonemang, och<br />

• använda matematikens uttrycksformer för att samtala om, argumentera och redogöra för frågeställningar,<br />

beräkningar och slutsatser.<br />

Mål<br />

Läsa och skriva höga tal<br />

Multiplicera heltal och se det geometriska mönstret<br />

Multiplicera decimaltal och förstå hur tiosystemet påverkar siffrornas placering i svaret<br />

Multiplicera och dividera med 10 och 100<br />

Dividera med ental där svaret blir decimaltal<br />

Förstå olika sätt att lösa multiplikation och division<br />

Kunna avgöra räknesätt i en problemlösning<br />

Centralt innehåll<br />

Hur man avläser och skriver höga tal<br />

Algoritmer i multiplikation och division och alternativa lösningsmodeller<br />

Tiosystemet funktion i multiplikation och division<br />

Multiplikation med decimaltal<br />

Division där kvoten blir ett decimaltal<br />

Olika strategier i multiplikation och division<br />

Arbetsgång<br />

Se plan nederst<br />

Genomgång med material och träning i grupp. Arbete i grupp. Lektionstid v 3-7<br />

Kapitel 6 i läroboken:<br />

vecka 3 gröna sidor 8-13<br />

vecka 4 gröna sidor 14-17<br />

vecka 5 gröna sidor 18-19 och diagnos<br />

vecka 6 blå/röda sidor<br />

vecka 7 problemlösningsuppgifter sidan 124-125 samt gruppövningar i olika lösningsmodeller och problemlösning<br />

Redovisning<br />

Diagnos för rättning<br />

Delaktighet i gruppövningar<br />

Individuellt prov vecka 9: begreppen, tydligt visa flera sätt att göra en uträkning i multiplikation och division<br />

Bedömning<br />

Din förmåga att lösa problem<br />

din förmåga att ge förslag på alternativa lösningsmetoder<br />

din kuns<strong>kap</strong> om matematiska begrepp; positionerna, faktor, produkt, täljare nämnare, kvot, avläsa höga tal<br />

din förmåga att resonera hur matematiska begrepp hänger ihop<br />

din förmåga att välja och använda matematiska metoder för att lösa en uppgift


Material Innehåll Uppgifter<br />

Stor abacus, Positionsbräde<br />

<strong>6B</strong> Kapitel 6 Mer om tal v<br />

Träna praktiskt med introbladet del 1<br />

höga tal genomgång<br />

Bygga och känna igen tal <strong>6B</strong> s. 8-9<br />

Positionsbräde x / 10, 100, 1000 m hela o dec tal genomgång<br />

Frimärke / Glaskulor /<br />

Schackbrädet<br />

Geometrisk x<br />

Uppställning<br />

Positionsbräde x / 10, 100, 1000 m dec tal<br />

Träna praktiskt med introbladet del 2<br />

<strong>6B</strong> s. 10-13<br />

Frimärke Glaskulor Schackbr dec x dec <strong>6B</strong> s. 14-17<br />

Frimärke Glaskulor dec / heltal <strong>6B</strong> s. 18-19<br />

Diagnos <strong>6B</strong> s. 20-21<br />

Kluringar s. 21 gruppuppgift<br />

<strong>6B</strong> <strong>kap</strong> 6 s. 22-27 / <strong>6B</strong> <strong>kap</strong> 6 s. 28-33<br />

Vilket räknesätt ska du använda? gruppuppgift<br />

Problemlösningsstrategi 1 sidan 124-125<br />

Test på vad du kan<br />

3<br />

4<br />

5<br />

6<br />

7<br />

9

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!