26.07.2013 Views

Offentlig Auktion - Frimärksauktioner i Göteborg AB

Sverige<br />

Förfilateli<br />

2177 G Välfylld låda med 10 tjocka visiralbum frimärken hela världen, mest billigare men stora<br />

mängder, Stort dublettlager i pergamynkuvert och 2 lådor med modernare brev + lite klipp.<br />

Några visirblad **/* Sverige. Massor att gå igenom.<br />

600<br />

1 2178 G<br />

2 2179 G<br />

Odaterat Välfylld officiellt låda med brev 13 utan album poststämplar hela världen, med varav innehåll 3 Sverige signerat + lite Palmkrantz, FDC, även Körning Färöarna L-län, o/ i ett<br />

adresserat album. "a Diverse Son Logis" smålådor i bostaden. med lösa Intressant. märken, några bättre brev samt litteratur och tillbehör.<br />

Förfilateli Bananlåda 1700-talet, fylld med två cigarrlådor karterade brevomslag och andra små från askar Ystad med samt lösa två frimärken okarterade från från hela Lund.<br />

världen, även lite Svenska FDC och annat. Mycket att gå igenom.<br />

600<br />

500<br />

200<br />

700<br />

2180 G<br />

2181 G<br />

F 3<br />

2182 G<br />

F 4<br />

2183 G<br />

2184 G<br />

F 5<br />

2185 G<br />

F 6<br />

2186 G<br />

F 7<br />

Flyttlåda med 16 album och flera smålådor med frimärken från Hela världen, bla Kina och<br />

några Svenska årssatser. Kurirpost<br />

500<br />

Garderobsrensning med Brev och Fdc Grekland, Sverige, Jersey, USA och Tyskland. En<br />

Brev hel med del komplett postfriskt och Hela långt världen innehåll i lådor daterat och pärmar, Rise på även FRÖSÖN lite stämplat 14-5-1719, material. gällande transport 400<br />

av fältkassan Välfylld flyttlåda från Frösön med 9 till album Gävle. och Förtydligande lösa FDC från av de text Nordiska medföljer. länderna. Några äldre från<br />

600<br />

Vackert 1930-40, adresserat men mest brev 1970-1980 med innehåll talet. daterat Värt en juli genomgång.<br />

1636 till Jacob de la Gardie, skrivet på 400<br />

tyska Svenska (översättning FDC 1970-90 medföljer). talet På i 9 baksidan välfyllda album finns notering + 7 album "Praesenterat minnespost stpl i Krigzrätten 1897-1980 den talet. 6<br />

400<br />

Julij 1636".<br />

Fullproppad Flyttlåda med i huvudsak småformatiga Svenska brev Oscar-1950 talet, finns 2000<br />

Vackert även adresserat något utland, brevomslag speciellt till USA. Clas Christersson Horn av Åminne. Skrivet på Svenska, 400<br />

renskrivning Välfylld flyttlåda medföljer. med Arkivanteckning mycket Sverige 1636. i pergamynkuvert, en del klipp och brev. Även något 2000<br />

Vackert utlandet adresserat i album brevomslag etc. Massor till att Jacob gå igenom. de la Gardie. Skrivet på Svenska, renskrivning med- 400<br />

följer. Välfylld Arkivanteckning flyttlåda med 1638. mycket Sverige i pergamynkuvert, en del klipp och brev. Även något 2000<br />

Vackert utlandet adresserat i album brevomslag och lådor etc. utan Massor innehåll att till gå igenom. Jacob de la Gardie från Generalguvernören 400<br />

2187 G över Välfylld Ingermanland flyttlåda och med Keksholms mängder av län, frimärken friherre från Erik hela Carlsson världen Gyllenstierna i album, lådor af och Ulaborg (1602-<br />

57). Skrivet pergamynkuvert. på Svenska, Även renskrivning en del brev medföljer. och klipp. Massor Arkivanteckning att gå igenom. 1642. 4002000<br />

F 8 2188 G<br />

F 9 2189 G<br />

F 10 2190 G<br />

F 11<br />

2191 G<br />

2192 G<br />

Vackert Välfylld adresserat flyttlåda brevomslag med mängder till av Erik frimärken Rünings, från Admiral, hela världen General i album, Gouvereur lådor och im Lieflandt mfl<br />

titlar. pergamynkuvert. Utan innehåll med Även daterad en del på brev fliken och 31 klipp. dec Massor 1644, att delvis gå igenom. översättning medföljer. 4002000<br />

Vackert Välfylld adresserat flyttlåda brevomslag med mängder utan av innehåll frimärken till från Krigskollegiet hela världen i Stockholm i album, lådor från och Casper Koskull<br />

pergamynkuvert. (enligt vaxsigill på Även baksidan) en del brev tysk och adress klipp. med Massor översättning. att gå igenom. Arkivanteckning 1648. 400<br />

2000<br />

Vackert Välfylld adresserat flyttlåda brevomslag med mängder till av Amiralitetsrådet, frimärken från hela utan världen innehåll i album, med notering lådor och på fliken<br />

"Praesent pergamynkuvert. den 30 Maij Även 1649". en del brev och klipp. Massor att gå igenom.<br />

400<br />

2000<br />

Låda fylld med hälften brev och FDC från Hela världen, men även frimärken i album och<br />

lådor. 1 pärm med Svenska telegram.<br />

300<br />

håll med notering på fliken "Praesent den 7 Aug. 1652". 2000<br />

Garderobsrensning med Frimärken och brev Hela världen i album och påsar. 300<br />

2193 G<br />

2194 G<br />

12<br />

F 13 2195 G<br />

14 2196 G<br />

Välfylld låda med Frimärken och lite brev från Hela världen i album, lådor och påsar.<br />

Garderobsrensning med frimärken Hela Kronopost<br />

världen i 12 album samt löst i lådor, även album<br />

Lot med 7 Svenska brev med moderna innehåll maxikort. alla med tydligt markerade kronoslingor.<br />

Vackert Flyttlåda handskrivet med massor brev med av brev, innehåll mycket och Sverige stor vit (något fjäder FDC) i lacksigill och 3 till skokartonger Tollered. "Afgår med vykort från<br />

Lerum ca den hälften 15 Okt. Sverige. 1851 och fortskaffas av kronobrefbärare. Meanderslinga. Västergötland.<br />

Brevomslag Flyttlåda utan fylld innehåll, med klipp med 1900-talet, fjäderrest ihopsamlat i sigillet. i småpåsar Från Skara och till lådor Huseby i stor med blandning, not.<br />

"Requisition" uppskattningsvis sänt till Secundmajorens hälften Sverige. Comp.<br />

300<br />

300 300<br />

300<br />

1500<br />

200<br />

300<br />

F 15 Brevomslag 1867 med fjäderrest och slinga samt "Fort" ställd till Sandtorp klostret "Fortskaffas<br />

af kronobrefbärare skyndsammast och af dem i natt". 300<br />

16 Fribrevomslag 1710 med tre handritade öppna kronor, ställd till Gripsholm. 300<br />

april 1809. 700<br />

F 19 Återanvänt brev med 1 GUL fjäder märkt "Order" sänt i stafett till olika adresser med tre olika<br />

hastig kronoskjuts för Kongl. Westmanlands Reg:te". 1500<br />

Gobyn med innehåll gällande utseende av Fullmäktig för soldaterna Esping och Örn vid Sundahls<br />

Häradsrätt i Brottmål. 700<br />

i Hult, Wisnums Socken, med notering "angående Brottmålsstemningar". 700<br />

25 Lot med 15 brev med 3-4-5 slingor 1810-1853, de flesta med militära adresser / Soldatpost. 1500<br />

26 Lot med tre brevomslag, varav två är ställda till Nääs 1725, 1733 och märkta "Fort af Soldater",<br />

det tredje till Vimmerby 1854 alla med militära adresser / Soldatpost. 800<br />

F 27 Brev (Lägreståndsvikning) med innehåll 12 april 1845, märkt "Kompani Ordes" med två vita<br />

korta splittrade fjädrar. 600<br />

28 Brev med innehåll 17-11-1837 med en vit fjäder samt mycket liten kronoslinga ställd till Kållereds<br />

kompani i Rangstorp från Råda. Innehåll ang. Lärokurs för korpralskolorna. 700<br />

från Tössbo Compagni till Soldaten 669 Kron. 1500<br />