26.07.2013 Views

Offentlig Auktion - Frimärksauktioner i Göteborg AB

2145 E 12 albums with stamps all world.<br />

albums + shoebox with envelopes. Mostly normal stamps in mixed quality but also a few 300<br />

2146 E Box better with inbetween. 5 albums all world, small boxes with stamps and a few covers, for example: 300<br />

2148 F Russian Box with registered collection Ghana express **/* cover 1957-1969, to Germany also 1932. ** collection Art on stamps. About 70 FDC 300<br />

2147 E Collection from Iceland all + world larger o/ amount 1900-1980. of o/**/* Thousands stamps in of envelopes. stamps in 3 self-made albums + 6 smaller 300<br />

2149 F albums Small box + shoebox with some with modern envelopes. ** issues Mostly England, Sverige normal China, stamps Italy in mixed and some quality better but (€ also 250) a few o/<br />

better Germany inbetween. + postcards Sweden + Denmark with Nazi censor. Also bundles with Swedish 300<br />

2148 F Box vending with machine collection booklets Ghana **/* + some 1957-1969, stamps. Förfilateli also ** collection Art on stamps. About 70 FDC 300<br />

1 2150 E from<br />

Odaterat Box with Iceland<br />

officiellt Sweden + larger<br />

brev covers, amount<br />

utan poststämplar interesting of o/**/* stationery stamps in<br />

med innehåll F.7 envelopes. with signerat BEER Palmkrantz, thematic + box Körning with<br />

300<br />

L-län,<br />

2149 F Small<br />

adresserat thematics box<br />

"a Son on with cancels/postal some modern<br />

Logis" i bostaden. stationery/stamps ** issues England,<br />

Intressant. + China, some ** Italy United and Nations some better Flag (€ series 250) 1997- o/<br />

200<br />

Germany<br />

2 Förfilateli 99 + 1700-talet, thematics + postcards all två world Sweden<br />

karterade in album + Denmark<br />

brevomslag and some with foreign Nazi<br />

från Ystad postcards censor. Also<br />

samt två with bundles<br />

okarterade railway with stations. Swedish 300<br />

från Lund. 700<br />

2151 E vending Box with machine 7 albums booklets **/*/o all + world some with stamps. better Iceland, Spain, San Marino and simpler 300<br />

2150 E Box Norway with + Sweden 2 boxes covers, modern interesting covers. stationery F.7 with BEER thematic + box with<br />

300<br />

2152 E thematics 10 albums on with cancels/postal mainly o/ modern stationery/stamps Sweden, Kurirpost but + also some USA ** and United England. Nations Flag series 1997-<br />

300<br />

99 + thematics all world in album and some foreign postcards with railway stations.<br />

300<br />

F 3 2151<br />

2153<br />

E Brev Box<br />

Box<br />

med with<br />

with<br />

komplett 7<br />

album,<br />

albums och<br />

covers<br />

**/*/o långt<br />

and<br />

all innehåll world<br />

stamps.<br />

with daterat<br />

Many<br />

better Rise<br />

Sweden<br />

Iceland, på<br />

with<br />

FRÖSÖN Spain,<br />

some<br />

San 14-5-1719,<br />

**.<br />

Marino and gällande simpler transport 200<br />

2154 F av fältkassan Norway Box with + over från 2 boxes Frösön 1.000 modern o/ till sets Gävle. covers. in glassine Förtydligande envelopes. av text Many medföljer. "Arab-states", partly with heavy 300 600<br />

F 4 2152 E Vackert 10 duplication. albums adresserat with Many brev mainly thematics, med o/ modern innehåll low start. Sweden, daterat juli but 1636 also USA till Jacob and England. de la Gardie, skrivet på 300<br />

200<br />

2155<br />

2153<br />

G<br />

E tyska Box<br />

Flyttlåda (översättning with album,<br />

med 18 medföljer). covers<br />

album<br />

and<br />

landssamlingar: På stamps. baksidan Many<br />

Israel finns Sweden<br />

**/o notering 1948-2000<br />

with "Praesenterat some<br />

talet,<br />

**.<br />

FN i ** Krigzrätten 1950-80 talet, den 6<br />

Julij 1636". Vatikanen ** 1946-81, Grekland o/** 1870-1994, Frankrike o/* 1900-98, Ghana ** 1960-80 200<br />

2000<br />

2154 F Box<br />

F 5 Vackert talet, with<br />

adresserat och over många 1.000<br />

brevomslag fler. o/ Värt sets en in<br />

till genomgång. glassine envelopes.<br />

Clas Flyttlådor<br />

Christersson Mycket motiv Many<br />

Horn inemellan. "Arab-states", partly with heavy 2000<br />

av Åminne. Skrivet på Svenska,<br />

2156 G duplication.<br />

renskrivning<br />

31 album<br />

medföljer.<br />

med Many samlingar thematics,<br />

Arkivanteckning<br />

och low dublettlager start.<br />

1636.<br />

från hela världen. Massor att gå igenom med en 200<br />

2155 G Flyttlåda 2000<br />

del bättre med märken 18 album inemellan. landssamlingar: Israel **/o 1948-2000 talet, FN ** 1950-80 talet, 2000<br />

2157 G Vatikanen Samling hela ** 1946-81, världen 1841-1950 Grekland o/** talet 1870-1994, på egenmonterade Frankrike blad o/* 1900-98, i 10 stora Ghana pärmar. ** Bäst 1960-80 urval<br />

följer. talet, Arkivanteckning 1638.<br />

av Brittiska och många kolonier, fler. Belgien, Värt en Tjeckoslovakien genomgång. Mycket och Ungern motiv inemellan. men massor av exotiska länder 2000 2000<br />

F 7 2156 G Vackert 31 finns. album adresserat<br />

Högt med katalogvärde samlingar brevomslag<br />

men och utan dublettlager mycket<br />

innehåll<br />

blandad<br />

till från Jacob<br />

kvalitet. hela världen. de la Gardie Massor från att gå Generalguvernören<br />

igenom med en 2000<br />

2158 G<br />

över del 7<br />

Ingermanland<br />

album bättre med märken H.världen,<br />

och inemellan. Keksholms<br />

bla bättre<br />

län,<br />

Brasilien,<br />

friherre Erik<br />

Tyskland/Berlin.<br />

Carlsson Gyllenstierna<br />

Även Ungern<br />

af<br />

1875-75<br />

Ulaborg<br />

i<br />

(1602-<br />

3 2000<br />

2157 G 57). Skrivet Samling kart.lådor<br />

på hela samt<br />

Svenska, världen 27 urvalshäften.<br />

renskrivning 1841-1950 Lot talet medföljer.<br />

med på ** egenmonterade på<br />

Arkivanteckning<br />

Visirblad: Finland blad i 1642. 10 1945-90 stora pärmar. AFA 9.000 Bäst kr, urval 2000<br />

F 8 Vackert av Berlin Brittiska adresserat 1954-80 kolonier, brevomslag € 750 Belgien, samt Portugal till Tjeckoslovakien Erik 1960-75 Rünings, € och 600. Admiral, Ungern En välmatad General men massor Gouvereur flyttlåda. av exotiska im Lieflandt länder mfl 1800<br />

2159 G titlar. finns. Garderobsrensning Utan Högt innehåll katalogvärde med **/*/o/Br, daterad men Äldre på mycket fliken landssamlingar blandad 31 dec kvalitet. 1644, i 24 delvis album översättning + lite brev samt medföljer. låda med 2000 2000<br />

F 9 2158 G Vackert 7 buntar album adresserat + med ngr äldre H.världen, brevomslag urvalshäften. bla utan bättre Noterar innehåll Brasilien, bla till Holland Tyskland/Berlin. Krigskollegiet 1852-1970, i Stockholm Även Gammalt Ungern från Yvert 1875-75 Casper & Tellier i 3 Koskull<br />

kart.lådor album (enligt med vaxsigill samt Sydamerika 27 på urvalshäften. baksidan) o/*. Mycket tysk Lot med adress äldre ** märken, på med Visirblad: översättning. Värt en Finland genomgång. Arkivanteckning 1945-90 AFA 9.000 1648. kr, 15002000<br />

F 10 2160 G Vackert Berlin Massiv adresserat 1954-80 flyttlåda brevomslag € med 750 26 samt insticksalbum Portugal till Amiralitetsrådet, 1960-75 med välfyllda € 600. utan En grundsamlingar, innehåll välmatad med flyttlåda. notering bla mycket på fliken<br />

1800<br />

2159 G "Praesent Garderobsrensning Australien, den 30 NZ, Maij Tyskland, 1649". **/*/o/Br, Frankrike, Äldre landssamlingar Irland, Polen etc. i 24 Massor album + att lite gå brev igenom. samt låda med 15002000<br />

F 11 2161 G Vackert<br />

buntar Välfylld adresserat<br />

+ flyttlåda ngr äldre<br />

brevomslag med urvalshäften. 19 album till Gabriel + Noterar lite löst Bengtsson<br />

bla i lådor Holland och på 1852-1970,<br />

Oxenstierna blad, 4 tomma Gammalt<br />

i Stockholm, äldre Yvert ej räknade &<br />

utan<br />

Tellier<br />

innehåll<br />

med album hela notering världen med Sydamerika album. på fliken Stor "Praesent o/*. samling Mycket FN den äldre o/**/Fdc 7 Aug. märken, i 1652". 6 album, Värt en även genomgång. Norden o/** + England m. 1500<br />

2000<br />

2160 G Massiv Kol. Mycket flyttlåda vackra med stämplade 26 insticksalbum motivfrimärken. med välfyllda Måste grundsamlingar, gås igenom. bla mycket<br />

1500<br />

2162 G Australien, Mycket välfylld NZ, flyttlåda Tyskland, med Frankrike, svenska Irland, klipp från Polen 1930-50 etc. Massor talet i att småkartonger gå igenom. och påsar, 1500<br />

2161 G Välfylld massor flyttlåda att gå igenom. med 19 Ser album bra ut + lite - Fyndchanser.<br />

löst Kronopost i lådor och på blad, 4 tomma äldre ej räknade 1500<br />

2163 G hela Välfylld världen Flyttlåda album. med Stor i huvudsak samling FN Sverige o/**/Fdc och i Norden 6 album, i 17 även album. Norden Mycket o/** Oscar + England II och m.<br />

12 Lot med Kol. 7 Mycket brev med vackra innehåll stämplade alla med motivfrimärken. tydligt markerade Måste gås kronoslingor.<br />

automathäften. Mycket vackra Pärm stämplade med ca 20 motivfrimärken. specialbrev med Måste inkapslade gås igenom. häften. Flera lådor med 1500 300<br />

F 13 2162 G Vackert Mycket välstämplade<br />

handskrivet välfylld märken flyttlåda brev med<br />

1990 med innehåll<br />

talet svenska "Kumla<br />

och klipp stor<br />

City". från vit 1930-50 fjäder i lacksigill talet i småkartonger till Tollered. och "Afgår påsar, från 1200<br />

2164 G<br />

Lerum massor Dublettlager den 15 att Okt. gå Sverige igenom. 1851 och stämplat Ser fortskaffas bra Oscar-2000 ut - Fyndchanser.<br />

av kronobrefbärare. talet i 3 kartotekslådor Meanderslinga. på ca 1.200 Västergötland. visirkort + 1500 1500<br />

14 2163 G Brevomslag Välfylld samling utan Flyttlåda Ringtyp-1990 innehåll, med i talet med huvudsak i fjäderrest 8 insticksböcker. Sverige i sigillet. och Mycket Norden Från att Skara i 17 gå album. igenom. till Huseby Mycket med Oscar not. II och 1200<br />

2165 G "Requisition" automathäften. Garderobsrensning sänt till Pärm Secundmajorens **/*/o/Br med ca i 15 20 insticksalbum, specialbrev Comp. med mycket inkapslade lösa frimärken häften. Flera i askar lådor samt med på<br />

300<br />

F 15 Brevomslag välstämplade äldre albumblad, 1867 med märken Låda fjäderrest 1990 med talet Svenska och "Kumla slinga brev City". samt 1940-2000 "Fort" ställd talet, Välfylld till Sandtorp **/*/o samling klostret Norden, "Fortskaffas 1200<br />

2164 G af kronobrefbärare Dublettlager Gammalt tjockt Sverige skyndsammast Lleuchtturm stämplat album Oscar-2000 och Tyskland af dem talet i o/* natt". i -1960. 3 kartotekslådor Värt en genomgång. på ca 1.200 visirkort + 1000 300<br />

16 2166 G Fribrevomslag samling Stor låda Ringtyp-1990 med 1710 24 med insticks/Visiralbum tre talet handritade i 8 insticksböcker. öppna med frimärken kronor, Mycket hela ställd att gå världen, till igenom. Gripsholm. lite bättre Tyskland och 1200<br />

300<br />

F 17 2165 G<br />

Brev Garderobsrensning Jugoslavien.<br />

med 1 brun/vit fjäder **/*/o/Br<br />

i stort i 15<br />

vaxsigill insticksalbum,<br />

"Östgöta" mycket<br />

samt lösa<br />

kronoslinga frimärken<br />

märkt i askar<br />

"Öppen samt på<br />

Ordres" 900<br />

2167 G till Stratomta, äldre Garderobsrensning albumblad,<br />

vidarebefordrat Låda med med 20 och Svenska album emottaget + några brev<br />

av 1940-2000 lådor, fyra mest olika talet, Sverige personer. Välfylld stämplade Daterat **/*/o samling samlingar 14-15 Norden,<br />

april 4- 1809. 700<br />

Gammalt tjockt Lleuchtturm album Tyskland o/* -1960. Värt en genomgång.<br />

1000<br />

F 18 Brev skilling med 1 till tjockt<br />

brun/vit 1980-talet, Lleuchtturm<br />

fjäder 3 i album album<br />

stort vaxsigill par kombinationer, Tyskland o/* -1960.<br />

"Östgöta" förekommer Värt en<br />

samt kronoslinga vackra genomgång.<br />

märkt stpl och<br />

1000<br />

"Öppen bättre Ordres"<br />

2166 G Stor låda med 24 insticks/Visiralbum med frimärken hela världen, lite bättre Tyskland och<br />

till Stratomta. märken, men Döfvestad, även övr.Norden vidarebefordrat samt europeiska och emottaget länder. av Väl fyra värt olika en genomgång.<br />

personer. Daterat 18<br />

800<br />

2168 G Jugoslavien.<br />

900<br />

april 16 1809. album med landssamlingar, varav 3 st Sverige (Ngr bättre BC/CB/BB), Tyskland,<br />

2167 G Garderobsrensning med 20 album + några lådor, mest Sverige stämplade samlingar 4-<br />

700<br />

Bulgarien, Polen, Ungern, Mongoliet etc. samt ngr årssatser Färöarna. Låda med 350 FDC<br />

F 19 Återanvänt skilling brev till 1980-talet, med 1 GUL 3 album fjäder par märkt kombinationer, "Order" sänt förekommer i stafett till vackra olika adresser stpl och bättre med tre olika<br />

1965-1990. Mycket material, mest enklare.<br />

800<br />

kronoslingor<br />

märken, mellan<br />

men även Boxholm<br />

övr.Norden och Amarbyn<br />

samt europeiska daterad<br />

länder. 24 aug.<br />

Väl troligen<br />

värt en cirka<br />

genomgång. 1810. 800 8001000<br />

2169 G Flyttlåda med 21 välfyllda album, varav 9 st visiralbum. Mest dublettsamlingar Norden,<br />

F 20 2168 G Brev 16 med album två vita med fjädrar landssamlingar, samt annorlunda varav 3 st kronoslinga. Sverige (Ngr Från bättre Spånga BC/CB/BB), klockare-Gård Tyskland, "Angår<br />

men också Tyskland och flera album med stämplat motiv.<br />

800<br />

hastig Bulgarien, kronoskjuts Polen, för Ungern, Kongl. Westmanlands Mongoliet etc. samt Reg:te".<br />

2170 G Välfylld låda med lite av varje, bla 2 skolådor vykort, ngr årssatser div.kataloger, Färöarna. frimärken Låda från med hela 350 FDC 1500<br />

F 21 Brev 1965-1990. världen med 1 Brun/svart i lådor Mycket och 16 fjäder material, album. på mest Emb. Noterar enklare. Br. Österrike Till Berg 1860-1984 sänt från Wettlanda och Schweiz den 1854-1992. 20 april 1815. 2 olika 800<br />

2169 G Innehåll Flyttlåda VHS "Wäg-Route" filmer med utgivna 21 välfyllda angående av Posten album, Militärtransport 2000/01. varav Mycket 9 st visiralbum. av att tyger gå igenom. från Mest Fredricstad dublettsamlingar till <strong>Göteborg</strong>. Norden, 8001500<br />

22 2171 G Brev men Välfylld med också 1 vit flyttlåda fjäder Tyskland med daterad och 30 insticksalbum. flera 9 sept album 1826 med Frimärken sänt stämplat till Major från motiv. vid hela Westgötha världen. Mycket Dahls att Regemente gå igenom. i 800<br />

800<br />

2170 G Gobyn Välfylld med innehåll låda med gällande lite av varje, utseende bla 2 av skolådor Fullmäktig vykort, för div.kataloger, soldaterna Esping frimärken och från Örn hela vid Sun-<br />

2172 G<br />

dahls världen<br />

22 album<br />

Häradsrätt i lådor<br />

med<br />

i Brottmål. och<br />

Sverige<br />

16 album.<br />

stämplade<br />

Noterar<br />

dubletter<br />

Österrike<br />

Skilling-modernt.<br />

1860-1984 och Schweiz 1854-1992. 2 olika 800<br />

700<br />

F 23 2173 G Brev VHS Välfylld<br />

med filmer 1 gråbrun<br />

låda utgivna med<br />

fjäder<br />

frimärken av Posten daterad<br />

från 2000/01. 15<br />

hela<br />

jan<br />

världen<br />

1845 Mycket i<br />

(hälften<br />

Sommerstad. att gå Sverige), igenom. "Ordres"<br />

många<br />

sänt<br />

cigarraskar<br />

till kronofjär-<br />

och 800<br />

2171 G dingsman Välfylld smålådor,<br />

i Hult, flyttlåda men<br />

Wisnums<br />

även med lite 30<br />

Socken, insticksalbum. brev och<br />

med<br />

några<br />

notering Frimärken samlingar.<br />

"angående från Mycket hela<br />

Brottmålsstemningar".<br />

att världen. gå igenom. Mycket att gå igenom. 800<br />

700<br />

700<br />

24 2172<br />

2174<br />

G<br />

Lot med 22<br />

Välfylld<br />

album<br />

låda<br />

9 brev med<br />

med<br />

med Sverige<br />

mest<br />

3 kronoslingor stämplade<br />

frimärken bla<br />

1735-1806 dubletter<br />

samling<br />

Skilling-modernt.<br />

OLYMPIAD i 5 album samt specialsamling **<br />

de flesta med militära adresser / Soldatpost.<br />

Fåglar, album med stpl/**/* Europa Cept märken samt mycket mer.<br />

800 6001200<br />

25<br />

2175 2173 G G Lot med Välfylld Låda<br />

15<br />

med<br />

brev låda 9 album<br />

med frimärken 3-4-5<br />

hela världen<br />

slingor från 1810-1853,<br />

, hela varav världen 2 av äldre<br />

de (hälften flesta<br />

typ. Sverige), Även<br />

med militära<br />

brev, många frimärken,<br />

adresser cigarraskar klipp,<br />

/ Soldatpost. och<br />

1500<br />

26 Lot med smålådor, souvenirfoldrar, tre brevomslag, men även 15 årssatser varav lite brev två ** och är Grönland, några ställda samlingar. till 30 Nääs årssatser 1725, Mycket ** Färöarna, 1733 att gå och igenom. märkta Samling "Fort Schweiz af Solda- ** 700<br />

2174 G ter", Välfylld 1970-1990 det tredje låda till talet med Vimmerby i visiralbum. mest frimärken 1854 Värt alla bla en med genomgång.<br />

samling militära OLYMPIAD adresser i 5 / album Soldatpost. samt specialsamling ** 600 800<br />

F 27 2176 G Brev Fåglar, Välfylld (Lägreståndsvikning) album låda med med stor stpl/**/* variation: med Europa innehåll Flera Cept 12 äldre april märken album 1845, samt från märkt mycket 1877 "Kompani och mer. framåt Ordes" med frimärken med två vita i 600<br />

2175 G korta Låda blandad splittrade med kvalitet. 9 fjädrar. album 9 vykortsalbum hela världen , Hela varav världen. 2 av äldre Gammalt typ. Även album brev, med frimärken, Tyska nödmynt. klipp,<br />

600<br />

28 Brev souvenirfoldrar, Album med innehåll med en 17-11-1837 hel 15 del årssatser klassiska med ** Grönland, märken en vit fjäder och 30 mycket årssatser samt mycket frimärken ** Färöarna, liten i askar kronoslinga Samling och små Schweiz ställd lådor. till ** Kålle- 600<br />

reds kompani 1970-1990 i Rangstorp talet i visiralbum. från Råda. Värt Innehåll en genomgång. ang. Lärokurs för korpralskolorna. 600<br />

700<br />

F 29 2176 G<br />

Brev Välfylld<br />

(Lägreståndsvikning) låda med stor variation:<br />

med innehåll Flera<br />

7 äldre<br />

sept album<br />

1838. från<br />

En vacker 1877 och<br />

GUL framåt<br />

fjäder med<br />

samt frimärken<br />

kronoslinga i<br />

från Tössbo blandad<br />

Compagni kvalitet. 9<br />

till vykortsalbum<br />

Soldaten 669 Hela<br />

Kron. världen. Gammalt album med Tyska nödmynt.<br />

1500<br />

Album med en hel del klassiska märken och mycket frimärken i askar och små lådor. 600<br />