26.07.2013 Views

Offentlig Auktion - Frimärksauktioner i Göteborg AB

0ct 26 1933 to Friedrichshafen. Green arrival machinecancel on back. Vertical fold at left<br />

side. Attractive.<br />

400<br />

2063 F Box with roughly 450 unused postal stationery, both old and new. 400<br />

2064 A USA 1898, 5 cent Grant single on ship cover to Germany with straight line cancel "Too<br />

Late". Arrival cds on back. Sverige<br />

300<br />

2065 A USA 1870, 2x3 cent cover from R. Merrill & Sons, New York to England, with large ad on<br />

front for Nautical instruments. Backflap Förfilateli<br />

missing.<br />

300<br />

1 2066 A Mi.65v Odaterat Dept. officiellt of State brev 30 cent utan MH poststämplar * with red specimen med innehåll overprint. signerat One Palmkrantz, missing perf, Körning one short L-län, perf.<br />

adresserat Value "a € 350. Son Logis" i bostaden. Intressant. 300 200<br />

2 2067 A Mi.8 x 2Förfilateli Boston 1700-talet, 10 june, 2 två x 1 karterade cent on (front brevomslag only) inland från newspaper Ystad samt wrapper två okarterade with notation från "One Lund. 700<br />

Newspaper" "12 june 1858 with Boston Daily Advertiser". Tear in paper not touching 300<br />

2068 2081-1 A 3 cent green used Wells Fargo & Co postal 2081-2 stationery from Elko (blue/green cancel) april<br />

26 to Chinese bilingual adress in San Kurirpost<br />

Franscisco.<br />

300<br />

2069 A Mi.158 1904, 10 cent Louisiana MH *. Value € 170.<br />

F 3 Brev med komplett och långt innehåll daterat Rise på FRÖSÖN 14-5-1719, gällande transport 250<br />

2070 A Sc 220 av fältkassan 2 cent Washington från Frösön 1890 till Gävle. Presidential Förtydligande issue on inland av text special medföljer. photographic 3-layer<br />

600<br />

F 4 Vackert protection adresserat cover brev (no med photo) innehåll Mute New daterat York juli F cancel. 1636 till Jacob de la Gardie, skrivet på 200<br />

2071 F tyska Lot (översättning with ca 130 medföljer). mostly modern På baksidan used postal finns stationery notering + small "Praesenterat box with ca i Krigzrätten 500 used stamps den 6<br />

Julij 1636". 1990-2000s.<br />

200<br />

2000<br />

2072 C 6+20 cents on air mail Special Delivery cover with cloth sample bag from Chicago 25-6-<br />

1952 to Connecticut.<br />

200<br />

renskrivning medföljer. Arkivanteckning 1636. 2000<br />

2073 A 50 cent Gold Rocket-Post stamp single on local New York cover with lilac straight line<br />

cancel "Experimental-Start" By Rocket Par Fusée.<br />

150<br />

följer. Arkivanteckning 1638.<br />

2074 E Extensive collection with Censored covers all world from WW II (some WW 1) in 7 albums 2000<br />

F 7 Vackert + box, adresserat Germany brevomslag partly categorized utan innehåll after cancellation till Jacob de types. la Gardie All together från more Generalguvernören<br />

than 750<br />

över covers, Ingermanland many from/to och Keksholms Exotic countries. län, friherre Reccomended. Erik Carlsson Gyllenstierna af Ulaborg (1602- 12000<br />

2081-3<br />

2075 G 57). Skrivet Dealers på stock Svenska, with all renskrivning world covers medföljer. (no Scandinavia). Arkivanteckning About 2.500 1642. pricemarked covers in 5 2000<br />

F 8 Vackert boxes. adresserat brevomslag till Erik Rünings, Admiral, General Gouvereur im Lieflandt mfl 3000<br />

2076 E<br />

F 9<br />

titlar. Dealers Utan innehåll stock with med Scandinavia daterad på covers fliken 31 (no dec Sweden). 1644, About delvis 1.000 översättning pricemarked medföljer. covers from<br />

Vackert Norway, adresserat Denmark brevomslag and Finland. utan innehåll till Krigskollegiet i Stockholm från Casper Ko-<br />

2000<br />

1500<br />

2077 F skull Box (enligt with vaxsigill 400 worldwide på baksidan) covers tysk Prephilately adress to med modern, översättning. mainly older. Arkivanteckning 1648. 10002000<br />

F 10 2078 E Vackert Box adresserat with about brevomslag 1.500 unused till (some Amiralitetsrådet, used) aerogrammes, utan innehåll mostly med from notering England på 1960- fliken<br />

"Praesent 1980s, den but 30 also Maij other 1649". countries. Many thematics.<br />

10002000<br />

F 11 2079 F<br />

2080 F<br />

Vackert Box adresserat with about brevomslag 400 better covers till Gabriel from all Bengtsson world. Reccomended. Oxenstierna i Stockholm, utan innehåll<br />

med notering på fliken "Praesent den 7 Aug. 1652".<br />

Probably complete collection of roughly 250 FDC, International Year of the Child 1979,<br />

including catalogue. Michel € 1.300.<br />

800<br />

2000<br />

700<br />

2081 B<br />

12 2082 E<br />

F 13<br />

Lot with 168 small size covers with Meter marks (Frankostämplar), mainly 1920-1950s<br />

Kronopost<br />

from all world, many to Sweden. Attractive lot.<br />

Lot med Box 7 with brev roughly med innehåll 1.000 First alla Flight med covers tydligt 1950-70s markerade from kronoslingor. many countries, Many SAS<br />

Vackert Scandinavian handskrivet Airlines. brev med innehåll och stor vit fjäder i lacksigill till Tollered. "Afgår från<br />

600<br />

500<br />

300<br />

2083 G Lerum Moving den 15 box Okt. with 1851 12 albums och fortskaffas covers all av world kronobrefbärare. 1900-1980s, most Meanderslinga. sent to Sweden. Västergötland. 5001500<br />

14 2084 E Brevomslag Box with utan 7-800 innehåll, covers med old to fjäderrest modern from i sigillet. Sweden Från and Skara all world. till Huseby About 200 med covers not. with<br />

"Requisition" advertisement sänt till and Secundmajorens propaganda cancels Comp. from German Reich.<br />

500 300<br />

F 15 2085 E<br />

2086 C<br />

16<br />

F 17 2087 C<br />

2088 G<br />

F 18<br />

2089 G<br />

F 19<br />

2090 G<br />

F 20<br />

2091 G<br />

F 21<br />

Brevomslag Box with 1867 about med 1.500 fjäderrest small size och covers slinga and samt postcards "Fort" ställd all world, till Sandtorp about half klostret from Sweden. "Fortskaffas<br />

500<br />

af kronobrefbärare skyndsammast och af dem i natt".<br />

Lot with 36 censored cards from WW1 Russia, Austria/Hungary. Several from officers<br />

300<br />

Fribrevomslag<br />

camp in Siberia.<br />

1710 med<br />

Interesting<br />

tre handritade<br />

lot.<br />

öppna kronor, ställd till Gripsholm. 500 300<br />

Brev Lot med with 1 brun/vit 150 Reply fjäder coupons i stort both vaxsigill for International "Östgöta" and samt British kronoslinga Commonwealth märkt "Öppen usage. Ordres"<br />

450<br />

Moving box filled with modern FDC, covers and postal stationery from all world. Mostly<br />

Iceland, Denmark ans Sweden. Some older 1880-1930s from Sweden, several unused<br />

bKe33 with tourist views.<br />

400<br />

april 1809.<br />

Moving box filled to the brim with modern FDC (many 1990-2000s) from British<br />

700<br />

Återanvänt Commonwealth, brev med but 1 GUL also fjäder Germany märkt and "Order" United sänt Nations. i stafett Many till thematics. olika adresser med tre olika 400<br />

kronoslingor Moving box mellan with Boxholm FDC and och thematic Amarbyn cancels daterad 1930-1970s 24 aug. from troligen Sweden, cirka Denmark 1810. and<br />

1000<br />

Brev Iceland med två + vita shoebox fjädrar with samt covers annorlunda all world. kronoslinga. Från Spånga klockare-Gård "Angår 400<br />

hastig Box kronoskjuts with covers för and Kongl. postcards Westmanlands all world, mostly Reg:te". modern but also a few older inbetween.<br />

1500<br />

Brev Also med a 1 few Brun/svart empty albums fjäder with på Emb. visirleafs Br. Till and Berg plastic sänt pockets. från Wettlanda den 20 april 1815. 400<br />

2092 G Innehåll Moving "Wäg-Route" box with 9 angående shoeboxes Militärtransport filled with FDC:s, av both tyger official från Fredricstad and privately till made <strong>Göteborg</strong>. 1980-<br />

1500<br />

22 Brev 1990s, med 1 from vit fjäder different daterad countries 9 sept in 1826 Scandinavia. sänt till Several Major vid sent Westgötha with correct Dahls postage Regemente and i<br />

Gobyn beautiful med innehåll cancels gällande to abroad. utseende av Fullmäktig för soldaterna Esping och Örn vid Sun- 400<br />

2093 E<br />

F 23<br />

2094 G<br />

dahls Large Häradsrätt collection i Brottmål. in 7 albums with vending machine labels (FRAMA) from Scandinavia and<br />

Brev Europé. med 1 gråbrun About 550 fjäder covers daterad + some 15 o/** jan loose 1845 i labels. Sommerstad. An interesting "Ordres" and sänt modern till kronofjär- coll. area.<br />

dingsman Moving i Hult, box filled Wisnums with FDC, Socken, covers med and notering postal "angående stationery from Brottmålsstemningar". all world, mainly modern.<br />

350<br />

300<br />

700<br />

700<br />

24 2095 G<br />

25<br />

26 2096 E<br />

2097 B<br />

F 27<br />

2098 E<br />

Lot med Moving 9 brev box med filled 3 with kronoslingor FDC, covers 1735-1806 and postal de stationery flesta med from militära all world, adresser mostly / modern Soldatpost.<br />

Lot med until 15 1990s. brev Many med 3-4-5 thematics. slingor 1810-1853, de flesta med militära adresser / Soldatpost.<br />

Lot med<br />

Box<br />

tre<br />

half-filled<br />

brevomslag,<br />

with covers<br />

varav<br />

1900s<br />

två är<br />

from<br />

ställda<br />

all world<br />

till Nääs<br />

to Sweden<br />

1725, 1733<br />

and the<br />

och<br />

other<br />

märkta<br />

half<br />

"Fort<br />

is Swedish<br />

af Soldater",<br />

covers det tredje and till postcards Vimmerby + small 1854 album alla med with militära Norwegian adresser postcards. / Soldatpost.<br />

Box with around 100 FDC all world from 1950s, several better Scandinavia.<br />

korta 2 splittrade boxes with fjädrar. ca 1.000 parcel addresscards 1960-70s, pricemarked and in plastic pockets.<br />

1200<br />

300<br />

1500<br />

300<br />

800<br />

300<br />

300 600<br />

28 2099 C<br />

2100 B<br />

F 29<br />

2101 C<br />

2102 E<br />

Brev Lot med with innehåll 39 covers 17-11-1837 and cards med from en WW vit fjäder 1 relating samt to mycket Prisoner liten of War kronoslinga mail and Red ställd Cross. till Kålle-<br />

300<br />

About 80 small size covers from all world 1940-50s, all sent to same address in <strong>Göteborg</strong>, 700<br />

Brev<br />

Sweden.<br />

(Lägreståndsvikning) med innehåll 7 sept 1838. En vacker GUL fjäder samt kronoslinga 250<br />

från Tössbo Lot with Compagni 26 Flight covers till Soldaten from many 669 countries Kron. 1966-74, all signed in original by pilots or<br />

1500<br />

200<br />

Box<br />

crew.<br />

with atleast 600 covers all world, old to modern. 200<br />

2103 D Collection British Colonies o/**/* in 2 albums by country A-T. Main value is in New<br />

Foundland, St:Vincent, Brunei, Cayman Isl., Falkland Isl., Hongkong, Mauritius, S.<br />

<strong>Frimärksauktioner</strong> i <strong>Göteborg</strong><br />

Settlements<br />

<strong>AB</strong>, Box<br />

and<br />

1515,<br />

St:Helena.<br />

411 41 GÖTEBORG—Telefon:<br />

Mixed quality. Catalogue<br />

0708-106803—E-post:<br />

value according to vendor<br />

stenquist-thematics@telia.com<br />

£ 8.000. 7000