26.07.2013 Views

Offentlig Auktion - Frimärksauktioner i Göteborg AB

Offentlig Auktion - Frimärksauktioner i Göteborg AB

Offentlig Auktion - Frimärksauktioner i Göteborg AB

SHOW MORE
SHOW LESS

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

2071 F Lot with ca 130 mostly modern used postal stationery + small box with ca 500 used stamps<br />

1990-2000s.<br />

200<br />

2072 C 6+20 cents on air mail Special Delivery cover with cloth sample bag from Chicago 25-6-<br />

2073 A<br />

2074 E<br />

1952 to Connecticut.<br />

50 cent Gold Rocket-Post Collections stamp single of Sverige on Covers local New all York world cover with lilac straight line<br />

cancel "Experimental-Start" By Rocket Par Fusée.<br />

Extensive collection with Censored covers Förfilateli all world from WW II (some WW 1) in 7 albums<br />

200<br />

150<br />

1<br />

2075 G<br />

2<br />

+ box, Germany partly categorized after cancellation types. All together more than 750<br />

Odaterat officiellt brev utan poststämplar med innehåll signerat Palmkrantz, Körning L-län,<br />

adresserat<br />

covers,<br />

"a<br />

many<br />

Son Logis"<br />

from/to<br />

i<br />

Exotic<br />

bostaden.<br />

countries.<br />

Intressant.<br />

Reccomended.<br />

Dealers stock with all world covers (no Scandinavia). About 2.500 pricemarked covers in 5<br />

Förfilateli 1700-talet, två karterade brevomslag från Ystad samt två okarterade från Lund.<br />

boxes.<br />

12000<br />

200<br />

3000 700<br />

2076 E Dealers stock with Scandinavia covers (no Sweden). About 1.000 pricemarked covers from<br />

2077 F<br />

F 3<br />

2078 E<br />

F 4<br />

2079 F<br />

2080 F<br />

F 5<br />

2081 B<br />

F 6 2082 E<br />

F 7 2083 G<br />

2084 E<br />

F 8<br />

2085 E<br />

F 9 2086 C<br />

2087 C<br />

F 10<br />

2088 G<br />

F 11<br />

2089 G<br />

2090 G<br />

12<br />

2091 2074-1 G<br />

F 13<br />

2092 G<br />

14<br />

Norway, Denmark and Finland.<br />

1500<br />

Box with 400 worldwide covers Prephilately Kurirpost to modern, mainly older. 1000<br />

Brev med komplett och långt innehåll daterat Rise på FRÖSÖN 14-5-1719, gällande transport<br />

Box with about 1.500 unused (some used) aerogrammes, mostly from England 1960av<br />

fältkassan från Frösön till Gävle. Förtydligande av text medföljer.<br />

1980s, but also other countries. Many thematics.<br />

1000 600<br />

Vackert Box adresserat with about brev 400 better med innehåll covers from daterat all world. juli 1636 Reccomended. till Jacob de la Gardie, skrivet på<br />

tyska (översättning medföljer). På baksidan finns notering "Praesenterat i Krigzrätten den 6<br />

800<br />

Julij 1636". Probably complete collection of roughly 250 FDC, International Year of the Child 1979,<br />

2000<br />

including catalogue. Michel € 1.300.<br />

700<br />

Vackert adresserat brevomslag till Clas Christersson Horn av Åminne. Skrivet på Svenska,<br />

Lot with 168 small size covers with Meter marks (Frankostämplar), mainly 1920-1950s<br />

renskrivning medföljer. Arkivanteckning 1636.<br />

from all world, many to Sweden. Attractive lot.<br />

6002000<br />

Vackert Box adresserat with roughly brevomslag 1.000 First till Flight Jacob covers de la 1950-70s Gardie. from Skrivet many på countries, Svenska, Many renskrivning SAS medföljer.<br />

Scandinavian Arkivanteckning Airlines. 1638. 5002000<br />

Vackert Moving adresserat box with brevomslag 12 albums utan covers innehåll all world till 1900-1980s, Jacob de la most Gardie sent från to Sweden. Generalguvernören<br />

500<br />

över Ingermanland och Keksholms län, friherre Erik Carlsson Gyllenstierna af Ulaborg (1602-<br />

Box with 7-800 covers old to modern from Sweden and all world. About 200 covers with<br />

57). Skrivet på Svenska, renskrivning medföljer. Arkivanteckning 1642.<br />

advertisement and propaganda cancels from German Reich.<br />

5002000<br />

Vackert<br />

Box<br />

adresserat<br />

with about<br />

brevomslag<br />

1.500 small size<br />

till Erik<br />

covers<br />

Rünings,<br />

and postcards<br />

Admiral,<br />

all<br />

General<br />

world, about<br />

Gouvereur<br />

half from<br />

im<br />

Sweden.<br />

Lieflandt mfl<br />

titlar. Utan innehåll med daterad på fliken 31 dec 1644, delvis översättning medföljer. 500<br />

2000<br />

Vackert<br />

Lot<br />

adresserat<br />

with 36 censored<br />

brevomslag<br />

cards from<br />

utan<br />

WW1<br />

innehåll<br />

Russia,<br />

till Krigskollegiet<br />

Austria/Hungary.<br />

i Stockholm<br />

Several<br />

från<br />

from<br />

Casper<br />

officers<br />

Koskull<br />

camp (enligt in vaxsigill Siberia. Interesting på baksidan) lot.<br />

500<br />

tysk adress med översättning. Arkivanteckning 1648. 2000<br />

Lot with 150 Reply coupons both for International and British Commonwealth usage.<br />

Vackert adresserat brevomslag till Amiralitetsrådet, utan innehåll med notering på fliken 450<br />

"Praesent Moving den box 30 filled Maij with 1649". modern FDC, covers and postal stationery from all world. Mostly<br />

2000<br />

Vackert Iceland, adresserat Denmark brevomslag ans Sweden. till Gabriel Some older Bengtsson 1880-1930s Oxenstierna from Sweden, i Stockholm, several unused utan innehåll<br />

med bKe33 notering with tourist på fliken views. "Praesent den 7 Aug. 1652". 400<br />

2000<br />

Moving box filled to the brim with modern FDC (many 1990-2000s) from British<br />

Commonwealth, but also Germany and United Nations. Many thematics.<br />

400<br />

Moving box with FDC and thematic cancels Kronopost 1930-1970s from Sweden, Denmark and<br />

Iceland + shoebox with covers all world.<br />

400<br />

Lot med 7 brev med innehåll alla med tydligt markerade kronoslingor.<br />

Box with covers and postcards all world, 2074-2 mostly modern but also a few older inbetween.<br />

300<br />

Vackert Also handskrivet a few empty brev albums med with innehåll visirleafs och and stor plastic vit fjäder pockets. i lacksigill till Tollered. "Afgår från 400<br />

Lerum Moving den 15 box Okt. with 1851 9 shoeboxes och fortskaffas filled with av FDC:s, kronobrefbärare. both official Meanderslinga. and privately made Västergötland. 1980-<br />

1500<br />

Brevomslag 1990s, from utan different innehåll, countries med fjäderrest in Scandinavia. i sigillet. Several Från Skara sent with till Huseby correct med postage not. and<br />

"Requisition" beautiful sänt cancels till Secundmajorens to abroad. Comp. 400 300<br />

F 15 2093 E Brevomslag Large collection 1867 med in 7 fjäderrest albums with och vending slinga samt machine "Fort" labels ställd (FRAMA) till Sandtorp from Scandinavia klostret "Fortskaffas and<br />

af kronobrefbärare Europé. About skyndsammast 550 covers + some och o/** af dem loose i natt". labels. An interesting and modern coll. area. 350 300<br />

16 2094 G Fribrevomslag Moving box 1710 filled med with tre FDC, handritade covers and öppna postal kronor, stationery ställd from till Gripsholm. all world, mainly modern. 300 300<br />

F 17 2095 G Brev Moving med 1 brun/vit box filled fjäder with FDC, i stort covers vaxsigill and "Östgöta" postal stationery samt kronoslinga from all world, märkt mostly "Öppen modern Ordres"<br />

till Stratomta, until 1990s. vidarebefordrat Many thematics. och emottaget av fyra olika personer. Daterat 14-15 april 1809. 300 700<br />

F 18 2096 E Brev Box med half-filled 1 brun/vit with fjäder covers i stort 1900s vaxsigill from all "Östgöta" world to Sweden samt kronoslinga and the other märkt half "Öppen is Swedish Ordres"<br />

till Stratomta. covers and Döfvestad, postcards vidarebefordrat + small album with och Norwegian emottaget postcards. av fyra olika personer. Daterat 18 300<br />

2097 B april Box 1809. with around 100 FDC all world from 1950s, several better Scandinavia. 300 700<br />

F 19 2098 E<br />

2099 C<br />

F 20<br />

2100 B<br />

F 21<br />

2101 C<br />

22 2074-3<br />

Återanvänt 2 boxes brev with med ca 1.000 1 GUL parcel fjäder addresscards märkt "Order" 1960-70s, sänt i stafett pricemarked till olika and adresser in plastic med pockets. tre olika<br />

300<br />

kronoslingor mellan Boxholm och Amarbyn daterad 24 aug. troligen cirka 1810. 1000<br />

Lot with 39 covers and cards from WW 1 relating to Prisoner of War mail and Red Cross.<br />

Brev med två vita fjädrar samt annorlunda kronoslinga. Från Spånga klockare-Gård "Angår 300<br />

hastig About kronoskjuts 80 small för size Kongl. covers Westmanlands from all world Reg:te". 1940-50s, all sent to same address in <strong>Göteborg</strong>, 1500<br />

Brev Sweden. med 1 Brun/svart fjäder på Emb. Br. Till Berg sänt från Wettlanda den 20 april 1815.<br />

250<br />

Innehåll Lot with "Wäg-Route" 26 Flight covers angående from Militärtransport many countries av 1966-74, tyger från all signed Fredricstad in original till <strong>Göteborg</strong>. by pilots or 2001500<br />

Brev<br />

crew.<br />

med 1 vit fjäder daterad 9 sept 1826 sänt 2074-4 till Major vid Westgötha Dahls Regemente i<br />

Gobyn med innehåll gällande utseende av Fullmäktig för soldaterna Esping och Örn vid Sundahls<br />

Häradsrätt i Brottmål. 700<br />

F 23 Brev med 1 gråbrun fjäder daterad 15 jan 1845 i Sommerstad. "Ordres" sänt till kronofjärdingsman<br />

i Hult, Wisnums Socken, med notering "angående Brottmålsstemningar". 700<br />

24 Lot med 9 brev med 3 kronoslingor 1735-1806 de flesta med militära adresser / Soldatpost. 1200<br />

25 Lot med 15 brev med 3-4-5 slingor 1810-1853, de flesta med militära adresser / Soldatpost. 1500<br />

26 Lot med tre brevomslag, varav två är ställda till Nääs 1725, 1733 och märkta "Fort af Soldater",<br />

det tredje till Vimmerby 1854 alla med militära adresser / Soldatpost. 800<br />

F 27 Brev (Lägreståndsvikning) med innehåll 12 april 1845, märkt "Kompani Ordes" med två vita<br />

korta splittrade fjädrar. 600<br />

28 Brev med innehåll 17-11-1837 med en vit fjäder samt mycket liten kronoslinga ställd till Kållereds<br />

kompani i Rangstorp från Råda. Innehåll ang. Lärokurs för korpralskolorna. 700<br />

F 29 Brev (Lägreståndsvikning) med innehåll 7 sept 1838. En vacker GUL fjäder samt kronoslinga<br />

från Tössbo Compagni till Soldaten 669 Kron. 1500<br />

2074-5<br />

<strong>Frimärksauktioner</strong> i <strong>Göteborg</strong> <strong>AB</strong>, Box 1515, 411 41 GÖTEBORG—Telefon: 0708-106803—E-post: stenquist-thematics@telia.com

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!