Offentlig Auktion - Frimärksauktioner i Göteborg AB
2071 F Lot with ca 130 mostly modern used postal stationery + small box with ca 500 used stamps<br />
1990-2000s.<br />
200<br />
2072 C 6+20 cents on air mail Special Delivery cover with cloth sample bag from Chicago 25-6-<br />
2073 A<br />
2074 E<br />
1952 to Connecticut.<br />
50 cent Gold Rocket-Post Collections stamp single of Sverige on Covers local New all York world cover with lilac straight line<br />
cancel "Experimental-Start" By Rocket Par Fusée.<br />
Extensive collection with Censored covers Förfilateli all world from WW II (some WW 1) in 7 albums<br />
200<br />
150<br />
1<br />
2075 G<br />
2<br />
+ box, Germany partly categorized after cancellation types. All together more than 750<br />
Odaterat officiellt brev utan poststämplar med innehåll signerat Palmkrantz, Körning L-län,<br />
adresserat<br />
covers,<br />
"a<br />
many<br />
Son Logis"<br />
from/to<br />
i<br />
Exotic<br />
bostaden.<br />
countries.<br />
Intressant.<br />
Reccomended.<br />
Dealers stock with all world covers (no Scandinavia). About 2.500 pricemarked covers in 5<br />
Förfilateli 1700-talet, två karterade brevomslag från Ystad samt två okarterade från Lund.<br />
boxes.<br />
12000<br />
200<br />
3000 700<br />
2076 E Dealers stock with Scandinavia covers (no Sweden). About 1.000 pricemarked covers from<br />
2077 F<br />
F 3<br />
2078 E<br />
F 4<br />
2079 F<br />
2080 F<br />
F 5<br />
2081 B<br />
F 6 2082 E<br />
F 7 2083 G<br />
2084 E<br />
F 8<br />
2085 E<br />
F 9 2086 C<br />
2087 C<br />
F 10<br />
2088 G<br />
F 11<br />
2089 G<br />
2090 G<br />
12<br />
2091 2074-1 G<br />
F 13<br />
2092 G<br />
14<br />
Norway, Denmark and Finland.<br />
1500<br />
Box with 400 worldwide covers Prephilately Kurirpost to modern, mainly older. 1000<br />
Box with about 1.500 unused (some used) aerogrammes, mostly from England 1960av<br />
fältkassan från Frösön till Gävle. Förtydligande av text medföljer.<br />
1980s, but also other countries. Many thematics.<br />
1000 600<br />
Vackert Box adresserat with about brev 400 better med innehåll covers from daterat all world. juli 1636 Reccomended. till Jacob de la Gardie, skrivet på<br />
800<br />
Julij 1636". Probably complete collection of roughly 250 FDC, International Year of the Child 1979,<br />
2000<br />
including catalogue. Michel € 1.300.<br />
700<br />
Vackert adresserat brevomslag till Clas Christersson Horn av Åminne. Skrivet på Svenska,<br />
Lot with 168 small size covers with Meter marks (Frankostämplar), mainly 1920-1950s<br />
renskrivning medföljer. Arkivanteckning 1636.<br />
from all world, many to Sweden. Attractive lot.<br />
6002000<br />
Vackert Box adresserat with roughly brevomslag 1.000 First till Flight Jacob covers de la 1950-70s Gardie. from Skrivet many på countries, Svenska, Many renskrivning SAS medföljer.<br />
Scandinavian Arkivanteckning Airlines. 1638. 5002000<br />
Vackert Moving adresserat box with brevomslag 12 albums utan covers innehåll all world till 1900-1980s, Jacob de la most Gardie sent från to Sweden. Generalguvernören<br />
500<br />
Box with 7-800 covers old to modern from Sweden and all world. About 200 covers with<br />
57). Skrivet på Svenska, renskrivning medföljer. Arkivanteckning 1642.<br />
advertisement and propaganda cancels from German Reich.<br />
5002000<br />
Vackert<br />
Box<br />
adresserat<br />
with about<br />
brevomslag<br />
1.500 small size<br />
till Erik<br />
covers<br />
Rünings,<br />
and postcards<br />
Admiral,<br />
all<br />
General<br />
world, about<br />
Gouvereur<br />
half from<br />
im<br />
Sweden.<br />
Lieflandt mfl<br />
titlar. Utan innehåll med daterad på fliken 31 dec 1644, delvis översättning medföljer. 500<br />
2000<br />
Vackert<br />
Lot<br />
adresserat<br />
with 36 censored<br />
brevomslag<br />
cards from<br />
utan<br />
WW1<br />
innehåll<br />
Russia,<br />
till Krigskollegiet<br />
Austria/Hungary.<br />
i Stockholm<br />
Several<br />
från<br />
from<br />
Casper<br />
officers<br />
Koskull<br />
camp (enligt in vaxsigill Siberia. Interesting på baksidan) lot.<br />
500<br />
tysk adress med översättning. Arkivanteckning 1648. 2000<br />
Lot with 150 Reply coupons both for International and British Commonwealth usage.<br />
Vackert adresserat brevomslag till Amiralitetsrådet, utan innehåll med notering på fliken 450<br />
"Praesent Moving den box 30 filled Maij with 1649". modern FDC, covers and postal stationery from all world. Mostly<br />
2000<br />
Vackert Iceland, adresserat Denmark brevomslag ans Sweden. till Gabriel Some older Bengtsson 1880-1930s Oxenstierna from Sweden, i Stockholm, several unused utan innehåll<br />
med bKe33 notering with tourist på fliken views. "Praesent den 7 Aug. 1652". 400<br />
2000<br />
Moving box filled to the brim with modern FDC (many 1990-2000s) from British<br />
Commonwealth, but also Germany and United Nations. Many thematics.<br />
400<br />
Moving box with FDC and thematic cancels Kronopost 1930-1970s from Sweden, Denmark and<br />
Iceland + shoebox with covers all world.<br />
400<br />
Lot med 7 brev med innehåll alla med tydligt markerade kronoslingor.<br />
Box with covers and postcards all world, 2074-2 mostly modern but also a few older inbetween.<br />
300<br />
Vackert Also handskrivet a few empty brev albums med with innehåll visirleafs och and stor plastic vit fjäder pockets. i lacksigill till Tollered. "Afgår från 400<br />
Lerum Moving den 15 box Okt. with 1851 9 shoeboxes och fortskaffas filled with av FDC:s, kronobrefbärare. both official Meanderslinga. and privately made Västergötland. 1980-<br />
1500<br />
Brevomslag 1990s, from utan different innehåll, countries med fjäderrest in Scandinavia. i sigillet. Several Från Skara sent with till Huseby correct med postage not. and<br />
"Requisition" beautiful sänt cancels till Secundmajorens to abroad. Comp. 400 300<br />
F 15 2093 E Brevomslag Large collection 1867 med in 7 fjäderrest albums with och vending slinga samt machine "Fort" labels ställd (FRAMA) till Sandtorp from Scandinavia klostret "Fortskaffas and<br />
af kronobrefbärare Europé. About skyndsammast 550 covers + some och o/** af dem loose i natt". labels. An interesting and modern coll. area. 350 300<br />
16 2094 G Fribrevomslag Moving box 1710 filled med with tre FDC, handritade covers and öppna postal kronor, stationery ställd from till Gripsholm. all world, mainly modern. 300 300<br />
F 17 2095 G Brev Moving med 1 brun/vit box filled fjäder with FDC, i stort covers vaxsigill and "Östgöta" postal stationery samt kronoslinga from all world, märkt mostly "Öppen modern Ordres"<br />
till Stratomta, until 1990s. vidarebefordrat Many thematics. och emottaget av fyra olika personer. Daterat 14-15 april 1809. 300 700<br />
F 18 2096 E Brev Box med half-filled 1 brun/vit with fjäder covers i stort 1900s vaxsigill from all "Östgöta" world to Sweden samt kronoslinga and the other märkt half "Öppen is Swedish Ordres"<br />
till Stratomta. covers and Döfvestad, postcards vidarebefordrat + small album with och Norwegian emottaget postcards. av fyra olika personer. Daterat 18 300<br />
2097 B april Box 1809. with around 100 FDC all world from 1950s, several better Scandinavia. 300 700<br />
F 19 2098 E<br />
2099 C<br />
F 20<br />
2100 B<br />
F 21<br />
2101 C<br />
22 2074-3<br />
Återanvänt 2 boxes brev with med ca 1.000 1 GUL parcel fjäder addresscards märkt "Order" 1960-70s, sänt i stafett pricemarked till olika and adresser in plastic med pockets. tre olika<br />
300<br />
Lot with 39 covers and cards from WW 1 relating to Prisoner of War mail and Red Cross.<br />
Brev med två vita fjädrar samt annorlunda kronoslinga. Från Spånga klockare-Gård "Angår 300<br />
hastig About kronoskjuts 80 small för size Kongl. covers Westmanlands from all world Reg:te". 1940-50s, all sent to same address in <strong>Göteborg</strong>, 1500<br />
Brev Sweden. med 1 Brun/svart fjäder på Emb. Br. Till Berg sänt från Wettlanda den 20 april 1815.<br />
250<br />
Innehåll Lot with "Wäg-Route" 26 Flight covers angående from Militärtransport many countries av 1966-74, tyger från all signed Fredricstad in original till <strong>Göteborg</strong>. by pilots or 2001500<br />
Brev<br />
crew.<br />
med 1 vit fjäder daterad 9 sept 1826 sänt 2074-4 till Major vid Westgötha Dahls Regemente i<br />
Gobyn med innehåll gällande utseende av Fullmäktig för soldaterna Esping och Örn vid Sundahls<br />
Häradsrätt i Brottmål. 700<br />
i Hult, Wisnums Socken, med notering "angående Brottmålsstemningar". 700<br />
25 Lot med 15 brev med 3-4-5 slingor 1810-1853, de flesta med militära adresser / Soldatpost. 1500<br />
26 Lot med tre brevomslag, varav två är ställda till Nääs 1725, 1733 och märkta "Fort af Soldater",<br />
det tredje till Vimmerby 1854 alla med militära adresser / Soldatpost. 800<br />
F 27 Brev (Lägreståndsvikning) med innehåll 12 april 1845, märkt "Kompani Ordes" med två vita<br />
korta splittrade fjädrar. 600<br />
28 Brev med innehåll 17-11-1837 med en vit fjäder samt mycket liten kronoslinga ställd till Kållereds<br />
kompani i Rangstorp från Råda. Innehåll ang. Lärokurs för korpralskolorna. 700<br />
från Tössbo Compagni till Soldaten 669 Kron. 1500<br />
2074-5<br />