Offentlig Auktion - Frimärksauktioner i Göteborg AB
Very few sheets exist since they are mostly cut up and devided. Attractive item.<br />
1500<br />
1681 C MUSIC, COFFEE: 15 Pfennig single on "Warenprobe" with plastic music record with Max<br />
Woiski and his band (illustrated on front) from Nescafé. Frankfurt 28-3-1959. Great<br />
thematic, unusual !<br />
250<br />
1682 E<br />
1683 A<br />
1<br />
MUSIC/COMPOSERS: Collection in 3 three albums with 1.300 stamps, m.sheets and<br />
booklets, Mostly ** but also a few *. Some Sverige better stamps + roughly 8-900 cancels on cover<br />
and postal stationery. Förfilateli<br />
MUSIC: Lot with three postcards in good condition from Germany/Hungary 1900-1924 all<br />
Odaterat depicting officiellt musical brev notes utan with poststämplar lyrics. med innehåll signerat Palmkrantz, Körning L-län,<br />
1600<br />
150<br />
1684 A adresserat NATIVES/INDIANS: "a Son Logis" USA i bostaden. 2 cent postal Intressant. stationery to Sweden from the town of Satank<br />
200<br />
2 Förfilateli 13.8.1884. 1700-talet, The town två was karterade named brevomslag for the Kiowa från indian Ystad chief samt Satank två okarterade 1800-1871 från (Set- Lund.<br />
ankeah) translated as Sitting Bear.<br />
450<br />
700<br />
1685 C<br />
F 3<br />
1686 D<br />
F 4<br />
1687 D<br />
F 1688 5 E<br />
F 6 1691<br />
1689 A<br />
F 7<br />
NATURE/FLOWERS: Swizerland, 90 c single on registered envelope "Echantillons de<br />
graines de fleurs, Flower seeds only" from Kurirpost Chêne-Bourg 22-5-1929 to USA. Attractive and<br />
Brev very med good komplett quality.<br />
700<br />
och långt innehåll daterat Rise på FRÖSÖN 14-5-1719, gällande transport<br />
av fältkassan<br />
NATURE/MUSHROOMS:<br />
från Frösön till Gävle.<br />
2 well<br />
Förtydligande<br />
filled albums with 1703<br />
av text<br />
all world<br />
medföljer.<br />
** collection Mushrooms mostly<br />
600<br />
1990-2000s, many exotic nations. High catalogue value.<br />
900<br />
NATURE/MUSHROOMS: Album with 57 FDC, Covers and cards from all world 1984-1991.<br />
All signed in original by stampartists and engravers. Many items related to Mushrooms.<br />
Julij 1636".<br />
Unusual lot.<br />
3002000<br />
Vackert NATURE/MUSHROOMS: adresserat brevomslag MNH till Clas ** Collection Christersson mainly Horn 1980-2000s av Åminne. but also Skrivet some older. på Svenska,<br />
renskrivning Stamps only medföljer. with some Arkivanteckning unperf and mini-sheets, 1636. many thousands. Alltogether in 4 thick<br />
2000<br />
Vackert albums adresserat + 2 albums brevomslag with larger till sheets. Jacob de la Gardie. Skrivet på Svenska, renskrivning med4000<br />
följer. PHOTOGRAPHY/OPTICS:Switzerland Arkivanteckning 1638. 1930s, Perfin depicting round glasses/spectacles 2000<br />
Vackert on used adresserat stamp. brevomslag utan innehåll till Jacob de la Gardie från Generalguvernören 400<br />
1690 A över POLAR: Ingermanland Lot with och 3 unused Keksholms postcard län, friherre (French Erik issue) Carlsson from Andrées Gyllenstierna Polar Expedition af Ulaborg 1897: (1602-<br />
F 8<br />
1691 A<br />
F 9<br />
F<br />
1692<br />
10<br />
C<br />
57). Card Skrivet no på 6, ships Svenska, Svensksund renskrivning and Virgo. medföljer. No 8, Arkivanteckning Inspection of balloon. 1642. No 21, Balloon and 2000<br />
Vackert ramp. adresserat Good quality. brevomslag till Erik Rünings, Admiral, General Gouvereur im Lieflandt mfl 600<br />
titlar. PRESCIOUS Utan innehåll STONES: med daterad AOF Senegal på fliken 2+20 31 dec Francs 1644, mixed delvis franking översättning on very medföljer. small<br />
2000<br />
Vackert registered adresserat air mail brevomslag tag "Echantillon utan innehåll perles sans till Krigskollegiet valeur commerciale" i Stockholm from från Dakar Casper Koskull<br />
Succursale (enligt vaxsigill 21-6-1949 på baksidan) to France. tysk Pearls adress sent med as samples, översättning. stamp Arkivanteckning w. woman wearing 1648. pearls. 500<br />
2000<br />
RAILWAYS: 95 different ** stamps from all world. Value according to vendor € 750.<br />
Vackert adresserat brevomslag till Amiralitetsrådet, utan innehåll med notering på fliken 500<br />
1693 E<br />
F 11<br />
1694 C<br />
1695 A<br />
"Praesent RELIGION: den 30 MNH Maij ** 1649". Collection of Pope John Paul II in 6 albums 1979-1990s. Also postal 2000<br />
Vackert stationeries adresserat and brevomslag commemorative till Gabriel cancels. Bengtsson Oxenstierna i Stockholm, utan inne- 1500<br />
håll med ROYALTY: notering Identification på fliken "Praesent card for meter den 7 mark Aug. Sweden/Stockholm 1652". 22.7.1930 depicting City 2000<br />
seal of town (Head of King S.t Erik) from the company Francotyp in Berlin. Unique card<br />
with the first date of usage for each slogan of the meter mark.<br />
600<br />
SCANDINAVIA: Small inland 3 cent cover Kronopost from the town of Sweden, ME. Dated feb. 17th. 300<br />
1696 12 A Lot med SHIPS/LIGHTHOUSES: 7 brev med innehåll USA alla med 1970s, tydligt Perfin markerade depicting Lighthouse kronoslingor. on used stamp. 400 300<br />
F 1697 13 D Vackert SHIPS: handskrivet Cameroun brev 1866. med 60 innehåll F. Depicting och stor Patrol vit boat fjäder with i lacksigill cannon. till Complete Tollered. color "Afgår trial från<br />
14<br />
Lerum proof den sheet, 15 Okt. used 1851 by the och postoffice fortskaffas to av decide kronobrefbärare. colors for the issued Meanderslinga. stamp Mi. Västergötland. 477. Very few<br />
Brevomslag sheets exist utan since innehåll, they med are mostly fjäderrest cut up i sigillet. and devided. Från Skara Attractive till Huseby item. med not.<br />
1500<br />
1500<br />
1698 A<br />
F 15<br />
1699 16 D<br />
F 1700 17 A<br />
F 18<br />
1701 D<br />
F 19<br />
1702 A<br />
F 20<br />
1703 A<br />
F 21<br />
"Requisition" SHIPS: One sänt penny till Secundmajorens postal stationery Comp. Liverpool 1903 with advertisement on back depicting 300<br />
Brevomslag Ship from 1867 the med "White fjäderrest Star Line" och and slinga long list samt with "Fort" all their ställd ships till and Sandtorp timetables. klostret Interesting "Fortskaffas<br />
af kronobrefbärare and unusual item. skyndsammast och af dem i natt". 300<br />
300<br />
Fribrevomslag SHIPS: Two 1710 albums med with tre handritade about 700 */o öppna stamps kronor, sorted ställd by country. till Gripsholm. 300 300<br />
Brev SHIPS: med 1 brun/vit Unused postcard, fjäder i stort circa vaxsigill 1910, printed "Östgöta" in Amsterdam samt kronoslinga depicting märkt Passenger "Öppen ship Ordres"<br />
till Stratomta, Princess Juliana vidarebefordrat traveling on och the emottaget Queenboro-Flushing av fyra olika line personer. to the continent. Daterat Attractive 14-15 april in 1809. 700<br />
Brev very med good 1 brun/vit condition.<br />
200<br />
fjäder i stort vaxsigill "Östgöta" samt kronoslinga märkt "Öppen Ordres"<br />
till Stratomta. SPACE/MIXED Döfvestad, TOPICS: vidarebefordrat Borek Special och album emottaget "Blick in av die fyra Welt" olika with personer. mostly ** Daterat sets from 18<br />
april the 1809. whole world + Loose K<strong>AB</strong>E pages with ** Space sets 1969-1970 + some FDC. Michel<br />
700<br />
value €1.000.<br />
500<br />
SPORTS/BICYCLES: Small registered inland cover from Austria, Raudnitz 9-2-1876 with<br />
kronoslingor mellan Boxholm och Amarbyn daterad 24 aug. troligen cirka 1810.<br />
attractive bi-colored print on the back flap depicting Man and woman riding on tricycle.<br />
1000<br />
Brev<br />
Early<br />
med<br />
advertisement.<br />
två vita fjädrar samt annorlunda kronoslinga. Från Spånga klockare-Gård "Angår 200<br />
Mi.969 hastig SPORTS/FENCING: kronoskjuts för Kongl. 1968 Westmanlands John Trumbull Reg:te". numbered MNH ** block of four depicting Fencer 1500<br />
Brev at med Bunker 1 Brun/svart Hill with spectacular fjäder på Emb. paper/perforation Br. Till Berg fold sänt which från Wettlanda can be used den to 20 illustrate april 1815. the<br />
Innehåll sharp "Wäg-Route" point of a rapier angående or any Militärtransport other pointed weapon. av tyger från Fredricstad till <strong>Göteborg</strong>. 1200 12001500<br />
1704 22 A Brev SPORTS/GYMNASTICS: med 1 vit fjäder daterad Unused 9 sept 1826 postcard sänt in till perfect Major condition vid Westgötha with romantic Dahls Regemente ship design i<br />
Gobyn issued med for innehåll "Sportaj gällande Gimnastikaj utseende Festoj av Sciencaj Fullmäktig Kongresoj, för soldaterna Genova Esping marto-novembro<br />
och Örn vid Sun- 200<br />
1705 D<br />
F 23<br />
1706 F<br />
24<br />
1707<br />
25<br />
E<br />
26<br />
1708 A<br />
F<br />
1709<br />
27<br />
A<br />
1710 28 D<br />
F 29<br />
dahls SPORTS/OLYMPIC Häradsrätt i Brottmål. GAMES: 3 albums with mostly o/ stamps, but also a few **/*<br />
700<br />
Brev inbetween med 1 gråbrun + Book fjäder about daterad Olympic 15 stamps jan 1845 by Fabian i Sommerstad. Bura (1960). "Ordres" sänt till kronofjär- 500<br />
dingsman SPORTS/OLYMPIC i Hult, Wisnums GAMES: Socken, Box med with notering about 180 "angående covers, postcards Brottmålsstemningar". and stamps from 1928 700<br />
Lot med to modern 9 brev Olympics. med 3 kronoslingor 1735-1806 de flesta med militära adresser / Soldatpost. 900<br />
1200<br />
Lot med<br />
SPORTS/OLYMPIC<br />
15 brev med 3-4-5<br />
GAMES:<br />
slingor<br />
MNH<br />
1810-1853,<br />
** collection<br />
de<br />
of<br />
flesta<br />
Olympics<br />
med militära<br />
1920-1984<br />
adresser<br />
(also some<br />
/ Soldatpost.<br />
others<br />
1500<br />
sports) in 4 large albums and some folders + a few covers.<br />
1000<br />
Lot med tre brevomslag, varav två är ställda till Nääs 1725, 1733 och märkta "Fort af Solda-<br />
SPORTS/OLYMPIC GAMES: Norway 1951 winter olympics complete set on cover to<br />
Sweden with UNUSUAL red line cancel "Olympiakvarter II". Cancelled Oslo 16-2-1952. 300 800<br />
Brev SPORTS/OLYMPIC (Lägreståndsvikning) GAMES: med innehåll Perforation 12 april gauge 1845, issued märkt by Finnish "Kompani stamp Ordes" club med advertising två vita<br />
korta "Olympic splittrade Games fjädrar. 1940 in Finland" on reverse. Unusual item.<br />
100 600<br />
Brev SPORTS/OLYMPIC med innehåll 17-11-1837 GAMES: med Two en Lindner vit fjäder Falzlos samt albums mycket with liten collection kronoslinga Olympic ställd Games till Kållereds<br />
1972. kompani Main i Rangstorp value in ** från stamps Råda. all world Innehåll and ang. also Lärokurs 160 FDC/thematic för korpralskolorna. cancels. Michel value<br />
700<br />
Brev €1.900. (Lägreståndsvikning) med innehåll 7 sept 1838. En vacker GUL fjäder samt kronoslinga 1200<br />
1711 A från Tössbo SPORTS/OLYMPICS: Compagni till Soldaten 1936 Olympic 669 Kron. cancel "Berlin Olympisches Dorf 15-7-1936" and<br />
1500<br />
Olympic stamp on card depicting Brandenburg Tor with large Olympic flag. Inland usage<br />
with a few corner creases.<br />
200<br />
1712 A Mi.38 SPORTS/SHOOTING: 1870 3 cent Washington with dramatic pre-printing fold exactly<br />
through the middle of a very fine Blue target cancel. Unique item with this combination.<br />
<strong>Frimärksauktioner</strong> i <strong>Göteborg</strong><br />
Excellent<br />
<strong>AB</strong>, Box<br />
to illustrate<br />
1515, 411<br />
a bulls-eye<br />
41 GÖTEBORG—Telefon:<br />
shot hitting the target.<br />
0708-106803—E-post: stenquist-thematics@telia.com 1500