26.07.2013 Views

Offentlig Auktion - Frimärksauktioner i Göteborg AB

**, Bla Danmark äldre, ** numrerade fyrblock + Nominal DKK 800 samt ** Finland 1930-<br />

1980 talet. 15 årssatser.<br />

1500<br />

1607 E Låda med 3 samlingar och 6 Norska ** presentböcker. Åland ** 1984-2009, Danmark<br />

stämplat 1851-2009, Färöarna ** 1975-2009. Högt katalogvärde.<br />

1500<br />

1608 B<br />

1609 C<br />

Parti Norden **, mest 1980-90 talet. Mycket Sverige Danmark, Färöarna, Grönland, Nominellt<br />

4.900 DKK + något Island, Åland, Finland.<br />

Omväxlande lot med bättre o/**/* märken Förfilateli Norden på 4 visirblad. Facit 26.000 kr.<br />

1200<br />

1200<br />

1610 1 F<br />

1611 2 E<br />

1612 E<br />

F<br />

1613<br />

3<br />

D<br />

F 1614 4 E<br />

Odaterat Låda officiellt med ca 500-600 brev utan blandade poststämplar ** häften med Norden innehåll + något signerat övriga Palmkrantz, världen, ett Körning mindre L-län, antal<br />

adresserat stämplade "a Son häften Logis" kan i förkomma. bostaden. Högt Intressant. katalogvärde. Nominal ej räknat.<br />

1200<br />

200<br />

Förfilateli Låda 1700-talet, med 6 album: två Grönland karterade o/**/* brevomslag 1938-2007 från + årsatser. Ystad samt En del två bättre: okarterade Pakkeporto från Lund. P8*,<br />

700<br />

F.33 **, Åland o/** 1984-2004, Island o/** 1961-1980, Färöarna **/o 1975-1999. Enstaka<br />

dyrare märken men mycket att gå igenom.<br />

1200<br />

Låda med 7 album bla. Island FDC (ca Kurirpost<br />

210 st) flera bättre 1930-40 talet, Facit 12.000 kr.<br />

Även album med samlingar frimärken/brev Färöarna, Grönland, specialsamling<br />

1000<br />

Brev 1 med tjockt komplett överfyllt och album långt med innehåll stämplat daterat Norden-Danmark, Rise på FRÖSÖN Finland, 14-5-1719, Åland, Färöarna, gällande transport<br />

av fältkassan Grönland från samt Frösön Island till 1989-2006. Gävle. Förtydligande Många med prakt/Lyx av text medföljer. stämplar.<br />

900 600<br />

Vackert Låda adresserat med 11 album: brev med Grönland innehåll **, Norge daterat stämplat, juli 1636 Danmark till Jacob stämplat/**, de la Gardie, Finland skrivet stämplat- på<br />

tyska 1930 (översättning sedan ** till medföljer). 1971, Åland På ** baksidan 1984-2006 finns i vackert notering DAVO "Praesenterat album med i kassett, Krigzrätten Sverige den 6<br />

Julij 1636". **/* 1962-1973. Högt katalogvärde.<br />

7002000<br />

F 1615 5 E<br />

F 1616 6 E<br />

F 1617 7 D<br />

1618 F<br />

F 8<br />

1619 G<br />

F 9<br />

F 1620 10 D<br />

F 1621 11 D<br />

Vackert Låda adresserat med ** samlingar brevomslag Norden, till Clas ej Sverige Christersson och Norge Horn i 3 visiralbum av Åminne. samt Skrivet kuvert med på Svenska,<br />

renskrivning häften, 8 medföljer. årssatser Danmark, Arkivanteckning 5 st Finland. 1636. Högt katalogvärde och nominal.<br />

700 2000<br />

Vackert Låda adresserat med stämplade brevomslag dublettsamlingar till Jacob de Norden la Gardie. 1900-talet Skrivet i 7 album på Svenska, och en stor renskrivning låda med medföljer.<br />

pergamynkuvert. Arkivanteckning Mest 1638. Island, Norge och Finland.<br />

600<br />

2000<br />

Vackert Nordensamling adresserat brevomslag i 4 pärmar med utan Facit innehåll förtrycksblad till Jacob o/**/*, de la Danmark Gardie (även från Generalguvernören<br />

över Grönland/Färöarna) Ingermanland och Keksholms 1875-1976, län, Island friherre 1876-1975, Erik Carlsson Norge 1877-1975, Gyllenstierna Finland af Ulaborg 1875-1975. (1602-<br />

57). Som Skrivet regel på stpl Svenska, i början renskrivning och resten **/* medföljer. i egenmonterade Arkivanteckning fickor. 1642.<br />

600<br />

2000<br />

Lot med 27 st ** Årssatser Färöarna 1979-1993. Åland 1984-1994. Litet insticksalbum med<br />

Vackert adresserat brevomslag till Erik Rünings, Admiral, General Gouvereur im Lieflandt mfl<br />

*/**/o Island 1900-1990 med bättre märken, bla. två kungar och Zeppelin 1931.<br />

600<br />

titlar. Utan innehåll med daterad på fliken 31 dec 1644, delvis översättning medföljer. 2000<br />

Omväxlande låda: Sverige o/ i pergamyn +album, även Finland **/* på visirblad och låda<br />

Vackert adresserat brevomslag utan innehåll till Krigskollegiet i Stockholm från Casper Ko-<br />

med klipp, lite Åland ** , Island, Grönland o/ tex F.37-8 x 3, Isbjörn 58-61. Klassiskt Sverige<br />

Ringtyp F.19 * (3.200 kr) och F.34 * +slottet BC etc. +något övrigt.<br />

600 2000<br />

Vackert Lot adresserat med Postfriskt brevomslag Finland-1980 till Amiralitetsrådet, talet + 45 häften, utan Åland innehåll 1984-86, med Färöarna-Samling notering på fliken 1975-<br />

"Praesent 83 + 14 den årssatser 30 Maij inkl. 1649". nr 1 Facit 2.000 kr. Även lite Island och något Sverige.<br />

500 2000<br />

Vackert Lot adresserat med tre ** samlingar brevomslag i två till album Gabriel + ngr Bengtsson lösa visirblad. Oxenstierna Island 1950-2001, i Stockholm, Färöarna utan 1975- innehåll<br />

med 2001 notering samt Åland på fliken 1984-2002. "Praesent Hög den katalog 7 Aug. och 1652". mycket motiv.<br />

500 2000<br />

1622 D Småsamlingar o/**/* på blad och instickskort, Färöarna 1975-95, Grönland mest nyare,<br />

Åland 1987-95, även något Island+album med o/ dubletter.<br />

500<br />

1623 D Samling Norden o/**/* i två insticksalbum Kronopost + ngr lösa blad. Mest stämplat Danmark, men<br />

12 Lot med även 7 ** brev Grönland, med innehåll Sverige, alla Danmark med tydligt Nominal markerade 480 DKK. kronoslingor. 400 300<br />

F 1624 13 D Vackert Tjock handskrivet insticksbok brev med med ca 3.000 innehåll märken, och stor mest vit Island fjäder 65% i lacksigill och Danmark till Tollered. 25% + "Afgår ngt övr. från<br />

Lerum Norden, den 15 mest Okt. halvmodernt 1851 och fortskaffas till nytt med av en kronobrefbärare. del välstämplat. Meanderslinga. Västergötland. 400<br />

1500<br />

1625 14 B Brevomslag<br />

Låda med<br />

utan<br />

drygt<br />

innehåll,<br />

70 st blandade<br />

med fjäderrest<br />

** häften<br />

i sigillet.<br />

1980-2000<br />

Från<br />

talet<br />

Skara<br />

från<br />

till<br />

Finland,<br />

Huseby<br />

Åland,<br />

med<br />

Grönland,<br />

not.<br />

"Requisition" Färöarna, sänt Island.<br />

400<br />

till Secundmajorens Comp. 300<br />

1626 E Låda med 3 album med Röda Kors frimärken **/*/o samt julmärken i helark och även<br />

F 15 Brevomslag 1867 med fjäderrest och slinga samt "Fort" ställd till Sandtorp klostret "Fortskaffas<br />

vykort + 2 pärmar blanda t . Mycket Norden. Även bok från 1936 "Med Röda Korset i fält". 400<br />

af kronobrefbärare skyndsammast och af dem i natt". 300<br />

1627 E Välfylld låda med lite av varje, mest Sverige. Bla ca 400 topografiska vykort samt några<br />

16 Fribrevomslag 1710 med tre handritade öppna kronor, ställd till Gripsholm.<br />

hundra brev, även album och smålådor med lösa frimärken. Värt en genomgång.<br />

300 300<br />

1628 C Lot ** Island ex. 273, 306, 315-18, Norge ex. 413-15, 426-28 samt Grönland nominal på<br />

till Stratomta, vidarebefordrat och emottaget av fyra olika personer. Daterat 14-15 april 1809.<br />

fyra visirblad.<br />

300 700<br />

F<br />

1629<br />

18<br />

C<br />

Brev<br />

ANIMALS/BEAR:<br />

med 1 brun/vit fjäder<br />

Identification<br />

i stort vaxsigill<br />

card for<br />

"Östgöta"<br />

meter mark<br />

samt<br />

Denmark/Kobenhavn<br />

kronoslinga märkt<br />

29.11.1952<br />

"Öppen Ordres"<br />

with<br />

till Stratomta.<br />

Logo depicting<br />

Döfvestad,<br />

Polarbear,<br />

vidarebefordrat<br />

from the company<br />

och emottaget<br />

Francotyp<br />

av<br />

in<br />

fyra<br />

Berlin.<br />

olika<br />

Unique<br />

personer.<br />

card with<br />

Daterat<br />

first<br />

18<br />

1628 C april<br />

Lot<br />

recorded<br />

1809.<br />

** Island ex. 273, 306, 315-18, Norge ex. 413-15, 426-28 samt Grönland nominal på<br />

usage of each slogan of the meter mark.<br />

300 700<br />

fyra visirblad. Motiv - Thematics<br />

300<br />

F 1630 19 C Återanvänt ANIMALS/BEAR: brev med 1 Identification GUL fjäder card märkt for "Order" meter mark sänt Germany/Berlin i stafett till olika 16.12.1959 adresser med with Logo tre olika<br />

1629 C ANIMALS/BEAR: Identification card for meter mark Denmark/Kobenhavn 29.11.1952 with<br />

kronoslingor for Vaubeka mellan depicting Boxholm silhouette och Amarbyn of a Bear, daterad from the 24 company aug. troligen Francotyp cirka 1810.<br />

Logo depicting Polarbear, from the company Francotyp in Berlin. Unique in card Berlin. with Unique first<br />

1000<br />

F 20 Brev card recorded<br />

med with två<br />

usage the vita first fjädrar<br />

of date each<br />

samt of slogan usage annorlunda<br />

of for the each meter<br />

kronoslinga. slogan mark. of the Från meter Spånga mark. klockare-Gård "Angår 400 300<br />

1631 1630 C hastig ANIMALS/BEES: ANIMALS/BEAR: kronoskjuts för Identification Kongl. Westmanlands card for meter Reg:te". mark Germany/Freiburg Germany/Berlin 16.12.1959 23.10.1950 with with Logo 1500<br />

F 21 Brev Logo for med Vaubeka for 1 Brun/svart Oel-Hummel depicting fjäder depicting silhouette på Emb. Bumble-bee, of a Br. Bear, Till from Berg from the sänt the company från company Wettlanda Francotyp Francotyp den in 20 in Berlin. Berlin. april Unique 1815.<br />

Innehåll Unique card "Wäg-Route" with card the with first the date angående first of usage date Militärtransport of for usage each for slogan each av of slogan tyger the meter från of the Fredricstad mark. meter mark. till <strong>Göteborg</strong>. 800 4001500<br />

1632 1631 22 DC Brev ANIMALS/BIRDS: ANIMALS/BEES: med 1 vit fjäder Identification daterad **/*/o collection 9 sept card 1826 in for 15 meter sänt albums till mark (60 Major Germany/Freiburg % cancelled). vid Westgötha Sorted Dahls 23.10.1950 by country Regemente with 1960- i<br />

Gobyn 1990. Logo med for Also innehåll Oel-Hummel noted gällande a few depicting older utseende **/* Bumble-bee, sets av from Fullmäktig British from colonies. the för company soldaterna Francotyp Esping och in Berlin. Örn vid Sun- 1000<br />

1633 A Mi.453 dahls ANIMALS/BIRDS: Unique Häradsrätt card with i Brottmål. the 1953 first MNH date ** of triangle usage for pair each with slogan blue/green of the imprint meter of mark. Kingfisher printed 800 700<br />

by mistake on the gummed side and omitted on front. Spectacular variety !<br />

450<br />

F 1632 23 D Brev ANIMALS/BIRDS: med 1 gråbrun fjäder **/*/o daterad collection 15 in jan 15 1845 albums i Sommerstad. (60 % cancelled). "Ordres" Sorted sänt by till country kronofjär- 1960-<br />

1634 D ANIMALS/BIRDS: 2 albums with **/*/o birds sorted after country. Better stamps and sets<br />

dingsman 1990. i Also Hult, noted Wisnums a few Socken, older **/* med sets notering from British "angående colonies. Brottmålsstemningar". 1000<br />

700<br />

1633 inbetween.<br />

500<br />

24 A Mi.453<br />

Lot med ANIMALS/BIRDS: 9 brev med 3 1953 kronoslingor MNH ** 1735-1806 triangle pair de with flesta blue/green med militära imprint adresser of Kingfisher / Soldatpost. printed<br />

1635 C ANIMALS/BIRDS: Aitutaki 1981-1983, 2 complete ** Bird sets. Michel 370-405 and 477- 1200<br />

450<br />

25 Lot med 495. 15 Michel brev € med 250. 3-4-5 slingor 1810-1853, de flesta med militära adresser / Soldatpost. 4001500<br />

1636 26 A Lot med ANIMALS/BIRDS: tre brevomslag, Gambia varav ** två Bird är series ställda 1963 till Nääs (Mi. 170-182) 1725, 1733 € 90. och märkta "Fort af Solda-<br />

inbetween.<br />

200 500<br />

1635 800<br />

1637 CA ANIMALS/BIRDS: Germany Aitutaki 1981-1983, 1923, Perfin 2 complete depicting ** Swan Bird on sets. used Michel stamp. 370-405 Unusual and item. 477-<br />

F 27 Brev (Lägreståndsvikning) med innehåll 12 april 1845, märkt "Kompani Ordes" med två vita 700<br />

1638 C korta ANIMALS/BIRDS:<br />

495. Michel € 250.<br />

400<br />

splittrade fjädrar. Identification card for meter mark Germany/Dusseldorf 20.12.1932 with<br />

1636 A ANIMALS/BIRDS: Gambia ** Bird series 1963 (Mi. 170-182) € 90. 600<br />

28 Brev Logo med depicting innehåll 17-11-1837 Bird of prey catching med en vit snake, fjäder from samt the mycket company liten Francotyp kronoslinga in 1641 1643<br />

Berlin. ställd Unique 200<br />

till Kålle-<br />

1637 A<br />

reds card ANIMALS/BIRDS:<br />

kompani with the i Rangstorp first date Germany<br />

från of usage 1923,<br />

Råda. for Perfin<br />

Innehåll each slogan depicting<br />

ang. of Lärokurs the Swan meter on used<br />

för mark. stamp. Unusual item. 600<br />

korpralskolorna. 700<br />

1639 A 1631 ANIMALS/BIRDS: Sweden 1981 Limited 1633<br />

700<br />

edition (6.000) cylinder impression with value 50<br />

F 1638 29 C Brev ANIMALS/BIRDS: (Lägreståndsvikning) Identification med innehåll card for 7 sept meter 1838. mark En Germany/Dusseldorf vacker GUL fjäder 20.12.1932 samt kronoslinga with<br />

Kr. crossed over of Facit 1157 Gyrfalcon stamp. Engraved by Czeslaw Slania.<br />

400<br />

från Tössbo Logo depicting Compagni Bird till of Soldaten prey catching 669 snake, Kron. from the company Francotyp in Berlin. Unique 1500<br />

1640 C ANIMALS/BUTTERFLIES: card with the first date of usage Identification for each card slogan for of meter the meter mark Germany/Aachen mark.<br />

11.6.1957 600<br />

1639 A with ANIMALS/BIRDS: Logo for Gebr.Offergeltl Sweden 1981 depicting Limited Butterfly, edition from (6.000) the cylinder company impression Francotyp with in Berlin. value 50<br />

Unique Kr. crossed card over with of the Facit first 1157 date of Gyrfalcon usage for stamp. each Engraved slogan of the by Czeslaw meter mark. Slania.<br />

400<br />

1641 1640 AC ANIMALS/COW: ANIMALS/BUTTERFLIES: France 1911, Identification Well centered card for Perfin meter depicting mark Germany/Aachen Cow on used stamp. 11.6.1957<br />

<strong>Frimärksauktioner</strong> i <strong>Göteborg</strong> Unusual with Logo <strong>AB</strong>, item. Box for Gebr.Offergeltl 1515, 411 41 GÖTEBORG—Telefon: depicting Butterfly, from 0708-106803—E-post: the company Francotyp stenquist-thematics@telia.com<br />

in Berlin.<br />

700<br />

1642 C ANIMALS/ELEPHANT, OSTRICH: Tonga Original drawing in attractive small size (142 x