26.07.2013 Views

Offentlig Auktion - Frimärksauktioner i Göteborg AB

1576 D Samling 1885-1960 stpl/*, 2 välfyllda album med i huvudsak ostämplat material. 3500 1500<br />

1577 1575 D Lot Leuchtturm med o/**/* album 1875-1994 **/*, enstaka på visirblad o/ 1856-1969. och i kuvert I början + några glest brev, men glest nästan i början komplett men från i det<br />

närmaste 1917. + Åland komplett ** komplett från 1945. 1984-2002. Det moderna Bra sortering är mest av ** med frankeringsetiketter hög nominal. Katalogvärde från bägge 1300<br />

enligt inlämnaren 23.000 kr.<br />

1600<br />

1578 E 3 vackra Estett album o/**/* Finland 1860-1983, ca 350 ** häften + 6 årss. och ca 100 brev. 1200<br />

1576 D Samling 1885-1960 stpl/*, 2 välfyllda album med i huvudsak ostämplat material.<br />

Sverige<br />

1500<br />

1579 B Låda med Postfriska ** frimärken från abonnemang 1990-07. Nominal FIM 600 samt € 230. 1100<br />

1577 D Leuchtturm album **/*, enstaka o/ 1856-1969. I början glest men nästan komplett från<br />

1580 D<br />

1917.<br />

Två visiralbum<br />

+ Åland **<br />

med<br />

komplett<br />

förtrycksblad<br />

1984-2002.<br />

(egna Förfilateli<br />

Bra<br />

fickor)<br />

sortering<br />

tom 2001.<br />

av frankeringsetiketter<br />

Mest stämplat i början<br />

från bägge<br />

efterhand 1300<br />

1578 E<br />

större inslag av **/*. Välbesatt från 1920 med en del bättre märken. Blandad kvalitet. 900<br />

1 Odaterat 3 vackra officiellt Estett brev album utan o/**/* poststämplar Finland 1860-1983, med innehåll ca 350 signerat ** häften Palmkrantz, + 6 årss. och Körning ca 100 L-län, brev. 1200<br />

1581 B Låda med 144 postfriska häften. 33 häften i Mark, 95 automathäften flera bättre bla 6 st<br />

1579 B adresserat Låda<br />

HA3D<br />

med "a à 950 Son Postfriska<br />

kr. Logis" Även i **<br />

82 bostaden. frimärken<br />

st 1:a klass Intressant. från<br />

märken<br />

abonnemang<br />

och 20<br />

1990-07.<br />

st 2:a klass.<br />

Nominal<br />

Högt<br />

FIM<br />

totalt<br />

600<br />

katalogvärde,<br />

samt € 230. 1100 200<br />

2 1580 D Förfilateli Två väl värt visiralbum 1700-talet, en genomgång. med två förtrycksblad karterade brevomslag (egna fickor) från tom Ystad 2001. samt Mest två stämplat okarterade i början från efterhand Lund. 800 700<br />

1582 E större Samling inslag Finland av **/*. o/**/* Välbesatt 1866-1990 från talet 1920 i 3 med album en samt del bättre 4 kartotekslådor märken. Blandad med o/ kvalitet. dubletter ca 900<br />

1581 B Låda 1880-1989. med 144 postfriska häften. 33 häften i Mark, 95 automathäften flera bättre bla 6 st 700<br />

1583 C HA3D Lot med à 950 ** frimärken kr. Även 2007-09. 82 st 1:a Nominal klass märken Kurirpost<br />

€ 38 + och 169 20 st st 1 2:a klass-märken, klass. Högt Nominal totalt katalogvärde, ca € 150. 550<br />

F 3 Brev väl med värt komplett en genomgång. och långt innehåll daterat Rise på FRÖSÖN 14-5-1719, gällande transport 800<br />

1584 D Äldre Schaubek album med lite o/ från 1885-1940 sedan resten */** fram till 1990.<br />

1582 E av fältkassan Samling Finland från Frösön o/**/* till 1866-1990 Gävle. Förtydligande talet i 3 album av samt text 4 medföljer. kartotekslådor med o/ dubletter ca<br />

500<br />

1585 G<br />

600<br />

F 4 Vackert 1880-1989.<br />

Flyttlåda med ca 4.500 st mest topografiska kort i nya formatet från hela världen, även 700<br />

adresserat brev med innehåll daterat juli 1636 till Jacob de la Gardie, skrivet på<br />

1583 C tyska Lot några<br />

(översättning med i gamla ** frimärken formatet.<br />

medföljer). 2007-09. På Nominal baksidan € finns 38 + 169 notering st 1 klass-märken, "Praesenterat Nominal i Krigzrätten ca € 150.<br />

400<br />

den 6 550<br />

1586 C Lot med ** Block, häften, frimärken, lite Åland. Facit 2.900 kr.<br />

1584 D Julij 1636". Äldre Schaubek album med lite o/ från 1885-1940 sedan resten */** fram till 1990.<br />

200<br />

5002000<br />

1587 E Samling Åland ** Postfrisk 1984-2009, komplett i 2 Lindner-album + 1 Visir album med<br />

F 5 1585 G Vackert Flyttlåda adresserat brevomslag till Clas Christersson Horn av Åminne. Skrivet på Svenska,<br />

Gutterpar.<br />

med<br />

Även<br />

ca<br />

två<br />

4.500<br />

album<br />

st mest<br />

med<br />

topografiska<br />

dubletter 3-20<br />

kort<br />

av<br />

i<br />

varje.<br />

nya formatet<br />

Högt katalogvärde<br />

från hela världen,<br />

och nominal.<br />

även 3000<br />

renskrivning några i gamla medföljer. formatet. Arkivanteckning 1636. 4002000<br />

F 6 1586 C Vackert Lot adresserat med ** Block, brevomslag häften, frimärken, till Jacob lite Åland de Åland. la Gardie. Facit 2.900 Skrivet kr. på Svenska, renskrivning med- 200<br />

1587 E<br />

följer. Samling Arkivanteckning Åland ** Postfrisk 1638. 1984-2009, komplett i 2 Lindner-album + 1 Visir album med<br />

2000<br />

F 7 Vackert Gutterpar. adresserat Även brevomslag två album med utan dubletter innehåll 3-20 till Jacob av varje. de Högt la Gardie katalogvärde från Generalguvernören<br />

och nominal. 3000<br />

1588 D Posten Ålands Lyxalbum "DAVO" i kassett med 200 LYX stämplar 1984-2006 även cirka<br />

57). Skrivet på Svenska, renskrivning medföljer. Arkivanteckning 1642. 2000<br />

20 block. Alla 22 stämpelorter representerade. Mycket vacker samling.<br />

3000<br />

1589 D Album i kassett. Nästan komplett samling 1984-2006, med 210 LYX stämplar från alla 22<br />

titlar. Utan innehåll med daterad på fliken 31 dec 1644, delvis översättning medföljer.<br />

stämpelorterna, även 20 häftesblock och frankeringsetiketter. Vacker samling.<br />

25002000<br />

F 1588 1590 9 D Vackert Samling Posten adresserat Ålands Åland stämplat Lyxalbum brevomslag 1984-2009, "DAVO" utan innehåll i kassett komplett till med Krigskollegiet i Estett-album 200 LYX stämplar med i Stockholm i huvudsak 1984-2006 från praktstämplar,<br />

Casper även cirka Koskull<br />

samt 20 (enligt block. ytterligare vaxsigill Alla 22 4 stämpelorter på insticksalbum baksidan) representerade. tysk med adress dubletter med 3-20 Mycket översättning. st av vacker varje, samling. även Arkivanteckning här mycket vackert 1648. 30002000<br />

F 1589 10 D Vackert stämplat Album adresserat i kassett. material. brevomslag Nästan Högt katalogvärde.<br />

komplett till Amiralitetsrådet, samling 1984-2006, utan med innehåll 210 LYX med stämplar notering från på fliken alla 22 1500<br />

1591 F "Praesent Årssatser stämpelorterna, den + 30 postfriska Maij även 1649". 20 frimärken häftesblock 1980-2007. och frankeringsetiketter. Nominal ca FIM 2400 Vacker och samling. € 260.<br />

2500<br />

12002000<br />

F 1590 11 D Vackert Samling adresserat Åland stämplat brevomslag 1984-2009, till Gabriel komplett Bengtsson i Estett-album Oxenstierna med i huvudsak i Stockholm, praktstämplar, utan inne-<br />

1592 D Visiralbum<br />

håll med samt notering ytterligare ** 1984-2000.<br />

på 4 fliken insticksalbum Högt katalogvärde<br />

"Praesent med den dubletter och<br />

7 Aug. 1652". 3-20 nominal. st av varje, även här mycket vackert 800<br />

2000<br />

1593 D 2 stämplat album med material. kassetter, Högt katalogvärde.<br />

Frimärken och häften ** 1984-2009 samt FDC 1995-2009. 1500<br />

700<br />

1594<br />

1591<br />

D<br />

F Schaubekalbum<br />

Årssatser + postfriska<br />

med trol.<br />

frimärken<br />

Komplett<br />

1980-2007.<br />

** samling<br />

Nominal<br />

1984-1994<br />

ca FIM<br />

inkl<br />

2400<br />

2-3 olika<br />

och €<br />

gutterpar<br />

260.<br />

varianter 1200<br />

1592 D tom Visiralbum 1996. Bla. ** 1984-2000. F23 variant Högt 2, vit katalogvärde fosfor. Kronopost och nominal. 800 600<br />

1595 1593 12 CD Lot med Lot 2 album med 7 brev med ** frimärken med kassetter, innehåll 2008-09. Frimärken alla med Nominal och tydligt häften ca markerade € 50 ** + 1984-2009 23 st kronoslingor. x 2:a samt klass, FDC 159 1995-2009. st x 1:a<br />

300<br />

F 13 Vackert klass/Europa/Världen.<br />

700 500<br />

handskrivet brev med innehåll och stor vit fjäder i lacksigill till Tollered. "Afgår från<br />

1596 1594 FD Lerum 26 Schaubekalbum<br />

den Årsatser 15 Okt. ** Åland med<br />

1851 1984-2009. trol. Komplett ** samling 1984-1994 inkl 2-3 olika gutterpar varianter<br />

tom 1996. Bla. F23 variant<br />

och fortskaffas<br />

2, vit fosfor.<br />

av kronobrefbärare. Meanderslinga. Västergötland. 500 6001500<br />

1595 1597 14 CB Brevomslag Lot med utan 125 ** frimärken märken innehåll, 2008-09. 1984-1995, med fjäderrest Nominal varav i 28 ca sigillet. € högvalörer. 50 + Från 23 st Skara Facit x 2:a 2.600 klass, till Huseby kr 159 + låda st med x 1:a med not. 60 gram<br />

"Requisition" klipp klass/Europa/Världen.<br />

1984-1990. sänt till Secundmajorens Comp. 500 300<br />

F 1598 1596 15 F Brevomslag 5 26 st Årsatser officiella 1867 ** årsböcker med Åland fjäderrest 1984-2009. med postfriska och slinga frimärken. samt "Fort" "Ålands ställd frimärken till Sandtorp berättar" klostret 1984-93, "Fortskaffas 94af<br />

kronobrefbärare 95, 96-97, 98-99, skyndsammast 00-01. 27 st frimärken och af dem saknas i natt". i första boken.<br />

500 450<br />

300<br />

1599 1597<br />

16 DB Fribrevomslag 78 Lot olika med ** 125<br />

1710 Gutterpar. märken 1984-1995, varav 28 högvalörer. Facit 2.600 kr + låda med 60 gram<br />

klipp 1984-1990.<br />

med tre handritade öppna kronor, ställd till Gripsholm. 350 500 300<br />

F 1598 1600 17 FC Brev Lot 5 med st med officiella 1 brun/vit 41 st årsböcker ** häften, fjäder med i bla stort 3 postfriska x vaxsigill H2, 9 x frimärken. H3, "Östgöta" 5 x H5 "Ålands samt kronoslinga 27 frimärken st block. berättar" Facit märkt 4.200 "Öppen 1984-93, kr. Ordres" 94- 300<br />

1601 C till Stratomta, Set 95, 96-97, med (31 vidarebefordrat 98-99, st) alla 00-01. existerande 27 och st frimärken emottaget Åländska saknas poststämplar av fyra i första olika boken. per personer. 1.3.1984, Daterat vackert 14-15 avstämplade april 1809. 450 700<br />

F 1599 18 D Brev på 78 med små olika 1 brun/vit A6 ** Gutterpar. kuvert. fjäder i stort vaxsigill "Östgöta" samt kronoslinga märkt "Öppen Ordres" 350 200<br />

1602 C till Stratomta. Lot med 42 Döfvestad, LYX stämplar vidarebefordrat 1988-2000 på och 16 emottaget olika stämpelorter. av fyra olika personer. Daterat 18<br />

1600 C Lot med 41 st ** häften, bla 3 x H2, 9 x H3, 5 x H5 samt 27 st block. Facit 4.200 kr. 200<br />

april 1809. 300<br />

1603 E Låda med ** årsatser: Norge 1977-89, Danmark 1975-91, Färörarna 1980-94, Grönland<br />

700<br />

F 1601 19 C Återanvänt Set med<br />

1978-93, brev (31<br />

Island med st) alla<br />

1980-89, 1 GUL existerande fjäder Finland märkt Åländska<br />

1980-94, "Order" poststämplar<br />

Åland sänt 1984-93. i stafett per 1.3.1984,<br />

Mycket till olika högt adresser vackert avstämplade<br />

katalogvärde med tre och olika<br />

kronoslingor på små A6<br />

nominal. mellan kuvert.<br />

200<br />

+ album Boxholm med **/* och Grönland Amarbyn (bättre daterad m. Pakkeporto 24 aug. troligen o 1945) cirka och Färöarna. 1810. 25001000<br />

1602 C Lot med 42 LYX stämplar Norden 1988-2000 Samlingar på 16 olika stämpelorter. & Poster<br />

F 1604 20 E Brev Blandad med två Norden-låda: vita fjädrar samt Norge annorlunda o/ 1856-1960 kronoslinga. talet + några Från brev Spånga (bättre klockare-Gård FDC), Sverige "Angår 1855-<br />

200<br />

1603 E hastig 1950 Låda kronoskjuts o/**/* med ** Facit årsatser: för över Kongl. 25.000 Norge Westmanlands 1977-89, kr enl. inl. Danmark Danmark Reg:te". 1975-91, 1890-1960 Färörarna o/. Island 1980-94, o/** mest Grönland 1980<br />

1500<br />

F 21 Brev talet. 1978-93, med Allt 1 Brun/svart i Island blandad 1980-89, kvalitet. fjäder Finland på Emb. 1980-94, Br. Till Berg Åland sänt 1984-93. från Wettlanda Mycket högt den katalogvärde 20 april 1815. och 2200<br />

1605 D Innehåll En nominal. något "Wäg-Route" + glest album besatt med angående stämplad **/* Grönland Militärtransport samling (bättre Norden m. av Pakkeporto -1955 tyger med från o flera Fredricstad 1945) bättre och märken Färöarna. till <strong>Göteborg</strong>. från Norge,<br />

2500<br />

1500<br />

1604 22 E Brev Danmark Blandad<br />

med 1 vit<br />

Norden-låda: och fjäder Finland. daterad<br />

Norge Värt 9 en sept<br />

o/ genomgång.<br />

1856-1960<br />

1826 sänt<br />

talet<br />

till Major<br />

+ några<br />

vid<br />

brev<br />

Westgötha<br />

(bättre FDC),<br />

Dahls<br />

Sverige<br />

Regemente<br />

1855i<br />

2000<br />

1606 E Gobyn Låda 1950 med med o/**/* innehåll lösa Facit visirblad, gällande över 25.000 mycket utseende kr enl. äldre av inl. stpl/o Fullmäktig Danmark Sverige 1890-1960 för med soldaterna bra o/. märken Island Esping samt o/** och mest övriga Örn 1980 Norden vid Sundahls<br />

**, talet. Häradsrätt Bla Allt Danmark i blandad i Brottmål. äldre, kvalitet. ** numrerade fyrblock + Nominal DKK 800 samt ** Finland 1930-<br />

2200<br />

1605 D<br />

700<br />

F 23 Brev 1980 En något<br />

med talet. glest<br />

1 gråbrun 15 årssatser. besatt stämplad samling Norden -1955 med flera bättre märken från Norge, 1500<br />

fjäder daterad 15 jan 1845 i Sommerstad. "Ordres" sänt till kronofjär-<br />

1607 E dingsman Låda Danmark med och<br />

i Hult, 3 samlingar Finland. Värt<br />

Wisnums och Socken, 6 en Norska genomgång.<br />

med ** notering presentböcker. "angående Åland Brottmålsstemningar". ** 1984-2009, Danmark<br />

2000<br />

1606 E 700<br />

stämplat Låda med 1851-2009, lösa visirblad, Färöarna mycket ** äldre 1975-2009. stpl/o Sverige Högt katalogvärde.<br />

med bra märken samt övriga Norden 1500<br />

1608 B Parti **, Bla Norden Danmark **, mest äldre, 1980-90 ** numrerade talet. Mycket fyrblock Danmark, + Nominal Färöarna, DKK 800 Grönland, samt ** Finland Nominellt 1930-<br />

25 Lot med 15 brev med 3-4-5 slingor 1810-1853, de flesta med militära adresser / Soldatpost.<br />

4.900 1980 talet. DKK 15 + något årssatser. Island, Åland, Finland.<br />

1200 1500 1500<br />

1609 1607 26 CE Lot med Omväxlande Låda tre med brevomslag, 3 samlingar lot med bättre varav och 6 o/**/* två Norska är märken ställda ** presentböcker. Norden till Nääs på 1725, 4 visirblad. Åland 1733 ** 1984-2009, och Facit märkta 26.000 Danmark "Fort kr. af Solda-<br />

1200<br />

ter", stämplat det tredje 1851-2009, till Vimmerby Färöarna 1854 ** alla 1975-2009. med militära Högt adresser katalogvärde. / Soldatpost. 1500 800<br />

1610 F Låda med ca 500-600 blandade ** häften Norden + något övriga världen, ett mindre antal<br />

F 1608 27 B Brev Parti (Lägreståndsvikning) Norden **, mest 1980-90 med innehåll talet. Mycket 12 april Danmark, 1845, märkt Färöarna, "Kompani Grönland, Ordes" Nominellt med två vita<br />

stämplade häften kan förkomma. Högt katalogvärde. Nominal ej räknat.<br />

1200<br />

korta 4.900 splittrade DKK + fjädrar. något Island, Åland, Finland.<br />

1200<br />

600<br />

1611 1609 E Låda med 6 album: Grönland o/**/* 1938-2007 + årsatser. En del bättre: Pakkeporto P8*,<br />

28 C Brev Omväxlande<br />

F.33<br />

med<br />

**,<br />

innehåll lot<br />

Åland<br />

17-11-1837 med bättre<br />

o/** 1984-2004,<br />

med o/**/*<br />

Island<br />

en märken vit<br />

o/**<br />

fjäder Norden<br />

1961-1980,<br />

samt på mycket 4 visirblad.<br />

Färöarna<br />

liten Facit<br />

**/o<br />

kronoslinga 26.000 kr.<br />

1975-1999.<br />

ställd<br />

Enstaka<br />

till Kålle- 1200<br />

1610 F reds kompani i Rangstorp från Råda. Innehåll ang. Lärokurs för korpralskolorna.<br />

dyrare Låda med märken ca 500-600 men mycket blandade att gå ** igenom. häften Norden + något övriga världen, ett mindre antal 1200 700<br />

F 1612 29 E1605 Brev Låda stämplade (Lägreståndsvikning) med 7 häften album kan bla. förkomma. med Island innehåll FDC Högt (ca 7 katalogvärde. sept 210 st) 1838. flera En bättre Nominal vacker 1930-40 ej GUL räknat. fjäder talet, Facit samt 12.000 kronoslinga kr.<br />

1200<br />

1611 E från Tössbo Även Låda med album Compagni 6 med album: samlingar till Grönland Soldaten frimärken/brev o/**/* 669 1938-2007 Kron. Färöarna, + årsatser. Grönland, En del specialsamling<br />

bättre: Pakkeporto P8*, 10001500<br />

1613 D 1 F.33 tjockt **, överfyllt Åland o/** album 1984-2004, med stämplat Island Norden-Danmark, o/** 1961-1980, Färöarna Finland, **/o Åland, 1975-1999. Färöarna, Enstaka<br />

Grönland dyrare märken samt men Island mycket 1989-2006. att gå Många igenom. med prakt/Lyx stämplar.<br />

1200 900<br />

1614 1612 E Låda med 11 7 album album: bla. Grönland Island FDC **, Norge (ca 210 stämplat, st) flera Danmark bättre 1930-40 stämplat/**, talet, Finland Facit 12.000 stämplat- kr.<br />

1930 Även sedan album ** med till samlingar 1971, Åland frimärken/brev ** 1984-2006 Färöarna, i vackert DAVO Grönland, album specialsamling<br />

med kassett, Sverige<br />

1000<br />

<strong>Frimärksauktioner</strong> 1613 D i <strong>Göteborg</strong> <strong>AB</strong>, Box 1515, 411 41 GÖTEBORG—Telefon: 0708-106803—E-post: stenquist-thematics@telia.com<br />

**/* 1 tjockt 1962-1973. överfyllt Högt album katalogvärde.<br />

med stämplat Norden-Danmark, Finland, Åland, Färöarna,<br />

700