Offentlig Auktion - Frimärksauktioner i Göteborg AB
1565 A Karterat brevomslag med datumnotering 1839 på insidan och Abo rakstämpel med latinsk<br />
skrift till Pernau i Estland.<br />
250<br />
1566 C 30+5 M på tygpåse flygpost "Tavaranäyte-Warenmuster" från Helsinki 8-12-1959 till<br />
1567 C<br />
1568 A<br />
1<br />
1569 A<br />
2<br />
Tyskland. Trevlig varuprov försändelse.<br />
Lot med 3 brev från Finland/Åbo 1916 till Sverige England, alla frankerade helt eller delvis med<br />
välgörenhetsfrimärken och censurerade i Torneå.<br />
Brev från Dansk frivillig i Finland stämplat Förfilateli Fältpost F och försett med både Dansk och<br />
Odaterat Finsk officiellt censur. brev Ovanligt. utan poststämplar med innehåll signerat Palmkrantz, Körning L-län,<br />
adresserat Vykort "a från Son svensk Logis" frivillig i bostaden. i Finland Intressant. stämplat Fältpost F och censur 102 och sänt till Sverige<br />
25-8-1941. Ortens namn är bortskrapat i texten och på vysidan av kortet. Vykortet visar<br />
Förfilateli 1700-talet, två karterade brevomslag från Ystad samt två okarterade från Lund.<br />
Hämeenlinna järnvägsstation.<br />
350<br />
800<br />
500<br />
300<br />
200<br />
700<br />
1570 1544 AD Brev Samling till Internerad stämplat 1873-2008 Finsk sjöman i två i Port Safe of album. Spain, Välfyllda Trinidad, album från Pargas med många 1942. bra Frimärken märken,<br />
borttagna helt komplett av censuren från 1945 brevet och framåt. märkt Mkt "Left praktstpl Kurirpost Camp". de Finsk sista och 10 Brittisk åren. Katalogvärde censur. 100.000 kr. 9000 400<br />
1571 1545 ED Finland Leuchtturm stämplad album samling **/* 1876-2009, 1856-2007 i huvudsak i fyra Safe komplett album från Nr 1930. 1 med Högt bläckmakulering,<br />
katalogvärde och<br />
F 3 Brev Vapentyp nominal. med komplett m/60 och Facit långt nr 9 40 innehåll penni daterat V1 C4 katalogvärde Rise på FRÖSÖN 20.000 14-5-1719, kr, även Facit gällande 46-47, 3,5 transport + 4000<br />
1546 D av fältkassan 7 Leuchtturm rubel, den från album senare Frösön **/*, med till enstaka intyg. Gävle. Från o/ Förtydligande 1876-1999. 1992 LYX I stämplat. av början text glest medföljer. Katalogvärde besatt, fylls 120.000 på efterhand kr. och 15000 600<br />
F 1572 4 D Vackert Finland nästan adresserat komplett **/* samling brev från 1866-2009 med 1945. innehåll Högt i katalogvärde.<br />
tre daterat Safe album. juli 1636 Katalogvärde till Jacob 70.000 de la Gardie, kr ++ samt skrivet hög på 2500<br />
1547 D tyska nominal Estettalbum (översättning de senare med medföljer). Island åren. */o 1870-1970 På baksidan talet. finns Högt notering katalogvärde. "Praesenterat i Krigzrätten den 6 9000 2500<br />
Julij 1636".<br />
1548 1573 BD 3 1556Låda<br />
Lindner med album 93 postfriska med fickor häften o/**/* 1990-2000 1860-2000, talet. oftast Högt två portovärde. uppsättningar o/** av varje märke. 2000<br />
F 5 Vackert Nästan adresserat komplett brevomslag saknar bara till de Clas allra Christersson dyraste märkena. Horn Högt av katalogvärde Åminne. Skrivet men blandad<br />
900<br />
på Svenska,<br />
1549 F<br />
renskrivning kvalitet, Årssatser speciellt och postfriska<br />
medföljer. på Arkivanteckning den klassiska frimärken delen. från abonnemang 1975-2007. Högt katalog och nominal.<br />
1636. 4000 800<br />
2000<br />
F 1550 1574 6 D Vackert 2 Samling förtrycksalbum adresserat 1900-1960 brevomslag **/* **/* 1889-2010, på visirblad. till Jacob i huvudsak Några de la bättre kompl. Gardie. märken från Skrivet 1917. + block, på Högt Svenska, ngr katalog blad på renskrivning och slutet nominal. med med3500<br />
1575 D följer. Lot äldre Arkivanteckning med stpl/o. o/**/* Högt 1875-1994 katalogvärde.<br />
1638. på visirblad och i kuvert + några brev, glest i början men i det<br />
800<br />
2000<br />
F 1551 7 D Vackert närmaste Liten<br />
adresserat<br />
samling komplett 1902-1960<br />
brevomslag från 1945. stpl/*/**<br />
utan Det i<br />
innehåll moderna insticksalbum<br />
till är Jacob mest och ** de<br />
på med visirblad,<br />
la Gardie hög nominal. även<br />
från<br />
något<br />
Generalguvernören<br />
Katalogvärde bättre<br />
över enligt Grönland<br />
Ingermanland inlämnaren */**.<br />
och 23.000 Keksholms kr. län, friherre Erik Carlsson Gyllenstierna af Ulaborg (1602- 1600 300<br />
1552 1576 B HM1-2<br />
D 57). Samling 52<br />
Skrivet<br />
postfriska<br />
på 1885-1960 Svenska,<br />
häften stpl/*, Landvättar<br />
renskrivning 2 välfyllda alla<br />
medföljer.<br />
med album tilläggsvärden med Arkivanteckning i huvudsak Ryggtryck, ostämplat 1642.<br />
kontrollnummer material. samt<br />
15002000<br />
cylindersiffra (även ngr stämplade äldre frimärken) Nominal 9.370 isländska kronor. 300<br />
1553 1577 D Leuchtturm album **/*, med enstaka kassett, o/ Island 1856-1969. **/* 1902-1983 I början glest glest i men början nästan men komplett välfyllt från från 1956.<br />
titlar. 1917. Utan + innehåll Åland ** med komplett daterad 1984-2002. på fliken Bra 31 sortering dec 1644, av delvis frankeringsetiketter översättning medföljer. från bägge 1300 300<br />
2000<br />
F 1554 1578 9 BE Vackert 3<br />
Lot<br />
vackra adresserat med 46<br />
Estett<br />
st ** brevomslag album<br />
häften,<br />
o/**/*<br />
bla H14 utan Finland<br />
x innehåll 6<br />
1860-1983,<br />
(postbilar). till Krigskollegiet ca 350 ** häften i Stockholm + 6 årss. från och Casper ca 100 brev. Ko- 1200 250<br />
1555 1579 CB skull Låda Lot (enligt med med vaxsigill ** Postfriska frimärken på baksidan) mest ** frimärken 2007-2010 tysk från adress abonnemang men även med lite översättning. 1990-07. äldre 1950-80 Nominal Arkivanteckning talet. FIM Högt 600 katalogvärde<br />
samt 1648. € 230. 11002000<br />
F 10 Vackert och adresserat Nominal. brevomslag till Amiralitetsrådet, utan innehåll med notering på fliken<br />
300<br />
1580 D<br />
Två visiralbum med förtrycksblad (egna fickor) tom 2001. Mest stämplat i början efterhand<br />
1556 A 1I "Praesent 5 kopek den blå, 30 typ Maij 1 (små 1649". siffror) singel på brev från Tavastehus 19 JAN 1857 till Helsingfors.<br />
större inslag av **/*. Välbesatt från 1920 med en del bättre märken. Blandad kvalitet. 900 2000<br />
F 11 Vackert Attest adresserat Mikko Ossa, brevomslag äkta och till inte Gabriel reparerat. Bengtsson Facit 90.000 Oxenstierna kr. i Stockholm, utan inne- 13000<br />
1581 1557 BA 6 V2 Låda<br />
håll med 8 Penni med<br />
notering * svart 144 postfriska<br />
på på fliken grönt "Praesent grovt häften. papper. 33 häften<br />
den Troligen i Mark,<br />
7 Aug. 1652". felfri 95 tandn. automathäften Ex. Gummesson. flera bättre Facit bla 10.000 6 st kr.<br />
HA3D à 950 kr. Även 82 st 1:a klass märken och 20 st 2:a klass. Högt totalt katalogvärde,<br />
16002000<br />
1558 A 7 V1 C3<br />
väl 10 Penni värt en * genomgång.<br />
svart på gult papper med lätta spår av fastsättare. Troligen felfri tandning. Ex. 800<br />
1582 E Samling Gummesson. Finland Facit o/**/* 6.000 1866-1990 kr. talet i 3 album samt 4 kartotekslådor med o/ dubletter ca<br />
1600<br />
1559 C 9 V2 Kronopost<br />
1880-1989.<br />
Frankokuvert Tervakoski från Fredrikshamn 6-1-1859 till Wasa 10-1-1859. Adressen 700<br />
1583 12 C Lot med Lot överskriven med 7 brev ** frimärken med annars innehåll ganska 2007-09. alla fräsch. med Nominal tydligt € 38 markerade + 169 st 1 kronoslingor. klass-märken, Nominal ca € 150.<br />
300<br />
550 300<br />
F 1560 13 A 12 S C2<br />
Vackert 2 Penni handskrivet o/. Senatens brev tryckeri med innehåll tandn. och 12,5, stor Helsingfors vit fjäder 1883 i lacksigill enligt Attest till Tollered. Gummesson: "Afgår från Äkta<br />
1584 D Äldre<br />
Lerum och den utan<br />
Schaubek<br />
15 defekter<br />
album<br />
Okt. 1851 eller och reparationer,<br />
med lite o/ från<br />
fortskaffas dock<br />
1885-1940<br />
av kronobrefbärare. lätt missfärgning/fläck<br />
sedan resten */**<br />
Meanderslinga. på baksidan.<br />
fram till 1990.<br />
Västergötland. Facit 5.000 1300 500<br />
1500<br />
1585 1561<br />
14<br />
GA 53 Flyttlåda<br />
Brevomslag<br />
1 Mark,<br />
utan<br />
1:a med Provisorieutgåvan ca 4.500 st mest<br />
innehåll, med fjäderrest<br />
med topografiska LYX<br />
i sigillet.<br />
stämpel kort i<br />
Från<br />
Ruovesi nya formatet<br />
Skara<br />
17.1.02 från hela världen, även<br />
till Huseby med not.<br />
100<br />
"Requisition"<br />
några i gamla<br />
sänt till<br />
formatet.<br />
400<br />
1562 A 165 Zeppelin 1930 ** med Secundmajorens rött övertryck. Comp. Facit 1.500 kr. 300<br />
1586 C Lot med ** Block, häften, frimärken, lite Åland. Facit 2.900 kr.<br />
200<br />
F 15 Brevomslag 1867 med fjäderrest och slinga samt "Fort" ställd till Sandtorp klostret "Fortskaffas 200<br />
1563 A 8 olika mindre orter LYX stämplade på självhäftande små märken.<br />
1587 E af kronobrefbärare Samling Åland ** skyndsammast Postfrisk 1984-2009, och af dem komplett i natt". i 2 Lindner-album + 1 Visir album med<br />
100<br />
300<br />
1564 A 8-14<br />
16 Fribrevomslag Gutterpar. Nordingermanland<br />
1710 Även med två 1920 album **<br />
tre handritade med Postfriskt dubletter set. Facit<br />
öppna 3-20 kronor, av 1.100 varje. kr.<br />
ställd Högt till katalogvärde Gripsholm. och nominal. 3000 150<br />
300<br />
F 1565 17 A Brev<br />
Karterat<br />
med 1 brun/vit<br />
brevomslag 1560 fjäder<br />
med<br />
i stort<br />
datumnotering<br />
vaxsigill 1557 "Östgöta"<br />
1839 på insidan<br />
samt 1558 kronoslinga<br />
och Abo rakstämpel<br />
märkt "Öppen<br />
med latinsk<br />
Ordres"<br />
till Stratomta, skrift till Pernau vidarebefordrat i Estland.<br />
250<br />
och emottaget av fyra olika personer. Daterat 14-15 april 1809. 700<br />
350<br />
1567 C Lot med 3 brev från Finland/Åbo 1916 till England, alla frankerade helt eller delvis med<br />
april 1809.<br />
800 700<br />
F<br />
1568<br />
19 1571 A<br />
Återanvänt Brev från brev Dansk med frivillig 1 GUL i Finland fjäder märkt stämplat "Order" Fältpost sänt F i och stafett försett till med olika både adresser Dansk med och tre olika<br />
kronoslingor<br />
Finsk censur.<br />
mellan<br />
Ovanligt.<br />
Boxholm och Amarbyn daterad 24 aug. troligen cirka 1810. 5001000<br />
F 1569 20 A Brev Vykort med två från vita svensk fjädrar frivillig samt i Finland annorlunda stämplat kronoslinga. Fältpost F Från och Spånga censur 102 klockare-Gård och sänt till "Angår Sverige<br />
hastig 25-8-1941. kronoskjuts Ortens för Kongl. namn är Westmanlands bortskrapat i texten Reg:te". och på vysidan av kortet. Vykortet visar<br />
1500<br />
F 21 Brev Hämeenlinna med 1 Brun/svart järnvägsstation. fjäder på Emb. Br. Till Berg sänt från Wettlanda den 20 april 1815. 300<br />
1570 A Innehåll Brev "Wäg-Route" till Internerad angående Finsk Militärtransport av tyger från Fredricstad till <strong>Göteborg</strong>. 1500<br />
Finland sjöman i Port Samlingar of Spain, Trinidad, & Poster från Pargas 1942. Frimärken<br />
22 Brev borttagna med 1 vit av fjäder censuren daterad brevet 9 sept märkt 1826 "Left sänt Camp". till Major Finsk vid och Westgötha Brittisk censur. Dahls Regemente i 400<br />
1571 E Gobyn Finland med innehåll stämplad gällande samling utseende 1856-2007 av i fyra Fullmäktig Safe album för soldaterna från Nr 1 med Esping bläckmakulering,<br />
och Örn vid Sun-<br />
F 23<br />
1572 D<br />
24<br />
1573 D<br />
25<br />
26<br />
1574 D<br />
F 27<br />
1575 D<br />
28<br />
1576 D<br />
F 29<br />
1577 D<br />
dahls Vapentyp Häradsrätt m/60 i Brottmål. Facit nr 9 40 penni V1 C4 katalogvärde 20.000 kr, även Facit 46-47, 3,5 + 700<br />
Brev 7 med rubel, 1 gråbrun den senare fjäder med daterad intyg. Från 15 jan 1992 1845 LYX i Sommerstad. stämplat. Katalogvärde "Ordres" 120.000 sänt till kronofjär- kr. 15000<br />
dingsman Finland i Hult, **/* samling Wisnums 1866-2009 Socken, i med tre Safe notering album. "angående Katalogvärde Brottmålsstemningar". 70.000 kr ++ samt hög<br />
700<br />
Lot med<br />
nominal<br />
9 brev<br />
de<br />
med<br />
senare<br />
3 kronoslingor<br />
åren.<br />
9000<br />
1735-1806 de flesta med militära adresser / Soldatpost. 1200<br />
3 Lindner album med fickor o/**/* 1860-2000, oftast två uppsättningar o/** av varje märke.<br />
Lot med 15 brev med 3-4-5 slingor 1810-1853, de flesta med militära adresser / Soldatpost.<br />
Nästan komplett saknar bara de allra dyraste märkena. Högt katalogvärde men blandad<br />
1500<br />
Lot med kvalitet, tre brevomslag, speciellt på den varav klassiska två är delen. ställda till Nääs 1725, 1733 och märkta "Fort af Solda- 4000<br />
ter", 2 det förtrycksalbum tredje till Vimmerby **/* 1889-2010, 1854 alla i huvudsak med militära kompl. adresser från 1917. / Soldatpost. Högt katalog och nominal. 800<br />
3500<br />
Lot med o/**/* 1875-1994 på visirblad och i kuvert + några brev, glest i början men i det<br />
korta splittrade fjädrar. 600<br />
närmaste komplett från 1945. Det moderna är mest ** med hög nominal. Katalogvärde<br />
Brev med innehåll 17-11-1837 med en vit fjäder samt mycket liten kronoslinga ställd till Kålle-<br />
enligt inlämnaren 23.000 kr.<br />
1600<br />
Samling 1885-1960 stpl/*, 2 välfyllda album med i huvudsak ostämplat material. 700<br />
1500<br />
från Tössbo Leuchtturm Compagni album **/*, till Soldaten enstaka o/ 669 1856-1969. Kron. I början glest men nästan komplett från<br />
1500<br />
1917. + Åland ** komplett 1984-2002. Bra sortering av frankeringsetiketter från bägge 1300<br />
1578 E 3 vackra Estett album o/**/* Finland 1860-1983, ca 350 ** häften + 6 årss. och ca 100 brev. 1200<br />
1579 B Låda med Postfriska ** frimärken från abonnemang 1990-07. Nominal FIM 600 samt € 230. 1100<br />
<strong>Frimärksauktioner</strong> 1580 D<br />
i <strong>Göteborg</strong> <strong>AB</strong>, Box 1515, 411 41 GÖTEBORG—Telefon: 0708-106803—E-post: stenquist-thematics@telia.com<br />
större inslag av **/*. Välbesatt från 1920 med en del bättre märken. Blandad kvalitet. 900