26.07.2013 Views

Offentlig Auktion - Frimärksauktioner i Göteborg AB

Sverige<br />

Förfilateli<br />

1544 D Samling stämplat 1873-2008 i två Safe album. Välfyllda album med många bra märken,<br />

helt komplett från 1945 och framåt. Mkt praktstpl de sista 10 åren. Katalogvärde 100.000 kr. 9000<br />

1545 D Leuchtturm album **/* 1876-2009, i huvudsak komplett från 1930. Högt katalogvärde och<br />

1<br />

1546 D<br />

2<br />

1547 D<br />

Odaterat nominal. officiellt brev utan poststämplar med innehåll signerat Palmkrantz, Körning L-län,<br />

adresserat Leuchtturm "a Son album Logis" **/*, i bostaden. enstaka o/ Intressant. 1876-1999. I början glest besatt, fylls på efterhand och<br />

Förfilateli nästan 1700-talet, komplett från två 1945. karterade Högt brevomslag katalogvärde. från Ystad samt två okarterade från Lund.<br />

Estettalbum med Island */o 1870-1970 talet. Högt katalogvärde.<br />

4000<br />

200<br />

2500<br />

700<br />

2500<br />

1548 B Låda med 93 postfriska häften 1990-2000 talet. Högt portovärde. 900<br />

Kurirpost<br />

1549 F Årssatser och postfriska frimärken från abonnemang 1975-2007. Högt katalog och nominal. 800<br />

1550 D Samling 1900-1960 **/* på visirblad. Några bättre märken + block, ngr blad på slutet med<br />

av fältkassan från Frösön till Gävle. Förtydligande av text medföljer.<br />

äldre stpl/o. Högt katalogvärde.<br />

800 600<br />

F 4<br />

1551 D<br />

Vackert Liten adresserat samling 1902-1960 brev med stpl/*/** innehåll i daterat insticksalbum juli 1636 och till på Jacob visirblad, de även la Gardie, något bättre skrivet på<br />

tyska<br />

Grönland<br />

(översättning<br />

*/**.<br />

medföljer). På baksidan finns notering "Praesenterat i Krigzrätten den 6 300<br />

1552 B HM1-2 Julij 1636". 52 postfriska häften Landvättar alla med tilläggsvärden Ryggtryck, kontrollnummer samt 2000<br />

F 5 Vackert cylindersiffra adresserat (även brevomslag ngr stämplade till Clas äldre Christersson frimärken) Nominal Horn av 9.370 Åminne. isländska Skrivet kronor. på Svenska, 300<br />

1553 D renskrivning Leuchtturm medföljer. album med Arkivanteckning kassett, Island 1636. **/* 1902-1983 glest i början men välfyllt från 1956. 3002000<br />

F 6<br />

1554 B<br />

Vackert Lot adresserat med 46 st ** brevomslag häften, bla till H14 Jacob x 6 (postbilar). de la Gardie. Skrivet på Svenska, renskrivning medföljer.<br />

Arkivanteckning 1638.<br />

250<br />

2000<br />

F 7<br />

1555 C Lot med ** frimärken mest 2007-2010 men även lite äldre 1950-80 talet. Högt katalogvärde<br />

Vackert adresserat brevomslag utan innehåll till Jacob de la Gardie från Generalguvernören<br />

över<br />

och<br />

Ingermanland<br />

Nominal.<br />

300<br />

och Keksholms län, friherre Erik Carlsson Gyllenstierna af Ulaborg (1602-<br />

1556 A 1I 5 kopek blå, typ 1 (små siffror) singel på brev från Tavastehus 19 JAN 1857 till Helsingfors.<br />

57). Skrivet på Svenska, renskrivning medföljer. Arkivanteckning 1642. 2000<br />

Attest Mikko Ossa, äkta och inte reparerat. Facit 90.000 kr.<br />

13000<br />

1557 A 6 V2 8 Penni * svart på grönt grovt papper. Troligen felfri tandn. Ex. Gummesson. Facit 10.000 kr.<br />

titlar. Utan innehåll med daterad på fliken 31 dec 1644, delvis översättning medföljer. 1600<br />

2000<br />

F 9 1558 A 7 V1 C3<br />

Vackert 10 Penni adresserat * svart brevomslag på gult papper utan med innehåll lätta spår till Krigskollegiet av fastsättare. i Stockholm Troligen felfri från tandning. Casper Ex. Koskull<br />

Gummesson. (enligt vaxsigill Facit på 6.000 baksidan) kr.<br />

1600<br />

tysk adress med översättning. Arkivanteckning 1648. 2000<br />

1559 C 9 V2 Frankokuvert Tervakoski från Fredrikshamn 6-1-1859 till Wasa 10-1-1859. Adressen<br />

F 10 Vackert adresserat brevomslag till Amiralitetsrådet, utan innehåll med notering på fliken<br />

överskriven annars ganska fräsch.<br />

300<br />

"Praesent den 30 Maij 1649". 2000<br />

1560 A 12 S C2 2 Penni o/. Senatens tryckeri tandn. 12,5, Helsingfors 1883 enligt Attest Gummesson: Äkta<br />

F 11 Vackert adresserat brevomslag till Gabriel Bengtsson Oxenstierna i Stockholm, utan inne-<br />

och utan<br />

håll med notering 1544-1 defekter eller reparationer, dock lätt missfärgning/fläck på baksidan. Facit 5.000 1300<br />

på fliken "Praesent den 7 Aug. 1652".<br />

1561 A 53 1 Mark, 1:a Provisorieutgåvan med LYX stämpel Ruovesi 17.1.02 2000<br />

100<br />

1562 A<br />

1544 1563 DA 12 1564 A<br />

F 1545 13 D<br />

1565 A<br />

1546 14 D<br />

1566 C<br />

F<br />

1547<br />

15<br />

D<br />

1567 C<br />

1548 B<br />

165<br />

8-14<br />

Zeppelin 1930 ** med rött övertryck. Facit 1.500 kr. 200<br />

Samling 8 olika mindre stämplat orter 1873-2008 LYX stämplade i två Safe på Kronopost<br />

album. självhäftande Välfyllda små album märken. med många bra märken, 100<br />

Lot med helt Nordingermanland komplett 7 brev med från innehåll 1945 1920 och ** alla Postfriskt framåt. med tydligt Mkt set. praktstpl Facit markerade 1.100 de sista kr. kronoslingor. 10 åren. Katalogvärde 100.000 kr. 9000<br />

150 300<br />

Vackert Leuchtturm handskrivet album brev **/* med 1876-2009, innehåll i huvudsak och stor vit komplett fjäder i från lacksigill 1930. till Högt Tollered. katalogvärde "Afgår och från<br />

Lerum nominal.<br />

Karterat brevomslag med datumnotering 1839 på insidan och Abo rakstämpel med latinsk<br />

den 15 Okt. 1851 och fortskaffas av kronobrefbärare. Meanderslinga. Västergötland. 4000<br />

skrift till Pernau i Estland.<br />

2501500<br />

Brevomslag Leuchtturm utan album innehåll, **/*, med enstaka fjäderrest o/ 1876-1999. i sigillet. I början Från Skara glest besatt, till Huseby fylls på med efterhand not. och<br />

"Requisition" nästan<br />

30+5 M<br />

komplett<br />

på tygpåse<br />

sänt till från<br />

flygpost<br />

Secundmajorens 1945. Högt<br />

"Tavaranäyte-Warenmuster"<br />

katalogvärde.<br />

från Helsinki 8-12-1959 till 2500<br />

Tyskland. Trevlig varuprov försändelse. Comp. 350 300<br />

Brevomslag Lot med 1867 3 brev med från fjäderrest Finland/Åbo och 1916 slinga till samt England, "Fort" alla ställd frankerade till Sandtorp helt eller klostret delvis "Fortskaffas<br />

med 2500<br />

af kronobrefbärare Låda välgörenhetsfrimärken med 93 postfriska skyndsammast och häften censurerade 1990-2000 och af dem i Torneå. talet. i natt". Högt portovärde. 900 800 300<br />

1549 16 1568 FA Fribrevomslag Årssatser Brev från och Dansk 1710 postfriska med frivillig tre i frimärken Finland handritade stämplat från öppna abonnemang Fältpost kronor, F ställd och 1975-2007. försett till Gripsholm. med Högt både katalog Dansk och och nominal. 800 300<br />

F 17 Brev Finsk med 1 censur. brun/vit Ovanligt. fjäder i stort vaxsigill "Östgöta" samt kronoslinga märkt "Öppen Ordres" 500<br />

1569 A till Stratomta, Vykort från vidarebefordrat svensk frivillig i och Finland emottaget stämplat av Fältpost fyra olika F och personer. censur Daterat 102 och 14-15 sänt till april Sverige 1809. 700<br />

F 18 1544-2 äldre stpl/o. Högt katalogvärde.<br />

800<br />

Brev 25-8-1941. med 1 brun/vit Ortens fjäder namn i stort är bortskrapat vaxsigill "Östgöta" i texten och samt på vysidan kronoslinga av kortet. märkt Vykortet "Öppen visar<br />

1551 D Liten samling 1902-1960 stpl/*/** i insticksalbum och på visirblad, även något bättre Ordres"<br />

till Stratomta. Hämeenlinna Döfvestad, järnvägsstation. vidarebefordrat och emottaget av fyra olika personer. Daterat 18 300<br />

Grönland */**.<br />

300<br />

1570 A april Brev 1809. till Internerad Finsk sjöman i Port of Spain, Trinidad, från Pargas 1942. Frimärken<br />

1552 B HM1-2 52 postfriska häften Landvättar alla med tilläggsvärden Ryggtryck, kontrollnummer samt<br />

700<br />

F 19 Återanvänt<br />

borttagna<br />

brev<br />

av<br />

med<br />

censuren<br />

1 GUL<br />

brevet<br />

fjäder<br />

märkt<br />

märkt<br />

"Left<br />

"Order"<br />

Camp".<br />

sänt<br />

Finsk<br />

i stafett<br />

och Brittisk<br />

till olika<br />

censur.<br />

400<br />

cylindersiffra (även ngr stämplade äldre frimärken) Nominal 9.370 isländska adresser kronor. med tre olika 300<br />

1571 E<br />

kronoslingor<br />

Finland stämplad<br />

mellan Boxholm<br />

samling<br />

och<br />

1856-2007<br />

Amarbyn<br />

i fyra<br />

daterad<br />

Safe album<br />

24 aug.<br />

från<br />

troligen<br />

Nr 1 med<br />

cirka<br />

bläckmakulering,<br />

1553 D Leuchtturm album med kassett, Island **/* 1902-1983 glest i början men 1810. välfyllt från 1956. 1000<br />

Vapentyp m/60 Facit nr 9 40 penni V1 C4 katalogvärde 20.000 kr, även Facit 46-47, 3,5 + 300<br />

F 1554 20 B Brev Lot med två vita fjädrar samt annorlunda kronoslinga. Från Spånga klockare-Gård "Angår<br />

7 rubel, med den 46 st senare ** häften, med bla intyg. H14 Från x 6 (postbilar). 1992 LYX stämplat. Katalogvärde 120.000 kr. 15000 250<br />

hastig kronoskjuts för Kongl. Westmanlands Reg:te". 1500<br />

F<br />

1555 1572<br />

21<br />

CD Lot Finland med **/* ** frimärken samling 1866-2009 mest 2007-2010 i tre Safe album. Katalogvärde 70.000 kr ++ samt hög<br />

Brev<br />

nominal<br />

med 1 Brun/svart<br />

de senare åren.<br />

fjäder på Emb. Br. Finland<br />

men även lite äldre 1950-80 talet. Högt katalogvärde<br />

Till Berg sänt från Wettlanda den 20 april 1815.<br />

och Nominal.<br />

9000 300<br />

1573 D<br />

Innehåll 3 Lindner "Wäg-Route" album med angående fickor o/**/* Militärtransport 1860-2000, av oftast tyger två från uppsättningar Fredricstad o/** till av <strong>Göteborg</strong>. varje märke. 1500<br />

22 Brev Nästan med 1 vit komplett fjäder saknar daterad bara 9 sept de allra 1826 dyraste sänt till märkena. Major vid Högt Westgötha katalogvärde Dahls men Regemente blandad i<br />

13000<br />

Gobyn kvalitet, med innehåll speciellt gällande på den klassiska utseende delen. av Fullmäktig för soldaterna Esping och Örn vid Sun-<br />

1557 A 6 V2 8 Penni * svart på grönt grovt papper. Troligen felfri tandn. Ex. Gummesson. Facit 10.000 kr. 4000<br />

1574 D dahls 2 Häradsrätt förtrycksalbum i Brottmål. 1600<br />

**/* 1889-2010, i huvudsak kompl. från 1917. Högt katalog och nominal. 3500 700<br />

1558 A 7 V1 C3 10 Penni * svart på gult papper med lätta spår av fastsättare. Troligen felfri tandning. Ex.<br />

F 23 1575 D Brev Lot med med 1 gråbrun o/**/* 1875-1994 fjäder daterad på visirblad 15 jan och 1845 i kuvert i Sommerstad. + några brev, "Ordres" glest i sänt början till men kronofjär-<br />

Gummesson. Facit 6.000 kr.<br />

i det 1600<br />

dingsman närmaste i Hult, komplett Wisnums från Socken, 1945. Det med moderna notering är "angående mest ** med Brottmålsstemningar". hög nominal. Katalogvärde<br />

700<br />

24 Lot med enligt 9 brev inlämnaren med 3 23.000 kronoslingor kr. 1735-1806 de flesta med militära adresser / Soldatpost.<br />

1600 3001200<br />

1560 25 1576 AD 12 S C2Lot med 2 Samling Penni 15 brev o/. 1885-1960 Senatens med 3-4-5 stpl/*, tryckeri slingor 2 välfyllda tandn. 1810-1853, 12,5, album Helsingfors med de flesta i huvudsak 1883 med enligt militära ostämplat Attest adresser material. Gummesson: / Soldatpost. Äkta 1500 1500<br />

26 1577 D Lot med och Leuchtturm utan tre brevomslag, defekter album eller **/*, varav reparationer, enstaka två är o/ 1856-1969. ställda dock lätt till missfärgning/fläck Nääs I början 1725, glest 1733 men och på nästan baksidan. märkta komplett "Fort Facit från af 5.000 Solda- 1300<br />

1561 A 53 ter", 1 1917. det Mark, tredje + 1:a Åland till Provisorieutgåvan Vimmerby ** komplett 1854 1984-2002. med alla LYX med Bra stämpel militära sortering Ruovesi adresser av frankeringsetiketter 17.1.02 / Soldatpost. från bägge 1300 100 800<br />

F<br />

1562<br />

27 1578 AE 165 Brev<br />

Zeppelin 3 (Lägreståndsvikning) vackra 1930 Estett ** album med rött o/**/* med<br />

övertryck.<br />

innehåll Finland 1860-1983, Facit<br />

12 april<br />

1.500<br />

1845,<br />

kr. ca 350 märkt ** häften "Kompani + 6 årss. Ordes" och med ca 100 två brev. vita 1200<br />

korta splittrade fjädrar.<br />

200<br />

600<br />

1563 1579 B Låda med Postfriska ** frimärken från abonnemang 1990-07. Nominal FIM 600 samt € 230. 1100<br />

28 A Brev<br />

8<br />

med<br />

olika<br />

innehåll<br />

mindre<br />

17-11-1837<br />

orter LYX stämplade<br />

med en<br />

på<br />

vit<br />

självhäftande<br />

fjäder samt mycket<br />

små märken.<br />

liten kronoslinga ställd till Kålle- 100<br />

1564 1580 AD 8-14 reds Nordingermanland kompani<br />

Två visiralbum<br />

i Rangstorp<br />

med<br />

1920<br />

förtrycksblad<br />

från ** Postfriskt Råda. Innehåll<br />

(egna<br />

set.<br />

fickor)<br />

Facit ang. 1.100<br />

tom<br />

Lärokurs<br />

2001.<br />

kr.<br />

Mest<br />

för korpralskolorna.<br />

stämplat i början efterhand<br />

150 700<br />

större inslag av **/*. Välbesatt från 1920 med en del bättre märken. Blandad kvalitet. 900<br />

F 1565 29 Brev (Lägreståndsvikning) med innehåll 7 sept 1838. En vacker GUL fjäder samt kronoslinga<br />

1581<br />

A<br />

B<br />

Karterat<br />

från Tössbo<br />

Låda med<br />

brevomslag<br />

Compagni<br />

144 postfriska<br />

med<br />

till Soldaten<br />

häften.<br />

datumnotering<br />

669<br />

33 häften<br />

1839<br />

Kron.<br />

i Mark,<br />

på insidan<br />

95 automathäften<br />

och Abo rakstämpel<br />

flera bättre<br />

med<br />

bla<br />

latinsk<br />

6 st<br />

skrift 1500<br />

HA3D<br />

till<br />

à<br />

Pernau<br />

950 kr.<br />

i<br />

Även<br />

Estland.<br />

250<br />

82 st 1:a klass märken och 20 st 2:a klass. Högt totalt katalogvärde,<br />

1566 C 30+5<br />

väl värt<br />

M på<br />

en<br />

tygpåse<br />

genomgång.<br />

flygpost "Tavaranäyte-Warenmuster" från Helsinki 8-12-1959 till 800<br />

1582 E<br />

Tyskland.<br />

Samling Finland<br />

Trevlig<br />

o/**/*<br />

varuprov<br />

1866-1990<br />

försändelse.<br />

350<br />

talet i 3 album samt 4 kartotekslådor med o/ dubletter ca<br />

1567 C Lot<br />

1880-1989.<br />

med 3 brev från Finland/Åbo 1916 till England, alla frankerade helt eller delvis med 700<br />

<strong>Frimärksauktioner</strong> 1583 C<br />

välgörenhetsfrimärken<br />

i <strong>Göteborg</strong> Lot med <strong>AB</strong>, ** Box frimärken 1515, 411 2007-09.<br />

och censurerade<br />

41 GÖTEBORG—Telefon: Nominal €<br />

i Torneå.<br />

800<br />

38 + 169 st 0708-106803—E-post: 1 klass-märken, Nominal stenquist-thematics@telia.com<br />

ca € 150.<br />

1568 A Brev från Dansk frivillig i Finland stämplat Fältpost F och försett med både Dansk och 550