26.07.2013 Views

Offentlig Auktion - Frimärksauktioner i Göteborg AB

frimärken valörer *. i Facit påsar totalt samt 6.000 överkomplett kr. med Årssatser 1977-1984. Även liten ** samling på<br />

1518 D visirblad **/* samling 1938-1983 1905-2009 Facit i två 1.700 Lindner kr. Falzos album med kassetter. Saknar P1 men allt 500<br />

1528 D Album annat finns med o/**/* så även från "Danmark 1938 men Befriet" mest ** komplett 1995-2007 * med + häften. röda och blå påtryck, Facit 15.000 500<br />

1529 C Tj.1-14 Komplett kr. I huvusak serie * med på det övertryck äldre, men CIS även på klipp, ** finns. orderstämplad Katalogvärde Flensburg 60.000 kr. 14-3-1920. Facit<br />

8000<br />

1519 D 27.000 Stämplad kr. samling 1905-2008 i två ESTETT album i det närmaste komplett, saknar P1 men 9000<br />

Sverige<br />

1530 A 1-14 Lokalt alla andra brev Pakke-Porto Wyk 14.3.1920. finns Filatelistiskt så även "Danmark Island men vackert. Befriet" Med de vanligaste 9 påtrycken.<br />

400<br />

Facit 7.500 kr. En trevlig samling som rekommenderas. Katalogvärde 45.000 kr.<br />

7000<br />

1531 A 5<br />

1520 E<br />

3<br />

Låda<br />

Skilling<br />

med<br />

grå,<br />

stort<br />

variant<br />

parti:<br />

3<br />

efterstämplad.<br />

album med ** i Förfilateli<br />

Facit<br />

fyrblock<br />

5.000<br />

etc<br />

kr.<br />

1960-2004. Årssatser 1977-1997 (1-3 800<br />

1532 1 A 37 Odaterat Lot av varje) med officiellt tre samt identiska brev 15 andra utan trycksaksförsändelser poststämplar mappar. Även med en del innehåll med o/Fdc/Nytryck. Facit signerat 37, prir Nominal Palmkrantz, övertryck 16.500 på Körning 5 aur DKK. grön L-län, 6000<br />

1521 D adresserat Reykjavik Leuchtturm "a Son 11-11-1897 album Logis" **/* i till bostaden. 1915-2009, Hafnarfjördur Intressant. Bra (Violett * Pakkeporto, kronstämpel komplett på från framsidan) 1938 med röda innehåll och<br />

200<br />

2 Förfilateli ang. blåa prir-märkenas påtryck 1700-talet, på "Danmark två utgivning. karterade Befriet". Mycket brevomslag Högt vackra katalogvärde brev. från Ystad Facit och 24.000 samt nominal. två kr. okarterade Tillfälle ! från Lund. 4000 3500<br />

700<br />

1533 1522 AF 104,155 105 Lot med aur Rek-Postförskott ** årssatser 1977-2004, från Reykjavik även häften 27-11-1934 och lösa till märken <strong>Göteborg</strong>. i kuvert. Nominal minst 400<br />

1534 A 102,135 70 5.400 aur DKK. Rek från Reykjavik 22-4-1925 till Danmark. Mycket fräscht.<br />

1900<br />

450<br />

1523 F Låda med Grönland **/* 1938-1995, de Kurirpost<br />

äldre på visirblad resten i kuvert + ca 200 brev &<br />

1535 A 9x194,195 Brev FDC, till det Danmark mesta nyare med Gullfoss i ** fyrblock, 9 x 5 förteckn aur + 20 . medföljer. aur Reykjavik Facit 15.4.1934. drygt 25.000 kr. Hög nominal.<br />

1200 250<br />

1536 1524 AD 216x4 FCD Visiralbum med 4 med x 5/35 ** M.Jochumsson frimärken och häften på oadresserat 1938-2010. brev Högt Reykjavik katalogvärde 17-3-1939. och nominal Facit 5.000 över kr.<br />

av fältkassan från Frösön till Gävle. Förtydligande av text medföljer. 700 600<br />

F 1537 4 A Vackert Rekommenderat<br />

3.000 DKK.<br />

900<br />

adresserat brev lokalt med brevkort innehåll Reykjavik daterat 30-7-1939. juli 1636 till Första Jacob flyg de Sandskeid-reykjavik<br />

la Gardie, skrivet på<br />

1525 B<br />

tyska frankerat<br />

Samling **<br />

(översättning med<br />

1970-2007,<br />

flera medföljer). märken,<br />

mycket<br />

På F.160,<br />

fyrblock<br />

baksidan 204,<br />

70-80<br />

241, finns 242,<br />

tal, Högt<br />

notering 243,<br />

katalogvärde<br />

244. "Praesenterat Facit 1.500<br />

och<br />

i kr.<br />

nominal.<br />

Krigzrätten den 6 200 700<br />

1538 1526 <strong>AB</strong> 315-18 Julij 1636". President Låda med Björnsson 36 postfriska 1952 häften Postfriska 1990-00 fyrblock. talet. Högt Facit katalogvärde 1.900 kr. och Nominal DKK 1.300. 300 7002000<br />

F 1539 5 1527 AF 714 Vackert 13 Låda kr adresserat Landvättar med abonnemang brevomslag 1987 graverat från till Grönlands Clas av Martin Christersson Postverk Mörck. Handmålat 1980-90 Horn av talet, korrigerat Åminne. bla 100 original Skrivet FDC, lösa använt på Svenska, i<br />

renskrivning frimärksproduktionen frimärken medföljer. i påsar samt Arkivanteckning vid överkomplett test av olika med 1636. färger. Årssatser Utgivet 1977-1984. frimärke medföljer Även liten som ** jämförelse. samling på 500 2000<br />

F 1540 6 A Vackert Lot visirblad adresserat with 4 1938-1983 postcards brevomslag 1910-1930s, Facit 1.700 till Jacob kr. Akureyri, de la Sildveidar, Gardie. Skrivet Besaetning på Svenska, fra "Islands renskrivning Falk", med-<br />

500<br />

1528 D följer. Vestmannaeyjar.<br />

Album Arkivanteckning med o/**/* från 1638. 1938 men mest ** 1995-2007 + häften. 300 5002000<br />

F 1541 7 1529 AC Tj.1-14 Vackert Stämplade Komplett adresserat serie provtryck/facsimile brevomslag med övertryck utan CIS av innehåll 2 på (tunn klipp, fläck),3 till orderstämplad Jacob och de 4 Skilling. la Flensburg Gardie från 14-3-1920. Generalguvernören Facit 600<br />

1542 D över Samling 27.000 Ingermanland kr. Island **/* och 1873-2008 Keksholms i län, två Safe friherre Dual Erik album. Carlsson En hel Gyllenstierna del bra tidiga af märken Ulaborg och (1602- 9000<br />

1530 A<br />

F 8 1531 A<br />

1543 D<br />

1532 A<br />

F 9<br />

F 10 1533 A<br />

1534 A<br />

F 11<br />

1535 A<br />

1-14 57). nästan Skrivet Lokalt brev komplett på Svenska, Wyk från 14.3.1920. 1900 renskrivning och Filatelistiskt framåt, medföljer. en men del högvalörer vackert. Arkivanteckning saknas. 1642. En trevlig samling som 4002000<br />

5 Vackert rekommenderas. 3 Skilling adresserat grå, variant brevomslag Katalogvärde 3 efterstämplad. till Erik 125.000 Rünings, Facit kr. 5.000 Admiral, kr. General Gouvereur im Lieflandt mfl 12000<br />

titlar. Samling Utan innehåll Island **/* med 1896-1988, daterad på mest fliken postfriskt 31 dec med 1644, många delvis bättre översättning valörer från medföljer. Siffer- och<br />

800<br />

37 2000<br />

Vackert kungamärkena, Lot med tre identiska<br />

adresserat brevomslag Alltinget trycksaksförsändelser komplett, utan innehåll även stämplat med<br />

till Krigskollegiet 1876-1980 Facit 37, prir<br />

i talet. övertryck<br />

Stockholm En trevlig på 5<br />

från samling aur grön<br />

Casper värt Koskull<br />

en Reykjavik<br />

(enligt genomgång. 11-11-1897<br />

vaxsigill Facit på baksidan) 70.000 till Hafnarfjördur kr tysk med plusvärde (Violett kronstämpel<br />

adress med för översättning. bra kvalitet. på framsidan) med innehåll 10000<br />

ang. prir-märkenas utgivning. Mycket vackra brev. Facit 24.000 kr.<br />

Arkivanteckning<br />

Tillfälle !<br />

1648. 40002000<br />

104,155Vackert 105 adresserat aur Rek-Postförskott brevomslag från till Reykjavik Amiralitetsrådet, 27-11-1934 utan till innehåll <strong>Göteborg</strong>. med notering på fliken<br />

400<br />

"Praesent den 30 Maij 1649". 2000<br />

102,135 70 aur Rek från Reykjavik 22-4-1925 till Danmark. Mycket fräscht.<br />

Vackert adresserat brevomslag till Gabriel Bengtsson Oxenstierna i Stockholm, utan inne- 450<br />

1532<br />

9x194,195 håll med Brev notering till Danmark på fliken med Gullfoss "Praesent 9 x den 5 aur 7 Aug. + 20 1652". aur Reykjavik 15.4.1934. 2502000<br />

1536 A 216x4 FCD med 4 x 5/35 M.Jochumsson på oadresserat brev Reykjavik 17-3-1939. Facit 5.000 kr. 700<br />

1537 A<br />

12 1538 A<br />

F 13<br />

1539 A<br />

14 1540 A<br />

F 15 1541 A<br />

1542 D<br />

16<br />

F 17<br />

1543 D<br />

F 18<br />

Rekommenderat lokalt brevkort Reykjavik Kronopost 30-7-1939. Första flyg Sandskeid-reykjavik<br />

frankerat med flera märken, F.160, 204, 241, 242, 243, 244. Facit 1.500 kr.<br />

200<br />

315-18 Lot med President 7 brev Björnsson med innehåll 1952 alla Postfriska med tydligt fyrblock. markerade Facit 1.900 kronoslingor. kr. 300 300<br />

714<br />

Vackert handskrivet brev med innehåll och stor vit fjäder i lacksigill till Tollered. "Afgår från<br />

13 kr Landvättar 1987 graverat av Martin Mörck. Handmålat korrigerat original använt i<br />

Lerum den 15 Okt. 1851 och fortskaffas av kronobrefbärare. Meanderslinga. Västergötland.<br />

frimärksproduktionen vid test av olika färger. Utgivet frimärke medföljer som jämförelse. 5001500<br />

Brevomslag Lot with utan 4 postcards innehåll, 1910-1930s, med fjäderrest Akureyri, i sigillet. Sildveidar, Från Skara Besaetning till Huseby fra "Islands med not. Falk",<br />

"Requisition" Vestmannaeyjar. sänt till Secundmajorens Comp. 300 300<br />

Brevomslag Stämplade 1867 provtryck/facsimile med fjäderrest Island och av 2 slinga Samlingar (tunn samt fläck),3 "Fort" och & Poster ställd 4 Skilling. till Sandtorp klostret "Fortskaffas<br />

600<br />

af kronobrefbärare skyndsammast och af dem i natt". 300<br />

Samling Island **/* 1873-2008 i två Safe Dual album. En hel del bra tidiga märken och<br />

Fribrevomslag 1710 med tre handritade öppna kronor, ställd till Gripsholm.<br />

nästan komplett från 1900 och framåt, en del högvalörer saknas. En trevlig samling som<br />

300<br />

Brev rekommenderas. med 1 brun/vit fjäder Katalogvärde i stort vaxsigill 125.000 "Östgöta" kr. samt kronoslinga märkt "Öppen Ordres" 12000<br />

till Stratomta, Samling Island vidarebefordrat **/* 1896-1988, och emottaget mest postfriskt av fyra med olika många personer. bättre valörer Daterat från 14-15 Siffer- april och 1809. 700<br />

Brev kungamärkena, med 1 brun/vit Alltinget fjäder i stort komplett, vaxsigill även "Östgöta" stämplat 1876-1980 samt kronoslinga talet. En märkt trevlig "Öppen samling Ordres" värt<br />

till Stratomta. en genomgång. Döfvestad, Facit vidarebefordrat 70.000 kr med plusvärde och emottaget för bra av kvalitet. fyra olika personer. Daterat 18 10000<br />

april 1809. 700<br />

F 19 Återanvänt brev med 1 GUL fjäder märkt "Order" sänt i stafett till olika adresser med tre olika<br />

F 21 1542<br />

hastig kronoskjuts för Kongl. Westmanlands Reg:te".<br />

Brev med 1 Brun/svart fjäder på Emb. Br. Till Berg sänt från Wettlanda den 20 april 1815.<br />

1500<br />

Gobyn med innehåll gällande utseende av Fullmäktig för soldaterna Esping och Örn vid Sundahls<br />

Häradsrätt i Brottmål. 700<br />

i Hult, Wisnums Socken, med notering "angående Brottmålsstemningar". 700<br />

25 Lot med 15 brev med 3-4-5 slingor 1810-1853, de flesta med militära adresser / Soldatpost. 1500<br />

26 Lot med tre brevomslag, varav två är ställda till Nääs 1725, 1733 och märkta "Fort af Solda-<br />

F 27<br />

Brev 1543<br />

(Lägreståndsvikning) med innehåll 12 april 1845, märkt "Kompani Ordes" med två vita<br />

korta splittrade fjädrar.<br />

800<br />

600<br />

28 Brev med innehåll 17-11-1837 med en vit fjäder samt mycket liten kronoslinga ställd till Kållereds<br />

kompani i Rangstorp från Råda. Innehåll ang. Lärokurs för korpralskolorna. 700<br />

från Tössbo Compagni till Soldaten 669 Kron. 1500<br />