26.07.2013 Views

Offentlig Auktion - Frimärksauktioner i Göteborg AB

1504 D Färöarna postfriskt 1975-2009 i två Lindner Falzos album med kassetter samt en stämplad<br />

1506 F Postfriska 1999. frimärken och häften från Abonnemang -2007. Högt Nominalvärde.<br />

samling<br />

66 1975-2004<br />

st Häften H1-37. i ESTETT<br />

Nominal album<br />

20.000 med vackra<br />

DKK.<br />

3000<br />

blad.<br />

500 900<br />

1507 1503 1505 A AC 4,5,8 3<br />

C 4-8 Färöarna Påtryck Lot med<br />

på stämplade provisoriska Christian provisoriska<br />

X utgåvor på klipp 1940-1. stämplat utgåvor Facit Thorshavn 1940-1. 4,5,8 Facit Postfriska 20.1.1919, 4-8 komplett ex. tillsammans Facitvärde + dubletter 3.200 med av<br />

F.131. kr. 5 och 8. 500<br />

Facit<br />

1508 B Lot Facitvärde<br />

4.000<br />

med ** Häften 6.000<br />

kr.<br />

1200<br />

kr. (40 st), block, och serier. Facit 12.800 kr + lite stpl ej räknat. Lågt utrop. 900<br />

1504 500<br />

1506<br />

DF Färöarna<br />

F Postfriska<br />

postfriskt frimärken<br />

1975-2009 och häften<br />

i två från<br />

Lindner Abonnemang<br />

Falzos -2007.<br />

album Högt<br />

med kassetter Nominalvärde.<br />

samt en stämplad<br />

1509 D Album samling med 1975-2004 komplett i ESTETT ** samling album 1975-2001, med Sverige vackra inklusive blad. block och alla tandningar etc. Facit 900 500<br />

1507 A 4,5,8<br />

1505 1507 CA 4-8 4,5,8 8.000 Lot Färöarna med kr, stämplade nominal provisoriska ca provisoriska 2.600 utgåvor DKK. 1940-1. utgåvor Facit 1940-1. 4,5,8 Facit Postfriska 4-8 komplett ex. Facitvärde + dubletter 3.200 av 5 kr. och 8. 500<br />

500<br />

1510 1508 B B Lot Facitvärde Lot med med ** ** 6.000 Färoarna Häften kr. (40 1975-2008 st), block, Frimärken och serier. Förfilateli och Facit häften. 12.800 Hög kr nominal + lite stpl och ej räknat. mycket Lågt motiv. utrop. 300 900<br />

500<br />

1506 1511 1 1509<br />

F D Odaterat Låde Postfriska<br />

Album officiellt med med<br />

frimärken abonnemang komplett brev utan och<br />

** samling poststämplar från häften Färöarnas från<br />

1975-2001,<br />

Abonnemang med postverk innehåll inklusive 1975-90 -2007. signerat block<br />

Högt talet, och Palmkrantz, Nominalvärde.<br />

1509 D Album med komplett ** samling 1975-2001, inklusive block och bla alla 90 tandningar FDC, Körning lösa etc. frimärken L-län, Facit 500<br />

1507 A 4,5,8 adresserat i Färöarna 8.000 påsar/Visirblad kr, "a Son provisoriska nominal Logis" samt ca 2.600 i 17 utgåvor bostaden. st DKK. Årssatser 1940-1. Intressant. 1980-1996. Facit 4,5,8 Postfriska ex. Facitvärde 3.200 kr. 500<br />

300 500 200<br />

1512 2 Förfilateli 1700-talet, två karterade brevomslag från Ystad samt två okarterade från Lund.<br />

1508 1510 D<br />

B B Kompletta<br />

Lot Lot med med ** ** årsböcker<br />

Häften Färoarna (40<br />

1987-88 1975-2008 st), block,<br />

(inkl.<br />

och Frimärken svartavdrag)<br />

serier. och Facit häften. ngr<br />

12.800<br />

frimärken Hög kr + nominal lite<br />

på<br />

stpl<br />

visirblad och ej räknat. mycket samt<br />

Lågt<br />

ett motiv. bättre<br />

utrop. 300 700<br />

REK brev F7 (50 på 5 öre) + 10 öre böljelinjer stpl Sandevaag till Thorshavn 20-1-1941. 500 300<br />

300<br />

1511 F Låde med abonnemang från Färöarnas postverk 1975-90 talet, bla 90 FDC, lösa frimärken<br />

1513 1509 1511<br />

D DF Samling Album Låde med med abonnemang<br />

** 1975-1993 komplett ** på samling från Färöarnas<br />

visirblad 1975-2001, postverk<br />

samt flera inklusive 1975-90<br />

häften både block talet,<br />

H och och alla bla 90<br />

HA tandningar FDC, lösa<br />

även liten samling etc. frimärken Facit<br />

i påsar/Visirblad samt 17 st Årssatser 1980-1996.<br />

300<br />

Åland 8.000 i påsar/Visirblad kr, ** 1984-1994. nominal samt ca 2.600 17 st DKK. Årssatser Kurirpost<br />

1980-1996.<br />

300 500 300<br />

1512 D Kompletta årsböcker 1987-88 (inkl. svartavdrag) ngr frimärken på visirblad samt ett bättre<br />

F 1514 1510 1512<br />

3 DB D<br />

Brev SAFE Lot Kompletta med<br />

med komplett Dual ** Färoarna årsböcker<br />

album och med 1975-2008 1987-88 (inkl.<br />

långt nästan innehåll komplett Frimärken svartavdrag)<br />

daterat ** samling och häften. ngr frimärken<br />

Rise på inkl. Hög<br />

FRÖSÖN block nominal på visirblad<br />

1975-2001. och mycket samt motiv. ett bättre<br />

REK brev F7 (50 på 5 öre) + 10 öre böljelinjer stpl Sandevaag 14-5-1719, till Thorshavn gällande 20-1-1941. transport 250 300<br />

REK brev F7 (50 på 5 öre) + 10 öre böljelinjer stpl Sandevaag till Thorshavn 20-1-1941. 300<br />

1515 1511 1513 AF D av fältkassan 10 Låde<br />

D Samling olika med ** ** från abonnemang häften 1975-1993 Frösön 2006-2010. till på<br />

från Gävle. visirblad<br />

Färöarnas Förtydligande samt<br />

postverk flera häften av 1975-90 text både medföljer. talet, H och<br />

bla HA<br />

90 även<br />

FDC, liten<br />

lösa samling<br />

frimärken<br />

200 600<br />

F 4 Vackert i<br />

1516 A P12 3 Åland<br />

påsar/Visirblad<br />

kr adresserat pakke-porto ** 1984-1994. brev samt med 17 st innehåll Årssatser daterat 1980-1996.<br />

300<br />

** postfriskt. Facit 1.800 krjuli 1636 till Jacob de la Gardie, skrivet på 300<br />

1512 250<br />

1514<br />

D tyska Kompletta<br />

D SAFE (översättning Dual<br />

årsböcker album medföljer). med<br />

1987-88 nästan På (inkl. komplett baksidan svartavdrag) ** finns samling notering ngr inkl.<br />

frimärken block "Praesenterat 1975-2001.<br />

på visirblad i Krigzrätten samt ett bättre den 6<br />

1517 A 10-18,22,27 250<br />

1515 A<br />

Julij 1636".<br />

Lot REK med brev 10 F7 öre (50 + på 5 kr 5 "Danmark öre) + 10 öre Befriet" böljelinjer i ** Prakt stpl kvalitet Sandevaag samt till Facit Thorshavn 10-17 ** 20-1-1941. komplett + 8 300 250<br />

10 olika ** häften 2006-2010. Grönland<br />

2002000<br />

1513 1515 DA valörer Samling 10 olika *. ** Facit 1975-1993 häften totalt 2006-2010. 6.000 på visirblad kr. samt flera häften både H och HA även liten samling 800 200<br />

F<br />

1518<br />

5 Vackert adresserat brevomslag till Clas Christersson Horn av Åminne. Skrivet på Svenska,<br />

1516 D A P12 **/* Åland 3 kr samling pakke-porto ** 1984-1994. 1905-2009 ** postfriskt. i två Lindner Facit 1.800 Falzos kr kralbum med kassetter. Saknar P1 men allt 300<br />

renskrivning medföljer. Arkivanteckning 1636. 250<br />

1514 2000<br />

F 6 1517<br />

D<br />

A 10-18,22,27<br />

annat SAFE finns<br />

Vackert Lot adresserat med<br />

Dual så<br />

10<br />

album även<br />

öre brevomslag + 5<br />

med "Danmark<br />

kr "Danmark<br />

nästan Befriet" komplett komplett<br />

till Jacob Befriet"<br />

**<br />

de i la **<br />

samling * med<br />

Prakt Gardie. kvalitet<br />

inkl. röda block och<br />

Skrivet samt<br />

1975-2001. blå påtryck, Facit 15.000<br />

1517 A 10-18,22,27 Lot med 10 öre + 5 kr "Danmark Befriet" i ** Prakt kvalitet samt på Facit Svenska, 10-17 renskrivning ** komplett + med- 8 250<br />

kr. I huvusak * på det äldre, men även ** finns. Katalogvärde 60.000 kr.<br />

8000<br />

1515 A följer.<br />

10 valörer Arkivanteckning *. Facit totalt 1638. 6.000 kr.<br />

800<br />

1519 D Stämplad<br />

valörer olika *. ** Facit häften<br />

samling<br />

totalt 2006-2010.<br />

1905-2008<br />

6.000 kr.<br />

i två ESTETT album i det närmaste komplett, saknar P1 men 200 800<br />

2000<br />

F 1516 7<br />

1518 A D P12 **/* samling 1905-2009 i två Lindner Falzos album med kassetter. Saknar P1 men allt<br />

Vackert alla 3 **/* kr adresserat samling<br />

andra pakke-porto 1905-2009<br />

Pakke-Porto brevomslag ** postfriskt. i två utan Lindner<br />

finns så Facit även innehåll 1.800 Falzos<br />

"Danmark kr till album Jacob med de kassetter. la Gardie Saknar från Generalguvernören<br />

P1 men allt<br />

Befriet" Med de vanligaste 9 påtrycken. 250<br />

över<br />

annat Ingermanland<br />

finns så även och Keksholms<br />

"Danmark Befriet" län, friherre<br />

komplett Erik<br />

* Carlsson<br />

med röda Gyllenstierna<br />

och blå påtryck, af Ulaborg<br />

Facit 15.000<br />

1517 A 10-18,22,27 Facit Lot (1602-<br />

57). Skrivet<br />

kr. I<br />

med 7.500<br />

huvusak<br />

10 kr. öre En<br />

på Svenska,<br />

* på<br />

+ 5 trevlig<br />

det<br />

kr "Danmark samling<br />

renskrivning<br />

äldre, men<br />

Befriet" som rekommenderas.<br />

även<br />

medföljer.<br />

**<br />

i<br />

finns.<br />

** Prakt<br />

Arkivanteckning<br />

Katalogvärde<br />

kvalitet Katalogvärde samt<br />

60.000<br />

Facit 10-17 45.000<br />

1642.<br />

kr.<br />

** kr. komplett + 8 7000<br />

8000<br />

1520 E Låda<br />

kr. I huvusak<br />

med stort<br />

* på<br />

parti:<br />

det<br />

3<br />

äldre,<br />

album<br />

men<br />

med<br />

även<br />

** i fyrblock<br />

** finns.<br />

etc<br />

Katalogvärde<br />

1960-2004.<br />

60.000<br />

Årssatser<br />

kr.<br />

8000<br />

1977-1997 (1-3 2000<br />

1519 D<br />

valörer Stämplad<br />

*. Facit samling<br />

totalt 1905-2008<br />

6.000 kr. i två ESTETT album i det närmaste komplett, saknar P1 men<br />

800<br />

i två ESTETT album i det närmaste komplett, saknar P1 men<br />

F 1518 8 D Vackert av **/* varje)<br />

alla<br />

adresserat samt 15<br />

andra Pakke-Porto<br />

brevomslag andra mappar.<br />

finns<br />

till<br />

så<br />

Erik Även<br />

även<br />

Rünings, en del o/Fdc/Nytryck.<br />

"Danmark<br />

Admiral,<br />

Befriet" Med<br />

General Nominal<br />

de vanligaste<br />

Gouvereur 16.500<br />

9<br />

im DKK.<br />

påtrycken.<br />

Lieflandt mfl 6000<br />

1521 D titlar. Leuchtturm<br />

alla<br />

samling<br />

andra Pakke-Porto<br />

1905-2009 i<br />

Utan innehåll album med **/* daterad 1915-2009,<br />

finns<br />

två Lindner<br />

så även<br />

Falzos<br />

på fliken Bra<br />

"Danmark<br />

album<br />

* 31 Pakkeporto,<br />

Befriet"<br />

med kassetter.<br />

dec 1644, komplett<br />

Med de<br />

delvis översättning från<br />

vanligaste<br />

Saknar P1<br />

1938 med<br />

9 påtrycken.<br />

men allt<br />

annat medföljer. röda och<br />

Facit 7.500 kr. En trevlig samling som rekommenderas. Katalogvärde 45.000 kr.<br />

70002000<br />

F 9 1520 E Vackert blåa<br />

Facit<br />

Låda adresserat påtryck<br />

7.500<br />

finns så<br />

kr.<br />

även<br />

på<br />

En<br />

med stort brevomslag "Danmark<br />

trevlig<br />

"Danmark<br />

samling<br />

Befriet"<br />

Befriet".<br />

som<br />

parti: 3 album utan med innehåll Högt<br />

rekommenderas.<br />

komplett * med röda<br />

katalogvärde<br />

** i fyrblock till Krigskollegiet och<br />

Katalogvärde<br />

och blå påtryck,<br />

nominal.<br />

45.000<br />

Facit<br />

kr.<br />

15.000 7000<br />

etc 1960-2004. i Stockholm Årssatser från 1977-1997 Casper (1-3 Ko- 3500<br />

1520 E<br />

kr.<br />

Låda<br />

I huvusak<br />

med stort<br />

* på<br />

parti:<br />

det<br />

3<br />

äldre,<br />

album<br />

men<br />

med<br />

även<br />

** i<br />

**<br />

fyrblock<br />

finns. Katalogvärde<br />

etc 1960-2004.<br />

60.000<br />

Årssatser<br />

kr.<br />

8000<br />

1977-1997 (1-3<br />

1522 1519 FD skull Lot Stämplad av (enligt med<br />

varje) vaxsigill ** årssatser<br />

samt 15 på andra baksidan) 1977-2004,<br />

mappar. tysk även<br />

Även adress häften<br />

en del med och<br />

o/Fdc/Nytryck. översättning. lösa märken i kuvert.<br />

Nominal Arkivanteckning Nominal minst<br />

av varje) samt<br />

samling<br />

15 andra<br />

1905-2008<br />

mappar.<br />

i två<br />

Även<br />

ESTETT<br />

en del<br />

album<br />

o/Fdc/Nytryck.<br />

i det närmaste<br />

Nominal<br />

komplett, 16.500<br />

saknar DKK. 1648. P1 men 6000 60002000<br />

F 10 1521 D Vackert 5.400<br />

Leuchtturm adresserat DKK.<br />

album brevomslag **/* 1915-2009, till Amiralitetsrådet, Bra * Pakkeporto, utan komplett innehåll från med 1938 notering med röda på fliken<br />

1900<br />

1521 D<br />

alla<br />

Leuchtturm<br />

andra Pakke-Porto<br />

album **/* 1915-2009,<br />

finns så även<br />

Bra<br />

"Danmark<br />

* Pakkeporto,<br />

Befriet"<br />

komplett<br />

Med de<br />

från<br />

vanligaste<br />

1938 med<br />

9 påtrycken.<br />

röda och<br />

1523 F "Praesent Låda Facit med<br />

blåa påtryck den 30 Grönland<br />

på Maij "Danmark 1649". **/* 1938-1995, de äldre på visirblad resten i kuvert + ca 200 brev &<br />

blåa påtryck<br />

7.500 kr.<br />

på<br />

En<br />

"Danmark<br />

trevlig samling Befriet".<br />

som Högt<br />

rekommenderas. katalogvärde och<br />

Katalogvärde nominal.<br />

45.000 kr.<br />

7000 3500 35002000<br />

F 1520 11 1522 F Vackert<br />

FDC,<br />

Lot adresserat<br />

det mesta<br />

med ** årssatser brevomslag<br />

nyare i ** fyrblock,<br />

1977-2004, till Gabriel<br />

förteckn<br />

även häften Bengtsson<br />

. medföljer.<br />

och lösa Oxenstierna<br />

Facit drygt 25.000<br />

märken i kuvert. i Stockholm,<br />

kr. Hög<br />

Nominal minst utan<br />

nominal.<br />

1200<br />

1522<br />

E Låda<br />

F Lot med<br />

med<br />

**<br />

stort<br />

årssatser<br />

parti: 3<br />

1977-2004,<br />

album med<br />

även<br />

** i fyrblock<br />

häften och<br />

etc<br />

lösa<br />

1960-2004.<br />

märken<br />

Årssatser<br />

i kuvert. Nominal<br />

1977-1997<br />

minst<br />

(1-3 inne-<br />

1524 D Visiralbum<br />

håll med av med ** frimärken och häften 1938-2010. Högt katalogvärde och nominal över<br />

5.400<br />

varje) notering DKK.<br />

samt på 15 fliken andra "Praesent mappar. Även den 7 en Aug. del o/Fdc/Nytryck. 1652". Nominal 16.500 DKK. 6000 1900 19002000<br />

1521 3.000 DKK.<br />

900<br />

1523<br />

DF Leuchtturm<br />

F Låda med Grönland<br />

album **/* **/*<br />

1915-2009, 1938-1995,<br />

Bra de<br />

* äldre<br />

Pakkeporto, på visirblad<br />

komplett resten<br />

från i kuvert<br />

1938 med + ca<br />

röda 200 brev<br />

och &<br />

1525 B Samling blåa ** 1970-2007, mycket fyrblock 70-80 tal, Högt katalogvärde och nominal.<br />

FDC,<br />

påtryck det mesta<br />

på "Danmark nyare i **<br />

Befriet". fyrblock,<br />

Högt förteckn<br />

katalogvärde . medföljer.<br />

och Facit<br />

nominal.<br />

3500<br />

drygt 25.000 kr. Hög nom inal. 1200 700<br />

1526 1522 1524 BF D Låda Lot<br />

D Visiralbum<br />

med med ** 36 årssatser med postfriska ** frimärken<br />

1977-2004, häften och 1990-00 även häften Kronopost<br />

häften talet. 1938-2010. Högt och lösa katalogvärde Högt<br />

märken katalogvärde<br />

i kuvert. och Nominal och<br />

Nominal nominal DKK minst 1.300. över 700<br />

5.400<br />

1527 12 F Lot med Låda 3.000<br />

DKK.<br />

1900<br />

7 med brev DKK. abonnemang med innehåll från alla Grönlands med tydligt Postverk markerade 1980-90 kronoslingor. talet, bla 100 FDC, lösa<br />

900<br />

1523 300<br />

F 13<br />

1525<br />

FB Låda<br />

B Vackert frimärken Samling<br />

med<br />

handskrivet<br />

**<br />

Grönland<br />

i påsar 1970-2007,<br />

**/*<br />

brev samt med överkomplett mycket<br />

1938-1995,<br />

innehåll<br />

fyrblock<br />

de äldre<br />

och med 70-80<br />

på<br />

stor Årssatser vit<br />

tal,<br />

visirblad<br />

fjäder<br />

Högt 1977-1984. i<br />

katalogvärde<br />

resten i kuvert<br />

lacksigill Även till<br />

och<br />

+ nominal.<br />

Tollered. liten nominal.<br />

ca 200 brev &<br />

FDC, det mesta nyare i ** fyrblock, förteckn . medföljer. Facit drygt 25.000 kr.<br />

** samling<br />

Hög "Afgår nom<br />

på från inal. 1200 700<br />

1526 B Lerum visirblad Låda den med 15 1938-1983 Okt. 36 postfriska 1851 Facit och häften fortskaffas 1.700 1990-00 kr. av talet. kronobrefbärare. Högt katalogvärde Meanderslinga. och Nominal Västergötland. DKK 1.300. 500<br />

1524 1526 DB Visiralbum Låda med 36 med postfriska ** frimärken häften och 1990-00 häften 1938-2010. talet. Högt katalogvärde Högt katalogvärde och Nominal och nominal DKK 1.300. över 700 7001500<br />

1528 14 D<br />

1527 F Brevomslag Album med<br />

Låda med utan o/**/*<br />

abonnemang innehåll, från 1938 med men<br />

från fjäderrest mest **<br />

Grönlands i sigillet. 1995-2007<br />

Postverk Från + häften.<br />

1527 F 3.000 Låda med DKK. abonnemang från Grönlands Postverk 1980-90 Skara talet, till bla Huseby 100 FDC, med not. lösa<br />

500 900<br />

1525 1529 BC Tj.1-14 "Requisition" Komplett Samling frimärken ** sänt serie i 1970-2007, påsar till med Secundmajorens samt övertryck mycket överkomplett CIS fyrblock på Comp. med klipp, 70-80 Årssatser orderstämplad tal, Högt 1977-1984. katalogvärde Flensburg Även och 14-3-1920. liten nominal. ** samling Facit på 700 300<br />

F 15 Brevomslag 27.000 visirblad kr. 1867 1938-1983 med fjäderrest Facit 1.700 och kr. slinga samt "Fort" ställd till Sandtorp klostret "Fortskaffas 9000<br />

1526 B Låda visirblad med 1938-1983 36 postfriska Facit häften 1.700 1990-00 kr. talet. Högt katalogvärde och Nominal DKK 1.300.<br />

500<br />

1530 1528 AD 1-14 af kronobrefbärare Lokalt Album brev med Wyk o/**/* skyndsammast 14.3.1920. från 1938 Filatelistiskt men och mest af dem ** men 1995-2007 i natt". vackert. + häften.<br />

700<br />

1528 D Album med o/**/* från 1938 men mest ** 1995-2007 + häften. 400 500 300<br />

1527<br />

1531 16<br />

F<br />

1529 AC 5Tj.1-14 Fribrevomslag<br />

Låda med<br />

3 Komplett Skilling grå, serie 1710<br />

abonnemang<br />

variant med med övertryck 3 tre<br />

från<br />

efterstämplad. handritade<br />

Grönlands<br />

CIS på öppna<br />

Postverk<br />

klipp, Facit orderstämplad 5.000 kronor,<br />

1980-90<br />

kr. ställd<br />

talet,<br />

Flensburg till Gripsholm.<br />

bla 100 FDC, lösa<br />

500<br />

1529 C Tj.1-14 14-3-1920. Facit 800 300<br />

frimärken Komplett serie i påsar med samt övertryck överkomplett CIS på med klipp, Årssatser orderstämplad 1977-1984. Flensburg Även 14-3-1920. liten ** samling Facit på<br />

F 17 Brev 27.000 med 1 brun/vit kr. fjäder i stort vaxsigill "Östgöta" samt kronoslinga märkt "Öppen Ordres"<br />

1532 A 37 Lot visirblad 27.000 med kr. tre 1938-1983 identiska Facit trycksaksförsändelser 1.700 kr. med Facit 37, prir övertryck på 5 aur grön 9000 500<br />

1530 A 1-14 till Stratomta,<br />

Reykjavik Lokalt brev vidarebefordrat<br />

11-11-1897 Wyk 14.3.1920. till Hafnarfjördur<br />

och Filatelistiskt emottaget<br />

(Violett men av vackert. fyra<br />

kronstämpel<br />

olika personer.<br />

på framsidan)<br />

Daterat<br />

med<br />

14-15<br />

innehåll<br />

april 1809.<br />

1528 1530 DA 1-14 Album Lokalt med brev o/**/* Wyk 14.3.1920. från 1938 men Filatelistiskt mest Slesvig ** men 1995-2007 vackert. + häften. 400 700<br />

500 400<br />

1531 A 5 ang. 3 Skilling prir-märkenas grå, variant utgivning. 3 efterstämplad. Mycket vackra Facit 5.000 brev. Facit kr. 24.000 kr. Tillfälle !<br />

4000<br />

1529 1531 CA Tj.1-14 5<br />

till Stratomta. Komplett 3 Skilling serie grå, variant<br />

Döfvestad, med övertryck 3 efterstämplad.<br />

vidarebefordrat CIS på klipp, Facit<br />

och emottaget orderstämplad 5.000 kr.<br />

av fyra Flensburg olika personer. 14-3-1920. Daterat Facit 18 800<br />

1533 A 104,155 105 aur Rek-Postförskott från Reykjavik 27-11-1934 till <strong>Göteborg</strong>.<br />

1532 A 37 april 27.000 Lot 1809. med kr. tre identiska trycksaksförsändelser med Facit 37, prir övertryck på 5 aur grön 9000 400<br />

700<br />

1534 1530 A 102,135 1-14 70 Lokalt Reykjavik aur Rek 11-11-1897 från Reykjavik till Hafnarfjördur 22-4-1925 till (Violett Danmark. kronstämpel Mycket fräscht. på framsidan) med innehåll<br />

F 19 Återanvänt Reykjavik brev<br />

brev 11-11-1897 Wyk 14.3.1920.<br />

med 1 GUL till fjäder Hafnarfjördur Filatelistiskt<br />

märkt "Order" (Violett men vackert.<br />

sänt kronstämpel i stafett på till framsidan) olika adresser med med innehåll tre olika 450 400<br />

1535 1531 A 9x194,195 5 kronoslingor Brev 3 ang. Skilling till prir-märkenas Danmark mellan grå, variant Boxholm med utgivning. 3 Gullfoss efterstämplad. och<br />

Mycket Amarbyn 9 x 5 aur vackra Facit daterad + 20 5.000 brev. aur 24 Reykjavik kr. Facit aug.<br />

24.000 troligen 15.4.1934. kr. cirka<br />

Tillfälle 1810.<br />

!<br />

4000<br />

2501000<br />

800<br />

F 1536 1532 20 A 216x4 37 Brev FCD Lot med med två tre vita 4 identiska x 5/35 fjädrar M.Jochumsson trycksaksförsändelser samt annorlunda på oadresserat kronoslinga. med Facit brev Från 37, Reykjavik prir Spånga övertryck 17-3-1939. klockare-Gård på 5 aur Facit grön "Angår 5.000 kr. 400<br />

700<br />

1534 A 102,135 102,135hastig 70 kronoskjuts aur Rek från för Reykjavik Kongl. Westmanlands 22-4-1925 till Danmark. Reg:te". Mycket fräscht.<br />

1537 A Rekommenderat Reykjavik 11-11-1897 lokalt till brevkort Hafnarfjördur Reykjavik (Violett 30-7-1939. kronstämpel Första på flyg framsidan) Sandskeid-reykjavik med innehåll 450 4501500<br />

F 21 1535 A 9x194,195 Brev frankerat ang. Brev med prir-märkenas till 1 Brun/svart Danmark med flera med utgivning. märken, fjäder Gullfoss på F.160, Emb. Mycket 9 x 204, 5 Br. aur vackra Till 241, + Berg 20 brev. 242, aur sänt Reykjavik 243, Facit från 244. 24.000 Wettlanda Facit 15.4.1934. kr. 1.500 Tillfälle den kr. ! 20 april 1815. 4000 200 250<br />

1538 1533 Innehåll "Wäg-Route" angående Militärtransport av tyger från Fredricstad till <strong>Göteborg</strong>.<br />

1536 A A 315-18 104,155<br />

216x4 President 105<br />

FCD<br />

aur<br />

FCD med<br />

Rek-Postförskott<br />

med Björnsson 4 x 5/35 M.Jochumsson 1952 från Postfriska Reykjavik<br />

på fyrblock. oadresserat<br />

27-11-1934<br />

oadresserat Facit brev 1.900 till <strong>Göteborg</strong>.<br />

Reykjavik kr. 17-3-1939. Facit 5.000 kr. 1500<br />

300 400<br />

700<br />

700<br />

1539 1534 1529 1537 A A 714 102,135<br />

13 70<br />

Gobyn<br />

Rekommenderat kr aur Landvättar Rek från Reykjavik 1987<br />

med innehåll gällande<br />

lokalt graverat brevkort<br />

22-4-1925<br />

brevkort av<br />

utseende<br />

Reykjavik Martin till Danmark. Mörck.<br />

av Fullmäktig<br />

30-7-1939. Handmålat Mycket<br />

för<br />

Första<br />

fräscht.<br />

Första korrigerat<br />

soldaterna<br />

flyg Sandskeid-reykjavik<br />

original använt i 450<br />

Esping och Örn vid Sun-<br />

1535 A 9x194,195 frimärksproduktionen Brev<br />

dahls frankerat till Danmark<br />

Häradsrätt med i Brottmål. flera med märken, vid Gullfoss test F.160, av 9 olika x 5 204, aur färger. 241, + 20 Utgivet 242, aur Reykjavik 243, frimärke 244. 15.4.1934. Facit medföljer 1.500 som kr. jämförelse. 250<br />

500 200<br />

1540 1538 A 315-18 Lot President with 4 postcards Björnsson 1910-1930s, 1952 Postfriska Akureyri, fyrblock. Sildveidar, Facit 1.900 Besaetning kr. fra "Islands Falk",<br />

700<br />

1538 A 315-18 President Björnsson 1952 Postfriska fyrblock. Facit 1.900 kr.<br />

F 1536 23 A 216x4<br />

Brev FCD med med 1 gråbrun 4 x 5/35 fjäder M.Jochumsson daterad 15 på jan oadresserat 1845 i Sommerstad. brev Reykjavik "Ordres" 17-3-1939. sänt till Facit kronofjär- 5.000 kr. 300<br />

1539 A 714<br />

Vestmannaeyjar.<br />

300 700<br />

1539 A 714 dingsman 13 kr i Landvättar Hult, Wisnums 1987 Socken, graverat av med Martin notering Mörck. "angående Handmålat Brottmålsstemningar". korrigerat original använt i<br />

1541 1537 A Stämplade Rekommenderat provtryck/facsimile lokalt brevkort av Reykjavik 2 (tunn fläck),3 30-7-1939. och 4 Första Skilling. flyg Sandskeid-reykjavik<br />

700<br />

24 Lot med<br />

frimärksproduktionen 9 brev med 3 kronoslingor<br />

vid test av 1735-1806<br />

olika färger. de<br />

Utgivet flesta<br />

frimärke med militära<br />

medföljer adresser<br />

som jämförelse. 600<br />

frankerat med flera märken, F.160, 204, 241, 242, 243, 244. Facit 1.500 kr.<br />

500<br />

/ Soldatpost. 200<br />

1542<br />

1200<br />

1538 1540 D A Samling Lot with Island 4 postcards **/* 1873-2008 1910-1930s, i två Akureyri, Safe Dual Sildveidar, album. En Besaetning hel del bra fra tidiga "Islands märken Falk", och<br />

25 A 315-18 Lot med President<br />

nästan<br />

15 brev Björnsson med 3-4-5 1952 slingor Postfriska 1810-1853, fyrblock. de Facit flesta 1.900 med kr. militära adresser / Soldatpost.<br />

Vestmannaeyjar. komplett från 1900 och framåt, en del högvalörer saknas. En trevlig samling som 300 300 3001500<br />

1539 26 1541 A Lot med rekommenderas. Stämplade tre brevomslag, provtryck/facsimile Katalogvärde varav två av 125.000 är 2 ställda (tunn kr. fläck),3 till Nääs och 1725, 4 Skilling. 1733 och märkta "Fort af Solda-<br />

1541<br />

A 714 13<br />

A Stämplade<br />

kr Landvättar<br />

provtryck/facsimile<br />

1987 graverat<br />

av<br />

av<br />

2<br />

Martin<br />

(tunn<br />

Mörck.<br />

fläck),3<br />

Handmålat<br />

och 4 Skilling.<br />

korrigerat original använt i 12000<br />

600<br />

1543 D ter", Samling frimärksproduktionen det tredje Island till Vimmerby **/* 1896-1988, vid test 1854 av mest alla olika med postfriskt färger. militära Utgivet med adresser många frimärke bättre / Soldatpost. medföljer 600<br />

valörer som från jämförelse. Siffer- och 500 800<br />

1542 D Samling Island **/* 1873-2008 i två Safe Dual album. En hel del bra tidiga märken och<br />

F 1540 27 1542 AD Brev<br />

Samling<br />

kungamärkena, Lot (Lägreståndsvikning) with 4 Island postcards **/* 1873-2008<br />

Alltinget 1910-1930s, med komplett, innehåll<br />

i två Akureyri, Safe<br />

även 12 stämplat april<br />

Dual Sildveidar, 1845,<br />

album.<br />

1876-1980 märkt<br />

En Besaetning hel<br />

"Kompani<br />

del bra tidiga<br />

talet. En fra trevlig "Islands Ordes"<br />

märken<br />

samling med Falk", och<br />

två värt vita<br />

nästan komplett från 1900 och framåt, en del högvalörer saknas. En trevlig samling som<br />

korta nästan<br />

en Vestmannaeyjar.<br />

splittrade komplett<br />

genomgång. fjädrar. från 1900 och framåt, en del högvalörer saknas. En trevlig samling som<br />

Facit 70.000 kr med plusvärde för bra kvalitet.<br />

10000 300 600<br />

1541 rekommenderas. Katalogvärde 125.000 kr.<br />

12000<br />

28 A Brev Stämplade med innehåll provtryck/facsimile 17-11-1837 med av en 2 (tunn vit fjäder fläck),3 samt och mycket 4 Skilling. liten kronoslinga ställd till Kålle-<br />

1543 D Samling Island **/* 1896-1988, mest postfriskt med många bättre valörer från Siffer- och<br />

600<br />

och<br />

1542 D reds Samling kompani i Rangstorp från Råda. Innehåll ang. Lärokurs för korpralskolorna.<br />

kungamärkena,<br />

Island **/* Alltinget<br />

1873-2008 komplett,<br />

i två även<br />

Safe stämplat<br />

Dual album. 1876-1980<br />

En hel del talet.<br />

bra En<br />

tidiga trevlig<br />

märken samling<br />

och värt<br />

700<br />

Flera av singelobjekten som ej är avbildade i katalogen finns på:<br />

F 29 Brev nästan en (Lägreståndsvikning) genomgång. Facit 70.000 med innehåll kr med 7 plusvärde sept 1838. för bra En vacker kvalitet. GUL fjäder samt kronoslinga<br />

en genomgång.<br />

komplett från<br />

Facit<br />

1900<br />

70.000<br />

och<br />

kr<br />

framåt,<br />

med plusvärde<br />

en del högvalörer<br />

för bra kvalitet.<br />

saknas. En trevlig samling som 10000<br />

Many från Tössbo rekommenderas. single Compagni items Katalogvärde not till Soldaten illustrated 125.000 669 Kron. in kr. this catalogue are available at: 120001500<br />

1543 D Samling Island www.swedishstampauctions.com<br />

**/* 1896-1988, mest postfriskt med många bättre valörer från Siffer- och<br />

kungamärkena, Alltinget komplett, även stämplat 1876-1980 talet. En trevlig samling värt<br />

en genomgång. Facit 70.000 kr med plusvärde för bra kvalitet.<br />

10000<br />