26.07.2013 Views

Offentlig Auktion - Frimärksauktioner i Göteborg AB

1481 D<br />

1482 1480 BD 1483 C<br />

1481 D<br />

1484 D<br />

1485 1482 EB 1483 C<br />

1486 1 C<br />

1484 D<br />

1487 D<br />

1485 2 E<br />

1488 D<br />

1486 C<br />

1489 G<br />

1487 D<br />

F 3<br />

1490 1488 D<br />

F 1491 4 F<br />

1489 G<br />

1492 C<br />

1490 D<br />

F 5<br />

1493 1491 F<br />

F 1494 6 D<br />

1492 C<br />

F<br />

1495<br />

7<br />

F<br />

1493 F<br />

1496 1494 CD F 1495 8<br />

1497 FC F 1498 9 C<br />

1496 C<br />

Samling och Slesvig. o/ i Leuchtturmalbum Stämplat -1980 sedan med fickor mest **/*. 1870-1994. Enbart Danmark Grundsamling nominal i blandad 1.500 DKK. kvalitet med<br />

en Blandad del vackra kvalitet stämplar med bättre på 1970-80 inemellan. talet.<br />

1500 1900<br />

Låda Leuchtturm med ** album häften **/*, 1982-2000. enstaka o/ Nominal 1851-2000. ca 3.400 I början DKK. glest besatt men nästan komplett<br />

1500<br />

från 1937. Även en del DWI och Slesvig.<br />

1800<br />

Lot med 23 ** Danska häften: 2 kr (12 st) och 5 kr (11 st) de flesta olika, högt katalogvärde.<br />

Samling o/ i Leuchtturmalbum med fickor 1870-1994. Grundsamling i blandad kvalitet med 900<br />

Samling en del vackra 1875-1960 stämplar stpl/*/**, på 1970-80 lösa blad talet. ur Sverige Norma album samt insticksalbum. 1500 800<br />

3 Låda tjocka med album ** häften + kartotek 1982-2000. fyllt med Nominal ** dubletter ca 3.400<br />

Förfilateli Julmärken DKK. i helark, fyrblock och lösa 1500<br />

märken Lot med 1912-1979. 23 ** Danska häften: 2 kr (12 st) och 5 kr (11 st) de flesta olika, högt katalogvärde. 700<br />

900<br />

Lot med ** frimärken. Nominal 1.200 DKK.<br />

adresserat Samling "a 1875-1960 Son Logis" stpl/*/**, i bostaden. lösa Intressant. blad ur Norma album samt insticksalbum. 600<br />

800 200<br />

5 årsatser ** Danmark 2003-2007. Nominal 1.250 DKK.<br />

Förfilateli 3 tjocka 1700-talet, album + kartotek två karterade fyllt med brevomslag ** dubletter från Julmärken Ystad samt i helark, två fyrblock okarterade och från lösa Lund. 600<br />

700<br />

Vykortsalbum märken 1912-1979. med 150 topografiska vykort kyrkor 1910-60 talet + 8 vykort från Island med 700<br />

liknande Lot med ** motiv. frimärken. Nominal 1.200 DKK. 600<br />

600<br />

Flyttlåda med ca 3500 Helsaker och tidningsbanderoller Kurirpost från Danmark 1910-1940 talet. Ex.<br />

Sigge Ringström. Värt en genomgång.<br />

600 500<br />

Samling Vykortsalbum ** Danmark med 150 1930-1997 topografiska i insticksalbum vykort kyrkor + ngr 1910-60 häften. talet Nominal + 8 vykort 1000 från DKK. Island med<br />

av fältkassan från Frösön till Gävle. Förtydligande av text medföljer. 500<br />

liknande motiv.<br />

600 600<br />

Vackert Samling adresserat med fyrblock brev med o/ i pergamynkuvert innehåll daterat från juli 1636 Facit nr till 43-331, Jacob de även la Lösen Gardie, L26-38,<br />

Flyttlåda med ca 3500 Helsaker och tidningsbanderoller från Danmark 1910-1940 skrivet talet. på Ex.<br />

tyska många (översättning dubletter medföljer). och flera med På vackra baksidan stämplar. finns notering "Praesenterat i Krigzrätten den 6<br />

500<br />

500<br />

Julij 1636". Egenmonterad samling stämplat/**/* Danmark 1851-1940 talet på 15 blad med en del<br />

Samling ** Danmark 1930-1997 i insticksalbum + ngr häften. Nominal 1000 DKK. 2000<br />

bättre klassiska märken.<br />

500 400<br />

Vackert adresserat brevomslag till Clas Christersson Horn av Åminne. Skrivet på Svenska,<br />

Låda Samling med med ca 400 fyrblock stpl/ostpl o/ i pergamynkuvert helsaker, äldre från till 1960 Facit talet. nr 43-331, även Lösen L26-38,<br />

renskrivning medföljer. Arkivanteckning 1636. 300<br />

många dubletter och flera med vackra stämplar.<br />

500 2000<br />

Vackert 226 adresserat olika vackra brevomslag Danska stämplar till Jacob 1930-90 de la talet Gardie. + 167 Skrivet olika Köpenhamns på Svenska, stämplar renskrivning från<br />

Egenmonterad samling stämplat/**/* Danmark 1851-1940 talet på 15 blad med en del medföljer.<br />

samma Arkivanteckning period. Totalt 1638. 393 st.<br />

250<br />

400 2000<br />

Vackert<br />

Låda<br />

adresserat<br />

med ca 300<br />

brevomslag<br />

Minnespost<br />

utan<br />

& Specialstämplar<br />

innehåll till Jacob<br />

1930-1970<br />

de la Gardie<br />

talet, även<br />

från<br />

något<br />

Generalguvernören<br />

fältpost och<br />

Låda med ca 400 stpl/ostpl helsaker, äldre till 1960 talet.<br />

över<br />

ryttarpost.<br />

300 200<br />

Ingermanland och Keksholms län, friherre Erik Carlsson Gyllenstierna af Ulaborg (1602-<br />

57).<br />

Cancelled 226 olika vackra<br />

Skrivet på<br />

collection Danska<br />

Svenska,<br />

1855-1916 stämplar<br />

renskrivning<br />

on 1930-90<br />

medföljer.<br />

5 ESTETT talet album + 167<br />

Arkivanteckning<br />

leafs. olika Attractive Köpenhamns<br />

1642.<br />

with stämplar several inverted från<br />

2000<br />

frames. samma period. Catalogue Totalt value 393 € st. 2.400.<br />

3500 250<br />

Vackert adresserat brevomslag till Erik Rünings, Admiral, General Gouvereur im Lieflandt mfl<br />

Lot Låda with med Mint ca hinged 300 Minnespost (some MNH) & Specialstämplar */** 1855-1915. 1930-1970 Facit € 1.300. talet, även något fältpost och<br />

titlar. Utan innehåll med daterad Danska på fliken Västindien 31 dec 1644, - delvis DWI översättning medföljer. 1900<br />

ryttarpost.<br />

200 2000<br />

Vackert Small adresserat lot with 50 brevomslag stamps mounted utan innehåll on pages, till mostly Krigskollegiet /o but a i few Stockholm *.<br />

Cancelled collection 1855-1916 on 5 ESTETT album leafs. Attractive with från several Casper inverted Ko- 1200<br />

skull frames. (enligt Catalogue vaxsigill på value baksidan) € 2.400. tysk adress med översättning. Arkivanteckning 1648. 35002000<br />

F 1497 10 C<br />

1498 C<br />

F 11<br />

1499 C<br />

Vackert Lot adresserat with Mint hinged brevomslag (some MNH) till Amiralitetsrådet, */** 1855-1915. utan Facit innehåll € 1.300. med notering på fliken 1900<br />

"Praesent<br />

Small<br />

den<br />

lot with<br />

30 Maij<br />

50 stamps<br />

1649".<br />

mounted on pages, mostly /o but a few *. 2000<br />

1200<br />

Vackert adresserat brevomslag till Gabriel Bengtsson Oxenstierna i Stockholm, utan innehåll<br />

med Lot **/*/o notering on visirleaf. på fliken Carefully "Praesent valued den Facit 7 Aug. 7.000 1652". kr. 700 2000<br />

1500 A 40 5 francs cancelled. Facit 3.300 kr. Certificate Lasse Nielsen: Very fine copy. 650<br />

1501 A 2 cents Postal stationery St.Thomas 12-11-1891 from Bache & Co, Commission<br />

Merchants, addressed to Norwegian ship Kronopost captain in Brasil, transit and arrival canc. on back. 300<br />

1502 12 E<br />

F 13<br />

Lot med Låda 7 med brev stort med parti: innehåll 3 album alla med ** tydligt märken markerade och helark kronoslingor. 1975-2001. 49 st Årssatser 1979-<br />

Vackert 1999. handskrivet 66 st Häften brev H1-37. med Nominal innehåll 20.000 och stor DKK. vit fjäder i lacksigill till Tollered. "Afgår från<br />

300<br />

3000<br />

1503 A 3 Lerum Påtryck den 15 på Okt. Christian 1851 X och på fortskaffas klipp stämplat av Thorshavn kronobrefbärare. 20.1.1919, Meanderslinga. tillsammans Västergötland. med F.131.<br />

1500<br />

14 Brevomslag Facit 4.000 utan kr. innehåll, med fjäderrest i sigillet. Från Skara till Huseby med not.<br />

1200<br />

1504 D "Requisition" Färöarna sänt postfriskt till Secundmajorens 1975-2009 i två Comp. Lindner Falzos album med kassetter samt en stämplad 300<br />

F 15 Brevomslag samling 1867 1975-2004 med fjäderrest i ESTETT och album slinga med samt vackra "Fort" blad. ställd till Sandtorp klostret "Fortskaffas<br />

900<br />

1505 C 4-8<br />

af kronobrefbärare Lot med stämplade skyndsammast provisoriska och utgåvor af dem 1940-1. i natt". Facit 4-8 komplett + dubletter av 5 och 8.<br />

300<br />

16 Fribrevomslag<br />

Facitvärde<br />

1710<br />

6.000<br />

med<br />

kr.<br />

900<br />

tre handritade öppna kronor, ställd till Gripsholm. 300<br />

1506 F Postfriska frimärken och häften från Abonnemang -2007. Högt Nominalvärde.<br />

F 17 Brev med 1 brun/vit fjäder i stort vaxsigill "Östgöta" samt kronoslinga märkt "Öppen Ordres" 500<br />

1507 A 4,5,8 till Stratomta, Färöarna provisoriska vidarebefordrat utgåvor och 1940-1. emottaget Facit av 4,5,8 fyra Postfriska olika personer. ex. Facitvärde Daterat 14-15 3.200 kr.<br />

1497 april 1809. 500 700<br />

1498<br />

F 1508 18 B Brev Lot med med 1 brun/vit ** Häften fjäder (40 st), i stort block, vaxsigill och serier. "Östgöta" Facit 12.800 samt kronoslinga kr + lite stpl märkt ej räknat. "Öppen Lågt Ordres" utrop. 500<br />

1509 D Album med komplett ** samling 1975-2001, inklusive block och alla tandningar etc. Facit<br />

april<br />

8.000<br />

1809.<br />

kr, nominal ca 2.600 DKK.<br />

500 700<br />

F 1510 19 B Återanvänt Lot med brev ** Färoarna med 1 GUL 1975-2008 fjäder märkt Frimärken "Order" och sänt häften. i stafett Hög nominal till olika och adresser mycket med motiv. tre olika<br />

300<br />

1511 F Låde med abonnemang från Färöarnas postverk 1975-90 talet, bla 90 FDC, lösa frimärken<br />

i påsar/Visirblad samt 17 st Årssatser 1980-1996.<br />

300<br />

hastig kronoskjuts för Kongl. Westmanlands Reg:te".<br />

1512 1518 D Kompletta årsböcker 1987-88 (inkl. svartavdrag) ngr frimärken på visirblad samt ett bättre 1500<br />

F 21 Brev REK med brev 1 Brun/svart F7 (50 på fjäder 5 öre) på + 10 Emb. öre Br. böljelinjer Till Berg stpl sänt Sandevaag från Wettlanda till Thorshavn den 20 20-1-1941. april 1815. 300<br />

1513 D<br />

Innehåll Samling "Wäg-Route" ** 1975-1993 angående på visirblad Militärtransport samt flera häften av tyger både från H och Fredricstad HA även till liten <strong>Göteborg</strong>. samling<br />

1500<br />

22 Brev Åland med 1 ** vit 1984-1994. fjäder daterad 9 sept 1826 sänt till Major vid Westgötha Dahls Regemente i 300<br />

1514 Gobyn med innehåll gällande utseende av Fullmäktig för soldaterna Esping och Örn vid Sun-<br />

1499 DC SAFE Lot **/*/o Dual on album visirleaf. med Carefully nästan komplett valued Facit ** samling 7.000 kr. inkl. block 1975-2001. 250<br />

dahls Häradsrätt i Brottmål. 700<br />

1515 700<br />

1500 A 40 10 5 francs olika ** cancelled. häften 2006-2010. Facit 3.300 kr. Certificate Lasse Nielsen: Very fine copy. 200<br />

F 23 Brev med 1 gråbrun fjäder daterad 15 jan 1845 i Sommerstad. "Ordres" sänt till kronofjär- 650<br />

1516 1501 A P12<br />

dingsman 3 2 kr cents pakke-porto i Hult, Postal Wisnums stationery ** postfriskt. Socken, St.Thomas Facit med 1.800 12-11-1891 notering kr<br />

Färöarna "angående from Bache Brottmålsstemningar". & Co, Commission<br />

250 700<br />

1517 24 A 10-18,22,27 Lot med Lot Merchants, med 9 brev 10 med addressed öre + 3 5 kronoslingor kr "Danmark to Norwegian 1735-1806 Befriet" ship i captain ** Prakt de flesta in kvalitet Brasil, med samt transit militära Facit and adresser 10-17 arrival ** canc. komplett / Soldatpost. on back. + 8 300<br />

1200<br />

1502 25 E Lot med valörer Låda<br />

15<br />

med *. brev Facit stort<br />

med totalt parti:<br />

3-4-5 6.000 3 album<br />

slingor kr. med<br />

1810-1853,<br />

** märken<br />

de<br />

och<br />

flesta<br />

helark<br />

med<br />

1975-2001.<br />

militära<br />

49<br />

adresser<br />

st Årssatser<br />

/ Soldatpost.<br />

1979- 800<br />

1500<br />

1518 26 D Lot med<br />

**/* 1999. samling 66 st Häften<br />

tre brevomslag,<br />

1905-2009 H1-37.<br />

varav<br />

i två Nominal<br />

två<br />

Lindner 20.000<br />

är ställda<br />

Falzos DKK.<br />

till<br />

album<br />

Nääs<br />

med<br />

1725,<br />

kassetter.<br />

1733 och<br />

Saknar<br />

märkta<br />

P1<br />

"Fort<br />

men<br />

af<br />

allt 3000<br />

Solda-<br />

1503 A 3<br />

ter",<br />

annat Påtryck<br />

det tredje<br />

finns på Christian<br />

till<br />

så<br />

Vimmerby<br />

även "Danmark X på klipp<br />

1854<br />

Befriet" stämplat<br />

alla med<br />

komplett Thorshavn<br />

militära<br />

* med 20.1.1919,<br />

adresser<br />

röda och tillsammans<br />

/ Soldatpost.<br />

blå påtryck, med Facit F.131. 15.000<br />

800<br />

kr. Facit I huvusak 4.000 kr. * på det äldre, men även ** finns. Katalogvärde 60.000 kr.<br />

8000 1200<br />

F 27 Brev (Lägreståndsvikning) med innehåll 12 april 1845, märkt "Kompani Ordes" med två vita<br />

1519 1504 D Stämplad Färöarna postfriskt samling 1905-2008 1975-2009 i i två ESTETT Lindner Falzos album i album det närmaste med kassetter komplett, samt saknar en stämplad P1 men<br />

korta splittrade fjädrar.<br />

alla samling andra 1975-2004 Pakke-Porto i ESTETT finns så album även med "Danmark vackra Befriet" blad. Med de vanligaste 9 påtrycken. 900 600<br />

1505 28 C 4-8 Brev<br />

Facit Lot med med 7.500<br />

innehåll stämplade kr.<br />

17-11-1837<br />

En trevlig provisoriska samling<br />

med utgåvor en<br />

som<br />

vit<br />

rekommenderas.<br />

fjäder 1940-1. samt Facit mycket 4-8 Katalogvärde komplett liten kronoslinga + dubletter 45.000 kr.<br />

ställd av 5 och till Kålle- 8. 7000<br />

1520 E<br />

reds<br />

Låda Facitvärde kompani<br />

med<br />

i<br />

stort 6.000 Rangstorp<br />

parti: kr. 3<br />

från<br />

album<br />

Råda.<br />

med<br />

Innehåll<br />

** i fyrblock<br />

ang.<br />

etc<br />

Lärokurs<br />

1960-2004.<br />

för korpralskolorna.<br />

Årssatser 1977-1997 (1-3 900 700<br />

F 1506 29 F Brev av Postfriska (Lägreståndsvikning) varje) samt frimärken 15 andra och med mappar. häften innehåll från Även Abonnemang 7 en sept del 1838. o/Fdc/Nytryck. -2007. En vacker Högt Nominal GUL Nominalvärde. fjäder 16.500 samt DKK. kronoslinga 6000 500<br />

1521 D från Tössbo Leuchtturm Compagni album **/* till Soldaten 1915-2009, 669 Bra Kron. * Pakkeporto, komplett från 1938 med röda och<br />

1500<br />

1507 A 4,5,8 Färöarna provisoriska utgåvor 1940-1. Facit 4,5,8 Postfriska ex. Facitvärde 3.200 kr.<br />

blåa påtryck på "Danmark Befriet". Högt katalogvärde och nominal.<br />

3500<br />

500<br />

1508<br />

1522<br />

B<br />

F Lot<br />

Lot<br />

med<br />

med<br />

**<br />

**<br />

årssatser<br />

Häften (40<br />

1977-2004,<br />

st), block, och<br />

även<br />

serier.<br />

häften<br />

Facit<br />

och<br />

12.800<br />

lösa märken<br />

kr + lite<br />

i kuvert.<br />

stpl ej<br />

Nominal<br />

räknat. Lågt<br />

minst<br />

utrop. 500<br />

1509 D 5.400 Album DKK. med komplett ** samling 1975-2001, inklusive block och alla tandningar etc. Facit 1900<br />

1523 F Låda 8.000 med kr, nominal Grönland ca **/* 2.600 1938-1995, DKK. de äldre på visirblad resten i kuvert + ca 200 brev & 500<br />

<strong>Frimärksauktioner</strong> i <strong>Göteborg</strong> <strong>AB</strong>, Box 1515, 411 41 GÖTEBORG—Telefon: 0708-106803—E-post: stenquist-thematics@telia.com<br />

1510 B FDC, Lot med det ** mesta Färoarna nyare 1975-2008 i ** fyrblock, Frimärken förteckn och . medföljer. häften. Hög Facit nominal drygt 25.000 och mycket kr. Hög motiv. nominal.<br />

1200 300