Offentlig Auktion - Frimärksauktioner i Göteborg AB
1481 D<br />
1482 1480 BD 1483 C<br />
1481 D<br />
1484 D<br />
1485 1482 EB 1483 C<br />
1486 1 C<br />
1484 D<br />
1487 D<br />
1485 2 E<br />
1488 D<br />
1486 C<br />
1489 G<br />
1487 D<br />
F 3<br />
1490 1488 D<br />
F 1491 4 F<br />
1489 G<br />
1492 C<br />
1490 D<br />
F 5<br />
1493 1491 F<br />
F 1494 6 D<br />
1492 C<br />
F<br />
1495<br />
7<br />
F<br />
1493 F<br />
1496 1494 CD F 1495 8<br />
1497 FC F 1498 9 C<br />
1496 C<br />
Samling och Slesvig. o/ i Leuchtturmalbum Stämplat -1980 sedan med fickor mest **/*. 1870-1994. Enbart Danmark Grundsamling nominal i blandad 1.500 DKK. kvalitet med<br />
en Blandad del vackra kvalitet stämplar med bättre på 1970-80 inemellan. talet.<br />
1500 1900<br />
Låda Leuchtturm med ** album häften **/*, 1982-2000. enstaka o/ Nominal 1851-2000. ca 3.400 I början DKK. glest besatt men nästan komplett<br />
1500<br />
från 1937. Även en del DWI och Slesvig.<br />
1800<br />
Lot med 23 ** Danska häften: 2 kr (12 st) och 5 kr (11 st) de flesta olika, högt katalogvärde.<br />
Samling o/ i Leuchtturmalbum med fickor 1870-1994. Grundsamling i blandad kvalitet med 900<br />
Samling en del vackra 1875-1960 stämplar stpl/*/**, på 1970-80 lösa blad talet. ur Sverige Norma album samt insticksalbum. 1500 800<br />
3 Låda tjocka med album ** häften + kartotek 1982-2000. fyllt med Nominal ** dubletter ca 3.400<br />
Förfilateli Julmärken DKK. i helark, fyrblock och lösa 1500<br />
märken Lot med 1912-1979. 23 ** Danska häften: 2 kr (12 st) och 5 kr (11 st) de flesta olika, högt katalogvärde. 700<br />
900<br />
Lot med ** frimärken. Nominal 1.200 DKK.<br />
adresserat Samling "a 1875-1960 Son Logis" stpl/*/**, i bostaden. lösa Intressant. blad ur Norma album samt insticksalbum. 600<br />
800 200<br />
5 årsatser ** Danmark 2003-2007. Nominal 1.250 DKK.<br />
Förfilateli 3 tjocka 1700-talet, album + kartotek två karterade fyllt med brevomslag ** dubletter från Julmärken Ystad samt i helark, två fyrblock okarterade och från lösa Lund. 600<br />
700<br />
Vykortsalbum märken 1912-1979. med 150 topografiska vykort kyrkor 1910-60 talet + 8 vykort från Island med 700<br />
liknande Lot med ** motiv. frimärken. Nominal 1.200 DKK. 600<br />
600<br />
Flyttlåda med ca 3500 Helsaker och tidningsbanderoller Kurirpost från Danmark 1910-1940 talet. Ex.<br />
Sigge Ringström. Värt en genomgång.<br />
600 500<br />
Samling Vykortsalbum ** Danmark med 150 1930-1997 topografiska i insticksalbum vykort kyrkor + ngr 1910-60 häften. talet Nominal + 8 vykort 1000 från DKK. Island med<br />
av fältkassan från Frösön till Gävle. Förtydligande av text medföljer. 500<br />
liknande motiv.<br />
600 600<br />
Vackert Samling adresserat med fyrblock brev med o/ i pergamynkuvert innehåll daterat från juli 1636 Facit nr till 43-331, Jacob de även la Lösen Gardie, L26-38,<br />
Flyttlåda med ca 3500 Helsaker och tidningsbanderoller från Danmark 1910-1940 skrivet talet. på Ex.<br />
tyska många (översättning dubletter medföljer). och flera med På vackra baksidan stämplar. finns notering "Praesenterat i Krigzrätten den 6<br />
500<br />
500<br />
Julij 1636". Egenmonterad samling stämplat/**/* Danmark 1851-1940 talet på 15 blad med en del<br />
Samling ** Danmark 1930-1997 i insticksalbum + ngr häften. Nominal 1000 DKK. 2000<br />
bättre klassiska märken.<br />
500 400<br />
Vackert adresserat brevomslag till Clas Christersson Horn av Åminne. Skrivet på Svenska,<br />
Låda Samling med med ca 400 fyrblock stpl/ostpl o/ i pergamynkuvert helsaker, äldre från till 1960 Facit talet. nr 43-331, även Lösen L26-38,<br />
renskrivning medföljer. Arkivanteckning 1636. 300<br />
många dubletter och flera med vackra stämplar.<br />
500 2000<br />
Vackert 226 adresserat olika vackra brevomslag Danska stämplar till Jacob 1930-90 de la talet Gardie. + 167 Skrivet olika Köpenhamns på Svenska, stämplar renskrivning från<br />
Egenmonterad samling stämplat/**/* Danmark 1851-1940 talet på 15 blad med en del medföljer.<br />
samma Arkivanteckning period. Totalt 1638. 393 st.<br />
250<br />
400 2000<br />
Vackert<br />
Låda<br />
adresserat<br />
med ca 300<br />
brevomslag<br />
Minnespost<br />
utan<br />
& Specialstämplar<br />
innehåll till Jacob<br />
1930-1970<br />
de la Gardie<br />
talet, även<br />
från<br />
något<br />
Generalguvernören<br />
fältpost och<br />
Låda med ca 400 stpl/ostpl helsaker, äldre till 1960 talet.<br />
över<br />
ryttarpost.<br />
300 200<br />
Ingermanland och Keksholms län, friherre Erik Carlsson Gyllenstierna af Ulaborg (1602-<br />
57).<br />
Cancelled 226 olika vackra<br />
Skrivet på<br />
collection Danska<br />
Svenska,<br />
1855-1916 stämplar<br />
renskrivning<br />
on 1930-90<br />
medföljer.<br />
5 ESTETT talet album + 167<br />
Arkivanteckning<br />
leafs. olika Attractive Köpenhamns<br />
1642.<br />
with stämplar several inverted från<br />
2000<br />
frames. samma period. Catalogue Totalt value 393 € st. 2.400.<br />
3500 250<br />
Vackert adresserat brevomslag till Erik Rünings, Admiral, General Gouvereur im Lieflandt mfl<br />
Lot Låda with med Mint ca hinged 300 Minnespost (some MNH) & Specialstämplar */** 1855-1915. 1930-1970 Facit € 1.300. talet, även något fältpost och<br />
titlar. Utan innehåll med daterad Danska på fliken Västindien 31 dec 1644, - delvis DWI översättning medföljer. 1900<br />
ryttarpost.<br />
200 2000<br />
Vackert Small adresserat lot with 50 brevomslag stamps mounted utan innehåll on pages, till mostly Krigskollegiet /o but a i few Stockholm *.<br />
Cancelled collection 1855-1916 on 5 ESTETT album leafs. Attractive with från several Casper inverted Ko- 1200<br />
skull frames. (enligt Catalogue vaxsigill på value baksidan) € 2.400. tysk adress med översättning. Arkivanteckning 1648. 35002000<br />
F 1497 10 C<br />
1498 C<br />
F 11<br />
1499 C<br />
Vackert Lot adresserat with Mint hinged brevomslag (some MNH) till Amiralitetsrådet, */** 1855-1915. utan Facit innehåll € 1.300. med notering på fliken 1900<br />
"Praesent<br />
Small<br />
den<br />
lot with<br />
30 Maij<br />
50 stamps<br />
1649".<br />
mounted on pages, mostly /o but a few *. 2000<br />
1200<br />
Vackert adresserat brevomslag till Gabriel Bengtsson Oxenstierna i Stockholm, utan innehåll<br />
med Lot **/*/o notering on visirleaf. på fliken Carefully "Praesent valued den Facit 7 Aug. 7.000 1652". kr. 700 2000<br />
1500 A 40 5 francs cancelled. Facit 3.300 kr. Certificate Lasse Nielsen: Very fine copy. 650<br />
1501 A 2 cents Postal stationery St.Thomas 12-11-1891 from Bache & Co, Commission<br />
Merchants, addressed to Norwegian ship Kronopost captain in Brasil, transit and arrival canc. on back. 300<br />
1502 12 E<br />
F 13<br />
Lot med Låda 7 med brev stort med parti: innehåll 3 album alla med ** tydligt märken markerade och helark kronoslingor. 1975-2001. 49 st Årssatser 1979-<br />
Vackert 1999. handskrivet 66 st Häften brev H1-37. med Nominal innehåll 20.000 och stor DKK. vit fjäder i lacksigill till Tollered. "Afgår från<br />
300<br />
3000<br />
1503 A 3 Lerum Påtryck den 15 på Okt. Christian 1851 X och på fortskaffas klipp stämplat av Thorshavn kronobrefbärare. 20.1.1919, Meanderslinga. tillsammans Västergötland. med F.131.<br />
1500<br />
14 Brevomslag Facit 4.000 utan kr. innehåll, med fjäderrest i sigillet. Från Skara till Huseby med not.<br />
1200<br />
1504 D "Requisition" Färöarna sänt postfriskt till Secundmajorens 1975-2009 i två Comp. Lindner Falzos album med kassetter samt en stämplad 300<br />
F 15 Brevomslag samling 1867 1975-2004 med fjäderrest i ESTETT och album slinga med samt vackra "Fort" blad. ställd till Sandtorp klostret "Fortskaffas<br />
900<br />
1505 C 4-8<br />
af kronobrefbärare Lot med stämplade skyndsammast provisoriska och utgåvor af dem 1940-1. i natt". Facit 4-8 komplett + dubletter av 5 och 8.<br />
300<br />
16 Fribrevomslag<br />
Facitvärde<br />
1710<br />
6.000<br />
med<br />
kr.<br />
900<br />
tre handritade öppna kronor, ställd till Gripsholm. 300<br />
1506 F Postfriska frimärken och häften från Abonnemang -2007. Högt Nominalvärde.<br />
F 17 Brev med 1 brun/vit fjäder i stort vaxsigill "Östgöta" samt kronoslinga märkt "Öppen Ordres" 500<br />
1507 A 4,5,8 till Stratomta, Färöarna provisoriska vidarebefordrat utgåvor och 1940-1. emottaget Facit av 4,5,8 fyra Postfriska olika personer. ex. Facitvärde Daterat 14-15 3.200 kr.<br />
1497 april 1809. 500 700<br />
1498<br />
F 1508 18 B Brev Lot med med 1 brun/vit ** Häften fjäder (40 st), i stort block, vaxsigill och serier. "Östgöta" Facit 12.800 samt kronoslinga kr + lite stpl märkt ej räknat. "Öppen Lågt Ordres" utrop. 500<br />
1509 D Album med komplett ** samling 1975-2001, inklusive block och alla tandningar etc. Facit<br />
april<br />
8.000<br />
1809.<br />
kr, nominal ca 2.600 DKK.<br />
500 700<br />
F 1510 19 B Återanvänt Lot med brev ** Färoarna med 1 GUL 1975-2008 fjäder märkt Frimärken "Order" och sänt häften. i stafett Hög nominal till olika och adresser mycket med motiv. tre olika<br />
300<br />
1511 F Låde med abonnemang från Färöarnas postverk 1975-90 talet, bla 90 FDC, lösa frimärken<br />
i påsar/Visirblad samt 17 st Årssatser 1980-1996.<br />
300<br />
hastig kronoskjuts för Kongl. Westmanlands Reg:te".<br />
1512 1518 D Kompletta årsböcker 1987-88 (inkl. svartavdrag) ngr frimärken på visirblad samt ett bättre 1500<br />
F 21 Brev REK med brev 1 Brun/svart F7 (50 på fjäder 5 öre) på + 10 Emb. öre Br. böljelinjer Till Berg stpl sänt Sandevaag från Wettlanda till Thorshavn den 20 20-1-1941. april 1815. 300<br />
1513 D<br />
Innehåll Samling "Wäg-Route" ** 1975-1993 angående på visirblad Militärtransport samt flera häften av tyger både från H och Fredricstad HA även till liten <strong>Göteborg</strong>. samling<br />
1500<br />
22 Brev Åland med 1 ** vit 1984-1994. fjäder daterad 9 sept 1826 sänt till Major vid Westgötha Dahls Regemente i 300<br />
1514 Gobyn med innehåll gällande utseende av Fullmäktig för soldaterna Esping och Örn vid Sun-<br />
1499 DC SAFE Lot **/*/o Dual on album visirleaf. med Carefully nästan komplett valued Facit ** samling 7.000 kr. inkl. block 1975-2001. 250<br />
dahls Häradsrätt i Brottmål. 700<br />
1515 700<br />
1500 A 40 10 5 francs olika ** cancelled. häften 2006-2010. Facit 3.300 kr. Certificate Lasse Nielsen: Very fine copy. 200<br />
F 23 Brev med 1 gråbrun fjäder daterad 15 jan 1845 i Sommerstad. "Ordres" sänt till kronofjär- 650<br />
1516 1501 A P12<br />
dingsman 3 2 kr cents pakke-porto i Hult, Postal Wisnums stationery ** postfriskt. Socken, St.Thomas Facit med 1.800 12-11-1891 notering kr<br />
Färöarna "angående from Bache Brottmålsstemningar". & Co, Commission<br />
250 700<br />
1517 24 A 10-18,22,27 Lot med Lot Merchants, med 9 brev 10 med addressed öre + 3 5 kronoslingor kr "Danmark to Norwegian 1735-1806 Befriet" ship i captain ** Prakt de flesta in kvalitet Brasil, med samt transit militära Facit and adresser 10-17 arrival ** canc. komplett / Soldatpost. on back. + 8 300<br />
1200<br />
1502 25 E Lot med valörer Låda<br />
15<br />
med *. brev Facit stort<br />
med totalt parti:<br />
3-4-5 6.000 3 album<br />
slingor kr. med<br />
1810-1853,<br />
** märken<br />
de<br />
och<br />
flesta<br />
helark<br />
med<br />
1975-2001.<br />
militära<br />
49<br />
adresser<br />
st Årssatser<br />
/ Soldatpost.<br />
1979- 800<br />
1500<br />
1518 26 D Lot med<br />
**/* 1999. samling 66 st Häften<br />
tre brevomslag,<br />
1905-2009 H1-37.<br />
varav<br />
i två Nominal<br />
två<br />
Lindner 20.000<br />
är ställda<br />
Falzos DKK.<br />
till<br />
album<br />
Nääs<br />
med<br />
1725,<br />
kassetter.<br />
1733 och<br />
Saknar<br />
märkta<br />
P1<br />
"Fort<br />
men<br />
af<br />
allt 3000<br />
Solda-<br />
1503 A 3<br />
ter",<br />
annat Påtryck<br />
det tredje<br />
finns på Christian<br />
till<br />
så<br />
Vimmerby<br />
även "Danmark X på klipp<br />
1854<br />
Befriet" stämplat<br />
alla med<br />
komplett Thorshavn<br />
militära<br />
* med 20.1.1919,<br />
adresser<br />
röda och tillsammans<br />
/ Soldatpost.<br />
blå påtryck, med Facit F.131. 15.000<br />
800<br />
kr. Facit I huvusak 4.000 kr. * på det äldre, men även ** finns. Katalogvärde 60.000 kr.<br />
8000 1200<br />
F 27 Brev (Lägreståndsvikning) med innehåll 12 april 1845, märkt "Kompani Ordes" med två vita<br />
1519 1504 D Stämplad Färöarna postfriskt samling 1905-2008 1975-2009 i i två ESTETT Lindner Falzos album i album det närmaste med kassetter komplett, samt saknar en stämplad P1 men<br />
korta splittrade fjädrar.<br />
alla samling andra 1975-2004 Pakke-Porto i ESTETT finns så album även med "Danmark vackra Befriet" blad. Med de vanligaste 9 påtrycken. 900 600<br />
1505 28 C 4-8 Brev<br />
Facit Lot med med 7.500<br />
innehåll stämplade kr.<br />
17-11-1837<br />
En trevlig provisoriska samling<br />
med utgåvor en<br />
som<br />
vit<br />
rekommenderas.<br />
fjäder 1940-1. samt Facit mycket 4-8 Katalogvärde komplett liten kronoslinga + dubletter 45.000 kr.<br />
ställd av 5 och till Kålle- 8. 7000<br />
1520 E<br />
reds<br />
Låda Facitvärde kompani<br />
med<br />
i<br />
stort 6.000 Rangstorp<br />
parti: kr. 3<br />
från<br />
album<br />
Råda.<br />
med<br />
Innehåll<br />
** i fyrblock<br />
ang.<br />
etc<br />
Lärokurs<br />
1960-2004.<br />
för korpralskolorna.<br />
Årssatser 1977-1997 (1-3 900 700<br />
F 1506 29 F Brev av Postfriska (Lägreståndsvikning) varje) samt frimärken 15 andra och med mappar. häften innehåll från Även Abonnemang 7 en sept del 1838. o/Fdc/Nytryck. -2007. En vacker Högt Nominal GUL Nominalvärde. fjäder 16.500 samt DKK. kronoslinga 6000 500<br />
1521 D från Tössbo Leuchtturm Compagni album **/* till Soldaten 1915-2009, 669 Bra Kron. * Pakkeporto, komplett från 1938 med röda och<br />
1500<br />
1507 A 4,5,8 Färöarna provisoriska utgåvor 1940-1. Facit 4,5,8 Postfriska ex. Facitvärde 3.200 kr.<br />
blåa påtryck på "Danmark Befriet". Högt katalogvärde och nominal.<br />
3500<br />
500<br />
1508<br />
1522<br />
B<br />
F Lot<br />
Lot<br />
med<br />
med<br />
**<br />
**<br />
årssatser<br />
Häften (40<br />
1977-2004,<br />
st), block, och<br />
även<br />
serier.<br />
häften<br />
Facit<br />
och<br />
12.800<br />
lösa märken<br />
kr + lite<br />
i kuvert.<br />
stpl ej<br />
Nominal<br />
räknat. Lågt<br />
minst<br />
utrop. 500<br />
1509 D 5.400 Album DKK. med komplett ** samling 1975-2001, inklusive block och alla tandningar etc. Facit 1900<br />
1523 F Låda 8.000 med kr, nominal Grönland ca **/* 2.600 1938-1995, DKK. de äldre på visirblad resten i kuvert + ca 200 brev & 500<br />
<strong>Frimärksauktioner</strong> i <strong>Göteborg</strong> <strong>AB</strong>, Box 1515, 411 41 GÖTEBORG—Telefon: 0708-106803—E-post: stenquist-thematics@telia.com<br />
1510 B FDC, Lot med det ** mesta Färoarna nyare 1975-2008 i ** fyrblock, Frimärken förteckn och . medföljer. häften. Hög Facit nominal drygt 25.000 och mycket kr. Hög motiv. nominal.<br />
1200 300