26.07.2013 Views

Offentlig Auktion - Frimärksauktioner i Göteborg AB

1463 A 241 15 öre röd Postfrisk med påtryck "20" med variant "Hake på nocken" Attest Lasse Nielsen-<br />

Mycket gott exemplar. Facit 3.000 kr. Vackert !<br />

700<br />

1464 C 332x2 2x20 öre på "Muster ohne Wert" provpåse 1957 till Tyskland. 250<br />

1465 A TI 9-10 Tidningsmärken i o/ fyrstrip, 1 x 5 kr + 2 x 10 kr. Facit 4.200 kr. 300<br />

Sverige<br />

Förfilateli<br />

1466 A TJ15b 10 öre tegelröd ** postfrisk 1902. Facit 1.600 kr. 300<br />

1467 A Privattaget vykort ca 1900 "E.Ebbesen & Co" hatt-affär på Halsted Street i Kalifornien<br />

1<br />

1468 A<br />

2 1469 A<br />

enligt text på lyktstolpe. Ngt nedskuret på höger sida.<br />

Odaterat Stor officiellt ovaltyp, 4+8 brev skilling utan poststämplar på brevomslag med med innehåll arkivveck, signerat stämplat Palmkrantz, PKXP n:r Körning 2, 9-2-1869 L-län, till<br />

adresserat Norge. "a 8 skilling Son Logis" med i kht bostaden. i övre högra Intressant. hörnet.<br />

Förfilateli 1937 1700-talet, Dybbol-Molle två ** karterade i fyrblock H1 brevomslag + H2 + H3 från med Ystad bra centrering. samt två okarterade Facit 1.350 kr från Lund.<br />

100<br />

400<br />

200<br />

200<br />

700<br />

1470 A Danskt vykort till Sverige märkt med rödpenna "Upphämtades ur ångaren "Aeolus"<br />

1471 A<br />

F 3<br />

1472 D<br />

breflåda", stämplat vid ankomst till Karlskrona Kurirpost 15-7-1903.<br />

200<br />

2 vykort: Illustreret Tidende med topografisk vy av "Den Engelske Kirke" samt Thisted<br />

Brev Amts med komplett Tidende. Vikt och hörn, långt tunn innehåll fläck. daterat Bra kort. Rise på FRÖSÖN 14-5-1719, gällande transport 150<br />

av fältkassan Samling **/* från 1855-1960 Frösön till i Gävle. Safe Dual Förtydligande album. Det av tidiga text mest medföljer. ostämplat *, men en del bra<br />

600<br />

F 4 Vackert Postfriskt adresserat tex. Centralposthuset. brev med innehåll Möjligen daterat (utan juli 1636 intyg) till F. Jacob 110a, * de värde la Gardie, 15.000 kr skrivet ej räknad. på<br />

tyska En (översättning samling som medföljer). rekommenderas. På baksidan Facit 160.000 finns notering kr. "Praesenterat i Krigzrätten den 6 20000<br />

1473 D Julij 1636". Stämplad samling i tre ESTETT album 1851-2009. Välfyllda album som börjar med nr 1 i 2000<br />

F 1452 5 A 4 Vackert 4<br />

mycket<br />

skilling adresserat bra<br />

brun<br />

kvalitet.<br />

med brevomslag goda<br />

Finns<br />

marginaler<br />

luckor till Clas bland<br />

och Christersson de<br />

vacker<br />

dyraste<br />

ringstämpel<br />

men Horn också av "170". Åminne. bra märken Skrivet med dubletter. på Svenska,<br />

renskrivning Facit 125.000 medföljer. kr. Arkivanteckning 1636. 12000 200<br />

2000<br />

1453<br />

F 6 1474 AD Lot<br />

Vackert Leuchtturm med 14 st<br />

adresserat album otandade<br />

brevomslag **/* 1904-2010. RBS och Skilling,<br />

till Jacob Högt de katalogvärde alla med ring/nummerstämplar.<br />

la Gardie. Skrivet och Nominal. på Svenska, renskrivning med- 3500 700<br />

1454 1475 AD 10 följer. 16 Danmark Arkivanteckning Skilling ** Rosalila Postfrisk 1638. Linjetandad samling 1961-2009 stämplad "34" i två Köpenhamns Safe Dual album. JRB.PST.EXP. Högt katalogvärde Attest och<br />

2000<br />

F 1472 7 Vackert Slavomir Nominal adresserat 5.900 Kaiser, brevomslag DKK. Äkta och utan utan reparation. innehåll till Facit Jacob 6.500 de kr. la Gardie från Generalguvernören<br />

1000 3000<br />

1455 1476 AF 18<br />

över 8 Danmark Ingermanland Skilling gulbrun ** Postfriska och Linjetandad Keksholms märken stämplad från län, Abonnemang friherre "4". Attest Erik Carlsson 1990-2007. Lasse Nielsen, Gyllenstierna Nominal Mycket ca af gott 5.500 Ulaborg exemplar. DKK. (1602- 2800<br />

57). Facit Skrivet 4.500++ på Svenska, kr. renskrivning medföljer. Arkivanteckning 1642.<br />

1000<br />

2000<br />

1456<br />

1477<br />

A<br />

B 50b 5<br />

Låda<br />

öre med<br />

med<br />

små<br />

165 postfriska<br />

siffror, vackert<br />

häften<br />

stämplat<br />

1980-2000<br />

Kjobenhavn<br />

talet. Nominal<br />

24-9. Facit<br />

DKK<br />

1.300<br />

5.075<br />

kr. 2500<br />

F 8 Vackert adresserat brevomslag till Erik Rünings, Admiral, General Gouvereur im Lieflandt mfl 350<br />

1457<br />

1478<br />

A<br />

D 88a+132titlar. Christian<br />

Viking album<br />

Utan innehåll 7 öre<br />

Danmark<br />

+ med böljelinjer<br />

stämplat<br />

daterad 3 öre<br />

1851-1959<br />

på fliken i ** SX 31 10-strip<br />

Även<br />

dec 1644, +<br />

Grönland<br />

8-strip, delvis ngr<br />

och<br />

översättning ktt.<br />

Slesvig. Välfylld<br />

medföljer.<br />

grundsamling med en del bättre märken inemellan. Högt katalogvärde.<br />

2000 300 2000<br />

F 1458 9<br />

1479 AD 94, 188 Vackert 35 Samling öre adresserat (27+8 */**/o öre) 1851-1994<br />

brevomslag trycksaksbrev i visiralbum<br />

utan sänt innehåll med med<br />

till luftpost förtrycksblad,<br />

Krigskollegiet från Svebolle inkl.<br />

i Stockholm<br />

Färöarna, 1-10-1924 Grönland,<br />

från till England, Casper<br />

DWI<br />

Ko- ej<br />

skull ank.stpl. och<br />

(enligt<br />

Slesvig.<br />

vaxsigill<br />

Stämplat<br />

på baksidan)<br />

-1980 sedan<br />

tysk<br />

mest<br />

adress<br />

**/*.<br />

med<br />

Enbart<br />

översättning.<br />

Danmark nominal<br />

Arkivanteckning<br />

1.500 DKK.<br />

1648. 200 2000<br />

F 1459 10 A 180 Vackert 27 Blandad öre adresserat påtryck kvalitet på brevomslag med 10 öre bättre lila. till inemellan. Postfriskt Amiralitetsrådet, ** Attest Lasse utan Nielsen-Mycket innehåll med notering gott exemplar. på fliken Facit 1900<br />

1480 D "Praesent 1.500 Leuchtturm den kr. 30 album Maij 1649". **/*, enstaka o/ 1851-2000. I början glest besatt men nästan komplett 300 2000<br />

F 1460 11 A 120x2 Vackert 2 från välstämplade adresserat 1937. Även brevomslag 5 en kr. del Centralposthuset DWI till och Gabriel Slesvig. (1 Bengtsson kt). Facit 2.800 Oxenstierna kr. i Stockholm, utan inne- 1800 300<br />

1461 1481 1473A<br />

D 131,153håll med 165 Samling öre notering (3x5 o/ i Leuchtturmalbum öre på + fliken 3x50 "Praesent öre röd med Christian den fickor 7 Aug. 1870-1994. X) på 1652". Paketadresskort Grundsamling från i Kjöbenhavn blandad kvalitet 17-12- med 2000<br />

1914 en del till vackra HK H Prinsessan stämplar på Ingeborg 1970-80 i talet. Sverige. Liten fläck och riss på ett 5 ö res<br />

märke. 1500 300<br />

1462 1482 <strong>AB</strong> 213-216 Vackert Låda med 10+15+25+50 ** häften 1982-2000. öre Luftpost Nominal REK brev ca 3.400 till USA DKK. 2.7.1931. Ank.stpl. Facit 3.400 kr. 1500<br />

Kronopost<br />

500<br />

1463 1483 AC 241 15 Lot öre med röd 23 Postfrisk ** Danska med häften: påtryck 2 kr "20" (12 med st) och variant 5 kr "Hake (11 st) på de nocken" flesta olika, Attest högt Lasse katalogvärde. Nielsen- 900<br />

12 Lot med 7 brev med innehåll alla med tydligt markerade kronoslingor. 300<br />

1484 D Mycket Samling gott 1875-1960 exemplar. stpl/*/**, Facit 3.000 lösa blad kr. Vackert ur Norma ! album samt insticksalbum. 700<br />

F 13 Vackert handskrivet brev med innehåll och stor vit fjäder i lacksigill till Tollered. "Afgår från 800<br />

1464 C 332x2 2x20 öre på "Muster ohne Wert" provpåse 1957 till Tyskland.<br />

1485 E Lerum 3 tjocka den 15 album Okt. 1851 + kartotek och fortskaffas fyllt med ** av dubletter kronobrefbärare. Julmärken i Meanderslinga. helark, fyrblock och Västergötland. lösa 250<br />

1500<br />

1465 A TI 9-10 Tidningsmärken<br />

14 Brevomslag märken utan 1912-1979. i o/ fyrstrip, 1 x 5 kr + 2 x 10 kr. Facit 4.200 kr.<br />

innehåll, med fjäderrest i sigillet. Från Skara till Huseby med not.<br />

300 700<br />

1466 1486 AC TJ15b<br />

"Requisition" 10 Lot öre med tegelröd sänt<br />

** frimärken.<br />

till ** Secundmajorens postfrisk Nominal 1902. 1.200 Facit Comp.<br />

DKK. 1.600 kr. 300 600 300<br />

F 1467 15 1487 AD 1478 Brevomslag Privattaget 5 årsatser 1867 ** vykort Danmark med ca fjäderrest 1900 2003-2007. "E.Ebbesen och slinga Nominal & samt Co" 1.250 hatt-affär "Fort" DKK. ställd på Halsted till Sandtorp Street klostret i Kalifornien "Fortskaffas 600<br />

1488 D af kronobrefbärare enligt Vykortsalbum text på lyktstolpe. med skyndsammast 150 Ngt topografiska nedskuret och af vykort dem på höger kyrkor i natt". sida. 1910-60 talet + 8 vykort från Island med 100 300<br />

1468 16 A Fribrevomslag Stor liknande ovaltyp, motiv. 1710 4+8 med skilling tre på handritade brevomslag öppna med kronor, arkivveck, ställd stämplat till Gripsholm. PKXP n:r 2, 9-2-1869 till 600 300<br />

F 17 1489 G Brev Norge. Flyttlåda med 1 8 brun/vit skilling med ca med fjäder 3500 kht Helsaker i stort i övre vaxsigill högra och tidningsbanderoller hörnet. "Östgöta" samt kronoslinga från Danmark märkt 1910-1940 "Öppen talet. Ordres" Ex. 400<br />

1469 A till Stratomta, 1937 Sigge Dybbol-Molle Ringström. vidarebefordrat Värt ** i fyrblock en genomgång.<br />

och emottaget H1 + H2 + H3 av med fyra olika bra centrering. personer. Facit Daterat 1.350 14-15 kr april 1809. 200 500 700<br />

F 1470 18 1490 AD Brev Danskt Samling med 1 vykort brun/vit ** Danmark till fjäder Sverige 1930-1997 i stort märkt vaxsigill med i insticksalbum rödpenna "Östgöta" "Upphämtades + ngr samt häften. kronoslinga Nominal ur ångaren märkt 1000 "Aeolus" "Öppen DKK. Ordres" 500<br />

1491 F till Stratomta. breflåda", Samling med stämplat Döfvestad, fyrblock vid vidarebefordrat o/ ankomst i pergamynkuvert till Karlskrona och från emottaget 15-7-1903. Facit nr av 43-331, fyra olika även personer. Lösen L26-38, Daterat 18 200<br />

1471 A april 2 många 1809. vykort: dubletter Illustreret och Tidende flera med med vackra topografisk stämplar. vy av "Den Engelske Kirke" samt Thisted<br />

Danmark Samlingar & Poster<br />

500 700<br />

F 19 1492 C Återanvänt Amts Egenmonterad Tidende. brev med Vikt samling 1 hörn, GUL stämplat/**/* fjäder tunn fläck. märkt Bra Danmark "Order" kort. sänt 1851-1940 i stafett talet till på olika 15 blad adresser med med en del tre olika 150<br />

1472 D kronoslingor Samling bättre klassiska mellan **/* 1855-1960 Boxholm märken. i Safe och Amarbyn Dual album. daterad Det tidiga 24 aug. mest troligen ostämplat cirka *, men 1810. en del bra 4001000<br />

F 20 1493 F Brev Postfriskt Låda med två med vita tex. ca 400 Centralposthuset. fjädrar stpl/ostpl samt annorlunda helsaker, Möjligen äldre kronoslinga. (utan till 1960 intyg) talet. F. Från 110a, Spånga * värde klockare-Gård 15.000 kr ej räknad. "Angår 300<br />

1494 D hastig En<br />

226 kronoskjuts samling som<br />

olika vackra för rekommenderas.<br />

Danska Kongl. stämplar Westmanlands Facit 160.000<br />

1930-90 Reg:te". kr.<br />

20000<br />

talet + 167 olika Köpenhamns stämplar från<br />

1500<br />

F<br />

1473<br />

21<br />

D Stämplad samling i tre ESTETT album 1851-2009. Välfyllda album som börjar med nr 1 i<br />

Brev samma med 1 Brun/svart period. Totalt fjäder 393 på st. Emb. Br. Till Berg sänt från Wettlanda den 20 april 1815. 250<br />

mycket bra kvalitet. Finns luckor bland de dyraste men också bra märken med dubletter.<br />

1495 F Innehåll Låda "Wäg-Route" med ca 300 angående Minnespost Militärtransport & Specialstämplar av tyger 1930-1970 från Fredricstad talet, även något till <strong>Göteborg</strong>. fältpost och 1500<br />

Facit 125.000 kr.<br />

12000<br />

22 Brev ryttarpost. med 1 vit fjäder daterad 9 sept 1826 sänt till Major vid Westgötha Dahls Regemente i 200<br />

1474 D Leuchtturm album **/* 1904-2010. Högt katalogvärde och Nominal.<br />

1496 C Gobyn Cancelled med innehåll collection gällande 1855-1916 utseende on 5 av ESTETT Fullmäktig album för leafs. soldaterna Attractive Esping with och several Örn inverted vid Sun- 3500<br />

1475 D dahls Danmark frames. Häradsrätt Catalogue ** Postfrisk i Brottmål. value samling € 2.400. 1961-2009 i två Safe Dual album. Högt katalogvärde och 3500 700<br />

F 23 1497 C Nominal<br />

Brev Lot med with 1 gråbrun Mint 5.900 hinged DKK.<br />

fjäder (some daterad MNH) 15 */** jan 1855-1915. 1845 i Sommerstad. Facit € 1.300. 3000<br />

"Ordres" sänt till kronofjär- 1900<br />

1476 F Danmark ** Postfriska märken från Abonnemang 1990-2007. Nominal ca 5.500 DKK.<br />

1498 C dingsman Small i lot Hult, with Wisnums 50 stamps Socken, mounted med on notering pages, mostly "angående /o but Brottmålsstemningar". a few *. 2800<br />

1200 700<br />

1477 24 B Lot med Låda 9 med brev 165 med postfriska 3 kronoslingor häften 1980-2000 1735-1806 talet. de flesta Nominal med DKK militära 5.075adresser / Soldatpost. 25001200<br />

1478 25 D<br />

26<br />

1479 D<br />

F 27<br />

1480<br />

28<br />

D<br />

1481 D<br />

F 29<br />

1482 B<br />

Lot med Viking 15 album brev med Danmark 3-4-5 stämplat slingor 1810-1853, 1851-1959 Även de flesta Grönland med och militära Slesvig. adresser Välfylld / Soldatpost. 1500<br />

Lot med grundsamling tre brevomslag, med en varav del bättre två är märken ställda inemellan. till Nääs 1725, Högt katalogvärde.<br />

1733 och märkta "Fort af Solda- 2000<br />

ter", Samling det tredje */**/o till 1851-1994 Vimmerby 1854 i visiralbum alla med med militära förtrycksblad, adresser inkl. / Soldatpost. Färöarna, Grönland, DWI<br />

800<br />

Brev och (Lägreståndsvikning) Slesvig. Stämplat -1980 med innehåll sedan mest 12 april **/*. Enbart 1845, märkt Danmark "Kompani nominal Ordes" 1.500 DKK. med två vita<br />

korta Blandad splittrade kvalitet fjädrar. med bättre inemellan.<br />

1900<br />

600<br />

Brev<br />

Leuchtturm<br />

med innehåll<br />

album<br />

17-11-1837<br />

**/*, enstaka<br />

med<br />

o/<br />

en<br />

1851-2000.<br />

vit fjäder samt<br />

I början<br />

mycket<br />

glest besatt<br />

liten kronoslinga<br />

men nästan<br />

ställd<br />

komplett<br />

till Kållereds<br />

från<br />

kompani<br />

1937.<br />

i<br />

Även<br />

Rangstorp<br />

en del<br />

från<br />

DWI<br />

Råda.<br />

och Slesvig.<br />

1800<br />

Innehåll ang. Lärokurs för korpralskolorna. 700<br />

Samling o/ i Leuchtturmalbum med fickor 1870-1994. Grundsamling i blandad kvalitet med<br />

en del vackra stämplar på 1970-80 talet.<br />

1500<br />

från Tössbo Compagni till Soldaten 669 Kron.<br />

Låda med ** häften 1982-2000. Nominal ca 3.400 DKK.<br />

1500<br />

1500<br />

1483 C Lot med 23 ** Danska häften: 2 kr (12 st) och 5 kr (11 st) de flesta olika, högt katalogvärde. 900<br />

1484 D Samling 1875-1960 stpl/*/**, lösa blad ur Norma album samt insticksalbum. 800<br />

<strong>Frimärksauktioner</strong> 1485 E i <strong>Göteborg</strong> 3 tjocka <strong>AB</strong>, album Box 1515, + kartotek 411 41 fyllt GÖTEBORG—Telefon: med ** dubletter Julmärken 0708-106803—E-post: i helark, fyrblock stenquist-thematics@telia.com<br />

och lösa<br />

märken 1912-1979.<br />

700