26.07.2013 Views

Offentlig Auktion - Frimärksauktioner i Göteborg AB

Sverige<br />

Förfilateli<br />

1 Odaterat officiellt brev utan poststämplar med innehåll signerat Palmkrantz, Körning L-län,<br />

adresserat "a Son Logis" i bostaden. Intressant. 200<br />

2 Förfilateli 1700-talet, två karterade brevomslag från Ystad samt två okarterade från Lund. 700<br />

Kurirpost<br />

F 4 Vackert adresserat brev med innehåll daterat juli 1636 till Jacob de la Gardie, skrivet på<br />

1401 A 849 1410<br />

F 5<br />

1402 A H14<br />

Julij 1636". 1.25 Telefonen 100 år med felaktig färg stämplad Oslo 30-12-1979 (märket utkom 9-5-<br />

2000<br />

Vackert 1980) adresserat Upphittad brevomslag i kilovara. Kuriosa till Clas eller Christersson Fynd ? Horn av Åminne. Skrivet på Svenska, 300<br />

renskrivning Postfriskt medföljer. häfte 12 x Arkivanteckning 10 öre Lejontyp III 1636. 1937 med grönt omslag. Facit från 3.500 kr. 600 2000<br />

F 1403 6 D Vackert Postens adresserat OL-bok brevomslag 1994 i kassett. till Jacob Vacker de specialutgåva la Gardie. Skrivet komplett på med Svenska, postfriska renskrivning frimärken medföljer.<br />

utgivna Arkivanteckning inför OS i Lillehammer.<br />

1638. 150 2000<br />

F 1404 7 A Vackert Lot adresserat med 6 FDC, brevomslag flera bättre Haakon utan innehåll VII: 26-9-55, till Jacob 16-2-56, de la 25-2-56, Gardie från 2-1-56 Generalguvernören<br />

samt 2 x 4-6-56<br />

över Norwex. Ingermanland Facit 7.400 och Keksholms kr. län, friherre Erik Carlsson Gyllenstierna af Ulaborg (1602- 1200<br />

1405 A 57). Provtryck Skrivet på till Svenska, förslagsmärke renskrivning 1kr Haakonshallen medföljer. Arkivanteckning på gummerat papper 1642. med breda marginaler. 200 2000<br />

F 1406 8 C Vackert 3x20+10 adresserat öre Posthorn brevomslag "Prof till utan Erik värde" Rünings, på rekommenderad Admiral, General provpåse Gouvereur av andra im Lieflandt mfl<br />

titlar. viktklassen Utan innehåll från med Kristiania daterad 18-5-1921 på fliken till 31 Finland, dec 1644, ank.stpl. delvis översättning medföljer. 15002000<br />

F 1407 9 A<br />

1408 A<br />

F 10<br />

1409 F<br />

F 11<br />

1410 G<br />

1411 E<br />

1412 12 D<br />

F 13<br />

Vackert FDC adresserat Turistmärken brevomslag 20-4-1938 utan Rek innehåll brev till till Sverige, Krigskollegiet Öppnat på i Stockholm vänster sida. från Facit Casper 1.200 Ko- kr. 200<br />

skull<br />

Lot<br />

(enligt<br />

med<br />

vaxsigill<br />

15 st * Provtryck<br />

på baksidan)<br />

med olika<br />

tysk<br />

Norska<br />

adress<br />

motiv<br />

med översättning.<br />

1914, från 1 öre<br />

Arkivanteckning<br />

upp till 5 kronor.<br />

1648. 2000<br />

700<br />

Vackert adresserat brevomslag till Amiralitetsrådet, utan innehåll med notering på fliken<br />

"Praesent<br />

Miniatyrbil<br />

den 30<br />

nr 1,<br />

Maij<br />

Ford<br />

1649".<br />

Transit 1965 utgiven i 1.536 exemplar. Perfekt kondition i<br />

2000<br />

originalförpackning. Eftersökt.<br />

400<br />

Stor samling o/*/** i 9 välfyllda visiralbum med massor av dubletter, mest stämplat men en<br />

håll med notering på fliken "Praesent den 7 Aug. 1652". 2000<br />

del */** förkommer. Stor del klassiskt bla: 9 st nr: 1, 104 st Oscar I, 54 st 1863 Vapentyp,<br />

115 st 1867 Vapentyp, 42 visirblad Posthorn. Allt i blandad kvalitet.<br />

30000<br />

Norge stämplad samling 1855-2009 i tre Kronopost<br />

Safe album. I början flera ex av varje. Noterar<br />

Facit 277 med intyg Moldenhauer. Från 1995 mycket LYX stämplat. Katalogvärde 90.000 12000<br />

Lot med Norge 7 brev **/* samling med innehåll 1857-2009 alla med i två Safe tydligt album markerade med kassett. kronoslingor. Bla F9, 8 skill omgummerad<br />

300<br />

1411Vackert<br />

räknad handskrivet som ostämplad. brev med Katalogvärde innehåll och 70.000 stor vit kr ++ fjäder samt i lacksigill hög nominal till Tollered. de senare "Afgår åren. från 9000<br />

1413 D<br />

14<br />

Lerum 3 Lindner den 15 album Okt. 1851 Norge och **/* fortskaffas 1855-2008. av Glest kronobrefbärare. besatt fram till Meanderslinga. 1928, sedan välfyllt. Västergötland. Högt<br />

Brevomslag katalog- utan och Nominal innehåll, värde. med fjäderrest i sigillet. Från Skara till Huseby med not.<br />

1500<br />

4000<br />

1414 D<br />

F 15<br />

1415 16 D<br />

"Requisition" Viking album sänt Norge till Secundmajorens stämplat 1855-1959. Comp. I stort sett komplett grundsamling saknas bara<br />

300<br />

Brevomslag enstaka 1867 exemplar. med 50 fjäderrest öre brunlila och "V" slinga är avtvättad samt "Fort" från ställd klipp till som Sandtorp medföljer, klostret stämplat "Fortskaffas Oslo<br />

af kronobrefbärare 15-8-1941. Högt skyndsammast katalogvärde. och af dem i natt". 3000<br />

300<br />

Fribrevomslag 2 förtrycksalbum 1710 med **/* 1910-2008, tre handritade Högt öppna katalogvärde kronor, och ställd nominal. till Gripsholm. 3000 300<br />

F 1416 17 F<br />

1417 D<br />

F 18<br />

Brev Låda med med 1 brun/vit postfriskt fjäder ** 1980-2007. i stort vaxsigill Nominal "Östgöta" NOK 6.500. samt kronoslinga märkt "Öppen Ordres" 2800<br />

till Stratomta, Leuchtturm 1412 vidarebefordrat album o/ 1855-2009. och emottaget Välfyllt album, av fyra lite olika glest personer. i början men Daterat i huvudsak 14-15 komplett april 1809. 700<br />

Brev från med 1914. 1 brun/vit 1990/2000 fjäder talet i stort med vaxsigill LYX stämplar. "Östgöta" samt kronoslinga märkt "Öppen Ordres" 2500<br />

1418 B<br />

1419 D<br />

F 19<br />

1420 D<br />

F 20<br />

1421 D<br />

F 1422 21 E<br />

till Stratomta. Låda med Döfvestad, 172 postfriska vidarebefordrat häften 1990-2000 och emottaget talet. Nominal av fyra NOK olika 5.370. personer. Daterat 18<br />

2300<br />

april 1809.<br />

Samling o/*/** i Leuchtturmalbum med fickor 1856-1994. Grundsamling i blandad kvalitet. 700<br />

2000<br />

kronoslingor Leuchtturm mellan album Boxholm **/*/o 1910-1999, och Amarbyn nästan daterad komplett 24 aug. ** 1960-1999. troligen cirka I början 1810. glest besatt<br />

1000<br />

Brev<br />

och<br />

med<br />

en<br />

två<br />

del<br />

vita<br />

o/ blandat<br />

fjädrar<br />

med<br />

samt<br />

*.<br />

annorlunda<br />

En del bättre<br />

kronoslinga.<br />

tidiga märken<br />

Från<br />

men<br />

Spånga<br />

högst<br />

klockare-Gård<br />

värde på de moderna 2000<br />

"Angår<br />

Insticksalbum med Norge ** postfriskt 1990-2000 talet. Nominal NOK 3165<br />

hastig kronoskjuts för Kongl. Westmanlands Reg:te". 14001500<br />

1414 Brev Låda med med 1 Brun/svart 6 vykortspärmar fjäder på med Emb. ca 475 Br. Till moderna Berg sänt vykort från 1960-80 Wettlanda talet med den 20 kyrkor. april 1815. 1350<br />

1423 C<br />

22<br />

1424 C<br />

1425 D<br />

F 1426 23 D<br />

1427 24 C<br />

Innehåll Lot med "Wäg-Route" 23 ** Norska angående "Frimerkehefte" Militärtransport 1944-60 av talet, tyger högt från katalogvärde. Fredricstad till <strong>Göteborg</strong>.<br />

12001500<br />

Brev<br />

Lot<br />

med<br />

med<br />

1 vit<br />

*/**<br />

fjäder<br />

Norge<br />

daterad<br />

på visirblad<br />

9 sept<br />

1863-1940<br />

1826 sänt<br />

talet.<br />

till Major<br />

Facit drygt<br />

vid Westgötha<br />

10.000 kr.<br />

Dahls Regemente i<br />

Gobyn med innehåll gällande utseende av Fullmäktig för soldaterna Esping och Örn vid Sun- 1200<br />

dahls 2 Häradsrätt Estettalbum i Brottmål. 1920-1992 med stämplat innehåll. Facit (enl.inl.) 12.500 kr. 1100 700<br />

Brev DAVO med 1 album gråbrun med fjäder **/* 1925-1978 daterad 15 + jan ytterligare 1845 i ca Sommerstad. 30 visirblad "Ordres" med märken sänt 1980 till kronofjär- talet +<br />

dingsman fyrblock. i Hult, Även Wisnums album med Socken, Facitblad med med notering stämplad "angående samling Brottmålsstemningar". 1863-1977 i blandad kvalitet. 1000<br />

700<br />

Lot med Lot med 9 brev 165 med st vackra 3 kronoslingor Prakt/Lyx 1735-1806 stpl från 1945-1996 de flesta + med några militära Tjänste adresser och Portomärken. / Soldatpost. 10001200<br />

1428 25 C<br />

26<br />

1429 D<br />

F 27<br />

1430 D<br />

Lot med Lot med 15 brev 30 ** med Norska 3-4-5 automathäften slingor 1810-1853, bl.a 7 st de AH7 flesta 1B variant med militära 1 med adresser blått tryck / på Soldatpost.<br />

Lot med omslaget. tre brevomslag, Högt katalogvärde. varav två är ställda till Nääs 1725, 1733 och märkta "Fort af Soldater",<br />

Pärm det tredje med visirblad till Vimmerby **/* frimärken 1854 alla och med häften militära ca 1900-1970, adresser / en Soldatpost. del bättre äldre märken +<br />

Brev Nominal (Lägreståndsvikning) för ca NOK 800 med + två innehåll visirblad 12 med april stämplat 1845, märkt Skilling "Kompani -1930 talet Ordes" samt med några två brev. vita<br />

korta Visiralbum splittrade **/* fjädrar. Norge 1920-1992, + häften. Nominal 1.800 NOK.<br />

1500<br />

900<br />

800<br />

800<br />

800 600<br />

1431 28 D<br />

1432 1427<br />

D<br />

F 29<br />

1433 D<br />

Brev Album med innehåll med ca 17-11-1837 160 vykort 1960-80 med en talet vit fjäder alla med samt folkdräkter mycket och liten vissa kronoslinga med samemotiv. ställd till Kålle- 750<br />

reds Visiralbum kompani i med Rangstorp frimärken från och Råda. häften Innehåll ** Norge ang. 1940-1980-talet. Lärokurs för korpralskolorna. Nominal NOK 1.750. 700<br />

700<br />

Samling 1877-1960 stpl/*/**, lösa blad ur Norma album, insticksbok och visirblad samt ngr<br />

från Tössbo Compagni till Soldaten 669 Kron. 1500<br />

påsar med klipp 1930-50.<br />

600<br />

1434 D 5 årsatser+OL mapp ** Norge 2000-2003. Nominal 1.450 NOK. 600<br />

1435 B Lot med 42 bättre FDC 1940-1960 talet. 600<br />

1436 D Vykortsalbum med 75 äldre topografiska vykort kyrkor 1910-50 talet.<br />

<strong>Frimärksauktioner</strong> i <strong>Göteborg</strong> <strong>AB</strong>, Box 1515, 411 41 GÖTEBORG—Telefon: 0708-106803—E-post: stenquist-thematics@telia.com 600<br />

1437 F Låda med ca 250 storformatiga topografiska vykort, alla tidigt 1970-tal.