Offentlig Auktion - Frimärksauktioner i Göteborg AB
Sverige<br />
Förfilateli<br />
1 Odaterat officiellt brev utan poststämplar med innehåll signerat Palmkrantz, Körning L-län,<br />
adresserat "a Son Logis" i bostaden. Intressant. 200<br />
2 Förfilateli 1700-talet, två karterade brevomslag från Ystad samt två okarterade från Lund. 700<br />
Kurirpost<br />
F 4 Vackert adresserat brev med innehåll daterat juli 1636 till Jacob de la Gardie, skrivet på<br />
1401 A 849 1410<br />
F 5<br />
1402 A H14<br />
Julij 1636". 1.25 Telefonen 100 år med felaktig färg stämplad Oslo 30-12-1979 (märket utkom 9-5-<br />
2000<br />
Vackert 1980) adresserat Upphittad brevomslag i kilovara. Kuriosa till Clas eller Christersson Fynd ? Horn av Åminne. Skrivet på Svenska, 300<br />
renskrivning Postfriskt medföljer. häfte 12 x Arkivanteckning 10 öre Lejontyp III 1636. 1937 med grönt omslag. Facit från 3.500 kr. 600 2000<br />
F 1403 6 D Vackert Postens adresserat OL-bok brevomslag 1994 i kassett. till Jacob Vacker de specialutgåva la Gardie. Skrivet komplett på med Svenska, postfriska renskrivning frimärken medföljer.<br />
utgivna Arkivanteckning inför OS i Lillehammer.<br />
1638. 150 2000<br />
F 1404 7 A Vackert Lot adresserat med 6 FDC, brevomslag flera bättre Haakon utan innehåll VII: 26-9-55, till Jacob 16-2-56, de la 25-2-56, Gardie från 2-1-56 Generalguvernören<br />
samt 2 x 4-6-56<br />
över Norwex. Ingermanland Facit 7.400 och Keksholms kr. län, friherre Erik Carlsson Gyllenstierna af Ulaborg (1602- 1200<br />
1405 A 57). Provtryck Skrivet på till Svenska, förslagsmärke renskrivning 1kr Haakonshallen medföljer. Arkivanteckning på gummerat papper 1642. med breda marginaler. 200 2000<br />
F 1406 8 C Vackert 3x20+10 adresserat öre Posthorn brevomslag "Prof till utan Erik värde" Rünings, på rekommenderad Admiral, General provpåse Gouvereur av andra im Lieflandt mfl<br />
titlar. viktklassen Utan innehåll från med Kristiania daterad 18-5-1921 på fliken till 31 Finland, dec 1644, ank.stpl. delvis översättning medföljer. 15002000<br />
F 1407 9 A<br />
1408 A<br />
F 10<br />
1409 F<br />
F 11<br />
1410 G<br />
1411 E<br />
1412 12 D<br />
F 13<br />
Vackert FDC adresserat Turistmärken brevomslag 20-4-1938 utan Rek innehåll brev till till Sverige, Krigskollegiet Öppnat på i Stockholm vänster sida. från Facit Casper 1.200 Ko- kr. 200<br />
skull<br />
Lot<br />
(enligt<br />
med<br />
vaxsigill<br />
15 st * Provtryck<br />
på baksidan)<br />
med olika<br />
tysk<br />
Norska<br />
adress<br />
motiv<br />
med översättning.<br />
1914, från 1 öre<br />
Arkivanteckning<br />
upp till 5 kronor.<br />
1648. 2000<br />
700<br />
Vackert adresserat brevomslag till Amiralitetsrådet, utan innehåll med notering på fliken<br />
"Praesent<br />
Miniatyrbil<br />
den 30<br />
nr 1,<br />
Maij<br />
Ford<br />
1649".<br />
Transit 1965 utgiven i 1.536 exemplar. Perfekt kondition i<br />
2000<br />
originalförpackning. Eftersökt.<br />
400<br />
Stor samling o/*/** i 9 välfyllda visiralbum med massor av dubletter, mest stämplat men en<br />
håll med notering på fliken "Praesent den 7 Aug. 1652". 2000<br />
del */** förkommer. Stor del klassiskt bla: 9 st nr: 1, 104 st Oscar I, 54 st 1863 Vapentyp,<br />
115 st 1867 Vapentyp, 42 visirblad Posthorn. Allt i blandad kvalitet.<br />
30000<br />
Norge stämplad samling 1855-2009 i tre Kronopost<br />
Safe album. I början flera ex av varje. Noterar<br />
Facit 277 med intyg Moldenhauer. Från 1995 mycket LYX stämplat. Katalogvärde 90.000 12000<br />
Lot med Norge 7 brev **/* samling med innehåll 1857-2009 alla med i två Safe tydligt album markerade med kassett. kronoslingor. Bla F9, 8 skill omgummerad<br />
300<br />
1411Vackert<br />
räknad handskrivet som ostämplad. brev med Katalogvärde innehåll och 70.000 stor vit kr ++ fjäder samt i lacksigill hög nominal till Tollered. de senare "Afgår åren. från 9000<br />
1413 D<br />
14<br />
Lerum 3 Lindner den 15 album Okt. 1851 Norge och **/* fortskaffas 1855-2008. av Glest kronobrefbärare. besatt fram till Meanderslinga. 1928, sedan välfyllt. Västergötland. Högt<br />
Brevomslag katalog- utan och Nominal innehåll, värde. med fjäderrest i sigillet. Från Skara till Huseby med not.<br />
1500<br />
4000<br />
1414 D<br />
F 15<br />
1415 16 D<br />
"Requisition" Viking album sänt Norge till Secundmajorens stämplat 1855-1959. Comp. I stort sett komplett grundsamling saknas bara<br />
300<br />
Brevomslag enstaka 1867 exemplar. med 50 fjäderrest öre brunlila och "V" slinga är avtvättad samt "Fort" från ställd klipp till som Sandtorp medföljer, klostret stämplat "Fortskaffas Oslo<br />
af kronobrefbärare 15-8-1941. Högt skyndsammast katalogvärde. och af dem i natt". 3000<br />
300<br />
Fribrevomslag 2 förtrycksalbum 1710 med **/* 1910-2008, tre handritade Högt öppna katalogvärde kronor, och ställd nominal. till Gripsholm. 3000 300<br />
F 1416 17 F<br />
1417 D<br />
F 18<br />
Brev Låda med med 1 brun/vit postfriskt fjäder ** 1980-2007. i stort vaxsigill Nominal "Östgöta" NOK 6.500. samt kronoslinga märkt "Öppen Ordres" 2800<br />
till Stratomta, Leuchtturm 1412 vidarebefordrat album o/ 1855-2009. och emottaget Välfyllt album, av fyra lite olika glest personer. i början men Daterat i huvudsak 14-15 komplett april 1809. 700<br />
Brev från med 1914. 1 brun/vit 1990/2000 fjäder talet i stort med vaxsigill LYX stämplar. "Östgöta" samt kronoslinga märkt "Öppen Ordres" 2500<br />
1418 B<br />
1419 D<br />
F 19<br />
1420 D<br />
F 20<br />
1421 D<br />
F 1422 21 E<br />
till Stratomta. Låda med Döfvestad, 172 postfriska vidarebefordrat häften 1990-2000 och emottaget talet. Nominal av fyra NOK olika 5.370. personer. Daterat 18<br />
2300<br />
april 1809.<br />
Samling o/*/** i Leuchtturmalbum med fickor 1856-1994. Grundsamling i blandad kvalitet. 700<br />
2000<br />
kronoslingor Leuchtturm mellan album Boxholm **/*/o 1910-1999, och Amarbyn nästan daterad komplett 24 aug. ** 1960-1999. troligen cirka I början 1810. glest besatt<br />
1000<br />
Brev<br />
och<br />
med<br />
en<br />
två<br />
del<br />
vita<br />
o/ blandat<br />
fjädrar<br />
med<br />
samt<br />
*.<br />
annorlunda<br />
En del bättre<br />
kronoslinga.<br />
tidiga märken<br />
Från<br />
men<br />
Spånga<br />
högst<br />
klockare-Gård<br />
värde på de moderna 2000<br />
"Angår<br />
Insticksalbum med Norge ** postfriskt 1990-2000 talet. Nominal NOK 3165<br />
hastig kronoskjuts för Kongl. Westmanlands Reg:te". 14001500<br />
1414 Brev Låda med med 1 Brun/svart 6 vykortspärmar fjäder på med Emb. ca 475 Br. Till moderna Berg sänt vykort från 1960-80 Wettlanda talet med den 20 kyrkor. april 1815. 1350<br />
1423 C<br />
22<br />
1424 C<br />
1425 D<br />
F 1426 23 D<br />
1427 24 C<br />
Innehåll Lot med "Wäg-Route" 23 ** Norska angående "Frimerkehefte" Militärtransport 1944-60 av talet, tyger högt från katalogvärde. Fredricstad till <strong>Göteborg</strong>.<br />
12001500<br />
Brev<br />
Lot<br />
med<br />
med<br />
1 vit<br />
*/**<br />
fjäder<br />
Norge<br />
daterad<br />
på visirblad<br />
9 sept<br />
1863-1940<br />
1826 sänt<br />
talet.<br />
till Major<br />
Facit drygt<br />
vid Westgötha<br />
10.000 kr.<br />
Dahls Regemente i<br />
Gobyn med innehåll gällande utseende av Fullmäktig för soldaterna Esping och Örn vid Sun- 1200<br />
dahls 2 Häradsrätt Estettalbum i Brottmål. 1920-1992 med stämplat innehåll. Facit (enl.inl.) 12.500 kr. 1100 700<br />
Brev DAVO med 1 album gråbrun med fjäder **/* 1925-1978 daterad 15 + jan ytterligare 1845 i ca Sommerstad. 30 visirblad "Ordres" med märken sänt 1980 till kronofjär- talet +<br />
dingsman fyrblock. i Hult, Även Wisnums album med Socken, Facitblad med med notering stämplad "angående samling Brottmålsstemningar". 1863-1977 i blandad kvalitet. 1000<br />
700<br />
Lot med Lot med 9 brev 165 med st vackra 3 kronoslingor Prakt/Lyx 1735-1806 stpl från 1945-1996 de flesta + med några militära Tjänste adresser och Portomärken. / Soldatpost. 10001200<br />
1428 25 C<br />
26<br />
1429 D<br />
F 27<br />
1430 D<br />
Lot med Lot med 15 brev 30 ** med Norska 3-4-5 automathäften slingor 1810-1853, bl.a 7 st de AH7 flesta 1B variant med militära 1 med adresser blått tryck / på Soldatpost.<br />
Lot med omslaget. tre brevomslag, Högt katalogvärde. varav två är ställda till Nääs 1725, 1733 och märkta "Fort af Soldater",<br />
Pärm det tredje med visirblad till Vimmerby **/* frimärken 1854 alla och med häften militära ca 1900-1970, adresser / en Soldatpost. del bättre äldre märken +<br />
Brev Nominal (Lägreståndsvikning) för ca NOK 800 med + två innehåll visirblad 12 med april stämplat 1845, märkt Skilling "Kompani -1930 talet Ordes" samt med några två brev. vita<br />
korta Visiralbum splittrade **/* fjädrar. Norge 1920-1992, + häften. Nominal 1.800 NOK.<br />
1500<br />
900<br />
800<br />
800<br />
800 600<br />
1431 28 D<br />
1432 1427<br />
D<br />
F 29<br />
1433 D<br />
Brev Album med innehåll med ca 17-11-1837 160 vykort 1960-80 med en talet vit fjäder alla med samt folkdräkter mycket och liten vissa kronoslinga med samemotiv. ställd till Kålle- 750<br />
reds Visiralbum kompani i med Rangstorp frimärken från och Råda. häften Innehåll ** Norge ang. 1940-1980-talet. Lärokurs för korpralskolorna. Nominal NOK 1.750. 700<br />
700<br />
Samling 1877-1960 stpl/*/**, lösa blad ur Norma album, insticksbok och visirblad samt ngr<br />
från Tössbo Compagni till Soldaten 669 Kron. 1500<br />
påsar med klipp 1930-50.<br />
600<br />
1434 D 5 årsatser+OL mapp ** Norge 2000-2003. Nominal 1.450 NOK. 600<br />
1435 B Lot med 42 bättre FDC 1940-1960 talet. 600<br />
1436 D Vykortsalbum med 75 äldre topografiska vykort kyrkor 1910-50 talet.<br />
<strong>Frimärksauktioner</strong> i <strong>Göteborg</strong> <strong>AB</strong>, Box 1515, 411 41 GÖTEBORG—Telefon: 0708-106803—E-post: stenquist-thematics@telia.com 600<br />
1437 F Låda med ca 250 storformatiga topografiska vykort, alla tidigt 1970-tal.