26.07.2013 Views

Offentlig Auktion - Frimärksauktioner i Göteborg AB

Sverige<br />

1401 A 849 1.25 Telefonen 100 år med felaktig färg stämplad Oslo 30-12-1979 (märket utkom 9-5-<br />

1402 A H14<br />

1980) Upphittad i kilovara. Kuriosa eller Fynd ?<br />

Postfriskt häfte 12 x 10 öre Lejontyp III Förfilateli<br />

1937 med grönt omslag. Facit från 3.500 kr.<br />

300<br />

600<br />

1 1403 D Odaterat Postens officiellt OL-bok brev 1994 utan i kassett. poststämplar Vacker med specialutgåva innehåll signerat komplett Palmkrantz, med postfriska Körning frimärken L-län,<br />

adresserat utgivna "a inför Son OS Logis" i Lillehammer. i bostaden. Intressant. 150 200<br />

2 1404 A Förfilateli Lot med 1700-talet, 6 FDC, flera två karterade bättre Haakon brevomslag VII: 26-9-55, från 16-2-56, Ystad samt 25-2-56, två okarterade 2-1-56 samt från 2 x Lund. 4-6-56<br />

Norwex. Facit 7.400 kr.<br />

700<br />

1200<br />

1405 A<br />

1406 C<br />

F 3<br />

Provtryck till förslagsmärke 1kr Haakonshallen på gummerat papper med breda marginaler. 200<br />

3x20+10 öre Posthorn "Prof utan värde" Kurirpost på rekommenderad provpåse av andra<br />

Brev viktklassen med komplett från och Kristiania långt innehåll 18-5-1921 daterat till Finland, Rise på ank.stpl. FRÖSÖN 14-5-1719, gällande transport 1500<br />

1407 A av fältkassan FDC Turistmärken från Frösön 20-4-1938 till Gävle. Rek Förtydligande brev till Sverige, av text Öppnat medföljer. på vänster sida. Facit 1.200 kr. 200 600<br />

F 4 1408 A<br />

1409 F<br />

F 5<br />

1410 G<br />

F 6<br />

1411 E<br />

F 7<br />

Vackert Lot adresserat med 15 st * brev Provtryck med innehåll med olika daterat Norska juli motiv 1636 1914, till Jacob från 1 öre de la upp Gardie, till 5 kronor. skrivet på<br />

700<br />

Julij 1636".<br />

Miniatyrbil nr 1, Ford Transit 1965 utgiven i 1.536 exemplar. Perfekt kondition i<br />

originalförpackning. Eftersökt.<br />

4002000<br />

Vackert Stor adresserat samling o/*/** brevomslag i 9 välfyllda till visiralbum Clas Christersson med massor Horn av dubletter, av Åminne. mest Skrivet stämplat på men Svenska, en<br />

renskrivning<br />

del */** förkommer.<br />

medföljer.<br />

Stor<br />

Arkivanteckning<br />

del klassiskt<br />

1636.<br />

bla: 9 st nr: 1, 104 st Oscar I, 54 st 1863 Vapentyp, 2000<br />

Vackert 115 adresserat st 1867 Vapentyp, brevomslag 42 visirblad till Jacob Posthorn. de la Gardie. Allt i blandad Skrivet kvalitet. på Svenska, renskrivning med30000<br />

följer. Norge Arkivanteckning stämplad samling 1638. 1855-2009 i tre Safe album. I början flera ex av varje. Noterar<br />

2000<br />

Vackert Facit adresserat 277 med brevomslag intyg Moldenhauer. utan innehåll Från 1995 till Jacob mycket de LYX la stämplat. Gardie från Katalogvärde Generalguvernören 90.000 12000<br />

1412 D över Norge Ingermanland **/* samling och 1857-2009 Keksholms i län, två Safe friherre album Erik med Carlsson kassett. Gyllenstierna Bla F9, 8 skill af omgummerad<br />

Ulaborg (1602-<br />

57). Skrivet räknad som på Svenska, ostämplad. renskrivning Katalogvärde medföljer. 70.000 kr Arkivanteckning ++ samt hög nominal 1642. de senare åren. 90002000<br />

F 8 1413 D Vackert 3 Lindner adresserat album brevomslag Norge **/* 1855-2008. till Erik Rünings, Glest besatt Admiral, fram General till 1928, Gouvereur sedan välfyllt. im Lieflandt Högt mfl<br />

titlar. katalog- Utan innehåll och Nominal med daterad värde. på fliken 31 dec 1644, delvis översättning medföljer. 40002000<br />

F 9 1414 D 1406 Vackert Viking adresserat album Norge brevomslag stämplat utan 1855-1959. innehåll I till stort Krigskollegiet sett komplett i Stockholm grundsamling från saknas Casper bara Koskull<br />

enstaka (enligt vaxsigill exemplar. på 50 baksidan) öre brunlila tysk "V" adress är avtvättad med översättning. från klipp som Arkivanteckning medföljer, stämplat 1648. Oslo 2000<br />

F 10 Vackert 15-8-1941. adresserat Högt brevomslag katalogvärde. till Amiralitetsrådet, utan innehåll med notering på fliken<br />

3000<br />

1415 D "Praesent 2 förtrycksalbum den 30 Maij **/* 1649". 1910-2008, Högt katalogvärde och nominal. 30002000<br />

F 1401 11 1416 AF 849 Vackert 1.25 Låda adresserat Telefonen med postfriskt brevomslag 100 år ** med 1980-2007. felaktig till Gabriel Nominal färg stämplad Bengtsson NOK 6.500. Oslo Oxenstierna 30-12-1979 (märket i Stockholm, utkom utan 9-5- inne- 2800<br />

håll med 1980) notering Upphittad på i fliken kilovara. "Praesent Kuriosa den eller 7 Fynd Aug. ? 1652". 300<br />

1417 D Leuchtturm album o/ 1855-2009. Välfyllt album, lite glest i början men i huvudsak komplett 2000<br />

1402 A H14 Postfriskt häfte 12 x 10 öre Lejontyp III 1937 med grönt omslag. Facit från 3.500 kr.<br />

från 1914. 1990/2000 talet med LYX stämplar.<br />

2500 600<br />

1403 1418 DB Postens Låda med OL-bok 172 postfriska 1994 i kassett. häften Vacker 1990-2000 specialutgåva talet. Nominal komplett NOK med 5.370. postfriska frimärken<br />

Kronopost<br />

2300<br />

utgivna inför OS i Lillehammer.<br />

150<br />

1419 D Samling o/*/** i Leuchtturmalbum med fickor 1856-1994. Grundsamling i blandad kvalitet.<br />

1404 12 A Lot med Lot med 7 brev 6 FDC, med flera innehåll bättre alla Haakon med tydligt VII: 26-9-55, markerade 16-2-56, kronoslingor. 25-2-56, 2-1-56 samt 2 x 4-6-56 2000<br />

300<br />

1420 D<br />

F 13 Vackert Norwex. Leuchtturm<br />

handskrivet Facit album 7.400 **/*/o<br />

brev kr. 1910-1999, nästan komplett ** 1960-1999. I början glest besatt 1200<br />

med innehåll och stor vit fjäder i lacksigill till Tollered. "Afgår från<br />

1405 A 1408 Lerum Provtryck och en del<br />

den 15 till o/<br />

Okt. förslagsmärke blandat med *.<br />

1851 och fortskaffas 1kr En Haakonshallen del bättre tidiga<br />

av kronobrefbärare. på märken gummerat men<br />

Meanderslinga. papper högst värde med breda på de<br />

Västergötland. marginaler. moderna 2000<br />

2001500<br />

1421 D Insticksalbum med Norge ** postfriskt 1990-2000 talet. Nominal NOK 3165<br />

1406 14 C Brevomslag 3x20+10 utan öre Posthorn innehåll, "Prof med fjäderrest utan värde" i sigillet. på rekommenderad Från Skara provpåse till Huseby av med andra not.<br />

1400<br />

1422 E "Requisition" viktklassen Låda med sänt 6 från vykortspärmar till Kristiania Secundmajorens 18-5-1921 med ca Comp. 475 till Finland, moderna ank.stpl. vykort 1960-80 talet med kyrkor. 1500 1350 300<br />

F 1407 15 1423 AC Brevomslag FDC Lot med Turistmärken 1867 23 ** med Norska 20-4-1938 fjäderrest "Frimerkehefte" Rek och slinga brev 1944-60 till samt Sverige, "Fort" talet, Öppnat högt ställd katalogvärde. på till vänster Sandtorp sida. klostret Facit 1.200 "Fortskaffas kr.<br />

1200 200<br />

1408 1424 AC af kronobrefbärare Lot med 15 */** st Norge * skyndsammast Provtryck på visirblad med olika och<br />

1863-1940<br />

af Norska dem<br />

talet.<br />

i motiv natt".<br />

Facit 1914, drygt från 10.000 1 öre upp kr. till 5 kronor. 300<br />

1200 700<br />

16 Fribrevomslag 1710 med tre handritade öppna kronor, ställd till Gripsholm.<br />

1409 300<br />

1425 FD Miniatyrbil 2 Estettalbum nr 1, 1920-1992 Ford Transit med 1965 stämplat utgiven innehåll. i 1.536 Facit exemplar. (enl.inl.) Perfekt 12.500 kondition kr. i<br />

F 17 Brev med 1 brun/vit fjäder i Norge stort vaxsigill Samlingar "Östgöta" & samt Poster kronoslinga märkt "Öppen Ordres" 1100<br />

400<br />

1426 D till Stratomta, DAVO album vidarebefordrat med **/* 1925-1978 och emottaget + ytterligare av fyra ca 30 olika visirblad personer. med Daterat märken 1980 14-15 talet april +<br />

1410 G Stor samling o/*/** i 9 välfyllda visiralbum med massor av dubletter, mest stämplat men en 1809. 700<br />

F 18 Brev fyrblock. med 1 brun/vit Även album fjäder med i stort Facitblad vaxsigill med "Östgöta" stämplad samt samling kronoslinga 1863-1977 märkt i blandad "Öppen kvalitet. Ordres"<br />

1000<br />

del */** förkommer. Stor del klassiskt bla: 9 st nr: 1, 104 st Oscar I, 54 st 1863 Vapentyp,<br />

1427 C till Stratomta. Lot med 165 Döfvestad, st vackra vidarebefordrat Prakt/Lyx stpl från och 1945-1996 emottaget + av några fyra Tjänste olika personer. och Portomärken.<br />

115 st 1867 Vapentyp, 42 visirblad Posthorn. Allt i blandad kvalitet.<br />

Daterat 18 30000 1000<br />

1411 1428 EC april Norge 1809. Lot med stämplad 30 ** Norska samling automathäften 1855-2009 i tre bl.a Safe 7 st album. AH7 1B I början variant flera 1 med ex blått av varje. tryck Noterar på<br />

700<br />

F 19 Återanvänt Facit omslaget. 277 brev med Högt med intyg katalogvärde.<br />

1 GUL Moldenhauer. fjäder märkt Från "Order" 1995 mycket sänt i stafett LYX stämplat. till olika Katalogvärde adresser med 90.000 tre olika 12000 900<br />

1412 1429 D kronoslingor Norge Pärm med **/* mellan samling visirblad Boxholm 1857-2009 **/* frimärken och Amarbyn i två och Safe häften daterad album ca med 1900-1970, 24 kassett. aug. troligen en Bla del F9, cirka bättre 8 skill 1810. äldre omgummerad märken + 1000<br />

F 20 Brev räknad Nominal med två som för vita ostämplad. ca fjädrar NOK 800 samt Katalogvärde + två annorlunda visirblad 70.000 med kronoslinga. stämplat kr ++ samt Från Skilling hög Spånga nominal -1930 klockare-Gård talet de senare samt några åren. "Angår brev. 9000 800<br />

1413 1430 D hastig 3 Visiralbum Lindner kronoskjuts album **/* för Norge Kongl. 1920-1992, **/* Westmanlands 1855-2008. + häften. Glest Reg:te". Nominal besatt fram 1.800 till NOK. 1928, sedan välfyllt. Högt 8001500<br />

F 21 1431 D Brev katalog- Album med 1 med Brun/svart och ca Nominal 160 fjäder vykort värde. på 1960-80 Emb. talet Br. Till alla Berg med sänt folkdräkter från Wettlanda och vissa den med 20 samemotiv. april 1815.<br />

4000<br />

750<br />

1414 D<br />

1432 D<br />

Innehåll Viking<br />

Visiralbum<br />

"Wäg-Route" album Norge<br />

med frimärken<br />

angående stämplat<br />

och<br />

Militärtransport 1855-1959. I stort<br />

häften ** Norge<br />

av sett<br />

1940-1980-talet.<br />

tyger komplett från Fredricstad grundsamling<br />

Nominal<br />

till saknas<br />

NOK<br />

<strong>Göteborg</strong>. bara<br />

1.750. 1500<br />

700<br />

22 Brev<br />

enstaka<br />

med 1 vit<br />

exemplar.<br />

fjäder daterad<br />

50 öre brunlila<br />

9 sept 1826<br />

"V" är<br />

sänt<br />

avtvättad<br />

till Major<br />

från<br />

vid<br />

klipp<br />

Westgötha<br />

som medföljer,<br />

Dahls<br />

stämplat<br />

Regemente<br />

Oslo<br />

i<br />

1433 D Gobyn 15-8-1941. Samling<br />

med innehåll<br />

1877-1960 Högt gällande katalogvärde. stpl/*/**,<br />

utseende<br />

lösa blad<br />

av<br />

ur<br />

Fullmäktig<br />

Norma album,<br />

för soldaterna<br />

insticksbok<br />

Esping<br />

och visirblad<br />

och Örn<br />

samt<br />

vid Sun-<br />

ngr 3000<br />

1415 D<br />

dahls<br />

2 påsar<br />

Häradsrätt<br />

förtrycksalbum med klipp<br />

i Brottmål.<br />

1930-50. **/* 1910-2008, Högt katalogvärde och nominal. 3000 600<br />

1434 D 5 årsatser+OL mapp ** Norge 2000-2003. Nominal 1.450 NOK. 700<br />

F 1416 23 F Brev Låda med med 1 gråbrun postfriskt fjäder ** 1980-2007. daterad 15 Nominal jan 1845 NOK i Sommerstad. 6.500. "Ordres" sänt till kronofjär- 2800 600<br />

1417 1435 DB dingsman Leuchtturm Lot med i Hult, 42 album bättre Wisnums o/ FDC 1855-2009. Socken, 1940-1960 med Välfyllt talet. notering album, "angående lite glest i början Brottmålsstemningar". men i huvudsak komplett 600 700<br />

24 1436 D Lot med från Vykortsalbum 9 1914. brev 1990/2000 med med 3 kronoslingor 75 talet äldre med topografiska LYX 1735-1806 stämplar. vykort de flesta kyrkor med 1910-50 militära talet. adresser / Soldatpost. 2500 6001200<br />

1418 25 1437 BF Lot med Låda Låda 15 med med brev 172 ca med 250 postfriska 3-4-5 storformatiga slingor häften 1990-2000 topografiska 1810-1853, talet. vykort, de flesta Nominal alla med tidigt NOK militära 1970-tal. 5.370. adresser / Soldatpost. 2300 6001500<br />

1419 26<br />

1438 DB Lot med Samling Lot med tre brevomslag, o/*/** ca 170 i Leuchtturmalbum storformatiga varav två vykort är med ställda 1960-80 fickor till 1856-1994. Nääs talet, 1725, en del Grundsamling 1733 svart/vita. och märkta i blandad "Fort kvalitet. af Solda- 2000<br />

600<br />

1420 800<br />

F 27<br />

1439 DC Leuchtturm<br />

Brev<br />

Lot<br />

(Lägreståndsvikning)<br />

med ** frimärken. album **/*/o Nominal 1910-1999,<br />

med innehåll<br />

1.360 nästan<br />

12<br />

NOK. komplett ** 1960-1999. I början glest besatt<br />

och en del o/ blandat med *. En del bättre april tidiga 1845, märken märkt men "Kompani högst värde Ordes" på de med moderna två vita 2000 550<br />

1421 1440 D korta Insticksalbum Samling splittrade Norge fjädrar. med 1989-2006 Norge ** på postfriskt Facitblad 1990-2000 i album med talet. i huvudsak Nominal NOK Prakt/LYX 3165 stämplar.<br />

1400 500 600<br />

28 1441 B Brev Lot med med innehåll 75 storformatiga 17-11-1837 vykort med + en 20 vit småformat. fjäder samt mycket liten kronoslinga ställd till Kålle-<br />

1422 E Låda med 6 vykortspärmar med ca 475 moderna vykort 1960-80 talet med kyrkor. 450<br />

reds kompani i Rangstorp från Råda. Innehåll ang. Lärokurs för korpralskolorna. 1350<br />

700<br />

1442 E Lot med drygt 1500 helsaker och aerogram. I huvudsak oanvända, några äldre finns.<br />

F 1423 29 C Brev Lot (Lägreståndsvikning) med 23 ** Norska "Frimerkehefte" med innehåll 7 1944-60 sept 1838. talet, En högt vacker katalogvärde. GUL fjäder samt kronoslinga 1200 400<br />

1424 1443 C från Tössbo Lot Egenmonterad med Compagni */** Norge samling till på Soldaten visirblad stämplat/**/* 1863-1940 669 Kron. Norge talet. 1856-1940 Facit drygt talet 10.000 på 11 blad kr. med en del bättre<br />

12001500<br />

klassiska märken.<br />

400<br />

1425 1444 DB 2 Liten Estettalbum post med 1920-1992 10 äldre brev, med några stämplat moderna innehåll. frimärken Facit (enl.inl.) även **. 12.500 4 vykort kr. med sportmotiv 1100<br />

1426 D DAVO och 14 album äldre vykort med **/* med 1925-1978 järnvägsmotiv. + ytterligare ca 30 visirblad med märken 1980 talet + 400<br />

1445 C fyrblock. Lot med Även ** häften album från med 1980-2000. Facitblad Nominal med stämplad 910 NOK. samling 1863-1977 i blandad kvalitet. 1000 400<br />

<strong>Frimärksauktioner</strong> 1427 1446 CD i <strong>Göteborg</strong> Lot Samling med <strong>AB</strong>, 165 o/<br />

Box<br />

Norge st 1515, vackra från<br />

411 Prakt/Lyx Oscar-1980<br />

41 GÖTEBORG—Telefon: stpl talet, från även 1945-1996 lite **/*.<br />

0708-106803—E-post: + några Tjänste och Portomärken. stenquist-thematics@telia.com 1000<br />

400