Offentlig Auktion - Frimärksauktioner i Göteborg AB
1192 F Lot med ca 1.600 stämplar i huvudsak på Oscar, rätvända till Prakt/Lyx stämplar i blandad<br />
märkeskvalitet.<br />
2200<br />
1193 A Lot med 25 utvalda bättre stämplar i blandad kvalitet Ringtyp-1920, bla. Romfartuna-92,<br />
1194 D<br />
1195 D<br />
1<br />
1196 E<br />
2<br />
1197 D<br />
Ransäter-78, Westra Wram, PLK 362, PLK 282B, Kolsebro mfl. Högt Postalvärde.<br />
Annorlunda stämpelsamling på drygt 200 Sverige lösa frimärken och brev med mindre<br />
stämpeltyper och udda stämplar. Trevlig post väl värd en genomgång. Rekommenderas.<br />
Välfylld datumsamling på Oscarsperioden Förfilateli 1-1-1885 till 31-12-1911. Från läsbara till<br />
Odaterat Praktstämplar officiellt brev på blandad utan poststämplar märkeskvalitet. med Uppskattningsvis innehåll signerat 9.000 Palmkrantz, märken. Körning L-län,<br />
adresserat Samling "a Ortstämplar Son Logis" A-Ö i bostaden. på ca 2000 Intressant. Oscarsstämplar i 5 visiralbum. Mest koppartryck, i<br />
Förfilateli<br />
huvudsak<br />
1700-talet,<br />
städer och<br />
två<br />
större<br />
karterade<br />
orter,<br />
brevomslag<br />
några lite bättre.<br />
från Ystad samt två okarterade från Lund.<br />
Välfyllt visiralbum med ca 1.200 LBB stämplar: Västergötland, Dalsland, Halland och<br />
2000<br />
2000<br />
2000<br />
200<br />
1800<br />
700<br />
Bohuslän, minst 90 % på klipp, mycket är tvättbart. Ett antal 50 kr och dyrare har setts.<br />
1198 D<br />
F 3<br />
Prakt/Lyx stämplar på det modernare. Kurirpost<br />
En grundlig besiktning rekommenderas.<br />
1800<br />
Välfyllt visiralbum med ca 6-700 vackra stämplar på 15 öre Oscar + lot med ca 380<br />
Brev järnvägsstämplar med komplett och samt långt lite innehåll blandad daterat kompott: Rise Ångbåtsstämplar, på FRÖSÖN 14-5-1719, Skyddsperforeringar, gällande transport<br />
av fältkassan Ringtypsklipp från med Frösön läsbara till Gävle. stämplar Förtydligande etc. av text medföljer. 1600 600<br />
F 1199 4 D Vackert 2 visiralbum adresserat med brev ca 4300 med innehåll märken i daterat blandad juli kvalitet 1636 från till Jacob Vapen de till Modernt, la Gardie, sorterade skrivet på<br />
tyska länsvis. (översättning Inga "svåra" medföljer). orter men På här baksidan och där finns finns notering riktigt vackra "Praesenterat exemplar. i Krigzrätten den 6 1500<br />
1200 D<br />
F 5<br />
Julij 1636". Visiralbum med ca 1.000 stämplar sorterade länsvis. Blandad kvalitet från läsbara till Prakt 2000<br />
Vackert stämplar. adresserat brevomslag till Clas Christersson Horn av Åminne. Skrivet på Svenska, 1500<br />
renskrivning medföljer. Arkivanteckning 1636. 2000<br />
F 6 Vackert adresserat brevomslag till Jacob de la Gardie. Skrivet på Svenska, renskrivning medföljer.<br />
Arkivanteckning 1638. 2000<br />
F 7<br />
1194<br />
Vackert adresserat brevomslag utan innehåll till Jacob de la Gardie från Generalguvernören<br />
57). Skrivet på Svenska, renskrivning medföljer. Arkivanteckning 1642. 2000<br />
titlar. Utan innehåll med daterad på fliken 31 dec 1644, delvis översättning medföljer. 2000<br />
F 9 Vackert adresserat brevomslag utan innehåll till Krigskollegiet i Stockholm från Casper Koskull<br />
(enligt vaxsigill på baksidan) tysk adress med översättning. Arkivanteckning 1648. 2000<br />
F 10 Vackert adresserat brevomslag till Amiralitetsrådet, utan innehåll med notering på fliken<br />
"Praesent den 30 Maij 1649". 2000<br />
F 11 Vackert adresserat brevomslag till Gabriel Bengtsson Oxenstierna i Stockholm, utan innehåll<br />
med notering på fliken "Praesent den 7 Aug. 1652". 2000<br />
1196<br />
Kronopost<br />
12 Lot med 7 brev med innehåll alla med tydligt markerade kronoslingor. 300<br />
F 13 Vackert handskrivet brev med innehåll och stor vit fjäder i lacksigill till Tollered. "Afgår från<br />
Lerum den 15 Okt. 1851 och fortskaffas av kronobrefbärare. Meanderslinga. Västergötland. 1500<br />
14 Brevomslag utan innehåll, med fjäderrest i sigillet. Från Skara till Huseby med not.<br />
"Requisition" sänt till Secundmajorens Comp. 300<br />
F 15 Brevomslag 1867 med fjäderrest och slinga samt "Fort" ställd till Sandtorp klostret "Fortskaffas<br />
af kronobrefbärare skyndsammast och af dem i natt". 300<br />
16 Fribrevomslag 1710 med tre handritade öppna kronor, ställd till Gripsholm. 300<br />
F 18<br />
1197<br />
april 1809. 700<br />
F 19 Återanvänt brev med 1 GUL fjäder märkt "Order" sänt i stafett till olika adresser med tre olika<br />
kronoslingor mellan Boxholm och Amarbyn daterad 24 aug. troligen cirka 1810. 1000<br />
hastig kronoskjuts för Kongl. Westmanlands Reg:te". 1500<br />
22 Brev med 1 vit fjäder daterad 9 sept 1826 sänt till Major vid Westgötha Dahls Regemente i<br />
1201 Gobyn med innehåll gällande utseende av Fullmäktig för soldaterna Esping och Örn vid Sundahls<br />
Häradsrätt i Brottmål. 700<br />
F 23 Brev med 1 gråbrun fjäder daterad 15 jan 1845 i Sommerstad. "Ordres" sänt till kronofjärdingsman<br />
i Hult, Wisnums Socken, med notering "angående Brottmålsstemningar". 700<br />
1201 25 C Lot med Lot med 15 brev 156 med utvalda 3-4-5 Prakt/LYX slingor stämplar 1810-1853, från de 12 flesta öre vapentyp-1940 med militära talet adresser enstaka / Soldatpost. stämplar 1500<br />
26 Lot med modernare, tre brevomslag, inga svåra varav orter två men är många ställda mycket till Nääs vackra. 1725, 1733 och märkta "Fort af Solda- 1500<br />
1202 D<br />
F 27<br />
ter", Lot det med tredje 680 till st Vimmerby vackra stämplar 1854 alla på Oscar med militära boktryck, adresser från läsbara / Soldatpost. till Prakt i blandad<br />
Brev märkeskvalitet.<br />
(Lägreståndsvikning) med innehåll 12 april 1845, märkt "Kompani Ordes" med två vita<br />
800<br />
1300<br />
1203 F<br />
28<br />
1204 D<br />
F 29<br />
1205 C<br />
korta Låda splittrade med ca fjädrar. 1000 stämplar Sverige, mycket Prakt/LYX från Ringtyp-Modernt, även några 600<br />
Brev på med brev. innehåll 17-11-1837 med en vit fjäder samt mycket liten kronoslinga ställd till Kålle- 1200<br />
reds Välfyllt kompani visiralbum i Rangstorp med från ca 2.800 Råda. Oscars Innehåll märken ang. (varav Lärokurs ca för 150 korpralskolorna. klipp) alla med läsbara<br />
700<br />
Brev stämplar (Lägreståndsvikning) i blandad kvalitet. med Värt innehåll en genomgång.<br />
1200<br />
7 sept 1838. En vacker GUL fjäder samt kronoslinga<br />
från Tössbo 277 Ringtypsmärken Compagni till med Soldaten läsbara 669 till Kron. Prakt/Lyx stämplar i blandad märkeskvalitet. 12001500<br />
1206 D Album med i huvudsak stämplar från Västergötland: O, P och R -län på Medaljong-<br />
Bandmärken. Även Sverige 1855-1930 med normala utgåvor och varianter.<br />
1200<br />
1207 C Urvalshäfte med 400 märken 1910-1920 talet, övervägande Västergötland med många<br />
vackra exemplar bla. Örlen, Dimboby, Kungsryd etc.<br />
1200<br />
<strong>Frimärksauktioner</strong> 1208 D i <strong>Göteborg</strong> Visiralbum <strong>AB</strong>, Box med 1515, ca 3.000 411 41 stämplar GÖTEBORG—Telefon: sorterade länsvis 0708-106803—E-post: Vapen-1950 talet. Inga stenquist-thematics@telia.com<br />
svårare men