26.07.2013 Views

Offentlig Auktion - Frimärksauktioner i Göteborg AB

Örlogspost samt FN.<br />

200<br />

1164 A 178A Inrikes brev PKP 252 G, 30-9-1936. Postal 400 kr. 200<br />

1165 C Lot med 13 stämplar på helsaker 1880-1924, de flesta Jvg bla PKXP No 15. 200<br />

1166 A 57 PLK 379 D 22-12-1910. Postal 250 kr. 200<br />

Sverige<br />

Förfilateli<br />

1167 A 52 PLK 424 A 7-9-1911, 5 öre Oscar på klipp. Postal 400 kr. 200<br />

1168 A 143 cx 5 öre lejon CX med Lyx stämpel PKP 163, 21-5-1928.<br />

1 1183 1169 A 179 Odaterat PLK 421 officiellt C 20-5-1922, brev utan senast poststämplar kända avstämpling. med innehåll Postal signerat 200 kr. Palmkrantz, Körning L-län,<br />

adresserat "a Son Logis" i bostaden. Intressant.<br />

1170 A 32 Ångbåts Exp. 44, 18-8-1881, rätvänd men delvis svagt avtryck. Pappersrest på baksidan.<br />

2 Förfilateli 1700-talet, två karterade brevomslag från Ystad samt två okarterade från Lund.<br />

Postal 2.000 kr.<br />

150<br />

150<br />

600<br />

200<br />

700<br />

1171 D<br />

1172 E<br />

F 3 1184<br />

1173 E<br />

F 1174 4 C<br />

1175 A<br />

F 5<br />

1176 A<br />

F 1177 6 A 150<br />

1178 C<br />

F 7<br />

1179 1185 C<br />

F 1180 8 C<br />

Samling Ångbåts PXP i visiralbum. Ca 430 stämplar i blandad kvalitet. Fyndchanser. 500<br />

2 album med ca 850 st LBB och järnvägsstämplar Kurirpost på Oscar + Ångbåtspost, allt i blandad<br />

kvalitet. Även några askar Oscar, bunt medaljongbrev etc.<br />

500<br />

Samling Svenska terminalstämplar på klipp och små A6 kuvert, delvis sorterat efter år och<br />

av fältkassan från Frösön till Gävle. Förtydligande av text medföljer.<br />

stämpeltyp. Uppskattningsvis minst 5.000 st.<br />

400 600<br />

Vackert Lot adresserat med 56 udda brev stämplar med innehåll från Ringtyp-1940 daterat juli talet. 1636 Korkstämplar, till Jacob de Från la Gardie, Utlandet, skrivet Fra på<br />

tyska Sverige, (översättning Postens medföljer). Express etc. På baksidan finns notering "Praesenterat i Krigzrätten den 6 300<br />

Julij 1636". P.S.-Kuvert stämplad PKXP nr 8A, 14-10-1891 med svår RÖD rek.stämpel. 3002000<br />

Vackert adresserat brevomslag till Clas Christersson Horn av Åminne. Skrivet på Svenska,<br />

Ångbåts PXP No 77, 1922 x 3 samtliga på automatklippta bandmärken.<br />

renskrivning medföljer. Arkivanteckning 1636. 300<br />

2000<br />

Vackert Ångbåts adresserat PXP No brevomslag 77 2-12-1922 till Jacob på automatklippt de la Gardie. 15 öre Skrivet Gustav på V Svenska, en face med renskrivning delar av tre medföljer.<br />

märken. Arkivanteckning Ovanligt och 1638. vackert stämplat. Postal 400 kr.<br />

300<br />

2000<br />

Lot med 58 Ångbåtsstämplar Vapentyp-Oscar bla. Nr 15 och nr 83.<br />

Vackert adresserat brevomslag utan innehåll till Jacob de la Gardie från Generalguvernören 300<br />

över Postkontoret Ingermanland 18-12-1984 och Keksholms Maskinstämpel län, friherre på klipp. Erik Carlsson S.k beredskapsstämpel Gyllenstierna af felaktigt Ulaborg använd (1602-<br />

57). under Skrivet 3 på dagar Svenska, 1984 den renskrivning 16-17-18 troligen medföljer. vid Stockholm Arkivanteckning Ban. 1642. 200<br />

2000<br />

Vackert Liten adresserat samling med brevomslag 46 st Ångbåts till Erik PXP Rünings, på Oscarsm. Admiral, (mest General Boktryck) Gouvereur och två försändelser. im Lieflandt mfl 200<br />

1181 A<br />

F 9<br />

titlar. Mycket Utan innehåll vacker stämpel med daterad typ XIV på på fliken klipp. 31 Örlögspost dec 1644, Oscar delvis II översättning 18.maj.1934, medföljer. avstämplad<br />

Vackert tidigt adresserat första året. brevomslag utan innehåll till Krigskollegiet i Stockholm från Casper Ko-<br />

2000<br />

150<br />

1182 A<br />

F 10<br />

1183 D<br />

F 11<br />

1184 D<br />

skull Vykort (enligt "Turistångaren vaxsigill på baksidan) Selma Lagerlöf" tysk adress stämplad med Ångbåts översättning. PXP 49, Arkivanteckning 18-8-1905 (tvättbar) 1648. 2000<br />

Vackert med adresserat sidostämpel brevomslag av posttyp till "Selma Amiralitetsrådet, Lagerlöf 18-8-1905". utan innehåll med notering på fliken 100<br />

"Praesent 3 tjocka den insticksalbum 30 Maij 1649". med ca 3.000 olika orter på Oscar Koppartryck. En del lite svårare: 2000<br />

Vackert Kåseberga, adresserat Labacken, brevomslag Lillie, till Moshult, Gabriel Spångenäs, Bengtsson säkert Oxenstierna över 100 olika i Stockholm, med postalvärden utan innehåll<br />

med 100 kr notering och uppåt. på fliken Mest bra "Praesent kvalitet. den Bör 7 ses. Aug. 1652".<br />

8000<br />

2000<br />

2 välfyllda visiralbum med drygt 4.700 st stämplar på Profil höger. En fantastisk samling<br />

1185 1186 D<br />

12<br />

F 1186 13 D<br />

14<br />

med många Prakt/Lyx och många svåra orter bla. Emådalen, Kylinge, Silvergärde,<br />

Skromberga, Sunnersta. Rekommenderas Kronopost !!<br />

Välfyllt visiralbum med drygt 1.500 utvalda stämplar, många Prakt/Lyx från Vapentyp-1940<br />

Lot med 7 brev med innehåll alla med tydligt markerade kronoslingor.<br />

talet. Mycket 12 öre Vapen, Ringtyp och Oscar.<br />

Vackert Välfyllt handskrivet visiralbum brev med med ca 2.000 innehåll LBB och stämplar: stor vit Östergötland, fjäder i lacksigill Småland, till Tollered. Gottland, "Afgår Blekinge, från<br />

Lerum Öland, den 15 Skåne, Okt. minst 1851 90 och % fortskaffas på klipp, mycket av kronobrefbärare. är tvättbart. Prakt/Lyx Meanderslinga. stämplar på Västergötland. de<br />

Brevomslag modernare. utan En innehåll, grundlig med besiktning fjäderrest rekommenderas.<br />

i sigillet. Från Skara till Huseby med not.<br />

7000<br />

4500 300<br />

1500<br />

3000<br />

1187 D "Requisition" 1 album och sänt några till Secundmajorens lösa visirblad med Comp. ca 1.325 stämplar på Oscar Boktryck i mycket<br />

300<br />

F 15 Brevomslag blandad 1867 kvalitet. med Inga fjäderrest direkt svåra och orter slinga men samt massor "Fort" av ställd vackra till exemplar Sandtorp finns klostret och "Fortskaffas<br />

en del 3000<br />

1188 D af kronobrefbärare Välfyllt visiralbum skyndsammast med ca 1.800 och LBB af stämplar: dem i natt". Södermanland, Uppland, Västmanland,<br />

300<br />

16<br />

F 17<br />

1189 D<br />

F 18<br />

1190 C<br />

F 1191 19 D<br />

Fribrevomslag Närke, Värmland, 1710 med Dalarna, tre handritade Gävleborg, öppna Ångermanland, kronor, ställd minst till 90 Gripsholm. % på klipp, mycket<br />

300<br />

Brev tvättbart. med 1 brun/vit Prakt/Lyx fjäder på de i stort modernaste. vaxsigill En "Östgöta" grundlig samt besiktning kronoslinga rekommenderas. märkt "Öppen Ordres" 2700<br />

till Stratomta, Lot 60 stämplar vidarebefordrat med höga Postal och emottaget värden men av fyra oftast olika (inte personer. alltid) med Daterat aningen 14-15 lite sämre april 1809. 700<br />

Brev kvalitet med 1 på brun/vit stämpeln fjäder eller i stort märket. vaxsigill Sammanlagt "Östgöta" Postal samt över kronoslinga 20.000 kr. märkt Även lot "Öppen med ca Ordres" 300<br />

till Stratomta. st F.179 med Döfvestad, flera mindre vidarebefordrat orter i läsbar och kvalitet.<br />

2500<br />

emottaget av fyra olika personer. Daterat 18<br />

april<br />

Lot<br />

1809.<br />

med 153 utvalda Prakt/Lyx stämplar 1900-1970 talet. Mycket bra märkeskvalitet. 2200 700<br />

Återanvänt Album med brev drygt med 350 1 GUL utvalda fjäder (mest märkt Prakt/Lyx) "Order" sänt stpl från i stafett Vapen till till olika 1990 adresser talet. Bra med kvalitet. tre olika 2200<br />

1192 F kronoslingor Lot med mellan ca 1.600 Boxholm stämplar och i huvudsak Amarbyn på daterad Oscar, 24 rätvända aug. troligen till Prakt/Lyx cirka stämplar 1810. i blandad 1000<br />

F 20 Brev märkeskvalitet.<br />

med två vita fjädrar samt annorlunda kronoslinga. Från Spånga klockare-Gård "Angår 2200<br />

1193 A<br />

F 21<br />

hastig Lot kronoskjuts med 25 utvalda för Kongl. bättre Westmanlands stämplar i blandad Reg:te". kvalitet Ringtyp-1920, bla. Romfartuna-92,<br />

Brev Ransäter-78, med 1 Brun/svart Westra fjäder Wram, på PLK Emb. 362, Br. PLK Till Berg 282B, sänt Kolsebro från Wettlanda mfl. Högt Postalvärde.<br />

den 20 april 1815.<br />

1500<br />

2000<br />

1194 D<br />

22<br />

1195 D<br />

1196<br />

F 23 1187 E<br />

1197 D<br />

24<br />

25<br />

1198 26 D<br />

Innehåll Annorlunda "Wäg-Route" stämpelsamling angående på Militärtransport drygt 200 lösa av frimärken tyger från och Fredricstad brev med mindre till <strong>Göteborg</strong>. 1500<br />

Brev stämpeltyper med 1 vit fjäder och udda daterad stämplar. 9 sept Trevlig 1826 sänt post till väl Major värd en vid genomgång. Westgötha Dahls Rekommenderas.<br />

Regemente i 2000<br />

Gobyn Välfylld med innehåll datumsamling gällande på Oscarsperioden utseende av Fullmäktig 1-1-1885 för till soldaterna 31-12-1911. Esping Från läsbara och Örn till vid Sundahls<br />

Praktstämplar Häradsrätt i Brottmål. på blandad märkeskvalitet. Uppskattningsvis 9.000 märken.<br />

2000<br />

700<br />

Samling Ortstämplar A-Ö på ca 2000 Oscarsstämplar i 5 visiralbum. Mest koppartryck, i<br />

Brev med 1 gråbrun fjäder daterad 15 jan 1845 i Sommerstad. "Ordres" sänt till kronofjär-<br />

huvudsak städer och större orter, några lite bättre.<br />

1800<br />

dingsman i Hult, Wisnums Socken, med notering "angående Brottmålsstemningar". 700<br />

Välfyllt visiralbum med ca 1.200 LBB stämplar: Västergötland, Dalsland, Halland och<br />

Lot med 9 brev med 3 kronoslingor 1735-1806 de flesta med militära adresser / Soldatpost.<br />

Bohuslän, minst 90 % på klipp, mycket är tvättbart. Ett antal 50 kr och dyrare har setts.<br />

1200<br />

Lot med Prakt/Lyx 15 brev stämplar med 3-4-5 på det slingor modernare. 1810-1853, En grundlig de flesta besiktning med militära rekommenderas. adresser / Soldatpost. 18001500<br />

Lot med Välfyllt tre visiralbum brevomslag, med varav ca 6-700 två är vackra ställda stämplar till Nääs på 1725, 15 öre 1733 Oscar och + lot märkta med ca "Fort 380 af Solda-<br />

F 27<br />

1199 1188<br />

D<br />

28<br />

1200 D<br />

F 29<br />

ter", järnvägsstämplar det tredje till Vimmerby samt lite 1854 blandad alla kompott: med militära Ångbåtsstämplar, adresser / Soldatpost. Skyddsperforeringar,<br />

800<br />

Brev Ringtypsklipp (Lägreståndsvikning) med läsbara med stämplar innehåll etc. 12 april 1845, märkt "Kompani Ordes" med två vita 1600<br />

korta 2 splittrade visiralbum fjädrar. med ca 4300 märken i blandad kvalitet från Vapen till Modernt, sorterade<br />

600<br />

Brev länsvis. med innehåll Inga "svåra" 17-11-1837 orter men med här en och vit där fjäder finns samt riktigt mycket vackra liten exemplar. kronoslinga ställd till Kålle- 1500<br />

reds Visiralbum kompani i med Rangstorp ca 1.000 från stämplar Råda. Innehåll sorterade ang. länsvis. Lärokurs Blandad för korpralskolorna. kvalitet från läsbara till Prakt 700<br />

Brev stämplar. (Lägreståndsvikning) med innehåll 7 sept 1838. En vacker GUL fjäder samt kronoslinga 1500<br />

från Tössbo Compagni till Soldaten 669 Kron. 1500<br />