Offentlig Auktion - Frimärksauktioner i Göteborg AB
på visirblad.<br />
1000<br />
1146 A Brev sänt ofrankerat från Wäderstad 15.11.1881 till Reynolds ILL, USA. Lösenbelagt och<br />
frankerat med 10 cent. Ankomststämplat.<br />
500<br />
1147 C 97 Oscarsmärken med utvalda vackra stämplar i mycket bra märkeskvalitet. 450<br />
1157<br />
Sverige<br />
Förfilateli<br />
1148 A 56 Bondersbyn 24-2-19xx, märket med ktt. Postal 2.000 kr. 300<br />
1149 C Lot med 80 stämplar Vapen-Modernt. 200<br />
1150 A<br />
1<br />
1151 A<br />
1152 2 A<br />
45<br />
54<br />
60<br />
Öijebyn 2-11-1886 Prakt/Lyx stämpel. Postal 250 kr.<br />
adresserat Lauker "a 3-5-1911. Son Logis" Postal i bostaden. 300 kr. Intressant.<br />
Förfilateli Porjus 1700-talet, 5-9-1911. Postal två karterade 150 kr. brevomslag från Ystad samt två okarterade från Lund.<br />
150<br />
150<br />
150<br />
200<br />
700<br />
1153 A 82 10 öre Praktstämplat Norra Vi, 7.12.1915 på vykort till USA, returnerat. 100<br />
Järnvägsstämplar<br />
Kurirpost<br />
1154 A 79 Ale 22-9-1913. Postal 175 kr. 100<br />
F<br />
1155<br />
3<br />
A 322<br />
Brev<br />
Kalix-Nyborg<br />
med komplett<br />
Postomb<br />
och långt<br />
1 15-12-1939<br />
innehåll daterat<br />
Prakt<br />
Rise<br />
stämpel.<br />
på FRÖSÖN 14-5-1719, gällande transport 100<br />
1156 D av fältkassan Samling med från ca Frösön 1430 till PLK Gävle. stämplar. Förtydligande Många vackra, av text några medföljer. lite svårare. 1200 600<br />
F 1157 4 D Vackert Samling adresserat med ca brev 1220 med PKXP innehåll stämplar daterat Ringtyp-Bandmärken. juli 1636 till Jacob Några de la bättre Gardie, bl.a. skrivet 89F och på<br />
tyska 104F. (översättning Blandad kvalitet. medföljer). På baksidan finns notering "Praesenterat i Krigzrätten den 6 1100<br />
Julij 1636".<br />
1158 D Samling med ca 840 PKP stämplar i visiralbum. Blandad kvalitet.<br />
2000<br />
600<br />
600<br />
1159 D Ca<br />
renskrivning Ca 900 PKXP, PLK<br />
medföljer. PLK och<br />
Arkivanteckning och PKP stämplar i<br />
1636. i två insticksalbum med några försändelser på<br />
2000<br />
slutet.<br />
F 6 Vackert<br />
slutet. Blandad<br />
adresserat<br />
Blandad kvalitet.<br />
brevomslag<br />
kvalitet.<br />
500<br />
till Jacob de la Gardie. Skrivet på Svenska, renskrivning med-<br />
1160 1158 B BD Lot<br />
följer.<br />
Lot Samling med<br />
Arkivanteckning<br />
med med drygt ca 150 840 brev PKP och<br />
1638.<br />
och stämplar vykort, alla i visiralbum. med järnvägsstämplar Blandad kvalitet. från Ringtyp-1930 talet. 500 600 2000<br />
F 1161 1159 7 D DD Vackert Litet Ca 900 adresserat album PKXP, med PLK brevomslag ca 260 och järnvägsstämplar, PKP utan stämplar innehåll i två till många insticksalbum Jacob Prakt de stämplar. la med Gardie några från försändelser Generalguvernören på 400<br />
1162 D över Samling<br />
slutet. Ingermanland Blandad Järnvägspost<br />
kvalitet. och Keksholms 1 samt lite län, FKMB friherre ca 330 Erik st Carlsson i blandad Gyllenstierna kvalitet. af Ulaborg (1602- 500<br />
1 samt lite FKMB ca 330 st i blandad kvalitet. 250<br />
1160<br />
250<br />
57). Skrivet på Svenska, renskrivning medföljer. Arkivanteckning 1642.<br />
1163<br />
1158 B<br />
D Lot<br />
Insticksalbum<br />
Samling med med drygt ca 150<br />
med<br />
840 brev<br />
ca<br />
PKP och<br />
300<br />
stämplar vykort, alla<br />
järnvägsstämplar<br />
i visiralbum. med järnvägsstämplar<br />
+ några<br />
Blandad<br />
visirblad<br />
kvalitet. från Ringtyp-1930 talet.<br />
stämplar: Fältpost,<br />
500 2000<br />
1163 D Insticksalbum med ca 300 järnvägsstämplar + några visirblad stämplar: Fältpost,<br />
600<br />
F 1161 1159 8 D Vackert Örlogspost<br />
Litet Ca 900 adresserat album PKXP, samt<br />
med PLK brevomslag ca FN.<br />
260 och järnvägsstämplar, PKP till stämplar Erik Rünings, i två många insticksalbum Admiral, Prakt stämplar. General med några Gouvereur försändelser im Lieflandt på mfl 400 200<br />
1164 titlar. Utan innehåll med daterad på fliken 31 dec 1644, delvis översättning medföljer.<br />
1164 1162 A AD 178A Inrikes Samling slutet. Blandad brev Järnvägspost PKP kvalitet. 252 G, 1 samt 30-9-1936. lite FKMB Postal ca 400 330 kr. st i blandad kvalitet. 200<br />
500 2000<br />
200 250<br />
F 1160 9 Vackert adresserat brevomslag utan innehåll till Krigskollegiet i Stockholm från Casper Ko-<br />
1165<br />
B<br />
C Lot<br />
Lot<br />
med<br />
med<br />
13<br />
drygt<br />
stämplar<br />
150 brev<br />
på<br />
och<br />
helsaker<br />
vykort,<br />
1880-1924,<br />
alla med järnvägsstämplar<br />
de flesta Jvg bla<br />
från<br />
PKXP<br />
Ringtyp-1930<br />
No 15.<br />
talet.<br />
1165 1163 CD skull<br />
Lot Insticksalbum<br />
(enligt<br />
med<br />
vaxsigill<br />
13 stämplar med ca<br />
på baksidan)<br />
på 300 helsaker järnvägsstämplar<br />
tysk<br />
1880-1924, +<br />
adress med<br />
de några flesta visirblad<br />
översättning.<br />
Jvg bla stämplar: PKXP<br />
Arkivanteckning<br />
No Fältpost, 15.<br />
1648. 200<br />
500<br />
200 2000<br />
F 1166<br />
1161<br />
10 A<br />
D<br />
1166 A 57 Vackert PLK<br />
Örlogspost Litet<br />
adresserat 379<br />
album<br />
379 D<br />
samt 22-12-1910.<br />
med ca<br />
22-12-1910.<br />
FN. 260 järnvägsstämplar,<br />
brevomslag Postal till 250 Amiralitetsrådet, kr.<br />
många Prakt stämplar.<br />
Postal 250 kr. utan innehåll med notering på fliken 200<br />
400 200<br />
1164<br />
200<br />
1167<br />
1162 A D 178A Inrikes<br />
52 "Praesent PLK<br />
Samling brev<br />
424 den<br />
Järnvägspost PKP 252 G,<br />
A 30 7-9-1911, Maij 1649". 5<br />
1<br />
öre<br />
samt 30-9-1936.<br />
Oscar<br />
lite FKMB Postal<br />
på klipp.<br />
ca 400<br />
Postal<br />
330 kr. st<br />
400<br />
i blandad<br />
kr.<br />
kvalitet. 200<br />
1167 A 52 PLK 424 A 7-9-1911, 5 öre Oscar på klipp. Postal 400 kr. 200<br />
250 2000<br />
F 1165<br />
200<br />
1168<br />
1163 11 C<br />
A<br />
D Vackert Lot<br />
143 cx 5<br />
Insticksalbum adresserat med 13 stämplar<br />
öre lejon CX<br />
med<br />
med brevomslag ca på<br />
Lyx<br />
300 helsaker<br />
stämpel<br />
järnvägsstämplar till Gabriel 1880-1924,<br />
PKP 163, Bengtsson 21-5-1928.<br />
+ de några flesta visirblad Oxenstierna Jvg bla stämplar: PKXP i No Stockholm, Fältpost, 15. utan inne- 200<br />
1168 A 143 cx 5 öre lejon CX med Lyx stämpel PKP 163, 21-5-1928. 150<br />
1166 A 57 håll med PLK Örlogspost notering 379 D samt 22-12-1910. på FN. fliken "Praesent Postal 250 den kr. 7 Aug. 1652". 150 200<br />
2000<br />
1169 A 179 PLK 421 C 20-5-1922, senast kända avstämpling. Postal 200 kr. 200<br />
1164 1169 A 179 178A PLK Inrikes 421 brev C 20-5-1922, PKP 252 G, senast 30-9-1936. kända Postal avstämpling. 400 kr. Postal 200 kr. 150<br />
1167 A 52 PLK 424 A 7-9-1911, 5 öre Oscar på klipp. Postal 400 kr. 150 200<br />
1170 A 32 Ångbåts Exp. 44, 18-8-1881, rätvänd men delvis svagt avtryck. Pappersrest på baksidan. 200<br />
1170 1165 AC 32 Ångbåts Lot med 13 Exp. stämplar 44, 18-8-1881, på helsaker rätvänd 1880-1924, men delvis de flesta svagt Jvg avtryck. bla PKXP Pappersrest No 15. på baksidan.<br />
1168 A 143 cx Postal<br />
5 öre lejon 2.000<br />
CX kr.<br />
med Lyx stämpel PKP Kronopost<br />
163, 21-5-1928. 200<br />
150 600<br />
1171<br />
1166<br />
12 D<br />
A 57<br />
Lot med Samling<br />
PLK 379<br />
7 brev Ångbåts<br />
D 22-12-1910.<br />
med innehåll PXP i visiralbum.<br />
Postal 250<br />
1171 D Samling Ångbåts PXP i visiralbum. Övriga alla med tydligt Ca<br />
kr.<br />
1169 A 179 PLK 421 C 20-5-1922, senast kända Ca avstämpling. 430 Stämplar<br />
markerade stämplar Postal i blandad kronoslingor. 200 kr. kvalitet. Fyndchanser. 500<br />
200<br />
500 150 300<br />
F 1172<br />
1167<br />
13 E<br />
A 52<br />
Vackert 2<br />
PLK<br />
album<br />
424<br />
handskrivet med<br />
A 7-9-1911,<br />
ca brev 850 st<br />
5<br />
med LBB<br />
öre Oscar<br />
innehåll och järnvägsstämplar<br />
på klipp. Postal 400<br />
och stor vit fjäder på Oscar<br />
kr.<br />
1172 1170 EA 32 2 Ångbåts album med Exp. ca 44, 850 18-8-1881, st LBB och rätvänd järnvägsstämplar men delvis svagt på Oscar avtryck. i lacksigill + Ångbåtspost, Pappersrest till Tollered. allt på "Afgår baksidan. i blandad från 200<br />
1168 A 143 cx Lerum kvalitet. Postal 5 öre den lejon 2.000 15 Även Okt. CX kr. några med 1851 Lyx askar och stämpel fortskaffas Oscar, PKP bunt av 163, medaljongbrev kronobrefbärare. 21-5-1928. etc. Meanderslinga. Västergötland. 150 500 6001500<br />
1173 1171 1169 14 E ED A 179 Brevomslag Samling PLK 421 utan Svenska Ångbåts C 20-5-1922, innehåll, PXP terminalstämplar i med senast visiralbum. fjäderrest kända på Ca avstämpling. klipp i 430 sigillet. stämplar och små Från Postal i A6 blandad Skara kuvert, 200 till kr. kvalitet. delvis Huseby sorterat Fyndchanser. med not. efter år och 500 150<br />
"Requisition" stämpeltyp. sänt Uppskattningsvis till Secundmajorens minst Comp. 5.000 st.<br />
400<br />
1172 stämpeltyp. Uppskattningsvis minst 5.000 st.<br />
400 300<br />
F 1174<br />
1170 E<br />
15 C<br />
A 32 2<br />
Brevomslag Lot<br />
Ångbåts album med<br />
med 1867 56<br />
Exp. ca<br />
udda<br />
44, 850<br />
med stämplar<br />
18-8-1881, st LBB och<br />
fjäderrest från<br />
rätvänd järnvägsstämplar<br />
och Ringtyp-1940<br />
men delvis<br />
slinga samt talet.<br />
svagt på Oscar<br />
"Fort" Korkstämplar,<br />
avtryck. + Ångbåtspost, Pappersrest allt<br />
ställd till Sandtorp Från Utlandet,<br />
på baksidan. i blandad<br />
1174 C Lot klostret Fra<br />
kvalitet. med 56 udda stämplar från Ringtyp-1940 talet. Korkstämplar, Från Utlandet, Fra "Fortskaffas<br />
af kronobrefbärare Sverige,<br />
Postal 2.000 Även<br />
Postens<br />
kr. några askar Oscar, bunt medaljongbrev etc.<br />
500<br />
skyndsammast Express etc.<br />
300<br />
600<br />
1173 Sverige, Postens Express etc. och af dem i natt". 300<br />
300<br />
1175<br />
1171 E<br />
A<br />
D Samling<br />
P.S.-Kuvert<br />
Samling Svenska Ångbåts<br />
stämplad<br />
PXP terminalstämplar<br />
PKXP<br />
i visiralbum. på<br />
nr 8A, 14-10-1891<br />
Ca klipp 430 stämplar och små<br />
med svår<br />
i A6 blandad kuvert,<br />
RÖD<br />
kvalitet. delvis sorterat<br />
rek.stämpel.<br />
Fyndchanser. efter år och<br />
1175 16 A Fribrevomslag P.S.-Kuvert 1710 stämplad med tre PKXP handritade nr 8A, 14-10-1891 öppna kronor, med svår ställd RÖD till Gripsholm. rek.stämpel. 300<br />
500<br />
stämpeltyp. Uppskattningsvis minst 5.000 st.<br />
300 400 300<br />
F 1176<br />
1172<br />
17 A<br />
E<br />
Brev Ångbåts<br />
2 album med<br />
med 1 brun/vit PXP<br />
ca<br />
No<br />
850<br />
fjäder 77,<br />
st<br />
1922<br />
LBB<br />
i stort x<br />
och<br />
3 vaxsigill samtliga<br />
järnvägsstämplar<br />
"Östgöta" på automatklippta<br />
på Oscar<br />
samt kronoslinga bandmärken.<br />
+ Ångbåtspost, allt i blandad<br />
1174 1176 CA Ångbåts Lot med 56 PXP udda No 77, stämplar 1922 från x 3 samtliga Ringtyp-1940 på automatklippta talet. Korkstämplar, bandmärken. Från märkt Utlandet, "Öppen Fra<br />
kvalitet. Även några askar Oscar, bunt medaljongbrev etc.<br />
Ordres" 300 500<br />
1177 A 150 till Stratomta, Ångbåts<br />
Sverige, Postens PXP vidarebefordrat No 77<br />
Express 2-12-1922<br />
etc. och emottaget på automatklippt av fyra 15 olika öre Gustav personer. V en Daterat face med 14-15 delar april av 1809. tre 300<br />
1173 E Samling Svenska terminalstämplar på automatklippt på klipp och små 15 öre A6 Gustav kuvert, V delvis en face sorterat med efter delar år av och tre 700<br />
F 1175 18 A Brev märken.<br />
P.S.-Kuvert med 1 brun/vit Ovanligt<br />
stämplad fjäder och vackert<br />
PKXP i stort nr stämplat. vaxsigill 8A, 14-10-1891 "Östgöta" Postal 400<br />
med samt kr.<br />
svår kronoslinga RÖD rek.stämpel.<br />
märkt "Öppen Ordres" 300<br />
300 400<br />
1178 1174 1176 C CA till Stratomta. Lot Ångbåts Lot med 58 56 PXP Döfvestad, Ångbåtsstämplar udda No 77, stämplar 1922 vidarebefordrat från x 3 Vapentyp-Oscar samtliga Ringtyp-1940 och på automatklippta emottaget talet. bla. Nr Korkstämplar, 15 av och fyra bandmärken. nr olika 83. Från personer. Utlandet, Daterat Fra 18 300<br />
1179 C<br />
april Postkontoret 1809.<br />
1179 1177 CA 150 Postkontoret Ångbåts Sverige, Postens PXP 18-12-1984 No 77 Express 2-12-1922 Maskinstämpel etc. på automatklippt på klipp. 15 S.k öre beredskapsstämpel Gustav V en face med felaktigt delar använd av tre 300 700<br />
F 1175 19 A Återanvänt under märken. P.S.-Kuvert 3<br />
brev dagar Ovanligt stämplad med 1984 och 1 GUL den vackert PKXP 16-17-18<br />
fjäder nr stämplat. 8A, märkt troligen 14-10-1891 "Order" Postal vid Stockholm 400 sänt med kr. i svår stafett Ban. RÖD till rek.stämpel. olika adresser med tre olika 300 200 300<br />
1180 1178 C<br />
kronoslingor Liten samling mellan med Boxholm 46 st Ångbåts och Amarbyn PXP på daterad Oscarsm. 24 (mest aug. troligen Boktryck) cirka och 1810.<br />
1176 CA Lot Ångbåts med 58 PXP Ångbåtsstämplar No 77, 1922 x 3 Vapentyp-Oscar samtliga på automatklippta bla. Nr 15 och bandmärken. nr 83. två försändelser. 2001000<br />
300 200<br />
1181 1179 1177 A AC A 150 Mycket vacker stämpel typ XIV på klipp. Örlögspost Oscar II 18.maj.1934, avstämplad<br />
hastig<br />
Mycket Postkontoret Ångbåts kronoskjuts<br />
vacker PXP 18-12-1984 No för<br />
stämpel 77 Kongl. 2-12-1922 typ Maskinstämpel<br />
Westmanlands<br />
XIV på klipp. automatklippt Örlögspost på klipp.<br />
Reg:te". 15 S.k öre Oscar beredskapsstämpel Gustav II 18.maj.1934, V en face med avstämplad<br />
felaktigt delar använd av tre<br />
tidigt första året.<br />
1501500<br />
tidigt under märken. första 3 dagar Ovanligt året. 1984 och den vackert 16-17-18 stämplat. troligen Postal vid Stockholm 400 kr. Ban.<br />
150 200 300<br />
F 1182 21 A Brev Vykort med 1 "Turistångaren Brun/svart fjäder Selma på Lagerlöf" Emb. Br. stämplad Till Berg sänt Ångbåts från PXP Wettlanda 49, 18-8-1905 den 20 (tvättbar) april 1815.<br />
1182 1180 1178 A C Vykort Liten Lot med samling "Turistångaren 58 Ångbåtsstämplar med 46 st Selma Ångbåts Lagerlöf" Vapentyp-Oscar PXP på stämplad Oscarsm. bla. Ångbåts Nr (mest 15 och PXP Boktryck) nr 49, 83. 18-8-1905 och två försändelser. (tvättbar)<br />
Innehåll med "Wäg-Route" sidostämpel av angående posttyp "Selma Militärtransport Lagerlöf 18-8-1905".<br />
av tyger från Fredricstad till <strong>Göteborg</strong>. 300 200<br />
med sidostämpel av posttyp "Selma Lagerlöf 18-8-1905".<br />
100 1001500<br />
1181<br />
1183<br />
1179<br />
1183<br />
22 A<br />
D<br />
C<br />
D<br />
Brev Mycket<br />
3<br />
Postkontoret<br />
3<br />
med tjocka<br />
1 vacker vit insticksalbum<br />
fjäder 18-12-1984 stämpel daterad typ<br />
med<br />
Maskinstämpel<br />
med<br />
9 XIV<br />
ca<br />
sept på<br />
3.000<br />
1826 klipp.<br />
olika<br />
sänt Örlögspost på<br />
orter<br />
klipp.<br />
orter<br />
till på<br />
Major S.k Oscar<br />
Oscar<br />
beredskapsstämpel<br />
Oscar<br />
vid Koppartryck.<br />
Westgötha II 18.maj.1934, Dahls avstämplad<br />
En del<br />
felaktigt<br />
del<br />
Regemente lite svårare:<br />
använd<br />
svårare:<br />
i<br />
Gobyn tidigt<br />
Kåseberga,<br />
under<br />
Kåseberga,<br />
med första 3 innehåll dagar året.<br />
Labacken,<br />
1984<br />
Labacken,<br />
gällande den<br />
Lillie,<br />
16-17-18<br />
Lillie,<br />
utseende Moshult,<br />
troligen<br />
Moshult,<br />
av Spångenäs,<br />
Fullmäktig vid Stockholm för säkert<br />
soldaterna Ban.<br />
150<br />
över 100<br />
Esping olika med<br />
och postalvärden<br />
Örn vid Sun- 200<br />
1182 1180 AC dahls Vykort<br />
100<br />
Liten<br />
100<br />
Häradsrätt kr<br />
samling "Turistångaren<br />
kr och uppåt.<br />
i med Brottmål. Mest<br />
46 st Selma<br />
Mest bra<br />
Ångbåts Lagerlöf"<br />
bra kvalitet.<br />
PXP<br />
kvalitet. Bör<br />
på stämplad<br />
Bör ses.<br />
Oscarsm. Ångbåts (mest PXP Boktryck) 49, 18-8-1905 och två försändelser. (tvättbar)<br />
ses.<br />
8000 200 700<br />
100<br />
F 1181 1184 23 A D Brev 2 Mycket med välfyllda 1 vacker gråbrun visiralbum stämpel fjäder med daterad typ drygt XIV på 4.700 15 klipp. jan st 1845 Örlögspost stämplar i Sommerstad. på Oscar Profil II höger. 18.maj.1934, "Ordres" En fantastisk sänt avstämplad till kronofjär- samling<br />
1183 D 3 tjocka insticksalbum med ca 3.000 olika orter på Oscar Koppartryck. En del lite samling svårare:<br />
dingsman med tidigt många första i Hult, året. Prakt/Lyx Wisnums och Socken, många med svåra notering orter bla. "angående Emådalen, Brottmålsstemningar". Kylinge, Silvergärde,<br />
150<br />
Kåseberga, Labacken, Lillie, Moshult, Spångenäs, säkert över 100 olika med postalvärden 700<br />
1182 24 A Lot med Skromberga, Vykort 9 brev "Turistångaren med Sunnersta. 3 kronoslingor Selma Rekommenderas Lagerlöf" 1735-1806 stämplad !! de flesta Ångbåts med PXP militära 49, 18-8-1905 adresser (tvättbar) / Soldatpost. 7000<br />
100 kr och uppåt. Mest Ortstämplingar bra kvalitet. Bör ses. Samlingar & Poster<br />
80001200<br />
1185 25 D Lot med Välfyllt med 15 sidostämpel visiralbum brev med av med 3-4-5 posttyp drygt slingor "Selma 1.500 1810-1853, utvalda Lagerlöf stämplar, 18-8-1905".<br />
de flesta många med militära Prakt/Lyx adresser från Vapentyp-1940 100<br />
1184 D 2 välfyllda visiralbum med drygt 4.700 st stämplar på Profil höger. En fantastisk / samling Soldatpost. 1500<br />
1183 D talet. Mycket 12 öre Vapen, Ringtyp och Oscar.<br />
4500<br />
26 Lot med talet. 3 tjocka<br />
tre Mycket insticksalbum<br />
brevomslag, 12 öre Vapen, med ca<br />
med många Prakt/Lyx varav och många två Ringtyp 3.000<br />
är svåra ställda och olika<br />
orter Oscar. orter på Oscar Koppartryck. En del lite svårare: 4500<br />
till Nääs bla. Emådalen, 1725, 1733 Kylinge, och märkta Silvergärde, "Fort af Solda-<br />
1186 D Välfyllt visiralbum med ca 2.000 LBB stämplar: Östergötland, Småland, Gottland, Blekinge,<br />
ter", Välfyllt Kåseberga,<br />
Skromberga, det tredje visiralbum Labacken,<br />
till Sunnersta. Vimmerby med ca Lillie,<br />
Rekommenderas 1854 2.000 Moshult,<br />
alla LBB med stämplar: Spångenäs,<br />
militära !! Östergötland, säkert över<br />
adresser / Soldatpost. Småland, 100 olika Gottland, med postalvärden Blekinge, 7000 800<br />
Öland, Skåne, minst 90 % på klipp, mycket är tvättbart. Prakt/Lyx stämplar på de<br />
F 1185 27 D Brev Välfyllt<br />
100 kr och<br />
(Lägreståndsvikning) visiralbum<br />
uppåt.<br />
med<br />
Mest<br />
drygt<br />
bra kvalitet.<br />
med innehåll 1.500 utvalda<br />
Bör ses.<br />
8000<br />
12 april stämplar, 1845, märkt många "Kompani Prakt/Lyx Ordes" från Vapentyp-1940<br />
1184 D<br />
med två vita<br />
modernare. En grundlig besiktning rekommenderas.<br />
3000<br />
1187 D<br />
korta<br />
modernare. 2 välfyllda visiralbum<br />
talet.<br />
1<br />
splittrade Mycket<br />
album och<br />
fjädrar.<br />
En 12 grundlig med<br />
öre Vapen, besiktning drygt 4.700<br />
Ringtyp rekommenderas.<br />
st stämplar på Profil höger. En fantastisk samling<br />
och Oscar.<br />
3000 4500<br />
några lösa visirblad med ca 1.325 stämplar på Oscar Boktryck i mycket<br />
600<br />
1187 1186 D 1 med album många och Prakt/Lyx några lösa och visirblad många med svåra ca orter 1.325 bla. stämplar Emådalen, på Oscar Kylinge, Boktryck Silvergärde, i mycket<br />
28 D Brev Välfyllt<br />
blandad med innehåll visiralbum<br />
kvalitet. 17-11-1837 med ca 2.000<br />
Inga direkt med LBB<br />
svåra en orter vit stämplar:<br />
men fjäder massor samt Östergötland, mycket av vackra liten Småland,<br />
exemplar kronoslinga Gottland,<br />
finns och ställd Blekinge,<br />
en till del Kålle-<br />
blandad Skromberga, kvalitet. Sunnersta. Inga direkt Rekommenderas svåra orter men !! massor av vackra exemplar finns och en del 3000 7000<br />
1188 D reds Öland,<br />
Välfyllt kompani Skåne,<br />
visiralbum i Rangstorp minst 90<br />
med från % på<br />
ca 1.800 Råda. klipp,<br />
LBB Innehåll mycket<br />
stämplar: ang. är tvättbart.<br />
Södermanland, Lärokurs Prakt/Lyx för korpralskolorna. stämplar på de<br />
1188 1185 D Välfyllt visiralbum med ca drygt 1.800 1.500 LBB utvalda stämplar: stämplar, Södermanland, många Prakt/Lyx Uppland, från Västmanland,<br />
Vapentyp-1940 700<br />
F 29 Brev modernare.<br />
Närke, (Lägreståndsvikning) En grundlig<br />
Värmland, Dalarna, med besiktning<br />
Gävleborg, innehåll rekommenderas.<br />
3000<br />
talet. Mycket 12 öre Vapen, Ringtyp och 7 Ångermanland, sept Oscar. 1838. En vacker minst 90 GUL % på fjäder klipp, samt mycket kronoslinga 4500<br />
1187 D från Tössbo<br />
1 album<br />
tvättbart. Compagni<br />
och några<br />
Prakt/Lyx till<br />
lösa<br />
på Soldaten<br />
visirblad<br />
de modernaste. 669<br />
med<br />
Kron.<br />
ca 1.325 stämplar på Oscar Boktryck i mycket<br />
1186 D Välfyllt visiralbum med ca 2.000 LBB stämplar: En grundlig Östergötland, besiktning Småland, rekommenderas. Gottland, Blekinge, 2700 27001500<br />
blandad kvalitet. Inga direkt svåra orter men massor av vackra exemplar finns och en del 3000<br />
1189 D Lot Öland, 60 stämplar Skåne, minst med 90 höga % på Postal klipp, värden mycket men är tvättbart. oftast (inte Prakt/Lyx alltid) med stämplar aningen på lite de sämre<br />
1188 D Välfyllt visiralbum med ca 1.800 LBB stämplar: Södermanland, Uppland, Västmanland, sämre<br />
kvalitet modernare. på stämpeln En grundlig eller besiktning märket. Sammanlagt rekommenderas. Postal över 20.000 kr. Även lot med ca 300<br />
Närke, Värmland, Dalarna, Gävleborg, Ångermanland, minst 90 % på klipp, mycket 300 3000<br />
1187 D st 1 album F.179 och med några flera mindre lösa visirblad orter i läsbar med ca kvalitet. 1.325 stämplar på Oscar Boktryck i mycket 2500<br />
tvättbart. Prakt/Lyx på de modernaste. En grundlig besiktning rekommenderas.<br />
2700<br />
1190 C Lot med 153 utvalda Prakt/Lyx stämplar 1900-1970 talet. Mycket bra märkeskvalitet.<br />
<strong>Frimärksauktioner</strong><br />
1190 1189 CD i <strong>Göteborg</strong><br />
Lot blandad<br />
Lot med kvalitet.<br />
60 <strong>AB</strong>, stämplar 153<br />
Box<br />
utvalda Inga<br />
1515, med 411<br />
Prakt/Lyx direkt svåra<br />
höga 41 Postal GÖTEBORG—Telefon:<br />
stämplar orter men<br />
värden 1900-1970 massor<br />
men oftast 0708-106803—E-post:<br />
talet. av vackra<br />
(inte Mycket exemplar<br />
alltid) med bra aningen märkeskvalitet. finns och en del 3000<br />
stenquist-thematics@telia.com<br />
lite sämre 2200<br />
1191<br />
1188<br />
D Album<br />
Välfyllt<br />
kvalitet med<br />
visiralbum<br />
på stämpeln drygt 350<br />
med<br />
eller utvalda<br />
ca 1.800<br />
märket. (mest<br />
LBB<br />
Sammanlagt Prakt/Lyx)<br />
stämplar:<br />
Postal stpl<br />
Södermanland,<br />
från över Vapen 20.000 till<br />
Uppland,<br />
1990 kr. Även talet.<br />
Västmanland,<br />
lot Bra med kvalitet. ca 300