26.07.2013 Views

Offentlig Auktion - Frimärksauktioner i Göteborg AB

på visirblad.<br />

1000<br />

1146 A Brev sänt ofrankerat från Wäderstad 15.11.1881 till Reynolds ILL, USA. Lösenbelagt och<br />

frankerat med 10 cent. Ankomststämplat.<br />

500<br />

1147 C 97 Oscarsmärken med utvalda vackra stämplar i mycket bra märkeskvalitet. 450<br />

1157<br />

Sverige<br />

Förfilateli<br />

1148 A 56 Bondersbyn 24-2-19xx, märket med ktt. Postal 2.000 kr. 300<br />

1149 C Lot med 80 stämplar Vapen-Modernt. 200<br />

1150 A<br />

1<br />

1151 A<br />

1152 2 A<br />

45<br />

54<br />

60<br />

Öijebyn 2-11-1886 Prakt/Lyx stämpel. Postal 250 kr.<br />

adresserat Lauker "a 3-5-1911. Son Logis" Postal i bostaden. 300 kr. Intressant.<br />

Förfilateli Porjus 1700-talet, 5-9-1911. Postal två karterade 150 kr. brevomslag från Ystad samt två okarterade från Lund.<br />

150<br />

150<br />

150<br />

200<br />

700<br />

1153 A 82 10 öre Praktstämplat Norra Vi, 7.12.1915 på vykort till USA, returnerat. 100<br />

Järnvägsstämplar<br />

Kurirpost<br />

1154 A 79 Ale 22-9-1913. Postal 175 kr. 100<br />

F<br />

1155<br />

3<br />

A 322<br />

Brev<br />

Kalix-Nyborg<br />

med komplett<br />

Postomb<br />

och långt<br />

1 15-12-1939<br />

innehåll daterat<br />

Prakt<br />

Rise<br />

stämpel.<br />

på FRÖSÖN 14-5-1719, gällande transport 100<br />

1156 D av fältkassan Samling med från ca Frösön 1430 till PLK Gävle. stämplar. Förtydligande Många vackra, av text några medföljer. lite svårare. 1200 600<br />

F 1157 4 D Vackert Samling adresserat med ca brev 1220 med PKXP innehåll stämplar daterat Ringtyp-Bandmärken. juli 1636 till Jacob Några de la bättre Gardie, bl.a. skrivet 89F och på<br />

tyska 104F. (översättning Blandad kvalitet. medföljer). På baksidan finns notering "Praesenterat i Krigzrätten den 6 1100<br />

Julij 1636".<br />

1158 D Samling med ca 840 PKP stämplar i visiralbum. Blandad kvalitet.<br />

2000<br />

600<br />

600<br />

1159 D Ca<br />

renskrivning Ca 900 PKXP, PLK<br />

medföljer. PLK och<br />

Arkivanteckning och PKP stämplar i<br />

1636. i två insticksalbum med några försändelser på<br />

2000<br />

slutet.<br />

F 6 Vackert<br />

slutet. Blandad<br />

adresserat<br />

Blandad kvalitet.<br />

brevomslag<br />

kvalitet.<br />

500<br />

till Jacob de la Gardie. Skrivet på Svenska, renskrivning med-<br />

1160 1158 B BD Lot<br />

följer.<br />

Lot Samling med<br />

Arkivanteckning<br />

med med drygt ca 150 840 brev PKP och<br />

1638.<br />

och stämplar vykort, alla i visiralbum. med järnvägsstämplar Blandad kvalitet. från Ringtyp-1930 talet. 500 600 2000<br />

F 1161 1159 7 D DD Vackert Litet Ca 900 adresserat album PKXP, med PLK brevomslag ca 260 och järnvägsstämplar, PKP utan stämplar innehåll i två till många insticksalbum Jacob Prakt de stämplar. la med Gardie några från försändelser Generalguvernören på 400<br />

1162 D över Samling<br />

slutet. Ingermanland Blandad Järnvägspost<br />

kvalitet. och Keksholms 1 samt lite län, FKMB friherre ca 330 Erik st Carlsson i blandad Gyllenstierna kvalitet. af Ulaborg (1602- 500<br />

1 samt lite FKMB ca 330 st i blandad kvalitet. 250<br />

1160<br />

250<br />

57). Skrivet på Svenska, renskrivning medföljer. Arkivanteckning 1642.<br />

1163<br />

1158 B<br />

D Lot<br />

Insticksalbum<br />

Samling med med drygt ca 150<br />

med<br />

840 brev<br />

ca<br />

PKP och<br />

300<br />

stämplar vykort, alla<br />

järnvägsstämplar<br />

i visiralbum. med järnvägsstämplar<br />

+ några<br />

Blandad<br />

visirblad<br />

kvalitet. från Ringtyp-1930 talet.<br />

stämplar: Fältpost,<br />

500 2000<br />

1163 D Insticksalbum med ca 300 järnvägsstämplar + några visirblad stämplar: Fältpost,<br />

600<br />

F 1161 1159 8 D Vackert Örlogspost<br />

Litet Ca 900 adresserat album PKXP, samt<br />

med PLK brevomslag ca FN.<br />

260 och järnvägsstämplar, PKP till stämplar Erik Rünings, i två många insticksalbum Admiral, Prakt stämplar. General med några Gouvereur försändelser im Lieflandt på mfl 400 200<br />

1164 titlar. Utan innehåll med daterad på fliken 31 dec 1644, delvis översättning medföljer.<br />

1164 1162 A AD 178A Inrikes Samling slutet. Blandad brev Järnvägspost PKP kvalitet. 252 G, 1 samt 30-9-1936. lite FKMB Postal ca 400 330 kr. st i blandad kvalitet. 200<br />

500 2000<br />

200 250<br />

F 1160 9 Vackert adresserat brevomslag utan innehåll till Krigskollegiet i Stockholm från Casper Ko-<br />

1165<br />

B<br />

C Lot<br />

Lot<br />

med<br />

med<br />

13<br />

drygt<br />

stämplar<br />

150 brev<br />

på<br />

och<br />

helsaker<br />

vykort,<br />

1880-1924,<br />

alla med järnvägsstämplar<br />

de flesta Jvg bla<br />

från<br />

PKXP<br />

Ringtyp-1930<br />

No 15.<br />

talet.<br />

1165 1163 CD skull<br />

Lot Insticksalbum<br />

(enligt<br />

med<br />

vaxsigill<br />

13 stämplar med ca<br />

på baksidan)<br />

på 300 helsaker järnvägsstämplar<br />

tysk<br />

1880-1924, +<br />

adress med<br />

de några flesta visirblad<br />

översättning.<br />

Jvg bla stämplar: PKXP<br />

Arkivanteckning<br />

No Fältpost, 15.<br />

1648. 200<br />

500<br />

200 2000<br />

F 1166<br />

1161<br />

10 A<br />

D<br />

1166 A 57 Vackert PLK<br />

Örlogspost Litet<br />

adresserat 379<br />

album<br />

379 D<br />

samt 22-12-1910.<br />

med ca<br />

22-12-1910.<br />

FN. 260 järnvägsstämplar,<br />

brevomslag Postal till 250 Amiralitetsrådet, kr.<br />

många Prakt stämplar.<br />

Postal 250 kr. utan innehåll med notering på fliken 200<br />

400 200<br />

1164<br />

200<br />

1167<br />

1162 A D 178A Inrikes<br />

52 "Praesent PLK<br />

Samling brev<br />

424 den<br />

Järnvägspost PKP 252 G,<br />

A 30 7-9-1911, Maij 1649". 5<br />

1<br />

öre<br />

samt 30-9-1936.<br />

Oscar<br />

lite FKMB Postal<br />

på klipp.<br />

ca 400<br />

Postal<br />

330 kr. st<br />

400<br />

i blandad<br />

kr.<br />

kvalitet. 200<br />

1167 A 52 PLK 424 A 7-9-1911, 5 öre Oscar på klipp. Postal 400 kr. 200<br />

250 2000<br />

F 1165<br />

200<br />

1168<br />

1163 11 C<br />

A<br />

D Vackert Lot<br />

143 cx 5<br />

Insticksalbum adresserat med 13 stämplar<br />

öre lejon CX<br />

med<br />

med brevomslag ca på<br />

Lyx<br />

300 helsaker<br />

stämpel<br />

järnvägsstämplar till Gabriel 1880-1924,<br />

PKP 163, Bengtsson 21-5-1928.<br />

+ de några flesta visirblad Oxenstierna Jvg bla stämplar: PKXP i No Stockholm, Fältpost, 15. utan inne- 200<br />

1168 A 143 cx 5 öre lejon CX med Lyx stämpel PKP 163, 21-5-1928. 150<br />

1166 A 57 håll med PLK Örlogspost notering 379 D samt 22-12-1910. på FN. fliken "Praesent Postal 250 den kr. 7 Aug. 1652". 150 200<br />

2000<br />

1169 A 179 PLK 421 C 20-5-1922, senast kända avstämpling. Postal 200 kr. 200<br />

1164 1169 A 179 178A PLK Inrikes 421 brev C 20-5-1922, PKP 252 G, senast 30-9-1936. kända Postal avstämpling. 400 kr. Postal 200 kr. 150<br />

1167 A 52 PLK 424 A 7-9-1911, 5 öre Oscar på klipp. Postal 400 kr. 150 200<br />

1170 A 32 Ångbåts Exp. 44, 18-8-1881, rätvänd men delvis svagt avtryck. Pappersrest på baksidan. 200<br />

1170 1165 AC 32 Ångbåts Lot med 13 Exp. stämplar 44, 18-8-1881, på helsaker rätvänd 1880-1924, men delvis de flesta svagt Jvg avtryck. bla PKXP Pappersrest No 15. på baksidan.<br />

1168 A 143 cx Postal<br />

5 öre lejon 2.000<br />

CX kr.<br />

med Lyx stämpel PKP Kronopost<br />

163, 21-5-1928. 200<br />

150 600<br />

1171<br />

1166<br />

12 D<br />

A 57<br />

Lot med Samling<br />

PLK 379<br />

7 brev Ångbåts<br />

D 22-12-1910.<br />

med innehåll PXP i visiralbum.<br />

Postal 250<br />

1171 D Samling Ångbåts PXP i visiralbum. Övriga alla med tydligt Ca<br />

kr.<br />

1169 A 179 PLK 421 C 20-5-1922, senast kända Ca avstämpling. 430 Stämplar<br />

markerade stämplar Postal i blandad kronoslingor. 200 kr. kvalitet. Fyndchanser. 500<br />

200<br />

500 150 300<br />

F 1172<br />

1167<br />

13 E<br />

A 52<br />

Vackert 2<br />

PLK<br />

album<br />

424<br />

handskrivet med<br />

A 7-9-1911,<br />

ca brev 850 st<br />

5<br />

med LBB<br />

öre Oscar<br />

innehåll och järnvägsstämplar<br />

på klipp. Postal 400<br />

och stor vit fjäder på Oscar<br />

kr.<br />

1172 1170 EA 32 2 Ångbåts album med Exp. ca 44, 850 18-8-1881, st LBB och rätvänd järnvägsstämplar men delvis svagt på Oscar avtryck. i lacksigill + Ångbåtspost, Pappersrest till Tollered. allt på "Afgår baksidan. i blandad från 200<br />

1168 A 143 cx Lerum kvalitet. Postal 5 öre den lejon 2.000 15 Även Okt. CX kr. några med 1851 Lyx askar och stämpel fortskaffas Oscar, PKP bunt av 163, medaljongbrev kronobrefbärare. 21-5-1928. etc. Meanderslinga. Västergötland. 150 500 6001500<br />

1173 1171 1169 14 E ED A 179 Brevomslag Samling PLK 421 utan Svenska Ångbåts C 20-5-1922, innehåll, PXP terminalstämplar i med senast visiralbum. fjäderrest kända på Ca avstämpling. klipp i 430 sigillet. stämplar och små Från Postal i A6 blandad Skara kuvert, 200 till kr. kvalitet. delvis Huseby sorterat Fyndchanser. med not. efter år och 500 150<br />

"Requisition" stämpeltyp. sänt Uppskattningsvis till Secundmajorens minst Comp. 5.000 st.<br />

400<br />

1172 stämpeltyp. Uppskattningsvis minst 5.000 st.<br />

400 300<br />

F 1174<br />

1170 E<br />

15 C<br />

A 32 2<br />

Brevomslag Lot<br />

Ångbåts album med<br />

med 1867 56<br />

Exp. ca<br />

udda<br />

44, 850<br />

med stämplar<br />

18-8-1881, st LBB och<br />

fjäderrest från<br />

rätvänd järnvägsstämplar<br />

och Ringtyp-1940<br />

men delvis<br />

slinga samt talet.<br />

svagt på Oscar<br />

"Fort" Korkstämplar,<br />

avtryck. + Ångbåtspost, Pappersrest allt<br />

ställd till Sandtorp Från Utlandet,<br />

på baksidan. i blandad<br />

1174 C Lot klostret Fra<br />

kvalitet. med 56 udda stämplar från Ringtyp-1940 talet. Korkstämplar, Från Utlandet, Fra "Fortskaffas<br />

af kronobrefbärare Sverige,<br />

Postal 2.000 Även<br />

Postens<br />

kr. några askar Oscar, bunt medaljongbrev etc.<br />

500<br />

skyndsammast Express etc.<br />

300<br />

600<br />

1173 Sverige, Postens Express etc. och af dem i natt". 300<br />

300<br />

1175<br />

1171 E<br />

A<br />

D Samling<br />

P.S.-Kuvert<br />

Samling Svenska Ångbåts<br />

stämplad<br />

PXP terminalstämplar<br />

PKXP<br />

i visiralbum. på<br />

nr 8A, 14-10-1891<br />

Ca klipp 430 stämplar och små<br />

med svår<br />

i A6 blandad kuvert,<br />

RÖD<br />

kvalitet. delvis sorterat<br />

rek.stämpel.<br />

Fyndchanser. efter år och<br />

1175 16 A Fribrevomslag P.S.-Kuvert 1710 stämplad med tre PKXP handritade nr 8A, 14-10-1891 öppna kronor, med svår ställd RÖD till Gripsholm. rek.stämpel. 300<br />

500<br />

stämpeltyp. Uppskattningsvis minst 5.000 st.<br />

300 400 300<br />

F 1176<br />

1172<br />

17 A<br />

E<br />

Brev Ångbåts<br />

2 album med<br />

med 1 brun/vit PXP<br />

ca<br />

No<br />

850<br />

fjäder 77,<br />

st<br />

1922<br />

LBB<br />

i stort x<br />

och<br />

3 vaxsigill samtliga<br />

järnvägsstämplar<br />

"Östgöta" på automatklippta<br />

på Oscar<br />

samt kronoslinga bandmärken.<br />

+ Ångbåtspost, allt i blandad<br />

1174 1176 CA Ångbåts Lot med 56 PXP udda No 77, stämplar 1922 från x 3 samtliga Ringtyp-1940 på automatklippta talet. Korkstämplar, bandmärken. Från märkt Utlandet, "Öppen Fra<br />

kvalitet. Även några askar Oscar, bunt medaljongbrev etc.<br />

Ordres" 300 500<br />

1177 A 150 till Stratomta, Ångbåts<br />

Sverige, Postens PXP vidarebefordrat No 77<br />

Express 2-12-1922<br />

etc. och emottaget på automatklippt av fyra 15 olika öre Gustav personer. V en Daterat face med 14-15 delar april av 1809. tre 300<br />

1173 E Samling Svenska terminalstämplar på automatklippt på klipp och små 15 öre A6 Gustav kuvert, V delvis en face sorterat med efter delar år av och tre 700<br />

F 1175 18 A Brev märken.<br />

P.S.-Kuvert med 1 brun/vit Ovanligt<br />

stämplad fjäder och vackert<br />

PKXP i stort nr stämplat. vaxsigill 8A, 14-10-1891 "Östgöta" Postal 400<br />

med samt kr.<br />

svår kronoslinga RÖD rek.stämpel.<br />

märkt "Öppen Ordres" 300<br />

300 400<br />

1178 1174 1176 C CA till Stratomta. Lot Ångbåts Lot med 58 56 PXP Döfvestad, Ångbåtsstämplar udda No 77, stämplar 1922 vidarebefordrat från x 3 Vapentyp-Oscar samtliga Ringtyp-1940 och på automatklippta emottaget talet. bla. Nr Korkstämplar, 15 av och fyra bandmärken. nr olika 83. Från personer. Utlandet, Daterat Fra 18 300<br />

1179 C<br />

april Postkontoret 1809.<br />

1179 1177 CA 150 Postkontoret Ångbåts Sverige, Postens PXP 18-12-1984 No 77 Express 2-12-1922 Maskinstämpel etc. på automatklippt på klipp. 15 S.k öre beredskapsstämpel Gustav V en face med felaktigt delar använd av tre 300 700<br />

F 1175 19 A Återanvänt under märken. P.S.-Kuvert 3<br />

brev dagar Ovanligt stämplad med 1984 och 1 GUL den vackert PKXP 16-17-18<br />

fjäder nr stämplat. 8A, märkt troligen 14-10-1891 "Order" Postal vid Stockholm 400 sänt med kr. i svår stafett Ban. RÖD till rek.stämpel. olika adresser med tre olika 300 200 300<br />

1180 1178 C<br />

kronoslingor Liten samling mellan med Boxholm 46 st Ångbåts och Amarbyn PXP på daterad Oscarsm. 24 (mest aug. troligen Boktryck) cirka och 1810.<br />

1176 CA Lot Ångbåts med 58 PXP Ångbåtsstämplar No 77, 1922 x 3 Vapentyp-Oscar samtliga på automatklippta bla. Nr 15 och bandmärken. nr 83. två försändelser. 2001000<br />

300 200<br />

1181 1179 1177 A AC A 150 Mycket vacker stämpel typ XIV på klipp. Örlögspost Oscar II 18.maj.1934, avstämplad<br />

hastig<br />

Mycket Postkontoret Ångbåts kronoskjuts<br />

vacker PXP 18-12-1984 No för<br />

stämpel 77 Kongl. 2-12-1922 typ Maskinstämpel<br />

Westmanlands<br />

XIV på klipp. automatklippt Örlögspost på klipp.<br />

Reg:te". 15 S.k öre Oscar beredskapsstämpel Gustav II 18.maj.1934, V en face med avstämplad<br />

felaktigt delar använd av tre<br />

tidigt första året.<br />

1501500<br />

tidigt under märken. första 3 dagar Ovanligt året. 1984 och den vackert 16-17-18 stämplat. troligen Postal vid Stockholm 400 kr. Ban.<br />

150 200 300<br />

F 1182 21 A Brev Vykort med 1 "Turistångaren Brun/svart fjäder Selma på Lagerlöf" Emb. Br. stämplad Till Berg sänt Ångbåts från PXP Wettlanda 49, 18-8-1905 den 20 (tvättbar) april 1815.<br />

1182 1180 1178 A C Vykort Liten Lot med samling "Turistångaren 58 Ångbåtsstämplar med 46 st Selma Ångbåts Lagerlöf" Vapentyp-Oscar PXP på stämplad Oscarsm. bla. Ångbåts Nr (mest 15 och PXP Boktryck) nr 49, 83. 18-8-1905 och två försändelser. (tvättbar)<br />

Innehåll med "Wäg-Route" sidostämpel av angående posttyp "Selma Militärtransport Lagerlöf 18-8-1905".<br />

av tyger från Fredricstad till <strong>Göteborg</strong>. 300 200<br />

med sidostämpel av posttyp "Selma Lagerlöf 18-8-1905".<br />

100 1001500<br />

1181<br />

1183<br />

1179<br />

1183<br />

22 A<br />

D<br />

C<br />

D<br />

Brev Mycket<br />

3<br />

Postkontoret<br />

3<br />

med tjocka<br />

1 vacker vit insticksalbum<br />

fjäder 18-12-1984 stämpel daterad typ<br />

med<br />

Maskinstämpel<br />

med<br />

9 XIV<br />

ca<br />

sept på<br />

3.000<br />

1826 klipp.<br />

olika<br />

sänt Örlögspost på<br />

orter<br />

klipp.<br />

orter<br />

till på<br />

Major S.k Oscar<br />

Oscar<br />

beredskapsstämpel<br />

Oscar<br />

vid Koppartryck.<br />

Westgötha II 18.maj.1934, Dahls avstämplad<br />

En del<br />

felaktigt<br />

del<br />

Regemente lite svårare:<br />

använd<br />

svårare:<br />

i<br />

Gobyn tidigt<br />

Kåseberga,<br />

under<br />

Kåseberga,<br />

med första 3 innehåll dagar året.<br />

Labacken,<br />

1984<br />

Labacken,<br />

gällande den<br />

Lillie,<br />

16-17-18<br />

Lillie,<br />

utseende Moshult,<br />

troligen<br />

Moshult,<br />

av Spångenäs,<br />

Fullmäktig vid Stockholm för säkert<br />

soldaterna Ban.<br />

150<br />

över 100<br />

Esping olika med<br />

och postalvärden<br />

Örn vid Sun- 200<br />

1182 1180 AC dahls Vykort<br />

100<br />

Liten<br />

100<br />

Häradsrätt kr<br />

samling "Turistångaren<br />

kr och uppåt.<br />

i med Brottmål. Mest<br />

46 st Selma<br />

Mest bra<br />

Ångbåts Lagerlöf"<br />

bra kvalitet.<br />

PXP<br />

kvalitet. Bör<br />

på stämplad<br />

Bör ses.<br />

Oscarsm. Ångbåts (mest PXP Boktryck) 49, 18-8-1905 och två försändelser. (tvättbar)<br />

ses.<br />

8000 200 700<br />

100<br />

F 1181 1184 23 A D Brev 2 Mycket med välfyllda 1 vacker gråbrun visiralbum stämpel fjäder med daterad typ drygt XIV på 4.700 15 klipp. jan st 1845 Örlögspost stämplar i Sommerstad. på Oscar Profil II höger. 18.maj.1934, "Ordres" En fantastisk sänt avstämplad till kronofjär- samling<br />

1183 D 3 tjocka insticksalbum med ca 3.000 olika orter på Oscar Koppartryck. En del lite samling svårare:<br />

dingsman med tidigt många första i Hult, året. Prakt/Lyx Wisnums och Socken, många med svåra notering orter bla. "angående Emådalen, Brottmålsstemningar". Kylinge, Silvergärde,<br />

150<br />

Kåseberga, Labacken, Lillie, Moshult, Spångenäs, säkert över 100 olika med postalvärden 700<br />

1182 24 A Lot med Skromberga, Vykort 9 brev "Turistångaren med Sunnersta. 3 kronoslingor Selma Rekommenderas Lagerlöf" 1735-1806 stämplad !! de flesta Ångbåts med PXP militära 49, 18-8-1905 adresser (tvättbar) / Soldatpost. 7000<br />

100 kr och uppåt. Mest Ortstämplingar bra kvalitet. Bör ses. Samlingar & Poster<br />

80001200<br />

1185 25 D Lot med Välfyllt med 15 sidostämpel visiralbum brev med av med 3-4-5 posttyp drygt slingor "Selma 1.500 1810-1853, utvalda Lagerlöf stämplar, 18-8-1905".<br />

de flesta många med militära Prakt/Lyx adresser från Vapentyp-1940 100<br />

1184 D 2 välfyllda visiralbum med drygt 4.700 st stämplar på Profil höger. En fantastisk / samling Soldatpost. 1500<br />

1183 D talet. Mycket 12 öre Vapen, Ringtyp och Oscar.<br />

4500<br />

26 Lot med talet. 3 tjocka<br />

tre Mycket insticksalbum<br />

brevomslag, 12 öre Vapen, med ca<br />

med många Prakt/Lyx varav och många två Ringtyp 3.000<br />

är svåra ställda och olika<br />

orter Oscar. orter på Oscar Koppartryck. En del lite svårare: 4500<br />

till Nääs bla. Emådalen, 1725, 1733 Kylinge, och märkta Silvergärde, "Fort af Solda-<br />

1186 D Välfyllt visiralbum med ca 2.000 LBB stämplar: Östergötland, Småland, Gottland, Blekinge,<br />

ter", Välfyllt Kåseberga,<br />

Skromberga, det tredje visiralbum Labacken,<br />

till Sunnersta. Vimmerby med ca Lillie,<br />

Rekommenderas 1854 2.000 Moshult,<br />

alla LBB med stämplar: Spångenäs,<br />

militära !! Östergötland, säkert över<br />

adresser / Soldatpost. Småland, 100 olika Gottland, med postalvärden Blekinge, 7000 800<br />

Öland, Skåne, minst 90 % på klipp, mycket är tvättbart. Prakt/Lyx stämplar på de<br />

F 1185 27 D Brev Välfyllt<br />

100 kr och<br />

(Lägreståndsvikning) visiralbum<br />

uppåt.<br />

med<br />

Mest<br />

drygt<br />

bra kvalitet.<br />

med innehåll 1.500 utvalda<br />

Bör ses.<br />

8000<br />

12 april stämplar, 1845, märkt många "Kompani Prakt/Lyx Ordes" från Vapentyp-1940<br />

1184 D<br />

med två vita<br />

modernare. En grundlig besiktning rekommenderas.<br />

3000<br />

1187 D<br />

korta<br />

modernare. 2 välfyllda visiralbum<br />

talet.<br />

1<br />

splittrade Mycket<br />

album och<br />

fjädrar.<br />

En 12 grundlig med<br />

öre Vapen, besiktning drygt 4.700<br />

Ringtyp rekommenderas.<br />

st stämplar på Profil höger. En fantastisk samling<br />

och Oscar.<br />

3000 4500<br />

några lösa visirblad med ca 1.325 stämplar på Oscar Boktryck i mycket<br />

600<br />

1187 1186 D 1 med album många och Prakt/Lyx några lösa och visirblad många med svåra ca orter 1.325 bla. stämplar Emådalen, på Oscar Kylinge, Boktryck Silvergärde, i mycket<br />

28 D Brev Välfyllt<br />

blandad med innehåll visiralbum<br />

kvalitet. 17-11-1837 med ca 2.000<br />

Inga direkt med LBB<br />

svåra en orter vit stämplar:<br />

men fjäder massor samt Östergötland, mycket av vackra liten Småland,<br />

exemplar kronoslinga Gottland,<br />

finns och ställd Blekinge,<br />

en till del Kålle-<br />

blandad Skromberga, kvalitet. Sunnersta. Inga direkt Rekommenderas svåra orter men !! massor av vackra exemplar finns och en del 3000 7000<br />

1188 D reds Öland,<br />

Välfyllt kompani Skåne,<br />

visiralbum i Rangstorp minst 90<br />

med från % på<br />

ca 1.800 Råda. klipp,<br />

LBB Innehåll mycket<br />

stämplar: ang. är tvättbart.<br />

Södermanland, Lärokurs Prakt/Lyx för korpralskolorna. stämplar på de<br />

1188 1185 D Välfyllt visiralbum med ca drygt 1.800 1.500 LBB utvalda stämplar: stämplar, Södermanland, många Prakt/Lyx Uppland, från Västmanland,<br />

Vapentyp-1940 700<br />

F 29 Brev modernare.<br />

Närke, (Lägreståndsvikning) En grundlig<br />

Värmland, Dalarna, med besiktning<br />

Gävleborg, innehåll rekommenderas.<br />

3000<br />

talet. Mycket 12 öre Vapen, Ringtyp och 7 Ångermanland, sept Oscar. 1838. En vacker minst 90 GUL % på fjäder klipp, samt mycket kronoslinga 4500<br />

1187 D från Tössbo<br />

1 album<br />

tvättbart. Compagni<br />

och några<br />

Prakt/Lyx till<br />

lösa<br />

på Soldaten<br />

visirblad<br />

de modernaste. 669<br />

med<br />

Kron.<br />

ca 1.325 stämplar på Oscar Boktryck i mycket<br />

1186 D Välfyllt visiralbum med ca 2.000 LBB stämplar: En grundlig Östergötland, besiktning Småland, rekommenderas. Gottland, Blekinge, 2700 27001500<br />

blandad kvalitet. Inga direkt svåra orter men massor av vackra exemplar finns och en del 3000<br />

1189 D Lot Öland, 60 stämplar Skåne, minst med 90 höga % på Postal klipp, värden mycket men är tvättbart. oftast (inte Prakt/Lyx alltid) med stämplar aningen på lite de sämre<br />

1188 D Välfyllt visiralbum med ca 1.800 LBB stämplar: Södermanland, Uppland, Västmanland, sämre<br />

kvalitet modernare. på stämpeln En grundlig eller besiktning märket. Sammanlagt rekommenderas. Postal över 20.000 kr. Även lot med ca 300<br />

Närke, Värmland, Dalarna, Gävleborg, Ångermanland, minst 90 % på klipp, mycket 300 3000<br />

1187 D st 1 album F.179 och med några flera mindre lösa visirblad orter i läsbar med ca kvalitet. 1.325 stämplar på Oscar Boktryck i mycket 2500<br />

tvättbart. Prakt/Lyx på de modernaste. En grundlig besiktning rekommenderas.<br />

2700<br />

1190 C Lot med 153 utvalda Prakt/Lyx stämplar 1900-1970 talet. Mycket bra märkeskvalitet.<br />

<strong>Frimärksauktioner</strong><br />

1190 1189 CD i <strong>Göteborg</strong><br />

Lot blandad<br />

Lot med kvalitet.<br />

60 <strong>AB</strong>, stämplar 153<br />

Box<br />

utvalda Inga<br />

1515, med 411<br />

Prakt/Lyx direkt svåra<br />

höga 41 Postal GÖTEBORG—Telefon:<br />

stämplar orter men<br />

värden 1900-1970 massor<br />

men oftast 0708-106803—E-post:<br />

talet. av vackra<br />

(inte Mycket exemplar<br />

alltid) med bra aningen märkeskvalitet. finns och en del 3000<br />

stenquist-thematics@telia.com<br />

lite sämre 2200<br />

1191<br />

1188<br />

D Album<br />

Välfyllt<br />

kvalitet med<br />

visiralbum<br />

på stämpeln drygt 350<br />

med<br />

eller utvalda<br />

ca 1.800<br />

märket. (mest<br />

LBB<br />

Sammanlagt Prakt/Lyx)<br />

stämplar:<br />

Postal stpl<br />

Södermanland,<br />

från över Vapen 20.000 till<br />

Uppland,<br />

1990 kr. Även talet.<br />

Västmanland,<br />

lot Bra med kvalitet. ca 300