Offentlig Auktion - Frimärksauktioner i Göteborg AB
1124 C<br />
1127 A<br />
1125 A<br />
1128 A<br />
1126 A<br />
1129 A<br />
1127 A<br />
1130 A<br />
1128 A<br />
1131 D<br />
1129 A<br />
1<br />
1130 1132 A A<br />
1133 1131 1133 2 AD A<br />
1134 C<br />
1132 A<br />
1135 C<br />
1133 A<br />
F<br />
1136<br />
3<br />
C<br />
1134 C<br />
1137 1135 A AC F 4<br />
1138 1136 1138 AC A<br />
1139 A<br />
1137 A<br />
F 1140 5 A<br />
1138 A<br />
1141 AA F 1139 6 A<br />
1142 A<br />
1140 A<br />
F 1143 7 AA 1141 A<br />
1144 A<br />
1142 A<br />
F 1145<br />
8 D<br />
1143 A<br />
1144 1146 A A<br />
F 9<br />
1145 D<br />
1147 C<br />
F 10<br />
1148 1146 AA A<br />
F 1149 11 C<br />
1147 C<br />
1150 A<br />
1148 A<br />
1151 A<br />
1149 C<br />
1152 A<br />
1150 A<br />
1153 12 A<br />
1151 A<br />
F 1154 13 A<br />
1152 A<br />
1155 A<br />
1153 14 A<br />
1156 D<br />
1154 A<br />
F 1157 15 D<br />
1155 A<br />
338<br />
32<br />
199<br />
420<br />
46<br />
338<br />
39<br />
199<br />
46<br />
286 39 286<br />
Fk6<br />
286<br />
Fk6<br />
36<br />
48<br />
275<br />
36<br />
43<br />
48<br />
82<br />
275<br />
258<br />
43<br />
54<br />
82<br />
52<br />
258<br />
54<br />
52<br />
56<br />
45<br />
56<br />
54<br />
60<br />
45<br />
82<br />
54<br />
79<br />
60<br />
322<br />
82<br />
79<br />
322<br />
66 Oscarsmärken med utvalda vackra stämplar i mycket bra märkeskvalitet. 100<br />
300<br />
Funäsdalen postomb postomb 2, 14-10-1942 Prakt stämpel.<br />
Backe 26-5-1883 Prakt/Lyx stämpel. Z(Y). 100<br />
100<br />
Hotagen 13-8-1924 Prakt stämpel.<br />
Gäddede 3-2-1966 Lyx stämpel. 100<br />
100<br />
Nyhem 30-3-1888 Prakt stämpel. Postal 100 kr.<br />
Funäsdalen postomb 2, 14-10-1942 Prakt Sverige stämpel. 100<br />
Västerbottens Län<br />
100<br />
Svensta 7-4-1886 Prakt/Lyx stämpel, 1 nkt. Postal 125 kr.<br />
Hotagen 13-8-1924 Prakt stämpel. 100<br />
100<br />
Samling Västerbottens Län med ca 1300 Förfilateli stämplar (ca 300 Ringtyp/Oscar) i visiralbum.<br />
Odaterat<br />
Blandad<br />
Nyhem<br />
Blandad<br />
30-3-1888<br />
officiellt<br />
kvalitet<br />
brev<br />
från<br />
Prakt<br />
utan<br />
läsbara läsbara<br />
stämpel.<br />
poststämplar<br />
till LYX LYX<br />
Postal<br />
stämplar.<br />
100 kr. 1000 100<br />
med innehåll signerat Palmkrantz, Körning L-län,<br />
adresserat<br />
Gunnarn Svensta Gunnarn 7-4-1886<br />
"a<br />
POB<br />
Son Logis"<br />
2, 5-7-1954 Prakt/Lyx<br />
i bostaden.<br />
med stämpel, nkt.<br />
Intressant.<br />
Postal Postal 1 nkt. 1.200 Postal kr. 125 kr. 600 100 600 200<br />
Förfilateli 10 Samling 10 öre 1700-talet, inrikes Västerbottens helsak två Ammarnäs karterade Län med brevomslag ca 22.5.1896. 1300 stämplar Riss från över Ystad (ca hörn 300 samt Ringtyp/Oscar) o baksida. två okarterade Postal i visiralbum. 1.200 från Lund. kr. 400 700<br />
87<br />
Blandad<br />
Oscarsmärken<br />
kvalitet från<br />
med<br />
läsbara<br />
utvalda<br />
till<br />
vackra<br />
LYX stämplar.<br />
1000<br />
87 Oscarsmärken med utvalda vackra stämplar i mycket bra märkeskvalitet.<br />
Gunnarn POB 2, 5-7-1954 med nkt. Postal 1.200 kr. 400<br />
600<br />
Lot med 131 stämplar Ringtyp-Modernt.<br />
10 öre inrikes helsak Ammarnäs 22.5.1896. Kurirpost Riss över hörn o baksida. Postal 1.200 kr. 350<br />
400<br />
Lot med 270 stämplar Oscar-modernt från AC och BD-Län bla. Malgomaj, Svartöstaden<br />
och<br />
87<br />
och<br />
Oscarsmärken<br />
Nyåker. Nyåker.<br />
med utvalda vackra stämplar i mycket bra märkeskvalitet. 400 350<br />
Ånäset Lot Ånäset med 26-2-1884 131 stämplar Prakt Ringtyp-Modernt. stämpel på välcentrerat märke, 2 ktt.<br />
Vackert adresserat brev med innehåll daterat juli 1636 till Jacob de la Gardie, skrivet på 100 350 100<br />
tyska Ursviken Lot Ursviken (översättning med 270 22-6-1889 stämplar medföljer). Prakt Oscar-modernt stämpel. På baksidan från finns AC och notering BD-Län "Praesenterat bla. Malgomaj, i Krigzrätten Svartöstaden den 6 100<br />
Julij 1636". Österjörn<br />
och Nyåker.<br />
350<br />
Österjörn 5-7-1943 Prakt/Lyx stämpel, 2 ktt. 2000<br />
Ånäset 26-2-1884 Prakt stämpel på välcentrerat märke, 2 ktt. 100<br />
Vackert adresserat brevomslag till Clas Christersson Horn av Åminne. Skrivet på Svenska, 100<br />
Nyåker 6-5-1891 Prakt stämpel. Postal Postal 150 kr.<br />
renskrivning Ursviken medföljer. 22-6-1889 Arkivanteckning Prakt stämpel. 100<br />
1636. 100 2000<br />
Gräsmyr 12-7-1917. Postal 175 kr.<br />
Vackert Österjörn adresserat 5-7-1943 brevomslag Prakt/Lyx till stämpel, Jacob de 2 ktt. la Gardie. Skrivet på Svenska, renskrivning med- 100<br />
100<br />
följer. Bromma Arkivanteckning med perfekt perfekt 1638. tandning och ngt svag LYX LYX stämpel Vindelgransele 16-10-1936.<br />
Nyåker 6-5-1891 Prakt stämpel. Postal 150 kr. 100 2000<br />
100<br />
Vackert Siksjöhöjden adresserat 26-6-1910 brevomslag Prakt utan stämpel, innehåll 1 kt. till Jacob de la Gardie från Generalguvernören<br />
över Gräsmyr Ingermanland 12-7-1917. och Keksholms Postal 175 län, kr. 100<br />
friherre Erik Carlsson Gyllenstierna af Ulaborg (1602- 100<br />
Tjåmotis 20-2-1911 på vykort. Postal 2.500 kr.<br />
57). Bromma Skrivet på med Svenska, perfekt renskrivning tandning och medföljer. ngt svag LYX Arkivanteckning stämpel Vindelgransele 1642. 16-10-1936. 1500<br />
100 2000<br />
Vackert<br />
Samling<br />
adresserat<br />
Norrbottens<br />
brevomslag<br />
Län med<br />
till<br />
ca<br />
Erik Norrbottens 1550<br />
Rünings,<br />
stämplar stämplar<br />
Admiral,<br />
(ca Län 400 Ringtyp/Oscar)<br />
General Gouvereur<br />
Läsbara<br />
im Lieflandt<br />
till till LYX<br />
mfl<br />
titlar.<br />
på<br />
Siksjöhöjden<br />
på<br />
Utan<br />
visirblad.<br />
26-6-1910 Prakt stämpel, 1 kt. 1000 100<br />
innehåll med daterad på fliken 31 dec 1644, delvis översättning medföljer. 2000<br />
Brev Tjåmotis Brev sänt 20-2-1911 ofrankerat på från vykort. Wäderstad Postal 15.11.1881 2.500 kr. till Reynolds ILL, USA. Lösenbelagt och och<br />
Vackert adresserat brevomslag utan innehåll till Krigskollegiet i Stockholm från Casper Ko- 1500<br />
frankerat med 10 cent. Ankomststämplat.<br />
500<br />
skull Samling frankerat<br />
(enligt vaxsigill Norrbottens med 10 cent.<br />
på baksidan) Län Ankomststämplat.<br />
med ca tysk 1550 adress stämplar med (ca översättning. 400 Ringtyp/Oscar) Arkivanteckning Läsbara till 1648. LYX<br />
500<br />
97 Oscarsmärken med utvalda vackra stämplar i mycket bra märkeskvalitet.<br />
2000<br />
Vackert på 97 visirblad. Oscarsmärken med utvalda vackra stämplar i mycket bra märkeskvalitet. 1000<br />
adresserat brevomslag till Amiralitetsrådet, utan innehåll med notering på fliken 450<br />
"Praesent Bondersbyn Brev Bondersbyn sänt den ofrankerat 30 24-2-19xx, Maij 1649". från märket Wäderstad med ktt. ktt. 15.11.1881 Postal 2.000 till Reynolds kr. ILL, USA. Lösenbelagt och 300 2000<br />
Vackert Lot<br />
frankerat<br />
adresserat med 80<br />
med<br />
stämplar<br />
10 cent.<br />
brevomslag Vapen-Modernt.<br />
Ankomststämplat.<br />
500<br />
Lot med 80 stämplar Vapen-Modernt. till Gabriel Bengtsson Oxenstierna i Stockholm, utan inne-<br />
97 Oscarsmärken med utvalda vackra stämplar i mycket bra märkeskvalitet. 200<br />
håll med Öijebyn notering 2-11-1886 på fliken Prakt/Lyx "Praesent stämpel. den Postal 7 Aug. 250 1652". 450<br />
Öijebyn 2-11-1886 Prakt/Lyx stämpel. Postal 250 kr. 2000<br />
Bondersbyn 24-2-19xx, märket med ktt. Postal 2.000 kr. 150<br />
300<br />
Lauker 3-5-1911. Postal 300 300 kr.<br />
Lot med 80 stämplar Vapen-Modernt. 150<br />
Porjus 5-9-1911. Postal 150 kr. Kronopost<br />
200<br />
Porjus 5-9-1911. Postal 150 kr.<br />
Öijebyn 2-11-1886 Prakt/Lyx stämpel. Postal 250 kr. 150<br />
150<br />
Lot med 10 öre 7 brev Praktstämplat med innehåll Norra alla Vi, med 7.12.1915 tydligt på på markerade vykort till till kronoslingor. USA, returnerat. 100 300<br />
Lauker 3-5-1911. Postal 300 kr. 100<br />
Vackert Ale handskrivet 22-9-1913. Postal brev med 175 kr. innehåll och stor vit fjäder i lacksigill till Tollered. "Afgår från 150<br />
Ale 22-9-1913. Postal 175 kr. 100<br />
Lerum Porjus den 15 5-9-1911. Okt. 1851 Postal och 150 fortskaffas kr. 100<br />
av kronobrefbärare. Meanderslinga. Västergötland. 1501500<br />
Kalix-Nyborg Kalix-Nyborg Postomb 1 15-12-1939 Prakt stämpel. stämpel.<br />
Brevomslag 10 öre Praktstämplat utan innehåll, Norra med Vi, fjäderrest 7.12.1915 i sigillet. på vykort Från till Skara USA, returnerat. till Huseby med not.<br />
100<br />
100<br />
"Requisition" Samling med sänt ca till 1430 Secundmajorens PLK stämplar. Comp. Många vackra, några lite svårare.<br />
Ale 22-9-1913. Postal 175 kr. 1200 300<br />
Brevomslag Samling 1867 med ca med 1220 fjäderrest PKXP stämplar och slinga Ringtyp-Bandmärken. samt "Fort" ställd till Några Sandtorp bättre klostret bl.a. 89F "Fortskaffas<br />
100<br />
Samling med ca 1220 PKXP stämplar Ringtyp-Bandmärken. Några bättre bl.a. 89F och<br />
af kronobrefbärare 104F.<br />
Kalix-Nyborg<br />
104F. Blandad<br />
Postomb skyndsammast kvalitet.<br />
1 15-12-1939 och af Prakt dem stämpel. i natt". 1100 100 300<br />
1156 16 D Fribrevomslag Samling med 1710 ca med 1430 tre PLK handritade stämplar. öppna Många kronor, vackra, ställd några till lite Gripsholm. svårare. 1200 300<br />
F 1157 17 D Brev Samling med 1 brun/vit med ca 1220 fjäder PKXP i stort stämplar vaxsigill Ringtyp-Bandmärken. "Östgöta" samt kronoslinga Några bättre märkt bl.a. "Öppen 89F och Ordres"<br />
till Stratomta, 104F. Blandad vidarebefordrat kvalitet. och emottaget av fyra olika personer. Daterat 14-15 april 1809. 1100 700<br />
F 19<br />
april 1809.<br />
Återanvänt 1144 brev med 1 GUL fjäder märkt "Order" sänt i stafett till olika adresser med tre olika<br />
kronoslingor mellan Boxholm och Amarbyn daterad 24 aug. troligen cirka 1810.<br />
700<br />
1000<br />
hastig kronoskjuts för Kongl. Westmanlands Reg:te". 1500<br />
Gobyn med innehåll gällande utseende av Fullmäktig för soldaterna Esping och Örn vid Sundahls<br />
Häradsrätt i Brottmål. 700<br />
i Hult, Wisnums Socken, med notering "angående Brottmålsstemningar". 700<br />
25 1145<br />
26<br />
Lot med 15 brev med 3-4-5 slingor 1810-1853, de flesta med militära adresser / Soldatpost.<br />
Lot med tre brevomslag, varav två är ställda till Nääs 1725, 1733 och märkta "Fort af Solda-<br />
1500<br />
ter", det tredje till Vimmerby 1854 alla med militära adresser / Soldatpost. 800<br />
F 27 Brev (Lägreståndsvikning) med innehåll 12 april 1845, märkt "Kompani Ordes" med två vita<br />
korta splittrade fjädrar. 600<br />
28 Brev med innehåll 17-11-1837 med en vit fjäder samt mycket liten kronoslinga ställd till Kållereds<br />
kompani i Rangstorp från Råda. Innehåll ang. Lärokurs för korpralskolorna. 700<br />
F 29<br />
1156<br />
från Tössbo Compagni till Soldaten 669 Kron. 1500<br />