26.07.2013 Views

Offentlig Auktion - Frimärksauktioner i Göteborg AB

1124 C<br />

1127 A<br />

1125 A<br />

1128 A<br />

1126 A<br />

1129 A<br />

1127 A<br />

1130 A<br />

1128 A<br />

1131 D<br />

1129 A<br />

1<br />

1130 1132 A A<br />

1133 1131 1133 2 AD A<br />

1134 C<br />

1132 A<br />

1135 C<br />

1133 A<br />

F<br />

1136<br />

3<br />

C<br />

1134 C<br />

1137 1135 A AC F 4<br />

1138 1136 1138 AC A<br />

1139 A<br />

1137 A<br />

F 1140 5 A<br />

1138 A<br />

1141 AA F 1139 6 A<br />

1142 A<br />

1140 A<br />

F 1143 7 AA 1141 A<br />

1144 A<br />

1142 A<br />

F 1145<br />

8 D<br />

1143 A<br />

1144 1146 A A<br />

F 9<br />

1145 D<br />

1147 C<br />

F 10<br />

1148 1146 AA A<br />

F 1149 11 C<br />

1147 C<br />

1150 A<br />

1148 A<br />

1151 A<br />

1149 C<br />

1152 A<br />

1150 A<br />

1153 12 A<br />

1151 A<br />

F 1154 13 A<br />

1152 A<br />

1155 A<br />

1153 14 A<br />

1156 D<br />

1154 A<br />

F 1157 15 D<br />

1155 A<br />

338<br />

32<br />

199<br />

420<br />

46<br />

338<br />

39<br />

199<br />

46<br />

286 39 286<br />

Fk6<br />

286<br />

Fk6<br />

36<br />

48<br />

275<br />

36<br />

43<br />

48<br />

82<br />

275<br />

258<br />

43<br />

54<br />

82<br />

52<br />

258<br />

54<br />

52<br />

56<br />

45<br />

56<br />

54<br />

60<br />

45<br />

82<br />

54<br />

79<br />

60<br />

322<br />

82<br />

79<br />

322<br />

66 Oscarsmärken med utvalda vackra stämplar i mycket bra märkeskvalitet. 100<br />

300<br />

Funäsdalen postomb postomb 2, 14-10-1942 Prakt stämpel.<br />

Backe 26-5-1883 Prakt/Lyx stämpel. Z(Y). 100<br />

100<br />

Hotagen 13-8-1924 Prakt stämpel.<br />

Gäddede 3-2-1966 Lyx stämpel. 100<br />

100<br />

Nyhem 30-3-1888 Prakt stämpel. Postal 100 kr.<br />

Funäsdalen postomb 2, 14-10-1942 Prakt Sverige stämpel. 100<br />

Västerbottens Län<br />

100<br />

Svensta 7-4-1886 Prakt/Lyx stämpel, 1 nkt. Postal 125 kr.<br />

Hotagen 13-8-1924 Prakt stämpel. 100<br />

100<br />

Samling Västerbottens Län med ca 1300 Förfilateli stämplar (ca 300 Ringtyp/Oscar) i visiralbum.<br />

Odaterat<br />

Blandad<br />

Nyhem<br />

Blandad<br />

30-3-1888<br />

officiellt<br />

kvalitet<br />

brev<br />

från<br />

Prakt<br />

utan<br />

läsbara läsbara<br />

stämpel.<br />

poststämplar<br />

till LYX LYX<br />

Postal<br />

stämplar.<br />

100 kr. 1000 100<br />

med innehåll signerat Palmkrantz, Körning L-län,<br />

adresserat<br />

Gunnarn Svensta Gunnarn 7-4-1886<br />

"a<br />

POB<br />

Son Logis"<br />

2, 5-7-1954 Prakt/Lyx<br />

i bostaden.<br />

med stämpel, nkt.<br />

Intressant.<br />

Postal Postal 1 nkt. 1.200 Postal kr. 125 kr. 600 100 600 200<br />

Förfilateli 10 Samling 10 öre 1700-talet, inrikes Västerbottens helsak två Ammarnäs karterade Län med brevomslag ca 22.5.1896. 1300 stämplar Riss från över Ystad (ca hörn 300 samt Ringtyp/Oscar) o baksida. två okarterade Postal i visiralbum. 1.200 från Lund. kr. 400 700<br />

87<br />

Blandad<br />

Oscarsmärken<br />

kvalitet från<br />

med<br />

läsbara<br />

utvalda<br />

till<br />

vackra<br />

LYX stämplar.<br />

1000<br />

87 Oscarsmärken med utvalda vackra stämplar i mycket bra märkeskvalitet.<br />

Gunnarn POB 2, 5-7-1954 med nkt. Postal 1.200 kr. 400<br />

600<br />

Lot med 131 stämplar Ringtyp-Modernt.<br />

10 öre inrikes helsak Ammarnäs 22.5.1896. Kurirpost Riss över hörn o baksida. Postal 1.200 kr. 350<br />

400<br />

Lot med 270 stämplar Oscar-modernt från AC och BD-Län bla. Malgomaj, Svartöstaden<br />

och<br />

87<br />

och<br />

Oscarsmärken<br />

Nyåker. Nyåker.<br />

med utvalda vackra stämplar i mycket bra märkeskvalitet. 400 350<br />

Ånäset Lot Ånäset med 26-2-1884 131 stämplar Prakt Ringtyp-Modernt. stämpel på välcentrerat märke, 2 ktt.<br />

Vackert adresserat brev med innehåll daterat juli 1636 till Jacob de la Gardie, skrivet på 100 350 100<br />

tyska Ursviken Lot Ursviken (översättning med 270 22-6-1889 stämplar medföljer). Prakt Oscar-modernt stämpel. På baksidan från finns AC och notering BD-Län "Praesenterat bla. Malgomaj, i Krigzrätten Svartöstaden den 6 100<br />

Julij 1636". Österjörn<br />

och Nyåker.<br />

350<br />

Österjörn 5-7-1943 Prakt/Lyx stämpel, 2 ktt. 2000<br />

Ånäset 26-2-1884 Prakt stämpel på välcentrerat märke, 2 ktt. 100<br />

Vackert adresserat brevomslag till Clas Christersson Horn av Åminne. Skrivet på Svenska, 100<br />

Nyåker 6-5-1891 Prakt stämpel. Postal Postal 150 kr.<br />

renskrivning Ursviken medföljer. 22-6-1889 Arkivanteckning Prakt stämpel. 100<br />

1636. 100 2000<br />

Gräsmyr 12-7-1917. Postal 175 kr.<br />

Vackert Österjörn adresserat 5-7-1943 brevomslag Prakt/Lyx till stämpel, Jacob de 2 ktt. la Gardie. Skrivet på Svenska, renskrivning med- 100<br />

100<br />

följer. Bromma Arkivanteckning med perfekt perfekt 1638. tandning och ngt svag LYX LYX stämpel Vindelgransele 16-10-1936.<br />

Nyåker 6-5-1891 Prakt stämpel. Postal 150 kr. 100 2000<br />

100<br />

Vackert Siksjöhöjden adresserat 26-6-1910 brevomslag Prakt utan stämpel, innehåll 1 kt. till Jacob de la Gardie från Generalguvernören<br />

över Gräsmyr Ingermanland 12-7-1917. och Keksholms Postal 175 län, kr. 100<br />

friherre Erik Carlsson Gyllenstierna af Ulaborg (1602- 100<br />

Tjåmotis 20-2-1911 på vykort. Postal 2.500 kr.<br />

57). Bromma Skrivet på med Svenska, perfekt renskrivning tandning och medföljer. ngt svag LYX Arkivanteckning stämpel Vindelgransele 1642. 16-10-1936. 1500<br />

100 2000<br />

Vackert<br />

Samling<br />

adresserat<br />

Norrbottens<br />

brevomslag<br />

Län med<br />

till<br />

ca<br />

Erik Norrbottens 1550<br />

Rünings,<br />

stämplar stämplar<br />

Admiral,<br />

(ca Län 400 Ringtyp/Oscar)<br />

General Gouvereur<br />

Läsbara<br />

im Lieflandt<br />

till till LYX<br />

mfl<br />

titlar.<br />

på<br />

Siksjöhöjden<br />

på<br />

Utan<br />

visirblad.<br />

26-6-1910 Prakt stämpel, 1 kt. 1000 100<br />

innehåll med daterad på fliken 31 dec 1644, delvis översättning medföljer. 2000<br />

Brev Tjåmotis Brev sänt 20-2-1911 ofrankerat på från vykort. Wäderstad Postal 15.11.1881 2.500 kr. till Reynolds ILL, USA. Lösenbelagt och och<br />

Vackert adresserat brevomslag utan innehåll till Krigskollegiet i Stockholm från Casper Ko- 1500<br />

frankerat med 10 cent. Ankomststämplat.<br />

500<br />

skull Samling frankerat<br />

(enligt vaxsigill Norrbottens med 10 cent.<br />

på baksidan) Län Ankomststämplat.<br />

med ca tysk 1550 adress stämplar med (ca översättning. 400 Ringtyp/Oscar) Arkivanteckning Läsbara till 1648. LYX<br />

500<br />

97 Oscarsmärken med utvalda vackra stämplar i mycket bra märkeskvalitet.<br />

2000<br />

Vackert på 97 visirblad. Oscarsmärken med utvalda vackra stämplar i mycket bra märkeskvalitet. 1000<br />

adresserat brevomslag till Amiralitetsrådet, utan innehåll med notering på fliken 450<br />

"Praesent Bondersbyn Brev Bondersbyn sänt den ofrankerat 30 24-2-19xx, Maij 1649". från märket Wäderstad med ktt. ktt. 15.11.1881 Postal 2.000 till Reynolds kr. ILL, USA. Lösenbelagt och 300 2000<br />

Vackert Lot<br />

frankerat<br />

adresserat med 80<br />

med<br />

stämplar<br />

10 cent.<br />

brevomslag Vapen-Modernt.<br />

Ankomststämplat.<br />

500<br />

Lot med 80 stämplar Vapen-Modernt. till Gabriel Bengtsson Oxenstierna i Stockholm, utan inne-<br />

97 Oscarsmärken med utvalda vackra stämplar i mycket bra märkeskvalitet. 200<br />

håll med Öijebyn notering 2-11-1886 på fliken Prakt/Lyx "Praesent stämpel. den Postal 7 Aug. 250 1652". 450<br />

Öijebyn 2-11-1886 Prakt/Lyx stämpel. Postal 250 kr. 2000<br />

Bondersbyn 24-2-19xx, märket med ktt. Postal 2.000 kr. 150<br />

300<br />

Lauker 3-5-1911. Postal 300 300 kr.<br />

Lot med 80 stämplar Vapen-Modernt. 150<br />

Porjus 5-9-1911. Postal 150 kr. Kronopost<br />

200<br />

Porjus 5-9-1911. Postal 150 kr.<br />

Öijebyn 2-11-1886 Prakt/Lyx stämpel. Postal 250 kr. 150<br />

150<br />

Lot med 10 öre 7 brev Praktstämplat med innehåll Norra alla Vi, med 7.12.1915 tydligt på på markerade vykort till till kronoslingor. USA, returnerat. 100 300<br />

Lauker 3-5-1911. Postal 300 kr. 100<br />

Vackert Ale handskrivet 22-9-1913. Postal brev med 175 kr. innehåll och stor vit fjäder i lacksigill till Tollered. "Afgår från 150<br />

Ale 22-9-1913. Postal 175 kr. 100<br />

Lerum Porjus den 15 5-9-1911. Okt. 1851 Postal och 150 fortskaffas kr. 100<br />

av kronobrefbärare. Meanderslinga. Västergötland. 1501500<br />

Kalix-Nyborg Kalix-Nyborg Postomb 1 15-12-1939 Prakt stämpel. stämpel.<br />

Brevomslag 10 öre Praktstämplat utan innehåll, Norra med Vi, fjäderrest 7.12.1915 i sigillet. på vykort Från till Skara USA, returnerat. till Huseby med not.<br />

100<br />

100<br />

"Requisition" Samling med sänt ca till 1430 Secundmajorens PLK stämplar. Comp. Många vackra, några lite svårare.<br />

Ale 22-9-1913. Postal 175 kr. 1200 300<br />

Brevomslag Samling 1867 med ca med 1220 fjäderrest PKXP stämplar och slinga Ringtyp-Bandmärken. samt "Fort" ställd till Några Sandtorp bättre klostret bl.a. 89F "Fortskaffas<br />

100<br />

Samling med ca 1220 PKXP stämplar Ringtyp-Bandmärken. Några bättre bl.a. 89F och<br />

af kronobrefbärare 104F.<br />

Kalix-Nyborg<br />

104F. Blandad<br />

Postomb skyndsammast kvalitet.<br />

1 15-12-1939 och af Prakt dem stämpel. i natt". 1100 100 300<br />

1156 16 D Fribrevomslag Samling med 1710 ca med 1430 tre PLK handritade stämplar. öppna Många kronor, vackra, ställd några till lite Gripsholm. svårare. 1200 300<br />

F 1157 17 D Brev Samling med 1 brun/vit med ca 1220 fjäder PKXP i stort stämplar vaxsigill Ringtyp-Bandmärken. "Östgöta" samt kronoslinga Några bättre märkt bl.a. "Öppen 89F och Ordres"<br />

till Stratomta, 104F. Blandad vidarebefordrat kvalitet. och emottaget av fyra olika personer. Daterat 14-15 april 1809. 1100 700<br />

F 19<br />

april 1809.<br />

Återanvänt 1144 brev med 1 GUL fjäder märkt "Order" sänt i stafett till olika adresser med tre olika<br />

kronoslingor mellan Boxholm och Amarbyn daterad 24 aug. troligen cirka 1810.<br />

700<br />

1000<br />

hastig kronoskjuts för Kongl. Westmanlands Reg:te". 1500<br />

Gobyn med innehåll gällande utseende av Fullmäktig för soldaterna Esping och Örn vid Sundahls<br />

Häradsrätt i Brottmål. 700<br />

i Hult, Wisnums Socken, med notering "angående Brottmålsstemningar". 700<br />

25 1145<br />

26<br />

Lot med 15 brev med 3-4-5 slingor 1810-1853, de flesta med militära adresser / Soldatpost.<br />

Lot med tre brevomslag, varav två är ställda till Nääs 1725, 1733 och märkta "Fort af Solda-<br />

1500<br />

ter", det tredje till Vimmerby 1854 alla med militära adresser / Soldatpost. 800<br />

F 27 Brev (Lägreståndsvikning) med innehåll 12 april 1845, märkt "Kompani Ordes" med två vita<br />

korta splittrade fjädrar. 600<br />

28 Brev med innehåll 17-11-1837 med en vit fjäder samt mycket liten kronoslinga ställd till Kållereds<br />

kompani i Rangstorp från Råda. Innehåll ang. Lärokurs för korpralskolorna. 700<br />

F 29<br />

1156<br />

från Tössbo Compagni till Soldaten 669 Kron. 1500<br />