26.07.2013 Views

Offentlig Auktion - Frimärksauktioner i Göteborg AB

1089 A 54 Landtbr. No 173, 22-9-1891 Lyx stämpel. Postal 200 kr. 100<br />

1090 A 46 Vestgärde 4-3-1891 Prakt stämpel. Postal 150 kr. 100<br />

1091 A 255 50 öre Postverket med bra centrering och Prakt stämpel Vika Station 23-6-1936. 100<br />

Gävleborgs Sverige Län<br />

1092 A<br />

1093 D<br />

1<br />

1094 C<br />

1095 2 C<br />

1096 C<br />

1097 C<br />

9 Born 29-4-1870 Välstämplat på 12 öre vapen. Postal 150 kr.<br />

Samling Gävleborgs Län med ca 1550 Förfilateli<br />

stämplar (ca 630 Ringtyp/Oscar) i visiralbum.<br />

Blandad kvalitet från läsbara till LYX stämplar.<br />

141 Oscarsmärken med utvalda vackra stämplar i mycket bra märkeskvalitet.<br />

adresserat "a Son Logis" i bostaden. Intressant.<br />

Förfilateli 50 Ringtypsmärken 1700-talet, två med karterade utvalda brevomslag vackra stämplar från i Ystad mycket samt bra två märkeskvalitet. okarterade från Lund.<br />

Lot med 350 stämplar Ringtyp-Modernt från X och W-Län bla. Grangärde, Landa, Walbo,<br />

Wikmanshyttan och Söräng.<br />

Lot med 125 stämplar Vapen-Modernt. Kurirpost<br />

100<br />

1100<br />

600<br />

200<br />

500 700<br />

500<br />

350<br />

F 1098 3 A<br />

1099 A<br />

F 4<br />

1100 A<br />

41<br />

47<br />

277<br />

Brev Walbo med komplett 2-1-1892 och Prakt långt stämpel, innehåll 2 ktt. daterat Rise på FRÖSÖN 14-5-1719, gällande transport 100<br />

av fältkassan<br />

Ljusdal 23-5-1887<br />

från Frösön<br />

Prakt<br />

till<br />

stämpel,<br />

Gävle. Förtydligande<br />

1 kt.<br />

av text medföljer.<br />

100<br />

tyska<br />

Jädraås<br />

(översättning<br />

13-9-1941<br />

medföljer).<br />

Prakt stämpel.<br />

På baksidan finns notering "Praesenterat i Krigzrätten den 6 100<br />

600<br />

1101 A 35 Julij 1636". Hennan 19-5-1884 Prakt stämpel. 1002000<br />

F 6<br />

renskrivning medföljer. Arkivanteckning 1636.<br />

Västernorrlands Län<br />

Vackert adresserat brevomslag till Jacob de la Gardie. Skrivet på Svenska, renskrivning med-<br />

2000<br />

1102 D<br />

F 7<br />

följer. Visiralbum Arkivanteckning med ca 1.750 1638. olika stämplar + ca 500 LBB och POB. En hel del klipp men det 2000<br />

Vackert mesta adresserat finns, dock brevomslag lite mindre utan före innehåll 1920. Bör till ses, Jacob lågt de utrop la ! Gardie från Generalguvernören 3000<br />

1103 A<br />

1104 D<br />

F 8<br />

1105 A<br />

F 9<br />

1106 C<br />

F 1107 10 A<br />

25<br />

57<br />

över Attmar Ingermanland 20-10-1876 och Prakt Keksholms stämpel län, av friherre svår stämpel. Erik Carlsson Postal 3.500 Gyllenstierna kr. af Ulaborg (1602- 2000<br />

57).<br />

Samling<br />

Skrivet på<br />

Västernorrlands<br />

Svenska, renskrivning<br />

Län med ca<br />

medföljer.<br />

1600 stämplar<br />

Arkivanteckning<br />

(ca 580 Ringtyp/Oscar)<br />

1642.<br />

i visiralbum. 2000<br />

Vackert Blandad adresserat kvalitet brevomslag från läsbara till till Erik LYX Rünings, stämplar. Admiral, General Gouvereur im Lieflandt mfl 1200<br />

titlar. Köja-Marieberg Utan innehåll med 30-10-1909 daterad nära på fliken Prakt stämpel. 31 dec 1644, Postal delvis 1.000 översättning kr. medföljer.<br />

700 2000<br />

Vackert adresserat brevomslag utan innehåll till Krigskollegiet i Stockholm från Casper Ko-<br />

111 Oscarsmärken med utvalda vackra stämplar i mycket bra märkeskvalitet.<br />

skull (enligt vaxsigill på baksidan) tysk adress med översättning. Arkivanteckning 1648. 500<br />

2000<br />

Vackert Stöde adresserat POB 3, 26-11-1959 brevomslag på till inrikes Amiralitetsrådet, brev. Postal utan 800 kr. innehåll med notering på fliken 500<br />

1108 C "Praesent Lot med den 156 30 stämplar Maij 1649". Ringtyp-Modernt. 450 2000<br />

F 1109 1102 11 AD 1110 A 974<br />

1103 A 25<br />

1111 A 21<br />

1104 D<br />

1112 12 A 9<br />

1105 A 57<br />

F 13<br />

1113 1106 C<br />

1107 14 A<br />

1114 A 325<br />

1108 C<br />

F 1115 15 A 169<br />

1109 A<br />

1116 A 429<br />

1110 A 974<br />

1117 16 A 9<br />

F 1111 17 A 21<br />

1118 A 35<br />

F 1112 1119 18 A 52 9<br />

1120 A 321C<br />

1113 C<br />

1121 D<br />

F 19<br />

1114 A 325<br />

1122 C<br />

F 1115 20 A 169<br />

1123 C<br />

1116 A 429<br />

F<br />

1124 1117 1102 21<br />

CA 9<br />

1125 1118<br />

22<br />

A 32 35<br />

1126 1119 A 420 52<br />

1127 1120 A 338 321C<br />

F<br />

1128 1121<br />

23<br />

AD 199<br />

1129 24 A 46<br />

1122 C<br />

1130 25 A 39<br />

1123 C<br />

1131 26 D<br />

1124 C<br />

F 1132 27 A 286<br />

1125 A 32<br />

1133 A Fk6<br />

1126 28 A 420<br />

1134 C<br />

1127 A 338<br />

F 1135 29 C<br />

1128 A 199<br />

1136 C<br />

1129 A 46<br />

Vackert Stöde Visiralbum adresserat 1 POB med 2, brevomslag ca 17-11-1959 1.750 olika till på stämplar Gabriel inrikes brev. + Bengtsson ca Postal 500 LBB 600 Oxenstierna och kr. POB. En i hel Stockholm, del klipp men utan det inne-<br />

400<br />

håll med notering på fliken "Praesent den 7 Aug. 1652". 2000<br />

Bredbyn<br />

mesta finns,<br />

POB<br />

dock<br />

2, 26-8-1978<br />

lite mindre<br />

Prakt<br />

före 1920.<br />

stämpel.<br />

Bör<br />

Postal<br />

ses, lågt<br />

600<br />

utrop<br />

kr.<br />

!<br />

3000<br />

Attmar 20-10-1876 Prakt stämpel av svår stämpel. Postal 3.500 kr. 300<br />

2000<br />

Ölme 27.10.1873 vackert stämplat på ett litet inrikes sorgbrev, 12 öre Ringtyp 14 via PKXP<br />

nr<br />

Samling<br />

7 UPP<br />

Västernorrlands<br />

till Kil.<br />

Län med ca Kronopost<br />

1600 stämplar (ca 580 Ringtyp/Oscar) i visiralbum. 250<br />

Lot med 12<br />

Blandad<br />

öre 7 brev vapentyp<br />

kvalitet från<br />

med på innehåll inrikes<br />

läsbara<br />

alla brev<br />

till LYX<br />

med från tydligt Wifstavarf<br />

stämplar.<br />

1200<br />

markerade 8-7-1870, kronoslingor. frimärket stämplat Sundsvall 10-<br />

300<br />

7-1870.<br />

Köja-Marieberg 30-10-1909 nära Prakt stämpel. Postal 1.000 kr. 700 250<br />

Vackert handskrivet brev med innehåll och stor vit fjäder i lacksigill till Tollered. "Afgår från<br />

21 111 Ringtypsmärken Oscarsmärken med utvalda vackra stämplar, stämplar Y-län 7 i mycket st, Z-län bra 5 st, märkeskvalitet. AC-län 1 st, BD-län 8 st.<br />

Lerum den 15 Okt. 1851 och fortskaffas av kronobrefbärare. Meanderslinga. Västergötland. 500<br />

1500<br />

Bra<br />

Brevomslag Stöde märkeskvalitet.<br />

POB utan 3, innehåll, 26-11-1959 med på fjäderrest inrikes brev. i sigillet. Postal Från 800 kr.<br />

200<br />

Lyx stämpel Nyadal 4-2-1941.<br />

Skara till Huseby med not.<br />

500<br />

"Requisition" Lot med 156 sänt stämplar till Secundmajorens Ringtyp-Modernt. Comp. 200<br />

300<br />

Brevomslag Kramfors 1867 9-12-1924 med fjäderrest Prakt stämpel.<br />

450<br />

Stöde 1 POB 2, 17-11-1959 på och inrikes slinga brev. samt Postal "Fort" 600 ställd kr. till Sandtorp klostret "Fortskaffas 100<br />

af kronobrefbärare Moliden 21-11-1967 skyndsammast Lyx stämpel, och 1 af kt.<br />

400<br />

dem i natt". 300<br />

Bredbyn POB 2, 26-8-1978 Prakt stämpel. Postal 600 kr.<br />

100<br />

Fribrevomslag Ullånger 16-10-1862 1710 med Prakt tre handritade stämpel, 1 öppna kt. Postal kronor, 150 kr. ställd till Gripsholm. 300 300<br />

Brev Ölme med 1 27.10.1873 brun/vit fjäder vackert i stort stämplat vaxsigill på ett "Östgöta" litet inrikes samt sorgbrev, kronoslinga 12 öre märkt Ringtyp "Öppen 14 via Ordres" PKXP<br />

100<br />

Tynderö<br />

till Stratomta, nr 7 UPP 15-8-1884 till vidarebefordrat Kil. Läsbar stämpel, 1 vikt hörn. Postal 150 kr.<br />

och emottaget av fyra olika personer. Daterat 14-15 april 1809. 100 250<br />

700<br />

Brev Söråker 12 med öre 1 vapentyp brun/vit 26-12-1911. på fjäder inrikes Postal i stort brev 800 vaxsigill från kr. Nålstick Wifstavarf "Östgöta" och 8-7-1870, 2 samt ktt. kronoslinga frimärket stämplat märkt "Öppen Sundsvall Ordres" 10- 100<br />

till Stratomta. Härnösand<br />

7-1870.<br />

250<br />

Döfvestad, POB 1, 15-7-1939 vidarebefordrat Prakt stämpel. och emottaget Postal 175 av kr. fyra olika personer. Daterat 18<br />

april<br />

21<br />

1809.<br />

Ringtypsmärken med utvalda stämplar, Y-län 7 st, Z-län 5 st, AC-län 1 st, BD-län 8 st. 100<br />

Samling Jämtlands Län med ca 1100 stämplar (ca 240 Ringtyp/Oscar) i visiralbum.<br />

700<br />

Bra märkeskvalitet.<br />

200<br />

Återanvänt Blandad brev kvalitet med från 1 GUL läsbara fjäder till märkt LYX stämplar. "Order" sänt i stafett till olika adresser med tre olika<br />

Lyx stämpel Nyadal 4-2-1941. 800<br />

kronoslingor Lot med mellan 133 stämplar Boxholm Ringtyp-Modernt. och Amarbyn daterad 24 aug. troligen cirka 1810. 200<br />

350<br />

1000<br />

Brev Kramfors med två 9-12-1924 vita fjädrar Prakt samt stämpel. annorlunda kronoslinga. Från Spånga klockare-Gård "Angår 100<br />

Lot med 288 stämplar Ringtyp-modernt från Z och Y-Län bla. Alby, Lucksta, Gefsjön och<br />

hastig kronoskjuts för Kongl. Westmanlands Reg:te".<br />

Undersåker.<br />

Moliden 21-11-1967 Lyx stämpel, 1 kt. 100 3501500<br />

Brev 66 Ullånger med Oscarsmärken 1 Brun/svart 16-10-1862 med fjäder Prakt utvalda på stämpel, Emb. vackra Br. 1 kt. stämplar Till Postal Berg i 150 sänt mycket kr. från bra Wettlanda märkeskvalitet. den 20 april 1815.<br />

300 100<br />

1500<br />

Backe Tynderö 26-5-1883 15-8-1884 Prakt/Lyx Läsbar stämpel, stämpel. 1 Z(Y). vikt hörn. Postal 150 kr.<br />

Brev med 1 vit fjäder daterad 9 sept 1826 sänt till Major vid Westgötha Dahls Regemente i 100<br />

Gobyn Gäddede Söråker med innehåll 26-12-1911. 3-2-1966 gällande Lyx Postal stämpel. utseende 800 kr. Nålstick av Fullmäktig och 2 ktt. för soldaterna Esping och Örn vid Sun- 100<br />

dahls Funäsdalen Härnösand Häradsrätt POB postomb i Brottmål. 1, 15-7-1939 2, 14-10-1942 Prakt Jämtlands stämpel. Prakt stämpel. Postal Län175<br />

kr. 100 700<br />

Brev<br />

Hotagen Samling med 1 gråbrun Jämtlands 13-8-1924<br />

fjäder Län Prakt<br />

daterad med stämpel. ca 1100 15 jan stämplar 1845 i Sommerstad. (ca 240 Ringtyp/Oscar) "Ordres" i sänt visiralbum. till kronofjärdingsman<br />

i Hult, Wisnums Socken, med notering "angående Brottmålsstemningar".<br />

100<br />

700<br />

Lot med<br />

Nyhem<br />

Blandad<br />

9 brev<br />

30-3-1888<br />

kvalitet från<br />

med 3<br />

Prakt<br />

läsbara<br />

kronoslingor<br />

stämpel.<br />

till LYX<br />

1735-1806<br />

Postal<br />

stämplar.<br />

800<br />

100<br />

de<br />

kr.<br />

Lot med 133 stämplar Ringtyp-Modernt. flesta med militära adresser / Soldatpost. 100<br />

3501200<br />

Lot med Svensta 15 brev 7-4-1886 med 3-4-5 Prakt/Lyx slingor stämpel, 1810-1853, 1 nkt. Postal de flesta 125 med kr. militära adresser / Soldatpost.<br />

Lot med 288 stämplar Ringtyp-modernt från Z och Y-Län bla. Alby, Lucksta, Gefsjön och 1001500<br />

Lot med Samling Undersåker. tre brevomslag, Västerbottens varav Län med två är ca ställda 1300 stämplar till Nääs (ca 1725, 300 1733 Ringtyp/Oscar) och märkta i visiralbum. "Fort af Solda- 350<br />

ter", Blandad 66 det Oscarsmärken tredje kvalitet till Vimmerby från med läsbara utvalda 1854 till vackra alla LYX med stämplar. stämplar militära i mycket adresser bra / märkeskvalitet. Soldatpost. 1000 800<br />

300<br />

Brev Gunnarn (Lägreståndsvikning) POB 2, 5-7-1954 med med innehåll nkt. Postal 12 april 1.200 1845, kr. märkt "Kompani Ordes" med två vita<br />

Backe 26-5-1883 Prakt/Lyx stämpel. Z(Y). 600<br />

korta 10 splittrade öre inrikes fjädrar. 100<br />

helsak Ammarnäs 22.5.1896. Riss över hörn o baksida. Postal 1.200 kr. 600<br />

400<br />

Brev Gäddede med innehåll 3-2-1966 17-11-1837 Lyx stämpel. med en vit fjäder samt mycket liten kronoslinga ställd till Kålle- 100<br />

87 Oscarsmärken med utvalda vackra stämplar i mycket bra märkeskvalitet.<br />

reds Funäsdalen kompani i Rangstorp postomb 2, från 14-10-1942 Råda. Innehåll Prakt stämpel. ang. Lärokurs för korpralskolorna. 400<br />

100 700<br />

Brev Lot (Lägreståndsvikning) med 131 stämplar Ringtyp-Modernt.<br />

Hotagen 13-8-1924 Prakt med stämpel. innehåll 7 sept 1838. En vacker GUL fjäder samt kronoslinga 350<br />

från Tössbo Lot med Compagni 270 stämplar till Soldaten Oscar-modernt 669 Kron.<br />

100<br />

från AC och BD-Län bla. Malgomaj, Svartöstaden<br />

1500<br />

och<br />

Nyhem<br />

Nyåker.<br />

30-3-1888 Prakt stämpel. Postal 100 kr. 100 350<br />

1137 1130 A 36 39 Ånäset Svensta 26-2-1884 7-4-1886 Prakt/Lyx Prakt stämpel stämpel, på välcentrerat 1 nkt. Postal märke, 125 kr. 2 ktt. 100<br />

1138 1131 AD 48 Ursviken Samling Västerbottens 22-6-1889 Prakt Län stämpel. med ca 1300 stämplar (ca 300 Ringtyp/Oscar) i visiralbum. 100<br />

<strong>Frimärksauktioner</strong> 1139 A 275 i <strong>Göteborg</strong> Österjörn<br />

Blandad <strong>AB</strong>, kvalitet Box 5-7-1943 1515, från<br />

Prakt/Lyx 411 läsbara 41 GÖTEBORG—Telefon: till<br />

stämpel,<br />

LYX stämplar.<br />

2 ktt. 0708-106803—E-post: stenquist-thematics@telia.com<br />

1000<br />

1132 A 286 Gunnarn POB 2, 5-7-1954 med nkt. Postal 1.200 kr.<br />

100<br />

100